mirka zelenakova
07.03.11,12:30
Poprosím Vás o radu, čo ďalej???
Som štvrťročný platca DPH, a kúpil som si bateriu do počítača, takže prevadzková réžia. Faktura mi prišla bez DPH. A čo ďalej, aby som mal všetko o.k. Ďakujem za rady, je to môj prvý nákup z cudziny.
rodina1
07.03.11,12:07
Poprosím Vás o radu, čo ďalej???
Som štvrťročný platca DPH, a kúpil som si bateriu do počítača, takže prevadzková réžia. Faktura mi prišla bez DPH. A čo ďalej, aby som mal všetko o.k. Ďakujem za rady, je to môj prvý nákup z cudziny.

Batéria do počítača (ak ho máš v majetku firmy) je výdavok za materiál, a nie prevádzková réžia.
Ak ti prišla fa bez DPH, tak dodávateľ je platiteľom DPH v Čechách. Pre teba to znamená, že túto faktúru musíš tzv. samozdaniť. To znamená, že musíš uplatniť daň aj na vstupe, aj na výstupe. V konečnom dôsledku bude daň nulová. Ale v daňovom priznaní DPH sa ti to musí objaviť.
Ešte prikaldám link ohľadom samozdanenia:
http://www.daneauctovnictvo.sk/2009/5-2009/DPH-a-samozdanenie/
mirka zelenakova
07.03.11,13:55
a ako konkretne ju zapíšem do vstupu , výstupu ??
rodina1
07.03.11,15:09
Neviem, aký SW používaš. Ja som používala Alfu, a pri evidencii záväzku, pri zahraničnej faktúre, som použila - faktúra EÚ. A pri zápise už SW sám zaevidoval faktúru aj do zdaniteľného príjmu aj do odpočtu DPH.
mirka zelenakova
07.03.11,15:40
používam Pohodu
rodina1
07.03.11,15:57
používam Pohodu
Skús v tejto sekcii zadať otázku:
http://www.porada.sk/f9-uctovne-a-ine-softvery.html
poprípade, pozrieť manuál k programu.
mirka zelenakova
07.03.11,15:59
na výstupe mám možnosť členenie DPH nadobudnutie tovaru z iného členského štátu, a vstup vyriešim cez interný doklad??
rodina1
07.03.11,16:01
na výstupe mám možnosť členenie DPH nadobudnutie tovaru z iného členského štátu, a vstup vyriešim cez interný doklad??
Nepoznám Pohodu, skús to urobiť cez to členenie, aké píšeš. Možno ti to spraví aj DPH na vstupe. Neviem.
mirhu
26.04.11,09:03
Batéria do počítača (ak ho máš v majetku firmy) je výdavok za materiál, a nie prevádzková réžia.
Ak ti prišla fa bez DPH, tak dodávateľ je platiteľom DPH v Čechách. Pre teba to znamená, že túto faktúru musíš tzv. samozdaniť. To znamená, že musíš uplatniť daň aj na vstupe, aj na výstupe. V konečnom dôsledku bude daň nulová. Ale v daňovom priznaní DPH sa ti to musí objaviť.
Ešte prikaldám link ohľadom samozdanenia:
http://www.daneauctovnictvo.sk/2009/5-2009/DPH-a-samozdanenie/

Ak poslali klientovi faktúry z ČR aj s DPH a nemajú sa k oprave fa, ako to zadať?
MartinaO.
26.04.11,09:24
V Pohode pri nahadzovani fa das v Zaznam / Vymerat DPH v EU a samo to urobi dva ID - jeden na vstupe, jeden na vystupe.
mirhu
26.04.11,09:29
V Pohode pri nahadzovani fa das v Zaznam / Vymerat DPH v EU a samo to urobi dva ID - jeden na vstupe, jeden na vystupe.

Áno, to viem, ale majú vyčíslenú aj DPH na faktúre, tak ktorú sumu zadať?
MartinaO.
26.04.11,09:38
Tak toto neviem, ja mam bud takych co posielaju fa bez DPH, alebo takych co su registrovani na DPH u nas..., hadam poradi niekto skusenejsi.
Tamila
26.04.11,09:41
Áno, to viem, ale majú vyčíslenú aj DPH na faktúre, tak ktorú sumu zadať?
Keďže ste platitelia DPH, mali by vám faktúru prepracovať bez DPH.
blondy
26.04.11,09:42
Áno, to viem, ale majú vyčíslenú aj DPH na faktúre, tak ktorú sumu zadať?
ako to zadať v Pohode(základ dane) síce neviem, ale máš povinnosť to samozdaniť. A potom reklamovať faktúru u dodávateľa.
mirhu
26.04.11,10:00
Keďže ste platitelia DPH, mali by vám faktúru prepracovať bez DPH.

Veď áno, ale nemajú sa k tomu a treba podať DPH - a neviem, akú sumu samozdaniť...
mirhu
26.04.11,11:20
Veď áno, ale nemajú sa k tomu a treba podať DPH - a neviem, akú sumu samozdaniť...

