evina
14.03.11,17:10
Toto je úplne nezmyselný pohľad na vec, lebo zamestnávateľ platí za zamestnanca odvody iba na papieri. V skutočnosti si na tie odvody musí zarobiť zamestnanec sám. Čo si myslíš, že tie odvody zaplatí majiteľ firmy alebo konateľ z vlastného vrecka?

Keď už sú zábrany porovnávať hrubý zisk so zatiaľ neuzákonenou superhrubou mzdou, tak treba porovnať aspoň čistý zisk s čistou mzdou, aké boli pri rovnakých čiastkach zaplatené dane a odvody. Pri spravodlivosti by mali byť rovnaké.

Nie je to nezmyselný pohľad na vec, len Tvoj je učebnicový a môj je z praxe. Som zvedavá koľko zamestnávateľov by Ti potvrdilo, že platí odvody iba na papieri- a neplatí ich "z vlastného vrecka?" ČO myslíš, prečo zamestnávatelia tlačia ľudí do živnosti, priznávajú nižšie mzdy na papieri, tlačia mzdy do minima, často sami vykonávajú niektoré práce.... či vždy pri každej profesii je možné to čo píšeš.....a či si vôbec pri niektorých profesiách zaznamenal aké si kladú zamestnanci podmienky, ináč nenastúpi, atď. Hovoríme tu o živnostníkoch tých stredných a malých....
Ja osobne nemám zábrany porovnávať, nemám zábrany porovnávať ani hrubé príjmy ani čisté ani nič.
Mám však zábrany porovnávať kategóriu zamestnanec so SZČO berúc do úvahy všetko čo k tomu patrí a prečo je to tak ako to je - a zvyšovanie odvodov za danej situácie u SZČO nič nerieši a nič neupratuje.....

P.s. Ešte pri tej spravodlivosti v odvodoch, ktoré obhajuješ ako do toho
spadá to, že poslanci neplatia odvody z paušálnych náhrad....
Xanti
14.03.11,17:48
Citujem z predvolebných sľubov - Okrem toho štát bude podporovať už len deti, matky a invalidov. Kto chce viac, musí sa postarať sám.- Ja sa pýtam či aj o tých invalidov, ktorí si vedia na seba zarobiť? Čiže ak si šikovný invalid dostaneš ešte super dávku od štátu. Na takúto sociálnu dávku by mal byť odkázaný len ten kto sa pre svoj zlý zdravotný stav nemôže dostatočne o seba postarať.
mimotemy Milá Ester,
ak dokážeš vyžiť z ID vo výške 120 eur, tak potom skloním hlavu pred tebou. Ja to nedokážem, a aj preto pracujem.
janci1
14.03.11,18:11
nemaš sa čím chváliť takíto nám živnostníkom nikdy nepomožu
Xanti
14.03.11,18:13
nemaš sa čím chváliť
No ja sa nechválim, len konštatujem. To aby ľudia mali predstavu o ID. Lebo nie každý má 300 či 500 eurový ID. mimotemy

A veľmi dobre viem čo je to byť SZCO.
durisovad
14.03.11,18:23
Mne by ani tak nevadili invalidi, ako zdravi ludia, ktori nikdy nepracovali a ani pracovat nebudu, pretoze naco by sa namahali, ked dostanu od statu socialne davky. Snazia sa akurat v plodeni deti. A pritom roboty by bolo viac ako dost - preco by sa mali platit kadejake mestske sluzby napr. na upratovanie, kosenie atd., ked by sa takouto pracou mohli zamestnat nezamestnani? Lenze to by pani starostovia museli pracu trochu zorganizovat a skontrolovat. Im je jednoduchsie zaplatit z nasich dani sukromny podnik.
Ice dive
14.03.11,18:37
Mne by ani tak nevadili invalidi, ako zdravi ludia, ktori nikdy nepracovali a ani pracovat nebudu, pretoze naco by sa namahali, ked dostanu od statu socialne davky. Snazia sa akurat v plodeni deti. A pritom roboty by bolo viac ako dost - preco by sa mali platit kadejake mestske sluzby napr. na upratovanie, kosenie atd., ked by sa takouto pracou mohli zamestnat nezamestnani? Lenze to by pani starostovia museli pracu trochu zorganizovat a skontrolovat. Im je jednoduchsie zaplatit z nasich dani sukromny podnik.
prečo nech kosí aj súkromný podnik, avšak zákazku od mesta dostane len vtedy ak na kosenie, zametanie a pod.... využije našich spoluobčanov vrámci aktivačných prác...
mesto ušetrí na pracovníkovi, a náradí, ktorého by muselo zamestnať na stráženie, a za náradie, ktoré by muselo dať k dispozícií... a podnikateľ ušetrí na pracovnej sile (nakoľko ju dostane zdarma) a ešte zarobí povedzme za prenájom náradia... no ale to by sa asi nepáčilo synovcovi starostového bratranca z piateho kolena, ktorý má firmu na kosenie trávy a čisto náhodne vyhral vo verejnom obstarávaní s najvyššou ponukou, nakoľko ako jediný bol ochotný kosiť aj v mesiacoch december a január čo ostatní súťažiaci odmietli splniť...:D:D:D
Onko
14.03.11,18:40
Nie je to nezmyselný pohľad na vec, len Tvoj je učebnicový a môj je z praxe. Som zvedavá koľko zamestnávateľov by Ti potvrdilo, že platí odvody iba na papieri- a neplatí ich "z vlastného vrecka?" ČO myslíš, prečo zamestnávatelia tlačia ľudí do živnosti, priznávajú nižšie mzdy na papieri, tlačia mzdy do minima, často sami vykonávajú niektoré práce.... či vždy pri každej profesii je možné to čo píšeš.....a či si vôbec pri niektorých profesiách zaznamenal aké si kladú zamestnanci podmienky, ináč nenastúpi, atď. Hovoríme tu o živnostníkoch tých stredných a malých....
Ja osobne nemám zábrany porovnávať, nemám zábrany porovnávať ani hrubé príjmy ani čisté ani nič.
Mám však zábrany porovnávať kategóriu zamestnanec so SZČO berúc do úvahy všetko čo k tomu patrí a prečo je to tak ako to je - a zvyšovanie odvodov za danej situácie u SZČO nič nerieši a nič neupratuje.....

P.s. Ešte pri tej spravodlivosti v odvodoch, ktoré obhajuješ ako do toho
spadá to, že poslanci neplatia odvody z paušálnych náhrad....

Takéto anomálie, že každý platí iné odvody, spôsobujú práve to tlačenie miezd dole. Niekto platí nižšie odvody, tak môže pýtať menej peňazí, ďalší, aby bol konkurencieschopný, musí zlacnieť tiež, tak čo urobí? Stane sa živnostníkom, aby mal nižšie odvody. Vyrovnanie odvodov rieši to, že nebude sa dodávateľ vyberať podľa toho, aké platí odvody, ale aká je skutočná hodnota jeho práce.

