strapkova
23.08.04,10:56
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosit o radu. Ako odpísať neuhradené pohľadávky v JU,ak zanikla firma alebo ak sú nevymožiteľné. Mám v účte ešte pohl. z 97 roku a neviem čo stým. Dakujem všetkým.
Trisha22
23.08.04,13:48
Ja by som odpis pohladavok robila k 31.12. v ramci uzavierkovych operacii ako vydavok zvysujuci alebo znizujuci zaklad dane.... otazkou ostava, ci odpis danych pohladavok bude danovo uznany, alebo nie (viz § 19 ods.2 pism h a § 52 ods. 19, resp. este 366/99 § 24 ods. 2 pism. s bod 7).
strapkova
24.08.04,08:32
Dakujem, aj ja som si to nejak tak predstavovala len skor si myslim ze nedanove nakolko este prijem nebol zauctovani a vo vydavkoch to uz je. Toto je vlastne ta nejasnost co mi robi problem.
tsatsiki
17.03.06,09:58
Dobry den,

uctujem v JU a tiez evidujem stare pohladavky z 90-tych rokov, ktore by som chcela z ucta odstranit, nakolko nikdy nebudu zaplatene. Docitala som sa tu, ze to urobim v zapise v knihe pohladavok, k zaklad dane vsak musim pripocitat vydavky suvisiace s fakturovanymi sumami. Ako zistim tieto vydavky, ked ide o faktury na pravne sluzby, kde vydavkami su len mesacne mzdove naklady pracovnicky a kanc. potreby? Je v tomto pripade nevyhnutne k zakladu dane pripocitat celu hodnotu starych pohladavok? Dakujem za odpoved.
Iwett
30.12.07,11:20
chcela by som sa spýtať ohľadom odpisu starých pohľadávok a záväzkov:
odpisujú sa len nevymožiteľné pohľadávky? čo v prípade, že pohľadávka je vymožiteľná teoreticky? Že firma jednoducho eviduje staré pohľadávky a záväzky a nič s tým nerobila??
Existuje napríklad nejaká dohoda o odpustení pohľadávky ak obe strany súhlasia?
Alebo sa môžu jednoducho bez vymáhania odpísať. ďakujem
KEJKA
30.12.07,11:33
chcela by som sa spýtať ohľadom odpisu starých pohľadávok a záväzkov:
odpisujú sa len nevymožiteľné pohľadávky? čo v prípade, že pohľadávka je vymožiteľná teoreticky? čo to značí?
Že firma jednoducho eviduje staré pohľadávky a záväzky a nič s tým nerobila?? sú pravdepodobne premlčané (4 roky) a tým pádom nevymožiteľné
Existuje napríklad nejaká dohoda o odpustení pohľadávky ak obe strany súhlasia?
Alebo sa môžu jednoducho bez vymáhania odpísať. ďakujem
Existuje aj "dobrovoľný" odpis pohľadávky, najčastejšie daňovo neuznaný (výnimkou je limit do 1000 Sk)
obchodní partneri sa môžu dohodnúť o odpustení pohľadávky (za určitých podmienok -napr. musí píspmná dohoda- je možný aj daňový odpis - 25% na oboch stranách ročne)
====================
problematika je oveľa širšia, uviedla som základné informácie.
Iwett
30.12.07,13:22
Existuje aj "dobrovoľný" odpis pohľadávky, najčastejšie daňovo neuznaný (výnimkou je limit do 1000 Sk)
obchodní partneri sa môžu dohodnúť o odpustení pohľadávky (za určitých podmienok -napr. musí píspmná dohoda- je možný aj daňový odpis - 25% na oboch stranách ročne)
====================
problematika je oveľa širšia, uviedla som základné informácie.
Myslela som, že nevymožiteľná znamená že sme sa ju pokúšali vymôcť. Tak premlčaná pohľadávka je tiež vlastne nevymožiteľná? Zas viem viac. Ďakujem. Takže dobre rozumiem, že ked sa obe strany dohodnú a spíšu takú dohodu tak sa pohľadávka zaväzok môže odpísať? A ked takáto pohladávka je v jednoduchom účtovníctve, nemusí sa zaradiť do príjmu alebo musí? Som z toho akási dopletená....dakujem za odpoved
KEJKA
30.12.07,13:25
si v téme PU, odporúčam nekombinovať................
Iwett
01.01.08,18:32
si v téme PU, odporúčam nekombinovať................
dakujem za upozornenie, ešte to tu celkom dobre neovládam......