medvedik21
06.03.11,11:01
Pekný deň prajem,
plánujem si kúpiť bicykel na časté používanie v meste na cestu do práce. Našla som si že na to je najvhodnejší trekkingový bicykel, no ďalej sa neviem pohnúť. Je ich toľko od lacnejších po drahšie a ja neviem rozoznať rozdiely medzi nimi a tým naozaj neviem čo si mám vybrať a nechcem kúpiť niečo čo by som ľutovala. Chcela by som klasiku, nie nejaký šmejd ale za rozumnú cenu. Poradí mi niekto?
premiko
06.03.11,10:14
najskor by som hladal info na obycajnom googli ! skus napriklad len zadat "ako spravne kupit bicykel" a uvidis co vsetko ti vyhodi, vcetne spravnych velkosti a inych potrebnych rad ...
medvedik21
06.03.11,12:19
Ďakujem za radu :) To by bolo z časti vyriešené, čo ma ešte zaujíma je či máte niekto dobré/zlé skúsenosti s nejakou konkrétnou značkou? Pozerala som zatial DEMA a ISTER.
Tlamo
06.03.11,18:53
ituaciu pred dvoma rokmi riesil. Vysledok bol jednoduchy:

1.) ak si kupis bike do 400€ rataj s tym, ze v priebehu najblizsich 2 r. si budes opakovane uplatnovat reklamacie :/ (samozrejme rozhoduje akym sposobom a ako intenzivne budes dany bike vyuzivat), no mozeme konstatovat, ze budes riesit (mimo bezneho servisovania) urcite otazku probelmov s pedalmi, vyloganou vidlicou, moznom klukami. (je to moja osobna skusenost). Prave z tohto dovodu som kupoval bike na 2x. Prvy ostal nasledne zene :), pretoze postupne na nom zacali odchadzat spominane suciastky. Nasledne som si nachal poradit od znameho, kupil som bike za 550€, rovno som si dal objednat vyssiu kvalitu, kluk, a vidlicu - stare suciastky som predal a dufam / myslim, ze mozem konstatovat, ze mam pokoj na 3 r. (samozrejme okrem pravidelneho servisovania bezneho opotrebenia).

Tot moja skusenost. Najazdim 2500- 3000 km /rok, prevazne po terenoch, somzrejme mam horsky bike.

Odhliadnuc od mojich zvysenych narokov na bike by som ti odporucal ist radsej do drahsieho biku, posetrit, splatky a pod. a vyhnes sa pridanym neskorsim vydavkom. . . . . vies lebo fakt je, ze veelmi tazko sa dopracujes k spokojnosti v reklamaciach, kde sa ty budes odvolavat an chybnost materialu / konstrukcie a predavajuci ti (mnohokrat opravnene) odpovie, ze dany vyrobok nebol pouzivany sposobom na aky bol dimenzovany...

napr.: ako dokazes, ze si nenabehla na velky hrb v plnej rychlosti, tym sa ti roztiahli puzdra vo vidlici a tak dochadza k voli a neprijemnemu klopkaniu, -> nemas ako,

Ku znackam sa tazko konkretne vyjadrovat. Shimano je napriklad na trhu u nas asi najdlhsie a mozem potvrdit ze prehadzovacku mam od nich a je absolutne bezchybna.

Co si musis na novom biku urcite vsimat je:

- modelova rada prehadzovacky
- ci su packy na riaditkach rovnakej modelovej rady ako je samotna prehadzovacka (ak nie, nema zmysel mat kvalitne zelezo s indexom 1:1, ked packy na riaditkach maju index 1:2)
- kvalitu a modelovu radu vidlice
- kvalitu a modelovu radu kluk

Ked si vyhliadnes konkretny bike, poodpisuj o ake znacky sa jedna v pripade tychto suciastok, a skus sa pozriet sem bikemagazin.sk na nazory, pripadne sa popytat. Mne tam veelmi pomohli s rozhodovaim. Taktiez na strankach vyrobcu si pozri kde sa asi ten ktory komponent nachadza v ramci spektra ponukanych vyrobkov, prip. porovnat s inymi cenami a p. Je to na dlhsie, ale vysledok stoji za to.

Urcite nemozes konstatovat ze ta alebo ta znacka je dobra, dolezite je, ake komponenty su na tom zeleze zavesene :))