PS: Ja som za to, aby sa platili rovnaké odvody a dane zo všetkých príjmov, teda aj z paušálnych náhrad. Resp. v tomto prípade by som zrušil rozdelenie na plat + náhrady + asistenti a nechal by som jednu čiastku, z ktorej by si každý poslanec platil všetko podľa svojich potrieb.
durisovad
14.03.11,18:42
Sukromnej firme tazko niekto moze nariadit, akych pracovnikov ma zamestnat. Ja som skor myslela, ze by pani starostvia trochu pohli kostrou a rozumom a zorganizovali prace sami. Ale to by stat musel povedat tym socialne odkazanym, ze prispevky nedostanu za sedenie pred domom ani za vylihovanie v posteliach.
Ice dive
14.03.11,18:52
Sukromnej firme tazko niekto moze nariadit, akych pracovnikov ma zamestnat. Ja som skor myslela, ze by pani starostvia trochu pohli kostrou a rozumom a zorganizovali prace sami. Ale to by stat musel povedat tym socialne odkazanym, ze prispevky nedostanu za sedenie pred domom ani za vylihovanie v posteliach.
veľa súkromných firiem prispôsobuje svoje služby požiadavkám verejného obstarávania... takže stačilo by pohnúť rozumom pri "nástenkovom tendri" a dať to ako podmienku na zúčastnenie sa a taktiež zákazky... chceš moje peniaze zamestnáš mojich domasedov... nechceš príde druhý tušim volný trh sa toto vola:D:D:D
durisovad
14.03.11,19:02
Suhlasim, ale prvy krok by mala urobit vlada a neplatit domasedov. Potom by mozno aj sami chodili za starostami, aby ich zamestnali.
Marianna01
14.03.11,19:28
ja som dosť rozčarovaná z diania okolo dani z príjmov, sociálneho, zdravotného poistenia...a vôbec, nasmerovania "ozdravenia" ekonomiky. veľmi, naozaj veľmi som verila tandemu mihál-mikloš, držala som im palce. keď som si prečítala novelu zákona o dani z príjmov, musela som sa smiať. síce trochu kyslo, ale smiať. pretože jožko mihál krásne, naozaj krásne využil všetky informácie, ktoré sme si tu odovzdávali, ktoré on odovzdával nám a krásne ich zapracovali do novely. pristrihli nám krídla. ale teraz ma už smiech pomaly ale iste prechádza. mne sa nechce, naozaj nechce odvádzať štátu mesačne polovicu môjho príjmu. ak by bola ekonomika v tomto štáte taká, že z tej druhej polky žijem úplne v pohode, že nemusím rátať centy a strachovať sa, aká hrôza ma čaká zas v schránke, potom by som štátu s radosťou prispela na fungovanie celého tohto strašidelného štátneho aparátu. ak však ekonomika nefunguje, reálne príjmy občanov sú na takej úrovni, aké sú, potom odmietam prispievať na nadštandardné a predimenované štátne inštitúcie a ich fungovanie. ja som tiež živnostník, starám sa o to, aby som prácu mala, musím za približne rovnaké peniaze pracovať oveľa viac, ako zamestnanec, pretože tú klientelu si musím nájsť aj udržať. musím robiť nadštandardné veci, myslieť na svoju prácu de facto 24 hodín denne...koľko zamestnancov má toľko povinností, že štát povie drzo a bez škrupúl, že sme na jednej úrovni?
evina
14.03.11,19:35
Takéto anomálie, že každý platí iné odvody, spôsobujú práve to tlačenie miezd dole. Niekto platí nižšie odvody, tak môže pýtať menej peňazí, ďalší, aby bol konkurencieschopný, musí zlacnieť tiež, tak čo urobí? Stane sa živnostníkom, aby mal nižšie odvody. Vyrovnanie odvodov rieši to, že nebude sa dodávateľ vyberať podľa toho, aké platí odvody, ale aká je skutočná hodnota jeho práce.

PS: Ja som za to, aby sa platili rovnaké odvody a dane zo všetkých príjmov, teda aj z paušálnych náhrad. Resp. v tomto prípade by som zrušil rozdelenie na plat + náhrady + asistenti a nechal by som jednu čiastku, z ktorej by si každý poslanec platil všetko podľa svojich potrieb.

Posledné moje vyjadrenie lebo pravdupovediac na toto už ani neviem reagovať.
Ja som sa osobne nestretla ani s jedným živnostníkom, ktorý by išiel na živnosť , aby mal nízke odvody. Stretla som sa s tým, že zamestnávateľ tlačil do tej živnosti ľudí /ktorí to vôbec nechceli, lebo sa vo väčšine prípadov obávali zodpovednosti samého za seba/, aby on ušetril odvody na zamestnancovi....
Toto je skutočne veľmi nepríjemné vyjadrovanie voči poctivým živnostníkom a nebyť tohto vyjadrenia ani neviem, že sa starám sama o seba a nežiadam nič od štátu vďaka nízkym odvodom.... - len neviem, či žijeme v tej istej krajine ....
Pekný večer...končím
pavol54
14.03.11,19:51
prečo nech kosí aj súkromný podnik, avšak zákazku od mesta dostane len vtedy ak na kosenie, zametanie a pod.... využije našich spoluobčanov vrámci aktivačných prác...
mesto ušetrí na pracovníkovi, a náradí, ktorého by muselo zamestnať na stráženie, a za náradie, ktoré by muselo dať k dispozícií... a podnikateľ ušetrí na pracovnej sile (nakoľko ju dostane zdarma) a ešte zarobí povedzme za prenájom náradia... no ale to by sa asi nepáčilo synovcovi starostového bratranca z piateho kolena, ktorý má firmu na kosenie trávy a čisto náhodne vyhral vo verejnom obstarávaní s najvyššou ponukou, nakoľko ako jediný bol ochotný kosiť aj v mesiacoch december a január čo ostatní súťažiaci odmietli splniť...:D:D:D
Ak je štát zlý hospodár, potom logicky musí byť zlý hospodár aj obec či mesto.
durisovad
14.03.11,20:15
Ak je štát zlý hospodár, potom logicky musí byť zlý hospodár aj obec či mesto.
Stat, obec ani mesto nie je zly hospodar. Zli hospodari su predstavitelia statu, mesta, obce. A zlych hospodarov zreba z ich teplych miesteciek poslat kade-lahsie. Nech si otvoria zivnost a hospodaria pre seba a na svojom. Stat, mesto, obec - to sme my vsetci, pretoze sa to vsetko plati z nasich dani.
Onko
14.03.11,22:51
koľko zamestnancov má toľko povinností, že štát povie drzo a bez škrupúl, že sme na jednej úrovni?

Keď zamestnanec zarobí 500€ a živnostník 500€, tak sú na jednej príjmovej úrovni. Prečo by mal zamestnanec z tých 500€ platiť viac odvodov než živnostník? Že sa niektorý živnostník viac narobí než niektorý zamestnanec, ešte nič neznamená. Tiež jeden zamestnanec sa môže viac narobiť než druhý, a tiež nie je iná odvodová kategória.

