Stofi
20.12.05,10:46
Ahojte. Chcel som sa opýtať:
Konateľ s.r.o.-čky je zároveň zamestnaný v tejto sro. Má svoje súkromné auto, ktoré používa na podnik. účely. Musí mať zaplatenú daň z MV? Alebo nemusí, pretože je zároveň zamestnaný v tejto firme.
Ďakujem.
emily
20.12.05,09:50
Ak ho používa ako zamestnanec a robí cesťáky, nemusí platiť daň z motorových vozidiel.
Stofi
20.12.05,09:55
Ako viem rozlíšiť, či ho používa ako konateľ, alebo ako zamestnanec pre daňovníkov? On je zároveň aj konateľ aj zamestnanec. Stačia tie cesťáky?
emily
20.12.05,09:58
A má aj zmluvu o výkone práce konateľa?
Konateľ sa podľa zákona o cest.náhradach posudzuje ako zamestnanec.
Čo myslíš tým či stačia cesťáky?
Stofi
20.12.05,10:03
Takže keď je konateľ zároveň zamestnaný a používa vlastné MV nemusí mať zaplatenú cestnú daň a firma mu prepláca paušal 6,20,- + PHM? Musí ale predložiť cestovné príkazy. Dobre tomu rozumiem?
ajobs
20.12.05,10:07
Takže keď je konateľ zároveň zamestnaný a používa vlastné MV nemusí mať zaplatenú cestnú daň a firma mu prepláca paušal 6,20,- + PHM? Musí ale predložiť cestovné príkazy. Dobre tomu rozumiem?

Musí mať cesťáky a musí mať zaplatenú daň z MV.
emily
20.12.05,10:11
Musí mať cesťáky a musí mať zaplatenú daň z MV.
Tono a podľa akého zákona musí mať zamestnanec zaplatenú daň v MV?
ajobs
20.12.05,10:26
Tono a podľa akého zákona musí mať zamestnanec zaplatenú daň v MV?

Zákon č.582/2004 Z.z. o miestnych daniach,..... (dlhý názov), § 84.
Stofi
20.12.05,10:29
Skúsme to zhrnúť:
- Keď je konateľ zároveň zamestnancom, musí/nemusí mať zaplatenú daň z MV, keď používa vlastné MV.
- Alebo v takom prípade platí/neplatí daň z MV firma, ktorej je konateľom, ale zároveň zamestnancom.
ajobs
20.12.05,10:40
Skúsme to zhrnúť:
- Keď je konateľ zároveň zamestnancom, musí/nemusí mať zaplatenú daň z MV, keď používa vlastné MV.
- Alebo v takom prípade platí/neplatí daň z MV firma, ktorej je konateľom, ale zároveň zamestnancom.

Daň musí mať zaplatenú vždy, keď používa vozidlo na podnikanie alebo v súvislosti s ním.
Ide o daňovo uznateľný náklad firmy, ktorej zamestnanec alebo konateľ používa vozidlo na podnikanie.
andrej_rv
20.12.05,11:08
Daň musí mať zaplatenú vždy, keď používa vozidlo na podnikanie alebo v súvislosti s ním.
Ide o daňovo uznateľný náklad firmy, ktorej zamestnanec alebo konateľ používa vozidlo na podnikanie. Novelu zákona o dani z MV som síce ešte nečítal, ale podľa zákona 582/2004 Z. z - § 84 je predmetom dane "... vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním".
K uvedenému ustanoveniu je zavedený odkaz pod čiarou, a to § 2 Obchodného zákonníka. Ustanovenie § 2 Obchodného zákonníka vymedzuje pojem podnikanie ako sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, na účely dosiahnutia zisku.
Podľa mňa na základe uvedeného ak použije zamestnanec fyzická osoba vozidlo, ktorého je držiteľom podľa technického preukazu vozidla na pracovnú cestu, ktorú vykonáva v mene zamestnávateľa, zamestnancovi nevzniká daňová povinnosť. V zmysle zákona o cestovných náhradách sa pre účely náhrad považujú za zamestnancov i iné osoby, napr. konateľ.
Z Porady viem, že existuje názor DRSR, podľa ktorého pri použití súkromného vozidla spoločníkom, ktorý je zároveň konateľom alebo zamestnancom firmy je pri použití súkromného vozidla povinný zaplatiť daň, ale je to zatiaľ len názor, nie Opatrenie MF či iný záväzný predpis.
Takže ak sa niečo novelou zákona nezmenilo, podľa mňa zamestnanec pri použití súkromného vozidla na pracovné cesty v prospech zamestnávateľa nie je daňovníkom dane z motorových vozidiel. A prípadne zaplatená daň za súkromné auto zamestnanca nie je daňovým výdavkom firmy...
emily
20.12.05,11:12
Daň musí mať zaplatenú vždy, keď používa vozidlo na podnikanie alebo v súvislosti s ním.
