petruška78
07.03.11,06:27
Ahojte,
potrebujem radu.Minuly rok sme s manželom kúpili dom.Pôvodny majitel sa doteraz ani s rodinou neodhlasil z trvaleho pobytu.Vraj ich mame odhlasiť my,lebo oni bývaju teraz v podnajme a tam si trvaly pobyt udať nemôžu.Viem o tom že je zakon,neviem § aký to je,ktory umožnuje prihlasiť takéto osoby na obec.Môžu sa prihlasiť na obec sami alebo ich musíme odhlasiť my a nasledne ich obec prihlasi?ako to je?My ich teraz odhlasiť nemôžeme,lebo manžel je dlhodobo odcestovaný a na to aby sme ich odhlasili vraj musíme prísť na obecný urad obaja.vopred ďakujem za radu
ivka70
07.03.11,06:01
Zákon o hlásení pobytu občanov č. 253/1998 § 7 ods. 1:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,


aj tu:
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/odhlasenie-z-evidencie-trvaleho-pobytu-novym-vlastnikom-nehnutelnosti.html

Ja by som na tvojom mieste isla s listom vlastnictva na obecny urad a to tlacivo vyplnila.
Ak budu vyzadovat suhlas aj manzela, tak sa popytaj ake splnomocnenie ti ma dat, aby si to dokazala vybavit ty.
splnomocnenie sa da urobit aj inom meste ci krajine :)
arizona
07.03.11,07:02
Vy ich mozete odhlasit na OU. Tam vam daju tlacivo,alebo si to napiste sami. Vzory su aj tu na porade. Ale podpisat to musia obaja/vsetci vlastnici/ nehnutelnosti. Zvacsa OU vyzaduje aj kopiu LV.

Prihlasit niekde na TP sa musia oni,je to ich starost.
petruška78
07.03.11,08:05
ďakujem za odpovede,ale aj tak ma zaujíma,či sa možu aj oni odhlasiť z TP sami,napriek tomu ,že sa nemaju kam prihlasiť,pretože pani premúdrelá bývalá majiteľka,nám stále vyvoláva,kedy to urobíme za nich.Je možné,aby sa odhlasili sami a boli prihlasení na obec? Je mi jasnné,že to neurobia a ja budem musieť čakať na manžela alebo splnomocnenie,ale ked mi bude nabuduce volať by som ju mohla trošku schladiť.Ona sa tvari ako keby bola moja starosť to,že ona sa nema kam prihlasiť.
GabiZ
07.03.11,08:34
Nemáš ako ju donútiť, aby ona išla a odhlásila sa z trvalého pobytu. Aj keď by zmenu nahlásiť mala. Ale ona nemá nový trvalý pobyt, preto na základe LV, kde ste s manželom vy vlastníci bytu obec trvalý pobyt bývalej majiteľke zruší a následne bude vedená pod obecným úradom, ako obyvateľ obce. Až do chvíle, kedy sa nepríde prihlásiť niekde na trvalý pobyt, bude evidovaná len takto. Bohužiaľ aj keď je manžel odcestovaný, je potrebný aj jeho súhlas na vyplnenie a podpísanie tlačiva. Takže tu sa nemôžeš spoliehať, že to ona urobí, ako si sama povedala a najlepšie by bolo, ak manžel často cestuje, aby ti podpísal generálnu plnú moc, kde sa dá ošetriť tvoje zastupovanie aj na rôzne iné úkony pre budúcnosť, aby si so všetkým nemusela čakať na neho. A prečo generálna plná moc? Hlavným rozdielom medzi obyčajnou plnou mocou a generálnou je skutočnosť, že generálna plná moc nie je obmedzená časovo a vzťahuje sa na všetky právne úkony súvisiace s danou záležitosťou či inštitúciou.
GabiZ
07.03.11,08:43
Ešte ak by vznikla otázka, na čo všetko by sa generálne plná moc mala vzťahovať, pripájam nasledovné.
Plnú moc možno formulovať tak, že váš manžel ako splnomocniteľ vás splnomocňuje ako splnomocnenca na zastupovanie v plnom rozsahu práv a povinností pri všetkých právnych úkonoch a vo všetkých právnych veciach, najmä na preberanie doporučených zásielok a zásielok určených do vlastných rúk na pošte, zastupovanie pri správe bytu, zastupovanie v konaniach pred súdom a inými štátnymi orgánmi, v rokovaní s tretími osobami, a to všetko i vtedy, keď je podľa právnych predpisov potrebné osobitné plnomocenstvo.

V texte plnej moci je dobré pripojiť klauzulu, že plnomocenstvo je všeobecné a vzťahuje sa aj na také právne úkony, ktoré v ňom nie sú výslovne uvedené. Na konci plnomocenstva môžete uviesť, že splnomocniteľ týmto plnú moc podľa §§ 31 až 33b Občianskeho zákonníka udeľuje a splnomocnenec plnú moc prijíma, čo obidvaja účastníci potvrdzujú svojimi vlastnoručnými podpismi.

