deerslayer
06.03.11,20:21
Tak tieto dve mrchy chcem prevrúbľovať, aspoň z veľkej čast-ringloty Zelená a Wazonova..zakvitnú (ale málo) ale do finále tak 2-3 plody.....Vedľajšie Althanky v pohode...takže nechám niečo pôvodných konárov a inak navrúbľujem Toptaste, Pinkcot a Vehardu.....
legolas
07.03.11,06:23
.. to som zvedavý, pošli potom do porady foto:-), tak v júni... ako sa ujali..
ajuschka
07.03.11,10:29
Ahojte,

chcela by som sa opytat, ci sa da ringlota mnozit nejako odrezkom alebo tak. Totiz svokrovci maju na zahrade vinikajucu ringlotu, uz asi tak milion rocnu, a ja by som ju chcela mat aj u nas v zahrade. Prosim poradte, ci je teda mozne ju nejako rozmnozit odrezkami, pretoze vrubel nemam do coho dat. momentalne mam v zahrade len jednu ceresnu, zial vsetky ostatne stromy museli ist prec - dom sme kupili minuly rok, zahrada bola v dezolatnom stave, ani jeden strom nebol zivotaschopny :(

dakujem :)

aja
legolas
07.03.11,11:55
..odrezkami sa nedá, len očkovaním alebo štepením do slivky..
ajuschka
07.03.11,12:41
no, myslela som si, dakujem za potvrdenie..
este by tu MOZNO bola jedna moznost, a to je novy vyhonok z korena, tak 2 metre od materskej rastliny.... myslis ze by sa to dalo nejak vybrat?
legolas
07.03.11,18:18
no, myslela som si, dakujem za potvrdenie..
este by tu MOZNO bola jedna moznost, a to je novy vyhonok z korena, tak 2 metre od materskej rastliny.... myslis ze by sa to dalo nejak vybrat?
.. nedalo by sa to, lebo je to naisto výhonok zo slivky..
wabi
08.03.11,05:31
Aj pôvodný strom bol štepený, takže výhonok je z podpníka. Ale neboj sa toho, pozri si ablaktáciu. Je to jednoduché a zvládneš to...
555555
08.03.11,05:36
Tak tieto dve mrchy chcem prevrúbľovať, aspoň z veľkej čast-ringloty Zelená a Wazonova..zakvitnú (ale málo) ale do finále tak 2-3 plody.....Vedľajšie Althanky v pohode...takže nechám niečo pôvodných konárov a inak navrúbľujem Toptaste, Pinkcot a Vehardu.....
Potrebujem radu.Ktorá odroda ringlot je podobná marhuli ,s tým,že sa dobre oddeluje kôstka a dá sa zavárať ako marhule.Vďaka.
ajuschka
08.03.11,11:26
ahoj wabi, dakujem za dobry tip. na internete som toho vela nenasla, vsade vysvetlenie jednou vetou (alebo fakt neviem hladat), tak si len chcem overit "technicky postup". Vezmem rastlinu v kvetinaci, na ktoru chcem tuto ringlotu navrublovat - nejaka mlada slivka a pod. (?) a na kmienku spravim elipsovy rez. taky isty rez spravim na konariku danej ringloty a prilozim k sebe. stiahnem paskou a zavoskujem, a kvetinac polozim nikde k tomu aby sa mi to neohybalo. Dokedy to tak ma ostat - za ako dlho sa mi to zrastie? a este otazka, vyhonky podpnika (v kvetinaci) ktore mi v priebehu zrastania same porasu mam strihat do prec?

