evnka
20.12.05,12:45
Dobry,ahojte..
narazila som na tuto stranku a uvitala by so,keby mi niekto vedel poradit. Zacinam len s cestakmi a mam takyto pripad:
Dvaja konatelia,zamestnanci idu na 5 dnovu zahranicnu pracovnu cestu. Idu sukromnym autom jedneho z nich. Ako bude vyzerat vypocet cestaku prekazdeho z nich? Mam ny mysli hlavne cestovne nahrady.Diety a vreckove si viem vypocitat, len s cestovnym mam problem. Mam k dispozicii kilometre, aj nejake blocky,ale nie vsetky a pouzivam aj sadzbu 6,2? Budem vdacna,ked mi niekto napise konkretny vzorec pre jedneho aj druheho zamestnanca na cestovne nahrady. Dakujem vam velmi pekne.EVA
Chobot
20.12.05,12:01
Dobry,ahojte..
narazila som na tuto stranku a uvitala by so,keby mi niekto vedel poradit. Zacinam len s cestakmi a mam takyto pripad:
Dvaja konatelia,zamestnanci idu na 5 dnovu zahranicnu pracovnu cestu. Idu sukromnym autom jedneho z nich. Ako bude vyzerat vypocet cestaku prekazdeho z nich? Mam ny mysli hlavne cestovne nahrady.Diety a vreckove si viem vypocitat, len s cestovnym mam problem. Mam k dispozicii kilometre, aj nejake blocky,ale nie vsetky a pouzivam aj sadzbu 6,2? Budem vdacna,ked mi niekto napise konkretny vzorec pre jedneho aj druheho zamestnanca na cestovne nahrady. Dakujem vam velmi pekne.EVA

Evnka, príspevok si pridala aj v inej téme. Tak TI pripájam mojue odpoveď ešte raz.

evnka, vitaj medzi nami. Takže poďme hneď na vec:D , teda na prácu.

Stravné a vreckové vypočítať vieš, ako si uviedla. Cestovné náhrady môžu byť u majiteľa auta vypočítané dvomi spôsobmi, ak použili súkromné motorové vozidlo na služobnú cestu.

Jeden spôsob je, že sa vyplatí suma rovanjúca sa bežnému cestovnému autobusom alebo vlakom za tú trasu. Vtedy sa nepočítajú žiadne kilometre a opotrebovanie auta ani spotreba paliva. Náhrada je však relatívne nízka vzhľadom k spotreba auta, hoci takto by si mohli obaja náhradu uviesť v cesťáku.

Druhý spôsob je náhrada za opotrebenie súkromného auta a náhrada spotrebovaných PHM. Postup je nasledovný:
- vypočítaš (na základe dodaných údajov) počet prejazdených kiílometrov
- vypočítaš náhradu za opotrebenie auta - km x 6,20 SK
- priložíš kópiu technického preukazu auta, kde je uvedená spotreba
- vypočítaš spotrebu PHM počas služobky - km x priemerná spotreba
- vypočítaš náhradu za PHM - spotreba PHM x cena PHM (cenu PHM môžeš doložiť buď dokladom o nákupe PHM alebo ak doklad nemáš k dispozícii, tak na stránkach Sťatistického úradu je vývoj priemernej ceny PHM).
- spočítaš náhradu za opotrebenie plus náhradu za PHM a tú uvedieš do cesťáku ako cestovné náhrady.

Toto však môžeš uviesť iba u jedného konateľa (najlepšie majiteľa vozidla).

