HAVKO123456
06.03.11,21:25
Potrebujem radu. Dovážam tovar z USA a z Číny.
Je mi jasné, že pri dovoze musím zaplatiť clo a DPH a až potom mi colníci prepustia tovar do režimu voľného obehu. V predchádzajúcom zdaňovacom období som vystavil zálohovú faktúru svojmu odberateľovi za tento tovar. Odviedol som DPH. Pri dovoze budem musieť za tento istý tovar zaplatiť DPH ešte raz. Jedná sa pre mňa o dosť vysokú sumu. Pretože nemám porovnateľné daňové výdavky, štát mi túto dvakrát zaplatenú DPH vráti až po ďalších dvoch zdaňovacích obdobiach. Ja musím zaplatiť DPH dopredu a štát má na vrátenie DPH čas. Vlastne takto musím požičiavať peniaze štátu, ktoré by som mohol použiť na podnikanie. A keď mi po čase bude musieť štát tieto peniaze vrátiť, tak sa môžem automaticky tešiť na daňovú kontrolu. Počul som niečo matne o Oslobodení DPH pri dovoze tovaru, alebo o fiškálnom preclení. Môže mi niekto poradiť, ako môžem LEGALNE tento problém riešiť? Ďakujem.
IvoM
07.03.11,09:33
Havko, podľa toho čo píšeš tak to nie je celkom pravda, DPH zo zálohovej faktúry si síce DÚ zaplatil Ty ale nie zo svojich peňazí ale z peňazí odberateľa keďźe sa jednalo o DPH z prijatej zálohy a túto Ti štát nevráti, neviem kde si prišiel na to že "štát mi túto dvakrát zaplatenú DPH vráti až po ďalších dvoch zdaňovacích obdobiach." keďže štát Ti vráti len jednu DPH a to z JCD.
HAVKO123456
09.03.11,20:27
Havko, podľa toho čo píšeš tak to nie je celkom pravda, DPH zo zálohovej faktúry si síce DÚ zaplatil Ty ale nie zo svojich peňazí ale z peňazí odberateľa keďźe sa jednalo o DPH z prijatej zálohy a túto Ti štát nevráti, neviem kde si prišiel na to že "štát mi túto dvakrát zaplatenú DPH vráti až po ďalších dvoch zdaňovacích obdobiach." keďže štát Ti vráti len jednu DPH a to z JCD.
Ďakujem, Ivo za odpoved. Zle som sa vyjadril. Mne je jasne, ze stat mi nevrati 2x zaplatenu DPH. Myslel som tým, ze musim zaplatit DPH pri preclievani - dopredu. A tieto peniaze uvidím len po dvoch zdanovacich obdobiach. Je logicke, ze keby som nevyberal DPH od svojho odberatela dopredu, ale az dodatocne, tak je to situacia jednoduchsia. DPH na výstupe - DPH na vstupe a odvediem len rozdiel.