dakujeeeem :) inak vazne dobry tip, pouzijem aj na ine veci :)
legolas
08.03.11,16:04
Aj pôvodný strom bol štepený, takže výhonok je z podpníka. Ale neboj sa toho, pozri si ablaktáciu. Je to jednoduché a zvládneš to...
...nechcem sa s tebou zas škriepiť, ale ten výhonok by sa dal len zaštepiť, alebo zaočkovať.., poprípade urobiť odkopok toho výhonka a ak má dobrú koreňovú sústavu, /čo pochybujem/ tak ho teraz na jar zasadiť na pripravené miesto a na budúci rok, ak by sa dobre ujal tak ho zaočkovať, alebo zaštepiť nejakou odrodou ringloty...
...nepochopím, že ty jej kážeš robiť takú vec a ešte k tomu kôstkovinu...
wabi
08.03.11,19:43
Nuž ablaktácia je jednoduchá. Už som to tu niekde v niektorej téme písal. Pri štepení je potrebné dodržať veľa pravidiel a hlavné správny čas a nie každý to zvládne a úspešnosť je na prvý raz preto otázna.
Pri ablaktácii sa neoddeluje vrúbel od materskej rastliny a preto je naďalej vyživovaný a neuschne. Úspešnosť je preto 100% Treba len ohnúť konár zo stromu k podpníku pozdĺžne ho narezať a zviazať. Konáre by mali byť približne rovnako hrubé alebo aspoň podpník, môže byť samozrejme hrubší. Voskovať nič netreba. Dĺžka doby zrastania záleží ako bujene zviazané konáre rastú. Čím rastú bujnejšie tým je zrastanie lepšie a rýchlejšie. Preto ich treba nechať aby dobre rástli a tým aj zrastali. V lete za zelena mladé konáre sú schopné zrásť i za 6 týždňov. Takto na jar robené môžu zrásť do konca júna. Pri oddelení ušľachtilého vrúbla od materskej rastliny treba postupovať opatrne aby sme omilom neoddelili vrúbeľ od podpníka s ktorým sa práve zrástol. Potom vyslepíme postriháme všetky konáriky a púčiky na podpníku okrem naštepeného vrúbla, na ktorom len zmenšíme opatrne listovú plochu aby nezvädol. Podpník pritom nemusí biť v kvetináči. Môže to byť napríklad aj práve ten odkopok pod stromom, ku ktorému ohneme konár zo stromu.
Legolas má však pravdu v tom, že treba dať pozor, aby vôbec odkopok mal primeraný koreň. Inak pri jeho presádzaní treba jednoducho vykopať poriadnu jamu a snažiť sa mu čo najväčší koreň ponechať aj s vlásočnicovými korienkami... Presádzanie až o rok, samozrejme.
deerslayer
13.03.11,13:48
Tak som včera do tých ringlot privrúbľoval Melitopoľskú a TopTaste od wabiho, pretože mi vrúble začali akosi nažívať....a ešte Vehardu a Pinkcot.....
wabi
13.03.11,17:36
Tak som včera do tých ringlot privrúbľoval Melitopoľskú a TopTaste od wabiho, pretože mi vrúble začali akosi nažívať....a ešte Vehardu a Pinkcot.....
To nepíš veľmi nahlas lebo sú to až na Melitopolskú licencované odrody a nemal by si si to očkovať ani pre seba ak si si to nedohodol s držiteľom licencie...:D. Nie som teda právnik ale nejak tak to chápem.;)
deerslayer
13.03.11,17:50
Ani sám pre seba ? Som si myslel, že zo svojho stromu na svoj strom....
ajuschka
01.04.11,05:28
ahojte,

vraciam sa spat k teme ablaktacie - nikde neviem zohnat myrobalanove podpniky na ktorych nic nie je naockovane. prosim neviete mi poradit? som z galanty :) dakujeeeem

aja
ajuschka
12.04.11,13:23
ahojte,

so smutkom konstatujem, ze mi nikto nevie poradit :(
wabi
14.04.11,03:01
Mirabelky rastú na každom rohu ako plevel stačí len trochu chodiť s otvorenými očami...
Sú ich tisíce, padajú po zemy a nikto ich nezbiera, čierne, modré červené i žilté okrúhle malé slivy sladké i kyselé. Ak chceš zastav sa v Nitre.
Je jar a ja mám málo času na net.