havik
07.03.11,09:41
ospravedlnujem sa ak tu uz podobne temy su, ale najst to tu nie je lahke. chcem sa opytat na SP. dnes som sa nahlasil vo vseobecnej ZP ako zamestnavatel ,teda zamestnavatel bude moja s.r.o. a ja budem zamestnancom od 1.1.2011. cize spatne som sa nahlasil. potom som bezal do SP a tam ma tetuska upozornila, ze ak sa nahlasim spatne k 1.1.2011 ako zamestnavatel aj v SP tak mozem dostat pokutu z omeskania aeste enviem co. a ze oni si to preveruju ci sedi datum prihlasenia v ZP a u nich v SP. obvolal som nejakych ludi a ti povedali ze SP nezvykne davat pokuty za omeskanie vykazov, ale ja by som mal aj zmluvu pisanu spatne resp. od 1.1.2011. co teraz? nechcem schytat nezmyselnu pokutu.

dakujem,
Tweety
07.03.11,08:45
ospravedlnujem sa ak tu uz podobne temy su, ale najst to tu nie je lahke. chcem sa opytat na SP. dnes som sa nahlasil vo vseobecnej ZP ako zamestnavatel ,teda zamestnavatel bude moja s.r.o. a ja budem zamestnancom od 1.1.2011. cize spatne som sa nahlasil. potom som bezal do SP a tam ma tetuska upozornila, ze ak sa nahlasim spatne k 1.1.2011 ako zamestnavatel aj v SP tak mozem dostat pokutu z omeskania aeste enviem co. a ze oni si to preveruju ci sedi datum prihlasenia v ZP a u nich v SP. obvolal som nejakych ludi a ti povedali ze SP nezvykne davat pokuty za omeskanie vykazov, ale ja by som mal aj zmluvu pisanu spatne resp. od 1.1.2011. co teraz? nechcem schytat nezmyselnu pokutu.

dakujem,
Takže si sa prihlasoval dvakrát. Raz ako zamestnáv., druhykrát ako zamestnanec, je to teda už neskoré prihlásenie, hlavne u zamestnanca, tu je termín pred začiatkom vykonáv. prác na základe PZ, alebo dohody. Takže pokutky, ak prídu, budú opodstatnené.
veronikasad
07.03.11,08:46
ospravedlnujem sa ak tu uz podobne temy su, ale najst to tu nie je lahke. chcem sa opytat na SP. dnes som sa nahlasil vo vseobecnej ZP ako zamestnavatel ,teda zamestnavatel bude moja s.r.o. a ja budem zamestnancom od 1.1.2011. cize spatne som sa nahlasil. potom som bezal do SP a tam ma tetuska upozornila, ze ak sa nahlasim spatne k 1.1.2011 ako zamestnavatel aj v SP tak mozem dostat pokutu z omeskania aeste enviem co. a ze oni si to preveruju ci sedi datum prihlasenia v ZP a u nich v SP. obvolal som nejakych ludi a ti povedali ze SP nezvykne davat pokuty za omeskanie vykazov, ale ja by som mal aj zmluvu pisanu spatne resp. od 1.1.2011. co teraz? nechcem schytat nezmyselnu pokutu.

dakujem,
tých pokút za neskorú registráciu v SP môžeš "schytať" viac :
- neskorá registrácia zamestnávatela na RL zamestnávatela
- neskorá registrácia zamestnanca na RL FO
- neskoré podanie mesačných výkazov
- neskorá úhrada poistného za január 2010 (penalizácia)
finis
07.03.11,08:50
co tak prehodnotit samozamestnanie na neskorsi termin? napr.od 15.3.
Tweety
07.03.11,08:52
co tak prehodnotit samozamestnanie na neskorsi termin? napr.od 15.3.
Bolo by to o jednu pokutu menej, ale v ZP už termín je, takže to nie je možné..:)
havik
07.03.11,09:04
Takže si sa prihlasoval dvakrát. Raz ako zamestnáv., druhykrát ako zamestnanec, je to teda už neskoré prihlásenie, hlavne u zamestnanca, tu je termín pred začiatkom vykonáv. prác na základe PZ, alebo dohody. Takže pokutky, ak prídu, budú opodstatnené.