Stačí takto? Alebo ešte nejaké otázky?
evnka
20.12.05,12:31
DAkujem za mile privitanie a aj za rychlu odpoved..TEraz si s tym uz urcite budem vediet poradit. Pripocitam k tomu diety a vreckove.
Mozno by ma este v konecnom dosledku zaujimalo,ci cestovne uctovat v Sk a diety,vreckove EUR,alebo mam vsetko prepocitat v Sk.
Este sa chcem uistit, druhemu konatelovi teda neprinalezi cestovna nahrada,iba diety a vreckove?
Dakujem,dakujem EVA
Chobot
20.12.05,13:07
DAkujem za mile privitanie a aj za rychlu odpoved..TEraz si s tym uz urcite budem vediet poradit. Pripocitam k tomu diety a vreckove.
Mozno by ma este v konecnom dosledku zaujimalo,ci cestovne uctovat v Sk a diety,vreckove EUR,alebo mam vsetko prepocitat v Sk.
Este sa chcem uistit, druhemu konatelovi teda neprinalezi cestovna nahrada,iba diety a vreckove?
Dakujem,dakujem EVA

Durhému konateľovi neprináleží náhrada za cestovné, lebo žiadne preukázateľné výdavky nemal. Jasné, že by si mohol uviesť, že išiel vlastným autom a vyúčtovať cenu cestovného lístka, ale to by nebola pravda. lebo ten prvý konateľ dostal plné náhrady.

S menou vyúčtovania to je tak - stravné a vreckové vypočítaš v mene, ktorá je pre danú krajinu predpísaná. Spravidla by zamestnanec mal dostať náhrady v tej mene, ako uvádza predpis, ale vyúčtovanie sa dá prepočítať a vyplatiť v SKK, ak s tým zamestnanec (konateľ) súhlasí. Cetovné počítaš hneď v SKK.
Milan Benka
20.12.05,17:14
Chcem podotknúť, že po prejdení 350 km v zahraničí vzniká nárok na náhradu PHM v cudzej mene. Výsledky sú potom zaujímavejšie.
evnka
20.12.05,20:49
Dakujem vam velmi pekne. Idem to skusit vypocitat.
Benka a ako sa v tom pripade pocitaju cestovne nahrady? Pretoze tato prac.cesta je do Talianka a spat..co je viac ako 350 km
Chobot
20.12.05,21:33
Dakujem vam velmi pekne. Idem to skusit vypocitat.
Benka a ako sa v tom pripade pocitaju cestovne nahrady? Pretoze tato prac.cesta je do Talianka a spat..co je viac ako 350 km

Ak to bola dlhšia cesta, tak určite cestou niekde tankovali. Nech predložia účet za PHM v cudzej mene, kde uvidíš, koľko EUR stál 1 l. A potom už len vypočítaš náhradu spotreby a vyplatíš buď v EUR alebo po dohode v SKK. Ak by nemali doklad, tak zase treba zobrať priemernú cenu zo stránky štat. úradu.

Veľký rozdiel to nie je, lebo ceny PHM v zahraničí a u nás nie sú až tak rozdielne.
evnka
21.12.05,06:31
Ano,dakujem...len akurat nemam tie blocky :(

ESTE MA NAPADLO,CHOBOT, NAPISALSIMI TOTO...A NETREBA NAHRADU SPOTREBU ESTE VYDELIT 100?
Druhý spôsob je náhrada za opotrebenie súkromného auta a náhrada spotrebovaných PHM. Postup je nasledovný:
- vypočítaš (na základe dodaných údajov) počet prejazdených kiílometrov
- vypočítaš náhradu za opotrebenie auta - km x 6,20 SK
- priložíš kópiu technického preukazu auta, kde je uvedená spotreba
- vypočítaš spotrebu PHM počas služobky - km x priemerná spotreba
- vypočítaš náhradu za PHM - spotreba PHM x cena PHM (cenu PHM môžeš doložiť buď dokladom o nákupe PHM alebo ak doklad nemáš k dispozícii, tak na stránkach Sťatistického úradu je vývoj priemernej ceny PHM).
- spočítaš náhradu za opotrebenie plus náhradu za PHM a tú uvedieš do cesťáku ako cestovné náhrady.


