bea26
06.03.11,10:33
Do ktorej odpisovej skupiny sa zaraďuje solárny ohrev a garážová brána?
bea26
06.03.11,11:42
Môže to byť odpisová skupina 2??? - Jednotlivé oddeliteľné súčasti zabudované v stavbách určené na samostatné odpisovanie????
Nepomôže mi niekto?????
marjankaj
06.03.11,11:50
Môže to byť odpisová skupina 2??? - Jednotlivé oddeliteľné súčasti zabudované v stavbách určené na samostatné odpisovanie????
Nepomôže mi niekto?????

§22 zákona o dani z príjmov sa zdá že tieto tam nepatria.


(15) Hmotný majetok podľa odseku 2 písm. a) je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku (ďalej len "jednotlivá oddeliteľná súčasť"), ak vstupná cena každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti je vyššia ako 1 700 eur. Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa evidujú samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčastí, napríklad ich prírastky a úbytky vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných cenách a zostatkových cenách jednotlivých oddeliteľných súčastí, o celkovej cene hmotného majetku a o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny tohto majetku. Z hmotného majetku podľa odseku 2 písm. b) je možné vyčleniť na samostatné odpisovanie len tie jednotlivé oddeliteľné súčasti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1.


(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
b) budovy a iné stavby106) okrem
bea26
06.03.11,11:53
Prečítala som si to, ale som z toho jeleň. Takže môžem to odpisovať???
marjankaj
06.03.11,11:58
Prečítala som si to, ale som z toho jeleň. Takže môžem to odpisovať???

Ak je obstarávacia cena viac ako 1700 € tak to môžeš dať do výdavkov iba prostredníctvom odpisov.
Zaradíš to ako technické zhodnotenie budovy. Teda odpisová skupina skupina č.4.
bea26
06.03.11,12:01
Takže nebude to výdaj réžia, ale ako majetok a urobím odpis na konci roka. A odpisová skupina je teraz 2 alebo 3
marjankaj
06.03.11,12:06
Takže nebude to výdaj réžia, ale ako majetok a urobím odpis na konci roka. A odpisová skupina je teraz 2 alebo 3

Veď to nepíšem v cudzej reči.:eek:
Je to technické zhodnotenie budovy odpisová skupina č 4. Odpisuje sa 20 rokov.
Teda ak je vstupná cena viac ako 1700 €(To si nenapísala koľko to stálo:eek:)


Nezaškodí nakuknúť aj do toho zákona o dani z príjmov.
http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html

Pre samostatného účtovníka by to mala byť samozrejmosť.