Ide o daňovo uznateľný náklad firmy, ktorej zamestnanec alebo konateľ používa vozidlo na podnikanie.
Ale tu ide o súkromné vozidlo, nie firemné...
Stofi
20.12.05,11:12
Vďaka Tono. Pozeral som ten zákon a vidím, že máš prehľad. Stále ma mýlilo to, že je zamestnanec, a v niektorých debatách sa tu písalo, že v takomto prípade nemusí platiť daň z MV. Ale mne nastal trocha problém, lebo to auto firma používala, ale nemali sme daň zaplatenú, llebo sme mysleli, že ako zamestnanec nemusí mať daň zaplatenú. Nebude problém, ak tú daň zaplatím až v decembri? Môžem potom preplatiť tomuto zamestnancovi paušal 6,20,- od začiatku roka a uznať si to v ďaňovom priznaní, alebo môžem si to uznať až od toho dátumu, keď zaplatím tú daň, alebo ani vôbec. Nemáš s tým skúsenosť? Ešte raz ďakujem.
emily
20.12.05,11:14
Vďaka Tono. Pozeral som ten zákon a vidím, že máš prehľad. Stále ma mýlilo to, že je zamestnanec, a v niektorých debatách sa tu písalo, že v takomto prípade nemusí platiť daň z MV. Ale mne nastal trocha problém, lebo to auto firma používala, ale nemali sme daň zaplatenú, llebo sme mysleli, že ako zamestnanec nemusí mať daň zaplatenú. Nebude problém, ak tú daň zaplatím až v decembri? Môžem potom preplatiť tomuto zamestnancovi paušal 6,20,- od začiatku roka a uznať si to v ďaňovom priznaní, alebo môžem si to uznať až od toho dátumu, keď zaplatím tú daň, alebo ani vôbec. Nemáš s tým skúsenosť? Ešte raz ďakujem.
Posledný krát: firma nemôže plati daň z MV za súkromné auto pozor na to. A ešte si prečítaj príspevok od andreja, s ktorým súhlasím.
Stofi
20.12.05,11:16
No už som teraz z toho vedľa, ako ta jedľa. Kto má pravdu?
andrej_rv
20.12.05,11:20
Posledný krát: firma nemôže plati daň z MV za súkromné auto pozor na to. A ešte si prečítaj príspevok od andreja, s ktorým súhlasím. Môcť môže, ale určite to nebude daňový výdavok... :)
P.S. Po novele zákona s účinnosťou od 1.12.2005 je v zmysle § 85 "Daňovníkom j fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. " Takže napr. pri prenájme vozidla od súkromnej osoby od 1.12.05 je daň z MV povinný platiť nájomca, aj keď držiteľom zapísaním v osvedčení o evidencii zostáva prenajímateľ - súkromná osoba. Samozrejme, zaplatená DMV je v tomto prípade (na rozdiel od stavu platného do 30.11.2005) už uznaným daňovým výdavkom nájomcu
KON-EKON
20.12.05,11:42
Môj osobný názor, keď raz niekto pracuje na zmluvu, nech je čímkoľvek, je to jeho súkromné auto, ako už môže firma platiť cestnú daň, alebo on. Nedáva to vôbec žiadnu logiku, aby platil cestnú daň. To že je konateľ nemení na veci. Najdôležitejší je predsa stav: je zamestnancom a je to jeho súkromné vozidlo. Mám taký prípad, účtujem takú firmu, a neplatí sa žiadna daň. A ešte, nie je spoločníkom, len konateľom na prac.zmluvu.
Stofi
20.12.05,12:00
Môj osobný názor, keď raz niekto pracuje na zmluvu, nech je čímkoľvek, je to jeho súkromné auto, ako už môže firma platiť cestnú daň, alebo on. Nedáva to vôbec žiadnu logiku, aby platil cestnú daň. To že je konateľ nemení na veci. Najdôležitejší je predsa stav: je zamestnancom a je to jeho súkromné vozidlo. Mám taký prípad, účtujem takú firmu, a neplatí sa žiadna daň. A ešte, nie je spoločníkom, len konateľom na prac.zmluvu.
Takže môže mi ten zamestnanec predložiť cestovné príkazy a môžem si potom ten náklad dať do účtovníctva?
KON-EKON
20.12.05,12:06
Ja to tak robím. Každý mesiac prvého donesie cesťáky a má vyplatené cestovné 6,20 +PHM.A dávam mesačne do nákladov celú sumu.