ako samoplatitel som sa odhlasil a hned zahlasil ako zamestnavatel. takze 2 x asi nie. v socialke som sa este nenahlasil kedze ma tam teta na to upozornila. teraz rozmyslam ako dalej. tie pokuty su vysoke?
Tweety
07.03.11,09:05
ako samoplatitel som sa odhlasil a hned zahlasil ako zamestnavatel. takze 2 x asi nie. v socialke som sa este nenahlasil kedze ma tam teta na to upozornila. teraz rozmyslam ako dalej. tie pokuty su vysoke?
Ale mal si, pretože raz si zamestnáv., a druhykrát zamestnancom, takže prihlášku dávaš dvakrát nie len do SP, ale aj do ZP.
havik
07.03.11,09:05
resp. nie len vyska pokut ma zaujima ale ci ich realne aj dostanem podla vasich SKUSENOSTI.? neurobil som to zamerne,proste to tak vyslo.
havik
07.03.11,09:07
Ale mal si, pretože raz si zamestnáv., a druhykrát zamestnancom, takže prihlášku dávaš dvakrát nie len do SP, ale aj do ZP.

aha tak ano. zle som ta pochopil. jasne za zamestnavatela a aj za seba. ;)
veronikasad
07.03.11,09:10
resp. nie len vyska pokut ma zaujima ale ci ich realne aj dostanem podla vasich SKUSENOSTI.? neurobil som to zamerne,proste to tak vyslo.
nestálo by za to urobiť "opravu" prihlášky v ZP (radšej doplatiť ako samoplatitel a prihlásiť sa neskôr) ?

Pokutu zo SP nemusíš dostať dnes ani zajtra - ale o pár rokov pri kontrole SP (aj Inšpekcie práce) , keď si na to už dávno zabudol ...
havik
07.03.11,09:13
nestálo by za to urobiť "opravu" prihlášky v ZP (radšej doplatiť ako samoplatitel a prihlásiť sa neskôr) ?

Pokutu zo SP nemusíš dostať dnes ani zajtra - ale o pár rokov pri kontrole SP (aj Inšpekcie práce) , keď si na to už dávno zabudol ...

uvazujem aj nad tou "opravou" prihlasky ako pises, na druhej strane ak by to bolo o par rokov tak koho to bude zaujimat.? :D snad by to neriesili , ide o 2 mesiace. :rolleyes:
Tweety
07.03.11,09:15
uvazujem aj nad tou "opravou" prihlasky ako pises, na druhej strane ak by to bolo o par rokov tak koho to bude zaujimat.? :D snad by to neriesili , ide o 2 mesiace. :rolleyes:
Len sa ty o štát neboj, na hriešnikov len tak ľahko nezabudne, štátnu kasu treba naplniť aj po rokoch.:--- A kto je štát? no predsa my všetci.
veronikasad
07.03.11,09:15
uvazujem aj nad tou "opravou" prihlasky ako pises, na druhej strane ak by to bolo o par rokov tak koho to bude zaujimat.? :D snad by to neriesili , ide o 2 mesiace. :rolleyes:
By si sa divil, veru riešili - a zaujímalo by ich to ...
mimotemyTeraz čistia šuflíky a posielajú pozdravy za nedostatky z bývalého úradu práce. Pri nesplnení oznamovacej povinnosti neplatí premlčacia doba.
m.hladka
07.03.11,09:19
Za 20 rokov som sa s pokutami tohto druhu nestretla, ale ani s tak neskorým podaním prihlášok, lenže človek nikdy nevie, teraz keď naháňajú každý centik!

Skús ako ti radia poraďačky.

V ZP urobiť zmeny prihlášok, ak sa to dá a možno ti poradia v poisťovni. Prihlas sa opäť za samoplatcu a rozdiel tých dní poplať čo treba a znova sa prihlas, ale už v platnom termíne, a potom aj v SP?!
havik
07.03.11,09:20
tých pokút za neskorú registráciu v SP môžeš "schytať" viac :
- neskorá registrácia zamestnávatela na RL zamestnávatela
- neskorá registrácia zamestnanca na RL FO
- neskoré podanie mesačných výkazov
- neskorá úhrada poistného za január 2010 (penalizácia)

tu by som rad vedel ake su priblizne sadzby. :)
havik
07.03.11,09:23
Za 20 rokov som sa s pokutami tohto druhu nestretla, ale ani s tak neskorým podaním prihlášok, lenže človek nikdy nevie, teraz keď naháňajú každý centik!

Skús ako ti radia poraďačky.