Podpis splnomocniteľa je pritom úradne overený. Nezabudnite plnú moc podpísať a datovať.
petruška78
07.03.11,08:43
Ja viem,že ju nemám ako donútiť,ale ide o to že ona stále tvrdí,že oni sa nemôžu odhlasiť z TP lebo sa nemaju kam prihlasiť a že je to naša povinnosť.Preto ma zaujima či je možné,aby sa odhlásili sami a na zaklade toho že sa nemaju kam prihlasiť ich prihlasia na obec.Viem ,že to neurobí ,len ma fakt zaujima či to ide.Či ich prihlasia na obec len v prípade že ich odhlásime my,alebo aj vtedy ked sa odhlasia sami.Chcem to vedieť už len kôli tomu že sa tvária ako keby sme si my zanedbavali svoje povinnosti,čo mi príde ako dosť absurdné,pretože ide o ich TP nie náš.
GabiZ
07.03.11,08:48
Takže som si to overila na matrike, oni si nemôžu odhlásiť trvalý pobyt, pokiaľ nemajú nový pobyt, môžu tak urobiť, len v prípade zmeny trvalého pobytu. Musíte to urobiť vy.
petruška78
07.03.11,09:29
Aha...o.k. velmi pekne dakujem za odpovede.Pekny deň:-)
GabiZ
07.03.11,09:32
Niet začo, ale vyplýva to zo zákona, že každý občan musí mať trvalý pobyt a ak nejde o zmenu, tak im ho nezrušia, kým neudajú nový trvalý pobyt. Preto na teba nalieha, aby ste to urobili vy. Tak pekný deň.
misoft
07.03.11,11:08
Môžu sa prihlásiť na trvalý pobyt na miestnom úrade. Pošta a všetko potom bude doručované tam.
GabiZ
07.03.11,13:13
Miestny úrad ich prihlási na trvalý pobyt ako občana obce len ak im je trvalý pobyt zrušený. Oni ho zrušiť nemôžu, kým nenahlásia nový trvalý pobyt. Pracovníčka matriky mi vyslovene povedala, oni môžu nahlásiť zmenu trvalého pobytu, ale ak nemajú nový trvalý pobyt, ten starý im môže zrušiť len vlastník nehnuteľnosti. Na základe toho sa až potom stávajú obyvatelia obce, kde majú trvalý pobyt a kde im je zasielaná pošta a pod. Toto už potom urobí obec automaticky.
luja5
08.03.11,11:45
Na doplnenie:
Ohlasovňa pobytu OÚ spravidla vyžaduje preukázanie vlastníctva k nehnuteľnosti pre uvedený účel originálom výpisu z LV nie starším ako tri mesiace. Na nahliadnutie. V súčasnej dobe by mal byť za vystavenie výpisu z LV poplatok/kolky v hodnote 8,-€. Katastrálny úrad vydá výpis z LV na počkanie. Ohlasovni OÚ potom stačí pre jej účely fotokópia uvedeného originálu.
Odporúčam petruške preveriť si potrebu originálu výpisu z LV a z akého obdobia na príslušnom OÚ.
ivka70
08.03.11,11:53
Na doplnenie:
Ohlasovňa pobytu OÚ spravidla vyžaduje preukázanie vlastníctva k nehnuteľnosti pre uvedený účel originálom výpisu z LV nie starším ako tri mesiace. Na nahliadnutie. V súčasnej dobe by mal byť za vystavenie výpisu z LV poplatok/kolky v hodnote 8,-€. Katastrálny úrad vydá výpis z LV na počkanie. Ohlasovni OÚ potom stačí pre jej účely fotokópia uvedeného originálu.
Odporúčam petruške preveriť si potrebu originálu výpisu z LV a z akého obdobia na príslušnom OÚ.

Ja si myslim, ze ohlasovni na preukazanie vlastnictva staci aj aktualne vytlacenie listu vlastnictva (bez overenia) z www.katasterportal.sk .
luja5
08.03.11,12:02
Ja si myslim, ze ohlasovni na preukazanie vlastnictva staci aj aktualne vytlacenie listu vlastnictva (bez overenia) z www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) .
Mám informáciu spred cca dvoch mesiacov, keď konkrétna ohlasovňa OÚ v takomto prípade žiadala overený výpis z LV a nie starší ako tri mesiace. Preto som napísala svoje odporúčanie opýtať sa príslušného OÚ, aby prípadne nezostala petruška prekvapená. Veď za opýtanie nič nedá ;):).
GabiZ
08.03.11,12:13
Ja si myslim, ze ohlasovni na preukazanie vlastnictva staci aj aktualne vytlacenie listu vlastnictva (bez overenia) z www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) .


Takúto skúsenosť mám aj ja, ale záleží na ohlasovni, či takýto doklad stačí. Treba sa naozaj radšej vopred informovať, aby človek zbytočne nechodil hore dole.