KON-EKON
20.12.05,12:09
Len pre info, je to SBS-ka, takže výkony práce majú zamestnanci vo firmách a konateľ- zamestnanec musí na tieto miesta dochádzať. Pretože SBS-ka nemá veľmi luktratívne príjmy, riešia to takýmto spôsobom. Platia poctivo zamestnancov za nadčasy, nočné príplatky, prácu vo sviatky atď a tak im nevydá na nejaké auto, ale keď boli z inšpektorátu práce na kontrolu dopadli sme najlepšie zo všetkých kontrol na SBS-ky.
andrej_rv
21.12.05,19:04
Takže keď je konateľ zároveň zamestnaný a používa vlastné MV nemusí mať zaplatenú cestnú daň a firma mu prepláca paušal 6,20,- + PHM? Musí ale predložiť cestovné príkazy. Dobre tomu rozumiem?

Musí mať cesťáky a musí mať zaplatenú daň z MV.
Pozrel som si okrem znenia zákona 582/2004 Z.z. pred i po novele aj stanoviská DRSR k tejto problematike, prístupné na internetovom portáli daňového riaditeľstva v časti Často kladené otázky F.A.Q. – daň z motorových vozidiel (modrá ponuková lišta na hlavnej stránke vľavo - link sa nedá pripnúť):
Záver odpovede DRSR na otázku: „Ak zamestnanec spoločnosti použije svoje súkromné motorové vozidlo na služobnú cestu, je povinný podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň ?“ znie: „Vychádzajúc z uvedených skutočností, ak použije zamestnanec fyzická osoba vozidlo, ktorého je držiteľom podľa technického preukazu vozidla, na pracovnú cestu (nie na podnikanie), ktorú vykonáva v mene zamestnávateľa, daňovníkovi (zamestnancovi) nevzniká daňová povinnosť].“
Pre účely cestovných náhrad sa konateľ považuje za zamestnanca. Rovnaký záver (nevzniká povinnosť platiť daň) je uvádzaný aj pre prípad, ak konateľ použije na podnikanie napr. vypožičané vozidlo inej osoby.
Jediným prípadom, v ktorom je konateľ alebo zamestnanec platiť daň za použitie vlastného súkromného vozidla v prospech firmy je podľa názoru DRSR prípad, aj je konateľ resp. zamestnanec zároveň aj spoločníkom s.r.o.
Tieto stanoviská vychádzajú z právneho stavu pred prijatím novely zákona o dani z MV. Novelou zákona účinnou od 1.12.2005 sa len presnejšie vymedzilo, že predmetom dane je len vozidlo používané na podnikanie a odvolávka na § 2 Obch.zákonníka bola doplnená o § 6 zákona o dani z príjmov. Predmetom dane je teda u fyzickej osoby len použitie motorového vozidla na dosahovanie príjmov podľa § 6. A príjmy zamestnancov i konateľov spadajú pod § 5...
ajobs
21.12.05,23:33
Pozrel som si okrem znenia zákona 582/2004 Z.z. pred i po novele aj stanoviská DRSR k tejto problematike, prístupné na internetovom portáli daňového riaditeľstva v časti Často kladené otázky F.A.Q. – daň z motorových vozidiel (modrá ponuková lišta na hlavnej stránke vľavo - link sa nedá pripnúť):
Záver odpovede DRSR na otázku: „Ak zamestnanec spoločnosti použije svoje súkromné motorové vozidlo na služobnú cestu, je povinný podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň ?“ znie: „Vychádzajúc z uvedených skutočností, ak použije zamestnanec fyzická osoba vozidlo, ktorého je držiteľom podľa technického preukazu vozidla, na pracovnú cestu (nie na podnikanie), ktorú vykonáva v mene zamestnávateľa, daňovníkovi (zamestnancovi) nevzniká daňová povinnosť].“
Pre účely cestovných náhrad sa konateľ považuje za zamestnanca. Rovnaký záver (nevzniká povinnosť platiť daň) je uvádzaný aj pre prípad, ak konateľ použije na podnikanie napr. vypožičané vozidlo inej osoby.
Jediným prípadom, v ktorom je konateľ alebo zamestnanec platiť daň za použitie vlastného súkromného vozidla v prospech firmy je podľa názoru DRSR prípad, aj je konateľ resp. zamestnanec zároveň aj spoločníkom s.r.o.
Tieto stanoviská vychádzajú z právneho stavu pred prijatím novely zákona o dani z MV. Novelou zákona účinnou od 1.12.2005 sa len presnejšie vymedzilo, že predmetom dane je len vozidlo používané na podnikanie a odvolávka na § 2 Obch.zákonníka bola doplnená o § 6 zákona o dani z príjmov. Predmetom dane je teda u fyzickej osoby len použitie motorového vozidla na dosahovanie príjmov podľa § 6. A príjmy zamestnancov i konateľov spadajú pod § 5...

Andrej, tak teraz už tomu nerozumiem vôbec.