A ZNOVU MAM DILEMU, V AKOM FORMATE BY SOM TO MALA PREDLOZIT,MYSLIM TYM,CI NEMATE NEJAKE TLACIVO,ALEBO WORDOVY CI EXCELOVY VYSTUP NA CESTAKY...nEVIEM,CI S MAM ZAOBERAT ROPISOVANIM,KONKRETNYCH CASOV A PRECHODOV HRANIC,ALEBO JEDNODUCHO ZHRNUT JEDEN DEN SLUZOBNEJ CESTY DO JEDNEHO RIADKU..?
Chobot
21.12.05,08:07
Na porade medzi tlačivami si nájdeš tlačivo na vyúčtovanie služobných ciest (napr. tu: http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7), jednotlivé chlieviky nie je ťažké vyplniť. Na cestovné náhrady je tam síce len jedno okienko, preto my robíme vyúčtovanie tak, že zamestnanec na samostatnom papieri urobí tú kalkuláciu, ktorú som Ti opísal (jasné, že priemernú spotrebu ttreba vydeliť 100), najlepšie v nejakej prehľadnej tabuľke a tú spolu s kópiou technického preukazu a doložení ceny PHM priloží k vyúčtovaniu. Vo vyúčtovaní sa už uviede len výsledná suma z tej priloženej tabuľky.
evnka
21.12.05,21:50
Dakujem, dakujem, dakujem...
a zistila som dalsiu vec, na ktoru by som sa chcela opytat...na zahr.prac.ceste bol este aj tretia osoba, tlmocik - SZCO...ako mam vyuctovat toto, ked mi figuruje aj na doklade o ubytovani? Mam ju odignorovat, alebo nejak /ako?/ vyuctovat cestak a potom jej to fakturovat?Mas nejaky napad chobot?
Snad po tomto sa uz dostanem k uzavretiu tejto temy a vysledkom bude spravny cestak.
Vopred dakujem.
liba2
22.12.05,06:46
Dakujem, dakujem, dakujem...
a zistila som dalsiu vec, na ktoru by som sa chcela opytat...na zahr.prac.ceste bol este aj tretia osoba, tlmocik - SZCO...ako mam vyuctovat toto, ked mi figuruje aj na doklade o ubytovani? Mam ju odignorovat, alebo nejak /ako?/ vyuctovat cestak a potom jej to fakturovat?Mas nejaky napad chobot?
Snad po tomto sa uz dostanem k uzavretiu tejto temy a vysledkom bude spravny cestak.
Vopred dakujem.Ja odporúčam vyfaktúrovať - inak to bude daňovo neuznané.
evnka
22.12.05,07:13
Aj ja si myslim,len neviem presne ako na to...zobriem 1/3 ubytovania a vyfakturujem? a ostatnymi vydavkymi,kde to nefiguruje sa nebudem zaoberat?...a co v takom pripade,ked vlastne tlmocnicka bola prizvana pracovnu cestu na naklady firmy?? Urcite sa nepredpoklada,ze si to bude platit...
dakujem
liba2
22.12.05,07:57
Aj ja si myslim,len neviem presne ako na to...zobriem 1/3 ubytovania a vyfakturujem? a ostatnymi vydavkymi,kde to nefiguruje sa nebudem zaoberat?...a co v takom pripade,ked vlastne tlmocnicka bola prizvana pracovnu cestu na naklady firmy?? Urcite sa nepredpoklada,ze si to bude platit...
dakujemUrobte s ňou DVP, uveďte v nej poskytnutie cest. náhrad podľa zákona... a tlmočenie jej zaplaťte na DVP.
evnka
22.12.05,10:38
Aha,aleako vyriesim to,ze aj DVP musi byt vopred nahlasena na soc.poistovni a tato cesta sa konala v 10/2005...ako osetrit toto?ALebo nemam pravdu?
A cestak pre zamestnanca na DVP ma take iste nalezitosti ako pre normalneho zamestnanca?
Ste strasne zlati,no mne sa tu stale otvaraju taketo otazky:o
Vopred dakujem
evnka
29.12.05,06:26
Aha,aleako vyriesim to,ze aj DVP musi byt vopred nahlasena na soc.poistovni a tato cesta sa konala v 10/2005...ako osetrit toto?ALebo nemam pravdu?
A cestak pre zamestnanca na DVP ma take iste nalezitosti ako pre normalneho zamestnanca?
Ste strasne zlati,no mne sa tu stale otvaraju taketo otazky
Vopred dakujem
liba2
29.12.05,07:29
Aha, ale ako vyriesim to, ze aj DVP musi byt vopred nahlasena na soc.poistovni a tato cesta sa konala v 10/2005...ako osetrit toto? ALebo nemam pravdu?
A cestak pre zamestnanca na DVP ma take iste nalezitosti ako pre normalneho zamestnanca?
Ste strasne zlati,no mne sa tu stale otvaraju taketo otazky
Vopred dakujemRiešime problém "po funuse". Potom nezostáva iné, len
- u vás zaúčtovať ako daňovo neuznané;
- tlmočníčke to vyfaktúrovať;
- tlmočníčka si o túto sumu zvýši svoju cenu vo faktúre, tým bude mať naspäť sumu cestovných výdavkov;
- zaplatením faktúry z vašej strany vo vašom účtovníctve budete mať sumu neuznaných cestovných výdavkov ako daňovo uznané v skytej forme, t.j. v cene jej faktúry.
Toto vidím ako najčistejšie riešenie pre obidve strany.
vaclavka
29.12.05,08:10
Srdecne zdravim,
poradite mi prosim aktualnu vysku stravneho na tuzemskej sluzobnej ceste ?
Dakujem.
ajobs
29.12.05,08:18
Srdecne zdravim,
poradite mi prosim aktualnu vysku stravneho na tuzemskej sluzobnej ceste ?
Dakujem.

Od 1.1.2006 89 Sk - 135 Sk - 208 Sk.
dosi
29.12.05,09:55
Dobrý deň prajem všetkým prítomným a tiež by som požiadala o radu ohľadom cestovných výdajov.
Šefka bola na SC v Budatešti a pozvala na obed človeka s ktorým rokovala môžem to zahrnúť do vedľajších výdavkov a preplatiť ? A zaučtujem to na 513-ku? Može to tak byť?
Chobot
30.12.05,06:00
Dobrý deň prajem všetkým prítomným a tiež by som požiadala o radu ohľadom cestovných výdajov.
Šefka bola na SC v Budatešti a pozvala na obed človeka s ktorým rokovala môžem to zahrnúť do vedľajších výdavkov a preplatiť ? A zaučtujem to na 513-ku? Može to tak byť?

V rámci vyúčtovania cestovných náhrad sú to vedľajšie výdaje, takže sa to preplatí. Ak však na tom obede bola aj šéfka, tak podľa správnosti by sa jej malo krátiť stravné o 40%, pretože mala zabezpečené čiastočné stravovanie.
heluška
30.12.05,06:19
Ja by som sa chcela opýtať na stravne pre živnostníka, ktorý má v ŽL napísané miesto podnikania na Slovensku, ale chodí vykonávať práce do Talianska, kde sa zdržuje 3 týždne , niekedy aj viac, môžem mu účtovať stravné na kyždý deň, ktorý odpracuje v Taliansku a cestovné výdavky, myslím spotrebu PH a 6,20 ak ide svojim vlastným autom nezaradeným do podnikania. Práce sú vykonávané pre slovenskú firmu so sídlom na Slovensku. Ďakujem
evnka
02.01.06,14:03
Riešime problém "po funuse". Potom nezostáva iné, len
- u vás zaúčtovať ako daňovo neuznané;
- tlmočníčke to vyfaktúrovať;
- tlmočníčka si o túto sumu zvýši svoju cenu vo faktúre, tým bude mať naspäť sumu cestovných výdavkov;
- zaplatením faktúry z vašej strany vo vašom účtovníctve budete mať sumu neuznaných cestovných výdavkov ako daňovo uznané v skytej forme, t.j. v cene jej faktúry.
Toto vidím ako najčistejšie riešenie pre obidve strany.