Jasné, že má živnostník viac povinností, lebo je samozamestnávateľ, nahrádza aj svojho zamestnávateľa. Ale získava nielen povinnosti zamestnávateľa, ale aj výhody. Napríklad nemusí makať aj na svojho šéfa, majiteľa firmy, a podobne, ale je iba sám sebe šéfom a sám sa riadi. Toto by mala byť výhoda byť živnostníkom, nie odvodové zvýhodnenie.
Onko
14.03.11,22:59
Posledné moje vyjadrenie lebo pravdupovediac na toto už ani neviem reagovať.
Ja som sa osobne nestretla ani s jedným živnostníkom, ktorý by išiel na živnosť , aby mal nízke odvody. Stretla som sa s tým, že zamestnávateľ tlačil do tej živnosti ľudí /ktorí to vôbec nechceli, lebo sa vo väčšine prípadov obávali zodpovednosti samého za seba/, aby on ušetril odvody na zamestnancovi....
Toto je skutočne veľmi nepríjemné vyjadrovanie voči poctivým živnostníkom a nebyť tohto vyjadrenia ani neviem, že sa starám sama o seba a nežiadam nič od štátu vďaka nízkym odvodom.... - len neviem, či žijeme v tej istej krajine ....
Pekný večer...končím

Uniká Ti to podstatné z môjho príspevku, že keď bude odvodové zaťaženie jednotné, tak už k tomu zamestnávateľ nebude motivovaný tlačiť, lebo by už neušetril.
Gabhus
15.03.11,03:45
Onko, rozdiel je v tom, že:
- zamestnanec zarobí 500 eur a nestará sa o nič iné - všetko zabezpečuje zamestnávateľ - ak spadne murár na stavbe - napríklad - popoťahujú zamestnávateľa

- živnostník - zarobí 500 eur, zaplatí odvody, musí si kúpiť všetko - od klinca po notebook, programy, mydlo, montérky, zaplatiť si školenia, postarať sa o prácu, odvádzať ďalšie dane atď. atď. atď. V konečnom dôsledku má možno polovicu, ak spadne ten istý murár na stavbe, zodpovedný je sám za seba a dostane maródku nejakých 190 - 200 eur (ak nemá dlh čo i len 5 eur).

Toto mi pripadá nespravodlivé, pretože veľmi veľa - remeselníkov, ale i iných, sú živnostníkmi "z donútenia". Pritom človek, pre ktorého pracujú, ich naďalej považuje za zamestnancov - síce s povinnosťami, ale bez práv.

Nezastávam sa nepoctivých živnostníkov, ani nechcem uraziť poctivých zamestnávateľov, ale vo svojom okolí vodím veľa prípadov ako som opísala. Vopred sa ospravedňujem poctivým......:):)
evina
15.03.11,04:51
Uniká Ti to podstatné z môjho príspevku, že keď bude odvodové zaťaženie jednotné, tak už k tomu zamestnávateľ nebude motivovaný tlačiť, lebo by už neušetril.

Neuniká, len je to teória....
Zamestnávateľa zaujímajú jeho odvody, takže zvýšením . odvodov živnostníka sa to nevyrieši a nie je pravdou ani to, že pri "zamestnaní" živnostníka, tomuto zamestnávateľ zohľadní v jeho odmene výšku odvodov SZČO. Niektorí áno ale väčšinou ich to vôbec nezaujíma koľko platí živnostník. Tých 35,2% je pre nich bolestivých......
Ingrid Ondruskova
15.03.11,05:20
Odkaz pre Onko:
p.Ondrej...nechcem úplne pichať do Vášho hniezda, vo Vašom príspevku na blogu ste sa pod článok podpísal, že nie ste
ani živnostník ani zamestnanec, nakoľko ste konateľ jednej
s.r.o....na to poviem len jediné...sýty hladnému neverí...za posledné roky ste ako konateľ pravdepodobne neodviedol na odvodoch do štátnej kasy ani cent, tak prosím už viacej neteoretizujte, v akej
úžasnej výhode sú momentálne živnostníci...
Alebo sa mýlim...Ďakujem...
Ester plus
15.03.11,06:06
mimotemy Milá Ester,
ak dokážeš vyžiť z ID vo výške 120 eur, tak potom skloním hlavu pred tebou. Ja to nedokážem, a aj preto pracujem.

To schvaľujem, že pracuješ, lebo tá dávka 120 Eur je naozaj málo. Ale ak si vieš zarobiť a postarať sa o seba, teda sa zvýšila tvoja schpnosť vykonávať zárobkovú činnosť na 100 % a ak zarobíš ako tvoj kolega, tak prečo dostávať ešte dávku za mieru poklesu schopnosti vykonávť prácu? Ja nie som proti práci ja som proti dávke.
Potom aj ja ako živnostík chcem nejakú dávku.
dogicka
15.03.11,06:20
[QUOTE=Onko;1688027]Keď zamestnanec zarobí 500€ a živnostník 500€, tak sú na jednej príjmovej úrovni.

Prepáčte ale toto je zavádzajúce. Na jednej príjmovej úrovni nie sú. Živnostník okrem "nižších" odvodov musí z tých zarobených 500E zaplatiť rôzne režijné náklady napr. nájom, telefón a pod.
majus1
15.03.11,06:23
Uniká Ti to podstatné z môjho príspevku, že keď bude odvodové zaťaženie jednotné, tak už k tomu zamestnávateľ nebude motivovaný tlačiť, lebo by už neušetril.

keď bude odvodové zaťaženie rovnaké zamestnávateľom to bude jedno, lebo ŽIVNOSTNÍKOM ZAMESTNÁVATEĽ TIE ODVODY NEPLATÍ....takže ak ich za neho neplatí teraz nebude ani potom.....
dogicka
15.03.11,06:26
Uniká Ti to podstatné z môjho príspevku, že keď bude odvodové zaťaženie jednotné, tak už k tomu zamestnávateľ nebude motivovaný tlačiť, lebo by už neušetril.

Tak toto nemyslíte vážne. Súhlasím s Evinou, so všetkými jej príspevkami. Vám uniká, že zamestnávatelia tlačia zamestnancov do živnosti, aby ušetrili na odvodoch. Je mylné sa domnievať, že zamestnávateľ mu ako SZČO vyplatí na faktúru čistú mzdu + odvody v plnej výške. V 99% takýto SZČO vystaví fa vo výške svojej bývalej hrubej mzdy, zamestnávateľ tak ušetrí na odvodoch za seba ako zamestnávateľa. Čo sa zmení vyšším odvodovým zaťažením živnostníkov? Veď táto zmena sa takýchto zamestnávateľov vôbec nedotkne! Nechcem nikoho uraziť, ale z vašich príspevkoch sa mi zdá, že sa do tejto problematiky vôbec nerozumiete.
majus1
15.03.11,06:43
ešte jeden príklad: Manžel pracuje v stavebníctve, keď sa chcel zamestnať, tak mu zamestnávateľ povedal, buď pôjdeš na živnosť alebo ti dám minimálnu mzdu a zvyšok ti doplatím na ruku.....
Manžel si síce živnosť vybavil ale zháňal si robotu sám a platí si primerane neplatí z minima, človek nikdy nevie čo sa môže stať, takže aj keď živnostníkom zvýšite odvody, zamestnávateľom to bude úplne jedno .... a k tomu zamestnávateľovi - neverili by ste koľko "zamestnancov" mu na to skočilo takže platia sa za nich najnižšie odvody, menej než živnostníci a akí sú spokojný.....

a toto robí viac ako polovica s.r.o., dokonca viem aj o niektorých lekároch, že takto vyplácajú svoje sestričky.....
evina
15.03.11,08:49
Uniká Ti to podstatné z môjho príspevku, že keď bude odvodové zaťaženie jednotné, tak už k tomu zamestnávateľ nebude motivovaný tlačiť, lebo by už neušetril.

Ešte predsa len k tomu pridám jednu vec. Hovoriť o cene práce, ktorá je vraj rozhodujúca pre zamestnávateľa pri dnešnej miere nezamestnanosti je absurdné. Pred dverami stojí x-tisíc ľudí, ktorí sú ochotní ísť pracovať pod svoju cenu lebo v dnešnej dobe nemajú na výber. To je to isté, ak si povedal že máme zlepšiť podnikanie zvyšovaním cien - "pravdepodobne by som teraz už mala o 5 klientov viac"..... Pravda je taká, že sme aj my museli ísť s cenami dolu, lebo klienti už tiež majú problémy s financiami. Pripomínam stále, že tu hovoríme o strednej vrstve živnostníkov a o tých, ktorí si naozaj poctivo zarábajú ....
trisestri
15.03.11,11:13
Bodaj by boli peniaze,ked sa tu kradne,podvadza,šafari na každom rohu kde sú verejné zdroje za takmer až komickej asistencie polície,prokuratury a sudov-tento prípad je jeden s tísicok http://www.sme.sk/c/5807356/miliony-z-mlyna-skoncili-vo-svajciarsku.html
danielko
15.03.11,11:13
Áno, je to tak, môžem potvrdiť. Na úvod som dostával ako minister v čistom X eur, po pár mesiacoch sa mi po prijatí nového zákona príjem znížil o cca 10%, a aktuálne sa mi znova zvýšil o cca 6%, čiže som skoro tam, kde na začiatku. Ak Vás to zaujíma, osobne na nejakom stretku rád poinformujem, koľko je to "X eur".


Zaujímavé, že v televízii o tom nie je ani zmienka. V januári ste o znižovaní svojich platov informovali na každom kroku, aby ste v očiach ľudí vyzerali dobre, ale o tomto zvyšovaní sa mlčí...
danielko
15.03.11,11:18
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.

Pán minister, povedzte mi, koľko % z Vašej mzdy tvoria odvody. Nechcem tabuľkové vyjadrenia zo zákona, ale zaujíma ma skutočné % z Vášho mesačného príjmu.
jar88
15.03.11,11:36
Ešte predsa len k tomu pridám jednu vec. Hovoriť o cene práce, ktorá je vraj rozhodujúca pre zamestnávateľa pri dnešnej miere nezamestnanosti je absurdné. Pred dverami stojí x-tisíc ľudí, ktorí sú ochotní ísť pracovať pod svoju cenu lebo v dnešnej dobe nemajú na výber. To je to isté, ak si povedal že máme zlepšiť podnikanie zvyšovaním cien - "pravdepodobne by som teraz už mala o 5 klientov viac"..... Pravda je taká, že sme aj my museli ísť s cenami dolu, lebo klienti už tiež majú problémy s financiami. Pripomínam stále, že tu hovoríme o strednej vrstve živnostníkov a o tých, ktorí si naozaj poctivo zarábajú ....
Myslím, že cena práce naozaj nie je až taká rozhodujúca.
Rozhodujúce na cene práce je to, že ju nevieš optimálne regulovať, to znamená prispôsobiť konkurencii. Cena práce totiž vstupuje do ceny výrobku, vrátane odvodov a daní. Naviac do ceny výrobku vstupujú aj spotrebné dane a tie vstupujú aj do ceny polotovarov a komponentov.
Výsledkom tohoto napočítavania rôznych daní, odvodov a poplatkov je, že vyrobíme výrobok v hodnote napríklad 500 €, ale čistej mzdy, to znamená kúpnej sily, získame len 100 € a preto nám nezostáva nič iné, ako tých zvyšných 400 € niekam vyviezť a tým získať stratenú kúpyschopnosť.
Mimo trhy EU je to skoro nemožné a tak nám nezostáva nič iné, ako robiť daňový damping na trhoch EU. Myslím, že každému je jasné, že donekonečna sa podliezať na trhoch EU nedá a zákonite musia nastať ochranné opatrenia zo strany vyspelejších štátov.
To čo sa tu deje, je neschopná ľavicová politika o ktorej všetci vieme, že na voľnom trhu nemá žiadnu šancu na úspech. Rovnako musí byť každému jasné, že trh sa obabrať, alebo dokonca odstrániť nedá. Trh je totiž základom civilizovanej spoločnosti. Naviac aj sociálne vzťahy a väzby v spoločnosti, vytvára len trh na základe trhových podmienok. Dokonca to do určitej miery, platí aj v rodine. Účty a kalkulácie nepustia a trh je trh.
jar88
15.03.11,11:41
Bodaj by boli peniaze,ked sa tu kradne,podvadza,šafari na každom rohu kde sú verejné zdroje za takmer až komickej asistencie polície,prokuratury a sudov-tento prípad je jeden s tísicok http://www.sme.sk/c/5807356/miliony-z-mlyna-skoncili-vo-svajciarsku.html
Je to dôkaz toho, že spoločné zdroje je nemožné ustrážiť.
Jediný spôsob, ako tomu kradnutiu zabrániť, je nevytvárať tie zdroje.
To znamená nedávať tam peniaze a nechať si ich pod vlastným patronátom.
Aankaa
15.03.11,11:51
Prečítala som si diskusiu -ale nikto nenavrhuje konkrétny protest. Existuje nejaká petícia, výbor, združenie, míting - kde? o ktorej? ...
padro
15.03.11,12:05
Prečítala som si diskusiu -ale nikto nenavrhuje konkrétny protest. Existuje nejaká petícia, výbor, združenie, míting - kde? o ktorej? ...
zial tekeho niecoho sa slovenska vlada isto nemusi obavat... aj ta FB skupina co tu bola ma len 260 clenov... co je z poctu 200tis zivnostnikov, kvapka v mori.
evina
15.03.11,12:17
derek191919
15.03.11,12:18
Prečítala som si diskusiu -ale nikto nenavrhuje konkrétny protest. Existuje nejaká petícia, výbor, združenie, míting - kde? o ktorej? ...