Ak som konateľ firmy, súčasne aj zamestnanec, a používam na pracovné cesty (teda na cesty súvisiace s podnikaním s.r.o.) auto, ktoré nie je moje, mám (resp. kogentne musím) platiť daň z MV alebo nie ( do 1.12.2005, i od 1.12.2005) ????:confused:
andrej_rv
21.12.05,23:54
Zamestnanec neplatí daň z MV za súkromné auto vôbec. Podľa tých odpovedí, ktoré sú na portáli DRSR, neplatí auto ani konateľ za požičané vozidlo. Keďže sa konateľ považuje za účely náhrad za zamestnanca, nemal by platiť ani za vlastné súkromné vozidlo. Podľa názoru DRSR ak je konateľ aj spoločníkom, je povinný platiť daň. (Môj súkromný názor, že nie - spoločník nepodniká na "vlastné meno", ale na meno firmy. Že má podiel na majetku, to podľa mňa nie je podstatné - to by potom podľa tejto logiky mali platiť daň pri použití súkromného vozidla aj zamestnanci - akcionári v a.s.).
A novela zákona odvolávkou jasne vymedzuje, že použitie auta na podnikanie sa rozumie používanie auta v súvislosti s príjmami podľa § 6.
Takže resumé podľa môjho ponímania dostupných informácií a výkladov:
- do 30.11.2005 ak konateľ (ktorý nie je aj spoločníkom) používa na pracovné auto akékoľvek súkromné vozidlo (vlastné, či vypožičané od nepodnikateľa), daň nie je povinný platiť
- do 30.11.2005 ak je konateľ (zamestnanec) zároveň spoločníkom, podľa mňa by daň tiež nemal platiť, ale podľa výkladu DRSR áno (a kontrolóri musia rešpektovať názor DRSR)
- od 1.12.2005 by daň podľa mňa nemal platiť žiadny konateľ či zamestnanec, bez ohľadu na to, či je spoločník alebo nie. K novelizovanému zneniu som zatiaľ žiadny komentár DRSR nenašiel...
Ale to je opäť len môj názor a podklady, o ktoré sa opiera. Ako to otec zákonodarca myslel naozaj, neviem :eek: . A vykladať zákon môže tuším len nezávislý súd :)
P.S. Z konateľov, ktorých účtujem, za súkromné MV nezaplatil daň ani jeden..
bepo
22.12.05,04:57
Už len počkať na novelu ktorou budú platiť daň všetci
ajobs
22.12.05,07:05
Zamestnanec neplatí daň z MV za súkromné auto vôbec. Podľa tých odpovedí, ktoré sú na portáli DRSR, neplatí auto ani konateľ za požičané vozidlo. Keďže sa konateľ považuje za účely náhrad za zamestnanca, nemal by platiť ani za vlastné súkromné vozidlo. Podľa názoru DRSR ak je konateľ aj spoločníkom, je povinný platiť daň. (Môj súkromný názor, že nie - spoločník nepodniká na "vlastné meno", ale na meno firmy. Že má podiel na majetku, to podľa mňa nie je podstatné - to by potom podľa tejto logiky mali platiť daň pri použití súkromného vozidla aj zamestnanci - akcionári v a.s.).
A novela zákona odvolávkou jasne vymedzuje, že použitie auta na podnikanie sa rozumie používanie auta v súvislosti s príjmami podľa § 6.
Takže resumé podľa môjho ponímania dostupných informácií a výkladov:
- do 30.11.2005 ak konateľ (ktorý nie je aj spoločníkom) používa na pracovné auto akékoľvek súkromné vozidlo (vlastné, či vypožičané od nepodnikateľa), daň nie je povinný platiť
- do 30.11.2005 ak je konateľ (zamestnanec) zároveň spoločníkom, podľa mňa by daň tiež nemal platiť, ale podľa výkladu DRSR áno (a kontrolóri musia rešpektovať názor DRSR)
- od 1.12.2005 by daň podľa mňa nemal platiť žiadny konateľ či zamestnanec, bez ohľadu na to, či je spoločník alebo nie. K novelizovanému zneniu som zatiaľ žiadny komentár DRSR nenašiel...
Ale to je opäť len môj názor a podklady, o ktoré sa opiera. Ako to otec zákonodarca myslel naozaj, neviem :eek: . A vykladať zákon môže tuším len nezávislý súd :)
P.S. Z konateľov, ktorých účtujem, za súkromné MV nezaplatil daň ani jeden..

Ďakujem pekne za odpoveď.:)
andrej_rv
22.12.05,10:15
Už len počkať na novelu ktorou budú platiť daň všetci Možno Tvojmi ústami prehovoril prorok :) , takéto tendencie sa u cestnej dani objavujú stále... :confused: