poradt
07.03.11,07:26
Ahojte.
Bývame v dvoch nových bytových domoch. V jednom je predaných 80% bytov, v druhom 35%.
Zhotoviteľ už viac ako rok neuhradil pohľadávky dodávateľom. Podobne už rok neplatí zálohové platby. Investorom je Slovenská sporiteľňa.
Pripravuje sa reštrukturalizácia zhotoviteľa (ale nakoniec možno pojde do konkurzu).
My, ako vlastnici bytov sme poškodený nasledujucim spôsobom:
-Nedokončenie diela poľa zmluvných dojednaní. Konkrétne nieje napríklad dokončená úprava okolia domu (cca 2000,-Eur). Dokonca je možné, že bude potrebná drenáž. Nenamontované zachytávače snehu.
-Neriešenie záručných opráv-Nefungujúci domový telefón, poruchy osvetlenia garáží.
najvačšie vrásky však máme zo spätných ventilov na vodovodnom potrubí (v každom byte). Z tých čo sa používajú praskli už 3. Ak sa poruch nezistí okamžite, dôjde k vytopeniu celeho paneláku.

Dopočul som sa, že po vyhlásení reštrukturalizácie je možnosť prihlásenia si pohľadávok do 30 dní. Naše spoločné problémy môže prihlásiť len naša správcovská spoločnosť (nemáme založené spoločenstvo). Problém, ako opadávajúca omietka v konkrétnom byte si musí vraj vlastník prihlásiť sám.

Je nutné, dokladať na všetky nárokované veci znalecký posudok?
Koľko môže stáť taký posudok, povedzme, keby sme si nárokovali len spätné klapky?
Koľko môže stáť na zatrávnenie pozemku? (cca 1000m2 predelených chodníkmi) Nestačila by len cenová ponuka zo záhradníctva?

Za odpovede ďakujem
poradt
08.03.11,12:14
Moc ťažké?
workerka
03.05.11,17:17
No, môj skromný názor je, že sa prihlasujú pohľadávky len také na ktoré existuje nejaký právny dokument (faktúra, zápočet pohľadávok, súdne rozhodnutie, exekučný titul, zmluva a pod.). Ak ste spomínané nedorobky u dodávateľa reklamovali a máte nejaký doklad (uznanie závad + nejaký rozpočet na odstránenie závad) mohlo by to pomôcť, ale istota tu nie je. V každom prípade pohľadávku by mal prihlásiť ten, ktorý figuruje na zmluve o dielo na stavebné práce. Pozor, prihlášku je potrebné podať na súd, ktorý vydal rozhodnutie o začatí reštrukturalizácie a zároveň je potrebné takú istú prihlášku poslať aj správcovi konkurznej podstaty, ktorý spravuje reštrukturalizáciu. Treba sledovať obchodný vestník, kedy bude vypísané oznámenie o začatí reštrukturalizácie a v termíne prihlášku podať. Prihláška sa podáva za každú pohľadávku samostatne. T.j. mám 3 faktúry, podávam 3 prihlášky. Správca vyzve podávateľa o zdokladovanie a buď pohľadávku uzná, alebo ju poprie. Ak dôjde k popretiu pohľadávky ostáva už len obrátiť sa na súd. Nechcem Ti brať ilúzie, ale ak nemáte žiadne relevantné doklady a obrátite sa na súd, môže to trvať roky. Ďalej ak by Vám súd aj pohľadávku priklepol, vrámci reštrukturalizácie sa volí tzv. veriteľský výbor, ktorého MOŽNO budete súčasťou (záleží na výške pohľadávky z celkového objemu prihlásených pohľadávok). Podpíše sa zmluva o uspokojení pohľadávok. Zase ... netreba sa nádejať, že dostanete zaplatené svoje pohľadávky vo výške 100%. Jednoducho sa rozdelí veškerý majetok, resp. budúci (budúce finančné prostriedky získané z predaja majetku a vypočítaného pravdepodobného zisku z činnosti dlžníka). Nie vždy však je uspokojenie na 100%. Proste je to dosť zložité na to, aby ste sa dostali nejakým zázrakom k svojim peniazom ak naozaj nemáte nejaké FAKT KVALITNÉ doklady.
No hádam som to tak zhruba popísala. Treba sa však kontaktovať s právnikom a hlavne nakopnúť Vašu zmluvnú stranu, aby nezabudli prihlásiť pohľadávky ak teda nejaké v skutočnosti existujú. Po skončení reštrukturalizácie sa všetky pohľadávky , resp. záväzky dlžníka likvidujú. Taktiež si treba dať veľký pozor aj na správnosť vyplnenia prihlášky. Správca reštrukturalizácie ju nemusí uznať aj len kvôli zle napísanému názvu, príp. iným naozaj preklepom.
Snáď by ešte stálo za to si prelúskať zákon o konkurze a reštrukturalizácii. číslo naspamäť neviem, ale mám dojem, že v roku 2007 alebo 2008 sa menil dosť podstatne a už boli aj nejaké novely. Treba vyhľadať na nete.
poradt
23.05.11,07:58
No tak sme prehliadli oznam. 02.05.2011 bolo rozhodnuté o reštrukturalizácii a 05.05.2011 to bolo zverejnené. Čírou náhodou v ďaň planevanej dražby, takže sme sledovali oznamy až po tom dni.
Jedinú vec, ktorú by sme si mohli nárokovať je nedokončenie uprav okolia. Posudok by stal 250,-Eur. Keďže je malá šanca niečo získať, nestačilo by však len poslať kúpnu zmluvu, v ktorej to je uvedené?
Tiež by som potreboval vedieť, ako vlastne zistím správcu reštrukturalizácie, ktorému treba podklady doručiť.