Existuje Slovensky zväz živnostnikov, a ešte nejaka organizacia spajajuca živnostnikov, aj som im pisal mail prečo niečo nezačnu organizovať, ved kto iny ako oni, ale neodpisali a na tlačovke čo mali hovorili, ze protest zatial nepripravuju, tak neviem na čo čakaju..
jar88
15.03.11,12:19
zial tekeho niecoho sa slovenska vlada isto nemusi obavat... aj ta FB skupina co tu bola ma len 260 clenov... co je z poctu 200tis zivnostnikov, kvapka v mori.
Naviac ani nemajú proti čomu protestovať.
Že málo zarábajú:--- a preto nemajú na živobytie ....? :D dokonca ani na platenie odvodov....? :eek:
Ester plus
15.03.11,12:28
V relácii o 5 minút 12 túto nedeľu odzneli tieto slová premiérky p. Radičovej."Rozprávala som sa teraz v Bruseli s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý dáva do obehu zákon, kde úplne zrovnoprávňuje výsluhové dôchodky vojakov a policajtov s radovými občanmi, budú bez rozdielov tieto dôchodky. Premýšľam o tom," dodala. Škoda len, že my nemôžeme byť prvou krajinou ktorá by prišla s takouto myšlienkou. To musíme vždy čakať čo urobia iní. Chcete konštruktívne riešenia ale nepočúvate. Tu na porade to už niekoľkokrát odznelo.
durisovad
15.03.11,12:51
Rozmysalat sa bude 20 rokov a potom sa na to zabudne...
jar88
15.03.11,12:53
V relácii o 5 minút 12 túto nedeľu odzneli tieto slová premiérky p. Radičovej."Rozprávala som sa teraz v Bruseli s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý dáva do obehu zákon, kde úplne zrovnoprávňuje výsluhové dôchodky vojakov a policajtov s radovými občanmi, budú bez rozdielov tieto dôchodky. Premýšľam o tom," dodala. Škoda len, že my nemôžeme byť prvou krajinou ktorá by prišla s takouto myšlienkou. To musíme vždy čakať čo urobia iní. Chcete konštruktívne riešenia ale nepočúvate. Tu na porade to už niekoľkokrát odznelo.
Čo máš na mysli, že tu odznelo?
Alebo si vieš predstaviť, že zrovnáme všetky dôchodky na rovnakú hodnotu?
Napríklad na 1000 €...?
------------------------
To znamená, že tým čo majú 1550 €, alebo 1200 € mesačne ich odoberieme ?
Alebo, že všetci dostaneme výsluhové dôchodky v 45 roku života, alebo po odpracovaní 20 až 25 rokov ?
-------------------------------
To sa načakáš. Ale na druhej strane by to vyriešilo nezamestnanosť na Slovensku. Možno by to stálo za úvahu. Len čo by na to povedal p.Mihál.
padro
15.03.11,12:55
jar ty si taky bajkar... z coho ty zijes? :) tusim si pisal ze uz nic nerobis... porad aj nam ty mas na vsetko odpoved.
jar88
15.03.11,13:04
jar ty si taky bajkar... z coho ty zijes? :) tusim si pisal ze uz nic nerobis... porad aj nam ty mas na vsetko odpoved.
Je to jednoduché,
ak máš možnosť zabaliť podnikanie s možnosťou vytiahnuť z firmy aspoň 120.000 € na osobný účet, máš vystarané a môžeš pokojne čakať na lepšiu dobu.
------------------------------------------
Takto budeš míňať na dotovanie štátu a vlastnej upadajucej firmy až do chvíle, kedy nebudeš mať ani na zaplatenie ukončenia podnikania.
(Mňa to ukončenie stálo asi 10.000 €)
jar88
15.03.11,13:07
jar ty si taky bajkar... z coho ty zijes? :) tusim si pisal ze uz nic nerobis... porad aj nam ty mas na vsetko odpoved.
Skús sa zamyslieť nad tým,
o koľko si si zhodnotil svoje podnikanie za posledný rok, rok a pol.
padro
15.03.11,13:08
Je to jednoduché,
ak máš možnosť zabaliť podnikanie s možnosťou vytiahnuť z firmy aspoň 120.000 € na osobný účet, máš vystarané a môžeš pokojne čakať na lepšiu dobu.
------------------------------------------
Takto budeš míňať na dotovanie štátu a vlastnej upadajucej firmy až do chvíle, kedy nebudeš mať ani na zaplatenie ukončenia podnikania.
(Mňa to ukončenie stálo asi 10.000 €)


tak vela ludi asi nema taku moznost :)
jar88
15.03.11,13:20
tak vela ludi asi nema taku moznost :)
Ja som mal aj inú možnosť.
Jednoducho podnikať a zarábať ďalej, rovnako ako ostatní podnikajú a zarábajú dodnes.
------------------------------
Stačilo ohnúť chrbát a začať uplácať, sem tam niečo neodviesť, dať ľuďom časť na ruku a niečo cez pásku, sem tam niečo bez papiera a tak podobne.
------------------------------
Žiť ako podvodník (podvádzať a kradnúť) aby som mohol podnikať sa mi jednoducho bridí. (Dnes sa bez podvádzania, alebo aspoň zavádzania, slušne podnikať nedá) Ak to tu bude niekto tvrdiť, je obyčajný klamár.

Doplním: možno som to s tým klamárom trochu prehnal a tak to trošku zjemním.
(Ak to bude niekto tvrdiť, tak je prinajmenšom pokrytec.)
jar88
15.03.11,13:34
jar ty si taky bajkar... z coho ty zijes? :) tusim si pisal ze uz nic nerobis... porad aj nam ty mas na vsetko odpoved.
Ešte sa musím vyjadriť k tomu, že som bájkar.
-------------------------------------------
padro,
ty a tebe podobní, tie bájky pochopíte až vtedy, keď nebudete mať hotovosť.
Vtedy to pochopia aj Mikloš s Mihálom.
-------------------------------------------
Za posledného pol roka prešustrovali aj poslednú možnosť postaviť túto spoločnosť na nohy. Dnes už aj oni vedia, že je neskoro a tak sa snažia zachraňovať aspoň to čo sa už zachraňovať neoplatí. (ZP a SP) Ak nie sú totálni ekonomický analfabeti, tak to určite vedia.
Aankaa
15.03.11,14:28
Ešte sa musím vyjadriť k tomu, že som bájkar.
-------------------------------------------
padro,
ty a tebe podobní, tie bájky pochopíte až vtedy, keď nebudete mať hotovosť.
Vtedy to pochopia aj Mikloš s Mihálom.
-------------------------------------------
Za posledného pol roka prešustrovali aj poslednú možnosť postaviť túto spoločnosť na nohy. Dnes už aj oni vedia, že je neskoro a tak sa snažia zachraňovať aspoň to čo sa už zachraňovať neoplatí. (ZP a SP) Ak nie sú totálni ekonomický analfabeti, tak to určite vedia.


Padro má pravdu - okrem toho, nemám rada témy, kde prispievaš jar88. Nič neriešiš, neradíš, nehádžeš pomocné linky, len básniš a básniš.....
durisovad
15.03.11,14:29
Onko
15.03.11,18:05
Odkaz pre Onko:
p.Ondrej...nechcem úplne pichať do Vášho hniezda, vo Vašom príspevku na blogu ste sa pod článok podpísal, že nie ste
ani živnostník ani zamestnanec, nakoľko ste konateľ jednej
s.r.o....na to poviem len jediné...sýty hladnému neverí...za posledné roky ste ako konateľ pravdepodobne neodviedol na odvodoch do štátnej kasy ani cent, tak prosím už viacej neteoretizujte, v akej
úžasnej výhode sú momentálne živnostníci...
Alebo sa mýlim...Ďakujem...

A prečo ste z môjho príspevku nespomenuli aj skutočnosť, že som za to, aby sa rovnaké odvody platili zo všetkých príjmov, teda aj z dividend? Vyberáte len to, čo sa Vám hodí... Ja aj keby som prišiel o moje zvýhodnenie, tak súhlasím, lebo by to bolo spravodlivé.
Onko
15.03.11,18:18
[QUOTE=Onko;1688027]Keď zamestnanec zarobí 500€ a živnostník 500€, tak sú na jednej príjmovej úrovni.

Prepáčte ale toto je zavádzajúce. Na jednej príjmovej úrovni nie sú. Živnostník okrem "nižších" odvodov musí z tých zarobených 500E zaplatiť rôzne režijné náklady napr. nájom, telefón a pod.

Ak sa zarobenými 500€ u živnostníka myslí zisk, lebo to je príjem, ktorý sa zdaňuje a zodvoduje, tak z toho sa náklady už neplatia, zisk je po uplatnení nákladov. Rovnako ako 500€ mzda je už po zaplatení všetkých pracovných potrieb zamestnanca. Zavádzate Vy.
marjankaj
15.03.11,18:26
Ak sa zarobenými 500€ u živnostníka myslí zisk, lebo to je príjem, ktorý sa zdaňuje a zodvoduje, tak z toho sa náklady už neplatia, zisk je po uplatnení nákladov. Rovnako ako 500€ mzda je už po zaplatení všetkých pracovných potrieb zamestnanca. Zavádzate Vy.

No živnostníkovi môže vyjsť aj strata a napriek tomu je povinný platiť odvody do SP a ZP z minimálneho vymeriavacieho základu. Tam potom vychádza to precento odvodov nekonečno(z nulového základu). (44,37+96,9)/0=nekonečno.
Takéto niečo zamestnancovi nehrozí.
veronikasad
15.03.11,18:27
[QUOTE=dogicka;1688102]

Ak sa zarobenými 500€ u živnostníka myslí zisk, lebo to je príjem, ktorý sa zdaňuje a zodvoduje, tak z toho sa náklady už neplatia, zisk je po uplatnení nákladov. Rovnako ako 500€ mzda je už po zaplatení všetkých pracovných potrieb zamestnanca. Zavádzate Vy.
Onko, ale tak ako si to napísal - účtovníci to u živnostníka chápu ako príjem (z ktorého platí odvody a ostatné výdavky) - nie základ dane ...

Ak sa nebude brať do úvahy pre povinnú registráciu živnostníka príjem a bez ohladu na výšku základu dane (podla teba príjmu) odvody z minima - potom je to OK.

PS : Neviem koho príspevok som skopírovala - mysla som, že autorom je Onko, uvedená je dogicka
marjankaj
15.03.11,18:32
Onko, ale tak ako si to napísal - účtovníci to u živnostníka chápu ako príjem (z ktorého platí odvody a ostatné výdavky) - nie základ dane ...

Ak sa nebude brať do úvahy pre povinnú registráciu živnostníka príjem a bez ohladu na výšku základu dane (podla teba príjmu) odvody z minima - potom je to OK.

Nebude to OK.
Zamestnanec má zaručenú minimálnu mzdu. A kto zaručí živnostníkovi minimálny základ dane? Bude mu to doplácať štát?:confused:
dogicka
15.03.11,18:35
[QUOTE=dogicka;1688102]

Ak sa zarobenými 500€ u živnostníka myslí zisk, lebo to je príjem, ktorý sa zdaňuje a zodvoduje, tak z toho sa náklady už neplatia, zisk je po uplatnení nákladov. Rovnako ako 500€ mzda je už po zaplatení všetkých pracovných potrieb zamestnanca. Zavádzate Vy.

Ak sa zarobenými 500E u živnostníka myslí zisk....Väčšina laickej verejnosti (hlavne bežných zamestnancov) , netuší aký je rozdiel medzi ziskom a obratom. A nevie to ani väčšina tých živnostníkov, ktorých tu spomíname, t.j. tých, ktorých zamestnávateľ donútil prejsť na živnosť.
Inak, z vášho príspevku som ani ja nepochopila, že myslíte zisk a čistú mzdu...
veronikasad
15.03.11,18:38
Janko, to by sa štát nadoplácal (ale nehádžme všetkých živnostníkov do jedného vreca).

Určite by to bolo ale spravodlivejšie ako teraz, keď sa povinné odvody platia najmenej z minima aj pri súbehu zamestnania a podnikania - bez ohladu na výšku zisku
dogicka
15.03.11,18:42
Súhlasím s Veronikou. Ak to teda má byť spravodlivé, tak nech SZČO platia odvody so skutočného príjmu, teda ak majú príjem 0, platia 0 na odvodoch... presne tak, ako zamestnanci...
A odvody z dividend.... Áno, to by bolo spravodlivé, aj preto, lebo odvod by sa zaplatil, až po vyplatení dividend. Ale SZČO musí platiť odvody aj keď nemá príjem, alebo má príjem minimálny... Tak kde je tu spravodlivosť, na ktorú sa toľko odvolávate?
Onko
15.03.11,18:42
keď bude odvodové zaťaženie rovnaké zamestnávateľom to bude jedno, lebo ŽIVNOSTNÍKOM ZAMESTNÁVATEĽ TIE ODVODY NEPLATÍ....takže ak ich za neho neplatí teraz nebude ani potom.....

Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.
dogicka
15.03.11,18:49
Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.

Písali ste presne o tom istom ako Majuš.... Prosím vás vysvetlite mi, ako zvýšenie odvodov živnostníkom ovplyvní zamestnávateľa, aby nemal motiváciu tlačiť zamestnancov do živností. Predsa zamestnávateľ na tom ušetrí úplne rovnako, len takíto "dotlačení" živnostníci budú mať reálne nižší príjem.
Onko
15.03.11,18:49
Súhlasím s Veronikou. Ak to teda má byť spravodlivé, tak nech SZČO platia odvody so skutočného príjmu, teda ak majú príjem 0, platia 0 na odvodoch... presne tak, ako zamestnanci...
A odvody z dividend.... Áno, to by bolo spravodlivé, aj preto, lebo odvod by sa zaplatil, až po vyplatení dividend. Ale SZČO musí platiť odvody aj keď nemá príjem, alebo má príjem minimálny... Tak kde je tu spravodlivosť, na ktorú sa toľko odvolávate?

Súhlasím, konečne sa na niečom zhodneme :)

Inak mnohé návrhy, ktoré v diskusii boli predostreté, tak sú plánované do ďalších krokov reformy. Ak bude zavedený Odvodový bonus, tak všetci budú platiť zo skutočného príjmu, a ako tu niekto iný navrhoval, najnižším zárobkom bude doplatený bonus do výšky životného minima.
dogicka
15.03.11,18:51
Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.

Okrem toho, zamestnávateľ tlačí zamestnancov do živnosti aj z iných dôvodov napr. ušetrí na mzdovej účtovníčke, na technikovi BOZP, pretože ho vôbec nemusí zaujímať bezpečnosť práce a pod.
veronikasad
15.03.11,18:52
Súhlasím, konečne sa na niečom zhodneme :)

Inak mnohé návrhy, ktoré v diskusii boli predostreté, tak sú plánované do ďalších krokov reformy. Ak bude zavedený Odvodový bonus, tak všetci budú platiť zo skutočného príjmu, a ako tu niekto iný navrhoval, najnižším zárobkom bude doplatený bonus do výšky životného minima.
Len na predvolebných mítingoch - pri točení odvodovým kolieskom - ste zabudli k A povedať aj B. (že v sume doplatku je napr. aj nemocenské a dávka v nezamestnanosti)
Onko
15.03.11,18:53
Písali ste presne o tom istom ako Majuš.... Prosím vás vysvetlite mi, ako zvýšenie odvodov živnostníkom ovplyvní zamestnávateľa, aby nemal motiváciu tlačiť zamestnancov do živností. Predsa zamestnávateľ na tom ušetrí úplne rovnako, len takíto "dotlačení" živnostníci budú mať reálne nižší príjem.