V ZP urobiť zmeny prihlášok, ak sa to dá a možno ti poradia v poisťovni. Prihlas sa opäť za samoplatcu a rozdiel tých dní poplať čo treba a znova sa prihlas, ale už v platnom termíne, a potom aj v SP?!

diki za rekaciu. prva cast tvojej vety ma potesila a druha menej:D "ale ani s tak neskorým podaním prihlášok" podla teba je 2 mesiace uz tak velmi fest oneskorene podanie prihlasky? pytam sa nie ironicky. diki
Tweety
07.03.11,09:27
diki za rekaciu. prva cast tvojej vety ma potesila a druha menej:D "ale ani s tak neskorým podaním prihlášok" podla teba je 2 mesiace uz tak velmi fest oneskorene podanie prihlasky? pytam sa nie ironicky. diki
Zo stránky SP
Povinnosti:

prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=648) týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=648)týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=651)a garančného poistenia (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=652)a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
JarkaL
07.03.11,09:31
Neviem isto, či si dobre pamätám, ale tuším raz sa to stalo kolegyni v bývalej robote a omeškala sa s prihláškou asi o 3 dni. Dostala pokutu myslím za každý deň omeškania 10,- Sk. Bola to SP.
havik
07.03.11,09:33
Neviem isto, či si dobre pamätám, ale tuším raz sa to stalo kolegyni v bývalej robote a omeškala sa s prihláškou asi o 3 dni. Dostala pokutu myslím za každý deň omeškania 10,- Sk. Bola to SP.

dakujem pekne, konecne nejake cisla. tweety dakujem aj tebe ale teraz mi je to uz na prd, riesim aktualnu situaciu.
Tweety
07.03.11,09:34
dakujem pekne, konecne nejake cisla. tweety dakujem aj tebe ale teraz mi je to uz na prd, riesim aktualnu situaciu.
Na prd ( pardón, nezvykneme sa tu takto vyjadrovať, ale len zopakujem tvoj výraz)určite nie, to si stále preštuduj, ak budeš chcieť niekoho zamestnať, ale pre tento prípad si to mal študírovať dopredu, aby si sa vyhol pokutám.
havik
07.03.11,09:37
Na prd určite nie, to si stále preštuduj, ak budeš chcieť niekoho zamestnať, ale pre tento prípad, si to mal študírovať dopredu, aby si sa vyhol pokutám.

tweety ocenujme tvoju snahu mi pomoct a poucit ma,ale mam pocit ze namiesto toho ze chces poradit ma chces trestat. nerobila si niekedy na urade nahodou,lebo citit s teba profesionalnu deformaciu. nic v zlom :)
Tweety
07.03.11,09:40
tweety ocenujme tvoju snahu mi pomoct a poucit ma,ale mam pocit ze namiesto toho ze chces poradit ma chces trestat. nerobila si niekedy na urade nahodou,lebo citit s teba profesionalnu deformaciu. nic v zlom :)
Prečo myslíš?:confused: Nie som, a ani som nikdy nebola štátnou úradníčkou neboj, ale pokuty ti nejaké poslať môžem, ak chceš:---.
havik
07.03.11,09:41
Prečo myslíš?:confused: Nie som, a ani som nikdy nebola štátnou úradníčkou neboj, ale pokuty ti nejaké poslať môžem, ak chceš:---.

tak daj daco. nech poplatim za teba :D
Kvaka
07.03.11,09:43
dakujem pekne, konecne nejake cisla. tweety dakujem aj tebe ale teraz mi je to uz na prd, riesim aktualnu situaciu.
Nikdy nemáš istotu, ako bude SP reagovať. § 239 ustanovuje: Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234, § 238, 244 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 500 000 Sk. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.
Takže SP môže, ale nemusí uložiť pokutu. Choď sa opýtať, ako by to bolo v prípade, že ide o zamestnávateľa s jedným zamestnancom. Iné pokuty si myslím, že ti nemôžu dať, lebo aj výkazy aj platenie preddavkov sa pokutujú tomu, kto už je prihlásený a neplní si tieto povinnosti. Ty si nebol prihlásený, teda si nemal povinnosť platiť preddavky a podávať výkazy. Ak by ti dali pokutu, tak len za neskoré prihlásenie. Ale tiež si myslím, že jednoduchšie riešenie je cez ZP.
havik
07.03.11,09:45
Nikdy nemáš istotu, ako bude SP reagovať. § 239 ustanovuje: Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234, § 238, 244 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 500 000 Sk. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.
Takže SP môže, ale nemusí uložiť pokutu. Choď sa opýtať, ako by to bolo v prípade, že ide o zamestnávateľa s jedným zamestnancom. Iné pokuty si myslím, že ti nemôžu dať, lebo aj výkazy aj platenie preddavkov sa pokutujú tomu, kto už je prihlásený a neplní si tieto povinnosti. Ty si nebol prihlásený, teda si nemal povinnosť platiť preddavky a podávať výkazy. Ak by ti dali pokutu, tak len za neskoré prihlásenie. Ale tiež si myslím, že jednoduchšie riešenie je cez ZP.

diki moc, dost si pomohol.