dakujem, asi takto to bude najlepsie....:rolleyes: Prajem krasny den a vsetkym STASTNY NOVY ROK 2006
alušik
03.01.06,08:23
Mam tiez otazku k cestovnym nahradam, mam totiz pochybnosti o danovej uznatelnosti nakladov.
V minulom roku som este nebola zamestnancom danej firmy, no kedze som uspela vo vyberovom konani a bolo jasne, ze od 2.1. nastupim do prace, bolo nutne,aby som sa este v decembri zucastnila skolenia v Prahe. Musim si na to urobit cestak, aby peniaze za cestu nechybali v pokladni, inak ich totiz spasit zo sveta neviem.
Tiez som rozmyslala o DVP, s tym, ze by tam v podstate nebol plat, len dohodnutie nahrad stravneho pri pracovnej ceste.Ale kedze je uz "po funuse", tiez je to problem, kvoli socialke.
Myslite, ze keby som si urobila cestak len tak bez dohody - danovaci by uznali 512, ked som pre firmu v podstate "buduci" zamestnanec? Ja si skor myslim, ze nie. :confused:
alušik
03.01.06,10:26
Nikto mi dnes nenapise svoj nazor? :mee:
AGRO
03.01.06,10:42
Ja neviem vypočítať ani vreckové a diéty . Ako na to ? Tlačivo som si už stiahla z PORADY ale ako ďalej ?
Chobot
03.01.06,10:51
Ja neviem vypočítať ani vreckové a diéty . Ako na to ? Tlačivo som si už stiahla z PORADY ale ako ďalej ?

Napíš odkedy, dokedy, v akej krajine, aké máte % vreckového (malo by byť v intervale <5%, 40%>), akým dopravným prostriedkom a kedy išli cez hranice. Potom pomôžeme.
Chobot
03.01.06,11:11
Mam tiez otazku k cestovnym nahradam, mam totiz pochybnosti o danovej uznatelnosti nakladov.
V minulom roku som este nebola zamestnancom danej firmy, no kedze som uspela vo vyberovom konani a bolo jasne, ze od 2.1. nastupim do prace, bolo nutne,aby som sa este v decembri zucastnila skolenia v Prahe. Musim si na to urobit cestak, aby peniaze za cestu nechybali v pokladni, inak ich totiz spasit zo sveta neviem.
Tiez som rozmyslala o DVP, s tym, ze by tam v podstate nebol plat, len dohodnutie nahrad stravneho pri pracovnej ceste.Ale kedze je uz "po funuse", tiez je to problem, kvoli socialke.
Myslite, ze keby som si urobila cestak len tak bez dohody - danovaci by uznali 512, ked som pre firmu v podstate "buduci" zamestnanec? Ja si skor myslim, ze nie. :confused:

Ak by sme sa striktne držali litery zákona, tak by si nemala mať nárok na cestovné náhrady, lebo podľa zákona sa cest. náhrady poskytujú pri pracovných cestách zamestnancom v pracovnom alebo obdobnom pomere. Tým, že Ty si v čase služobky ešte nebola v žiadnom pracovnom vzťahu s firmou, nemáš nárok na výplatu náhrad podľa 283/2002.

Nechcem Ťa strašiť, ale neviem, či ste neporušili aj zákonník práce, keďže si vykonávala pracovnú činnosť bez zmluvného vzťahu tým, že ťa firma vyslala na pracovnú cestu :rolleyes: .

Ale v praxi to poznám bežne, že budúci zamestnanci idú na školenia. Manželka dokonca ešte pred nástupom do práce tam išla na pár dní "zaučiť sa" (na rozdiel od mnohých iných firiem však boli seriózni a zaplatili jej to vo forme odmien).

Ak budeš zamestnancom a bude tam vyúčtovanie tak by to mohlo prejsť. Mohli by ste to skúsiť "risknúť", veď kontrola snáď nebude porovnávať nástup do práce s termínom služobnej cesty (to by museli pozrieť pracovnú zluvu alebo porovnať dochádzku).

Ak to však chcete mať kóšer, a aj zamestnávateľ má záujem uhradiť Ti to, tak by to bolo možno vhodnejšie urobiť to tiež formou nejakej mimoriadnej odmeny vo výške tých cestovných náhrad (nebude to presné na korunu, ale predsa) alebo ako nedaňový výdavok.
AGRO
03.01.06,11:27
Dňa 02.01.2006. Poľsko. Vychádzalo sa o 9,00 hod. ,cez hranice sa išlo
o 12,00 hod. Bolo sa 20 km od hranic. Príchod naspäť o 18,00 hod. t.j. 9 hod. % vreckového ? Nemáme to v žiadnej smernici ani kolektivnej zmluve. Tak potom ako ? Tankuje sa na Slovensku.
Chobot
03.01.06,11:50
Dňa 02.01.2006. Poľsko. Vychádzalo sa o 9,00 hod. ,cez hranice sa išlo
o 12,00 hod. Bolo sa 20 km od hranic. Príchod naspäť o 18,00 hod. t.j. 9 hod. % vreckového ? Nemáme to v žiadnej smernici ani kolektivnej zmluve. Tak potom ako ? Tankuje sa na Slovensku.

Takže:

9:00 - 12:00 = tuzemská cesta - náhrada žiadna (menej ako 5 hodín)
12:00 - 18:00 = zahraničná cesta 6 hodín - do 6 hodín vrátane je 25% z dennej sadzby (35 EUR), t.j. 8,75 EUR stravné, vreckové je minimálne 5% zo zákona (ak to nemáte nikde upravené), t.j. 35*5% = 1,75 EUR.

Čiže spolu 10,50 EUR náhrady.

Mohli ste v cesťáku uviesť prechod hraníc 11:30 alebo príchod 18:30, aby ste sa dostali do druhého pásma (6-12 hodín), kde je náhrada 50% z dennej sadzby.

Tankovanie je podstatné len vtedy, ak by ste si nárokovali aj náhrady za súkromné motorové vozidlo použité na služobnú cestu. V tom prípade treba vychádzať z počtu km a priemernej spotreby auta.
AGRO
03.01.06,15:41
Ďakujem. Super. Pomohlo mi to. Len sa mi niečo marí, že tu na Porade som našla pre Poľsko sadzbu 38 EUR. Mýlim sa ?
Chobot
03.01.06,16:11
Ďakujem. Super. Pomohlo mi to. Len sa mi niečo marí, že tu na Porade som našla pre Poľsko sadzbu 38 EUR. Mýlim sa ?

Môžeš si to aj tu skontrolovať:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16386&highlight=sadzby+stravn%E9ho

Pre PL je to 35 EUR. Tých 38 EUR je o riadok vyššie a platí pre Pobrežie Slonoviny :D :D (skutočne).
AGRO
03.01.06,16:40
Ďakujem. Overené. Vidím, že sa mi s vami v mojej práci začne dariť. Ešte že som niekde počula slovko PORADA.
alušik
04.01.06,07:52
Ak by sme sa striktne držali litery zákona, tak by si nemala mať nárok na cestovné náhrady, lebo podľa zákona sa cest. náhrady poskytujú pri pracovných cestách zamestnancom v pracovnom alebo obdobnom pomere. Tým, že Ty si v čase služobky ešte nebola v žiadnom pracovnom vzťahu s firmou, nemáš nárok na výplatu náhrad podľa 283/2002.

Nechcem Ťa strašiť, ale neviem, či ste neporušili aj zákonník práce, keďže si vykonávala pracovnú činnosť bez zmluvného vzťahu tým, že ťa firma vyslala na pracovnú cestu :rolleyes: .

Ale v praxi to poznám bežne, že budúci zamestnanci idú na školenia. Manželka dokonca ešte pred nástupom do práce tam išla na pár dní "zaučiť sa" (na rozdiel od mnohých iných firiem však boli seriózni a zaplatili jej to vo forme odmien).

Ak budeš zamestnancom a bude tam vyúčtovanie tak by to mohlo prejsť. Mohli by ste to skúsiť "risknúť", veď kontrola snáď nebude porovnávať nástup do práce s termínom služobnej cesty (to by museli pozrieť pracovnú zluvu alebo porovnať dochádzku).

Ak to však chcete mať kóšer, a aj zamestnávateľ má záujem uhradiť Ti to, tak by to bolo možno vhodnejšie urobiť to tiež formou nejakej mimoriadnej odmeny vo výške tých cestovných náhrad (nebude to presné na korunu, ale predsa) alebo ako nedaňový výdavok.

Chobot, dakujem velmi pekne za odpoved. Uz som myslela, ze nikto nezareaguje a ze to vsetko zostane len v rovine mojho osobneho pohladu. Vies, mne v podstate o tie nahrady vobec nejde. Na strave som minula fakt minimum, akurat ze firma zaplatila cestovny listok - nie smiesnu sumu. A zase je skoda vymyslat nieco, ako by sme to z pokladne spasili, keby sme nemuseli. Nechce sa mi moc riskovat, ci na to danovaci pridu. Takze este raz vdaka.;)
AGRO
16.08.06,13:27
Prosím poradiť. Dňa 11.08.06 bola služobná cesta do Poľska, späť sa prišlo 12.08.2006 - vyšlo to 30 hod. - zahraničnej pracovnej cesty. Bolo sa služobným vozidlom. Prosím poradiť ako vypočítať stravné za týchto 30 hod. Vreckové dávam 40 % z dennej sadzby - / 35,- EUR /.
Ďakujem.
Tweety
16.08.06,13:52
Prosím poradiť. Dňa 11.08.06 bola služobná cesta do Poľska, späť sa prišlo 12.08.2006 - vyšlo to 30 hod. - zahraničnej pracovnej cesty. Bolo sa služobným vozidlom. Prosím poradiť ako vypočítať stravné za týchto 30 hod. Vreckové dávam 40 % z dennej sadzby - / 35,- EUR /.
Ďakujem.
§13 Zákon o CN
(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
AGRO
23.08.06,17:56
Vreckové mám rátať 40% z dennej sadzby na každý deň ?
Ďakujem
Danila
23.08.06,18:14
Na každý deň.
Paula
23.08.06,18:29
Vreckové mám rátať 40% z dennej sadzby na každý deň ?
Ďakujem

§ 14
Vreckové


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
DanielaSL
23.08.06,18:48
§13 Zákon o CN
(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

A pri výpočte hodín sa riadiš prechodom cez štátnu hranicu.
AGRO
29.08.06,18:05
Keď robím vyúčtovanie za zahr. pracovnú cestu - naša účtovníčka ktorá robí spracovanie sa stále pýta či máme zmluvu zo zahr. partnerom o tom, že mu poskytneme pri služ. ceste ubytovanie , stravu. Neviete mi poradiť kde takú zmluvu môžem objaviť a čo všetko musí obsahovať ?

Ďakujem
Danila
29.08.06,19:49
V tlačivách a dokumentoch na hlavnej lište si nájdi nejaký jednoduchý vzor. Ide o poskytnutie služby partnera v oblasti stravy a ubytovania Tvojich zamestnancov na pracovnej ceste. Dojednáte rozsah - formu - a cenu. Takto vypracovanú zmluvu bude mať účtovníčka, ale zároveň aj potvrdenie o sume týchto plnení z každej pracovnej cesty. Podľa toho upraví cestovné náhrady.
silvia
10.09.06,18:53
Prosím Vás, keď idú konatelia=zamestnanci do USA, čo všetko treba k tomu, aby všetky výdavky (stravné, vreckové, letenky, ubytovacie bločky z hotelov...) mohli ísť do nákladov?
Pýtajú si daňováci nejaké zmluvy, zápisy alebo neviem aké podklady načo tam šli?

Vďaka!
ajobs
10.09.06,19:43
Prosím Vás, keď idú konatelia=zamestnanci do USA, čo všetko treba k tomu, aby všetky výdavky (stravné, vreckové, letenky, ubytovacie bločky z hotelov...) mohli ísť do nákladov?
Pýtajú si daňováci nejaké zmluvy, zápisy alebo neviem aké podklady načo tam šli?

Vďaka!

Dôležité je mať všetky výdavky preukázateľne zdokumentované - to znamená účty, bločky, faktúry apod.
Keďže ide o zahraničnú cestu, mala by byť k cestovnému príkazu priložená správa s uvedením obchodných partnerov, a oblasti rokovaní konateľov. Predpokladám, že ide o obchodnú cestu, pretože aj víza do USA môžu byť turistické a business.