V súčasnosti pri rovnakej čistej mzde zamestnanca a kvázi-živnostníka-zamestnanca zaplatí v druhom prípade zamestnávateľ na odvodoch menej. Preto ich do toho tlačí. Keď budú odvody rovnaké, tak pri čistej mzde zaplatí rovnako, neušetrí, nemá dôvod tlačiť. Neviem to lepšie vysvetliť.
padro
15.03.11,18:53
Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.
evidentne tomu nerozumies... zamestnavatelovi moze byt uplne jedno kolko plati odvody zivnostnik, pokial nebude zamestnavatel platit 0 a zozenie si zivnostnika tak je pre neho zivnostnik vyhodny,.. a keby aj neplatil nic stale je len na 0 .. to az keby este zamestnavatelovi dotovali zamestnanca tak bude pre neho vyhodny,.. trosku logiky to chce.
dogicka
15.03.11,18:54
Súhlasím, konečne sa na niečom zhodneme :)

Inak mnohé návrhy, ktoré v diskusii boli predostreté, tak sú plánované do ďalších krokov reformy. Ak bude zavedený Odvodový bonus, tak všetci budú platiť zo skutočného príjmu, a ako tu niekto iný navrhoval, najnižším zárobkom bude doplatený bonus do výšky životného minima.

No plánovať je jedna vec, prijať solídny zákon druhá.... Aj vy píšete "Ak bude zavedený odvodový bonus"
Ja to beriem zatiaľ len ako JPP...
marjankaj
15.03.11,18:54
Len hľadajú ako naplniť kasu. Zvýšením daní a odvodov to dokáže každý blbec. Keby tak radšej šetrili na výdavkoch. Ale to sa netýka iba tejto vlády.
Tu je ukážka ako vedia ušetriť v zdravotníctve.
http://spravy.pravda.sk/uhliarik-plati-externym-poradcom-desattisice-fo9-/sk_domace.asp?c=A110309_200814_sk_domace_p58

A nič sa nedeje. Odmeny si vedia vyplácať aj keď sú dva týždne vo funkcii. Veď daňoví poplatníci to zatiahnu.
marjankaj
15.03.11,18:58
V súčasnosti pri rovnakej čistej mzde zamestnanca a kvázi-živnostníka-zamestnanca zaplatí v druhom prípade zamestnávateľ na odvodoch menej. Preto ich do toho tlačí. Keď budú odvody rovnaké, tak pri čistej mzde zaplatí rovnako, neušetrí, nemá dôvod tlačiť. Neviem to lepšie vysvetliť.

Tak povedz koľko ľudí zamestnávaš?
Ingrid Ondruskova
15.03.11,19:00
A prečo ste z môjho príspevku nespomenuli aj skutočnosť, že som za to, aby sa rovnaké odvody platili zo všetkých príjmov, teda aj z dividend? Vyberáte len to, čo sa Vám hodí... Ja aj keby som prišiel o moje zvýhodnenie, tak súhlasím, lebo by to bolo spravodlivé.

V žiadnom prípade nevyberám, že čo sa mi hodí, len konštatujem Vašu
súčastnú situáciu a že asi ťažko sa viete vcítiť do situácie živnostníka,
keď ním nie ste / a logicky ani neplatíte a zrejme ani nebudete platiť
odvody o ktorých sa tu stále dookola hovorí.../
...ono pri s.r.o.-čkách sa vždy nejaká cestička nájde, že ...??
P.S.: veď už len ten základný princíp v ručení majetku...porovnanie
SZČO a s.r.o.....veď je to smiešne!!!!
tetrisss
15.03.11,19:01
Inak ciste z matematiky, nejako si stale nikto neuvedomil, ze ti /kolko je ich podla p.Miklosa? 85 percent?/, ktori platia minimalne odvody , platia 51 percent a viac zo svojho prijmu, cize v tomto ma p. Mihal pravdu, tym sa nepritazi. Inak mne uz davno nie je jasne, ako sa bude tymto ludom pocitat dochodok, kedze aj pri prijme 634 eur su tieto odvody rovnake, zatial.
marjankaj
15.03.11,19:06
Inak ciste z matematiky, nejako si stale nikto neuvedomil, ze ti /kolko je ich podla p.Miklosa? 85 percent?/, ktori platia minimalne odvody , platia 51 percent a viac zo svojho prijmu, cize v tomto ma p. Mihal pravdu, tym sa nepritazi. Inak mne uz davno nie je jasne, ako sa bude tymto ludom pocitat dochodok, kedze aj pri prijme 634 eur su tieto odvody rovnake, zatial.

Len aby mal kto platiť tie dôchodky. DDS-kám previedli časť peňazí zo sociálnej poisťovne a tie teraz chýbajú na súčasných dôchodcov. DDSky desať rokov nemusia rátať s vyplácaním dôchodkov, a peniažky si presúvajú ako sa im chce. Ktovie ako sa zatvária keď bude treba začať platiť.
A privatizovať pomaly už nie je čo, aby sa vykryl schodok.
evina
15.03.11,19:24
A nebolo by najlepšie, keby sme boli všetci zamestnaní, mali rovnaký plat a platili rovnaké odvody- to by bolo sveta žiť nie?
;)
Xanti
15.03.11,19:27
Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.
Hm... niekto si to predstavuje ako hurvínek válku.

Stále existujú odvetvia ktoré sa riadia trhom a požiadavkami na trhu. Týka sa to sezonnych prác napr. v stavebníctve. Ak má podnikateľ s.r.o. abo a.s abo komanditná abo hocjaká spoločnosť kmeňových zamestnancov. Tak tých musí platiť aj ked nemá pre nich prácu, obsmrdajú v robote alebo sedia doma so 60% alebo čerpajú dovolenky ... ak taká fy má aj živnostníkov tak naozaj tú fy nemusí zaujímať či ten živnostník v čase ked je menej práce má z čoho žiť a má z čoho platiť odvody.

Takže motivácia mať živnostníkov bude stále.
Tiež spolupracujeme so živnostníkmi, ak je práce pomenej tak prvoradí sú kmeňoví zamestnanci aby mali splnený fond pracovného času ... aby nesedeli doma na riti a neprodukovali nič. Čo je zo szčo to nás ako fy nezaujíma. Ako náhle sa však rozbehne činnosť, tak mi je zase jedno či ten živnostník na pracovisku je 16 hodín denne abo 10 hodín. Hlavne, že je v čas všetko urobené.

Takže prečo si zakrývame oči a klameme sa, že prestane byť výhodné kvôli zmenám čo chystá táto vláda ("zamestnávať") spolupracovať s drobnými živnostníkmi. Kto si to myslí je riadne naivný.
tetrisss
15.03.11,19:28
Myslim, ze vam unikla podstata mojho prispevku, lebo ti co platia minimalne odvody uz teraz platia tolko ako zamestnanci a zamestnavatelia dokopy. A este viac, lebo aj pri nulovom prijme stale tolko platia.
Xanti
15.03.11,19:28
A nebolo by najlepšie, keby sme boli všetci zamestnaní, mali rovnaký plat a platili rovnaké odvody- to by bolo sveta žiť nie?
;)
mimotemy Počkaj, to tu bolo hádam nie. Volalo sa to komunizmus či socializmus. :D
jar88
15.03.11,19:42
Len aby mal kto platiť tie dôchodky. DDS-kám previedli časť peňazí zo sociálnej poisťovne a tie teraz chýbajú na súčasných dôchodcov. DDSky desať rokov nemusia rátať s vyplácaním dôchodkov, a peniažky si presúvajú ako sa im chce. Ktovie ako sa zatvária keď bude treba začať platiť.
A privatizovať pomaly už nie je čo, aby sa vykryl schodok.
Ako že by sa mali tie DDSky tváriť, keď bude treba začať platiť?
Skôr by sme sa mali zaujímať, ako sa budú tváriť poistenci. Veď tie peniaze sú povinne platiacich poistencov, či nie?
durisovad
15.03.11,19:48
Povinne platime kadeco, ale ked pride na to, aby sa nam z nasich povinnych platieb nieco zaplatili, uz nastavaju problemy. Vid povinne poistenie aut, povinne odvody na zdravotnictvo atd. Zo zakonnej poistky auta vam vyplatia minimum, na zdravotnu starostlivost musime cakat, pokial prideme na rad. Ale my musime platit nacas a presnu sumu.
Onko
15.03.11,19:48
Takže prečo si zakrývame oči a klameme sa, že prestane byť výhodné kvôli zmenám čo chystá táto vláda ("zamestnávať") spolupracovať s drobnými živnostníkmi. Kto si to myslí je riadne naivný.