Neporadí mi niekto?
katka 23
26.04.11,11:57
Ja tiež robím v Pohode, mala som podobný prípad, samozdanila som základ , postupom Záznam - vymerať DPH v ID vytvorí 2 doklady , ktoré sú aj v priznaní DPH. A žiadaj o opravu fa.
hanulka05
28.04.11,14:18
Riešim podobnú vec, ale dodávateľ mi odmietol faktúru opraviť, lebo vraj je pre nich administratívne náročné vystavovať faktúru bez DPH do iných členských krajín... čo s tým?
katka 23
28.04.11,19:26
Ak máš od dodávateľa písomné vyjadrenie alebo máš doklad že si žiadala o opravu fa - chyba je na strane dodávateľa , samozdaníš základ tak ako som to napísala v príspevku 17 - tento postup som vyčítala na porade ale už neviem v ktorej téme. Snáď môžu poradiť aj skúsenejší.
mirhu
03.05.11,17:52
Ak máš od dodávateľa písomné vyjadrenie alebo máš doklad že si žiadala o opravu fa - chyba je na strane dodávateľa , samozdaníš základ tak ako som to napísala v príspevku 17 - tento postup som vyčítala na porade ale už neviem v ktorej téme. Snáď môžu poradiť aj skúsenejší.

ďakujem, tak som to urobila
hanulka05
04.05.11,07:04
To isté mi odpísali aj z drsr, avšak tým pádom zaplatím daň dvakrát, aj v ČR aj v SR, ale odpočítať si ju môžem len raz... či?
Tamila
04.05.11,07:38
To isté mi odpísali aj z drsr, avšak tým pádom zaplatím daň dvakrát, aj v ČR aj v SR, ale odpočítať si ju môžem len raz... či?
Odpočítaš si iba to, čo si na Slovensku samozdanila. Teda iba raz.
mondes
04.05.11,08:09
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť ohľadom došlej faktúry z Čiech. Takže:
Došlá faktúra z Čiech je v sume: ZD 100 Eur, DPH 20 Eur, spolu k úhrade 120 Eur. Ja tú faktúru zaplatím v sume 120 Eur (čiže aj s DPH). Ďalej DPH si uplatním aj na vstupe, aj na výstupe (samozdaním). Z toho mi vychádza, že tú DPH zaplatím 2x, ale odpočítam len 1x. Môžte mi to podrobnejšie vysvetliť? Ďakujem veľmi pekne.
Tamila
04.05.11,08:18
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť ohľadom došlej faktúry z Čiech. Takže:
Došlá faktúra z Čiech je v sume: ZD 100 Eur, DPH 20 Eur, spolu k úhrade 120 Eur. Ja tú faktúru zaplatím v sume 120 Eur (čiže aj s DPH). Ďalej DPH si uplatním aj na vstupe, aj na výstupe (samozdaním). Z toho mi vychádza, že tú DPH zaplatím 2x, ale odpočítam len 1x. Môžte mi to podrobnejšie vysvetliť? Ďakujem veľmi pekne.
V príspevkoch vyššie sa píše o prípade, keď je fa z Čiech vystavená nesprávne a nechcú ju zmeniť.
Ak si platiteľ DPH a nakupuješ od českého dodávateľa, ktorý je v ČR tiež platiteľ, musí ti vystaviť fa bez DPH - teda tovar je oslobodený. Ty v SR si faktúru samozdaníš - odvedieš DPH a aj si ho odpočítaš, teda neplatíš dvakrát.
mondes
04.05.11,08:27
V príspevkoch vyššie sa píše o prípade, keď je fa z Čiech vystavená nesprávne a nechcú ju zmeniť.
Ak si platiteľ DPH a nakupuješ od českého dodávateľa, ktorý je v ČR tiež platiteľ, musí ti vystaviť fa bez DPH - teda tovar je oslobodený. Ty v SR si faktúru samozdaníš - odvedieš DPH a aj si ho odpočítaš, teda neplatíš dvakrát.

To mi je jasné, ale predsa čo v prípade, ak je faktúra s vyčíslenou DPH? Trvať na oprave faktúry? Alebo je ešte nejaká možnosť? Vďaka.
katka 23
04.05.11,08:28
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť ohľadom došlej faktúry z Čiech. Takže:
Došlá faktúra z Čiech je v sume: ZD 100 Eur, DPH 20 Eur, spolu k úhrade 120 Eur. Ja tú faktúru zaplatím v sume 120 Eur (čiže aj s DPH). Ďalej DPH si uplatním aj na vstupe, aj na výstupe (samozdaním). Z toho mi vychádza, že tú DPH zaplatím 2x, ale odpočítam len 1x. Môžte mi to podrobnejšie vysvetliť? Ďakujem veľmi pekne.
Si "stratová " 20 € ktore si zaplatila ČR.,uhradila si fa aj s DPH.
Tamila
04.05.11,08:30
To mi je jasné, ale predsa čo v prípade, ak je faktúra s vyčíslenou DPH? Trvať na oprave faktúry? Alebo je ešte nejaká možnosť? Vďaka.
Treba žiadať opraviť faktúru. Ak ju neprerobia, už jedine postupovať ako bolo písané vyššie.
mirhu
10.01.12,16:46
Keďže ste platitelia DPH, mali by vám faktúru prepracovať bez DPH.

A ak tvrdia, že je to z ich strany v poriadku ( fa z ČR vystavená s DPH) čo s nimi?
jarkakon
11.01.12,17:35
Aj ja sa chcem spýtať, keď nie som platca DPH a mám faktúru z Čiech čo musím urobiť ako to zaúčtujem?
katka 23
12.01.12,07:50
Aj ja sa chcem spýtať, keď nie som platca DPH a mám faktúru z Čiech čo musím urobiť ako to zaúčtujem?
ak nie ste platcom DPH samozdanenie sa vás netýka
jarkakon
12.01.12,10:37
takže ju normálne zaúčtujem ako slovenskú?