Jedná sa o
Diverso Žilina, s.r.o., Bulharská 8526/2, 010 08 Žilina,
IČO: 36 287 199,
Bolo to vo vestníku č. 87
Rozhodol o tom
Okresný súd Žilina dňa 2. 5. 2011
JUDr. Gabriela Bargelová, sudca

Za skoru odpoveď vopred Ďakujem
Marian
workerka
23.05.11,09:56
Trošku som sa na to pozrela a to oznámenie v OV je oznámenie o začatí reštrukturalizácie. Moc ste toho nepremeškali. Zatiaľ nie je stanovený správca reštrukturalizácie. Onedlho by mal byť zverejnený oznam správcu, kedy a kde si prihlásiť pohľadávky. Nezabudnite sledovať OV. Dobre by bolo preštudovať si zákon o konkurze a reštrukturalizácii, kde sú uvedené aj termíny na podanie prihlášok. Ja osobne myslím, že aj zmluva je dostatočný doklad na podloženie Vašej pohľadávky. Treba skúsiť, je to buď alebo. V každom prípade sa poraďte s právnikom, sú to vážne záležitosti a treba byť dôsledný a nepremeškať termíny. Prihlášku musí podávať druhá zmluvná strana.
poradt
26.05.11,05:37
Dobrý deň.
Tak sa nám zase niečo komplikuje.
Správca bytového domu plánuje odstaviť výťahy, pretože 45 bytov zo 60tich neplatí zalohové platby, pravdaže ani za výťahy od začiatku roka 2010. Exsistuje zákon c. 182/1993 Z.z. (a naslednej novely c. 268/2007 Z.z kde vyplyva, ze MPM ma vymahat nedoplatky od Diversa. Rovnako ma uprednostnovat nase zaujmy (fungujuci vytah) pred svojimi zaujmami (minimalizacia strat pri podnikani).
Spravca nám dal moznosti, ze budto odstaví výtahy alebo si platbu rozdelíme medzi 15 vlastníkov.
Má právo ukoncit cinnost výtahov?

Ďakujem
Jozef Štora
26.05.11,14:42
Podla rovnakeho zakona maju vlastnici platit zalohove platby. Spravca nie je povinny za Vas platit zo svojich zdrojov a tak prevadzku vytahu ukoncia vytahari jedna radost. Pravda je, ze uz davno mali byt vsetci neplatici na sude. Ziadny zakon nehovori ze vlastnik nemusi platit ak sa mu nieco nepaci. Takze obrovska chyba na strane spravcu ale nedbanlivost na strane vlastnikov.
Halli
26.05.11,15:14
45 zo 60tich neplatí zálohy??....tak to by som im aj vodu dávno odstavila...aj ostatné energie...to akože z čoho má platiť správca, keď máte mať samostatný účet domu podľa zákona...však už musíte byť dávno na nule!
varka
06.06.11,12:55
uz ste sa stretli aj s dalsim postupo - t.j. po ukonceni restrukturalizacie?
totiz z nedoplatkov z rocneho vyuctovania uhradil zhotovitel stavby 4% a teraz co s tymi osttanym nevysporiadanym rozdielom (cashovo penazky chybaju...)

viete mi niekto poradit ? prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim:eek:
poradt
01.07.11,07:14
Dobrý deň.
Tak 13 06 2011 bolo vo vestniku 113 oznam o ZASTAVENÍ reštrukturalizácie. Môžte mi prosim povedať, čo (pravdepodobne) bude ďalej v chronologickom poradí? (Predpokladám, že jedného dňa bude konkurz, ale to je asi všetko :-/.
Ďakujem