Ale však nie je cieľom vykynožiť všetkých živnostníkov :) Cieľom je potlačiť odvodové zvýhodnenie, ale keď živnostník vyhovuje z iných dôvodov, prečo nie.
evina
15.03.11,19:52
Ale však nie je cieľom vykynožiť všetkých živnostníkov :) Cieľom je potlačiť odvodové zvýhodnenie, ale keď živnostník vyhovuje z iných dôvodov, prečo nie.

A z akých dôvodov vyhovuje, lebo za posledné dni počujem také vyjadrenia o práci a možnostiach živnostníkov, že sa nestačím čudovať...
jar88
15.03.11,19:52
http://spravy.pravda.sk/miklos-reforma-dani-a-odvodov-bude-boliet-no-nema-alternativu-pte-/sk_ekonomika.asp?c=A110315_161552_sk_ekonomika_p01
myslite, ze aj napriek protestom to presadia?
No jasné že to presadia. Máš to tam hneď v úvode jasne napísané.
Návrh reformy daňového a odvodového systému nemá podľa ministra financií Ivana Mikloša alternatívu. Naďalej tvrdí, že zmeny sú potrebné, aj keď budú niektoré skupiny bolieť.
Mikloš ďalej píše
Čiastkové reformy však podľa neho nie sú riešením, prinášajú totiž náklady, ale neprinášajú výsledky. Navyše, podľa Mikloša sa kráti aj čas a zásadné politické stanovisko k tejto téme by malo byť vyslovené už budúci týždeň.
Tými výsledkami myslí možnosť získania pôžičky. Čas sa kráti, lebo potrebuje čím skôr tú pôžičku. No a tú dostane za predpokladu, že preukáže, že vedia ľuďom naložiť čokoľvek. Čím viac nám dokážu naložiť, tým lepší úrok dostanú.
srska
15.03.11,20:01
Povinne platime kadeco, ale ked pride na to, aby sa nam z nasich povinnych platieb nieco zaplatili, uz nastavaju problemy. Vid povinne poistenie aut, povinne odvody na zdravotnictvo atd. Zo zakonnej poistky auta vam vyplatia minimum, na zdravotnu starostlivost musime cakat, pokial prideme na rad. Ale my musime platit nacas a presnu sumu.
to nie je chyba zdrav zariadenia ale poisťovní. napr.: vyšetrenie mag. rezonanciou denne poisťovňa preplatí 7 vyšetrení ale to zariadenie dokáže urobiť denne tých vyšetrení viac - kto im ale zaplatí za to 250 eur za to vyšetrenie zo svojho?
Xanti
15.03.11,20:01
Ale však nie je cieľom vykynožiť všetkých živnostníkov :) Cieľom je potlačiť odvodové zvýhodnenie, ale keď živnostník vyhovuje z iných dôvodov, prečo nie.
Prepáč aké je odvodové zvýhodnenie? Robila som DP živnostníkovi, ktorý položil živnosť k 31.12.2010 nakoľko jeho príjmy klesli na hranicu 250 eur za mesiac.
Ak zaplatil odvody cca bajočko 150 eur ostalo mu ... ach bože až 100 eur, z ktorých mal existovať.

Možno si povieš, že bol neschopný že sa mu robiť nechcelo. No ja viem, že jeho hodinová sadzba bola 2 eura ( agentúra toľko platila a bolo jedno či je dohodár abo živnostník ), za dokladanie tovaru v supermarkete. A firmy odchádzali, prichádzali a rušili dokladačov a príjem z 600 eur klesol na 250 ... tak Ti poviem on bol neskutočne zvýhodnený.

Ked nemal ani len minimálnu mzdu za svoju prácu. Lebo v "čistom" mu ostalo 0,80 eur na hodinu. A začiatkom roka ked zarábal až 600 eur mal v čistom po prepočte cca 1,5 eura za hodinu. A to som ani neodrátala náklady čo mal za telefonáty a poslané mms, nakoľko vyložený tovar trebalo fotiť a posielať agentúram. Fakt neskutočne zbohatol, ani len tú posratú minimálnu mzdu nemal čo má garantované zamestnanec. A to nehovorím o dovolenke a ostatných výhodách zamestnancov.
Xanti
15.03.11,21:30
Ináč je úplne úžasné čítať na mnohých portáloch reakcie ľudí na to čo si vydumal Mikloš o odvodoch živnostníkov. Tuším ten je prekliaty do 5teho pokolenia od ľudí.

Aj toto sa poflakuje kdesi na nete
http://www.magnificat.sk/old/nd/clanky/modrahra.pdf
hnedoočka
16.03.11,05:53
Hm... niekto si to predstavuje ako hurvínek válku.

Stále existujú odvetvia ktoré sa riadia trhom a požiadavkami na trhu. Týka sa to sezonnych prác napr. v stavebníctve. Ak má podnikateľ s.r.o. abo a.s abo komanditná abo hocjaká spoločnosť kmeňových zamestnancov. Tak tých musí platiť aj ked nemá pre nich prácu, obsmrdajú v robote alebo sedia doma so 60% alebo čerpajú dovolenky ... ak taká fy má aj živnostníkov tak naozaj tú fy nemusí zaujímať či ten živnostník v čase ked je menej práce má z čoho žiť a má z čoho platiť odvody.

Takže motivácia mať živnostníkov bude stále.
Tiež spolupracujeme so živnostníkmi, ak je práce pomenej tak prvoradí sú kmeňoví zamestnanci aby mali splnený fond pracovného času ... aby nesedeli doma na riti a neprodukovali nič. Čo je zo szčo to nás ako fy nezaujíma. Ako náhle sa však rozbehne činnosť, tak mi je zase jedno či ten živnostník na pracovisku je 16 hodín denne abo 10 hodín. Hlavne, že je v čas všetko urobené.

Takže prečo si zakrývame oči a klameme sa, že prestane byť výhodné kvôli zmenám čo chystá táto vláda ("zamestnávať") spolupracovať s drobnými živnostníkmi. Kto si to myslí je riadne naivný.

Xanti, do bodky máš pravdu.
Ale filozofia všetkého spočíva vo vládnej politike.....
Terajšia vláda pozastavila výstavbu dialníc...tým pádom veľké firmy prišli o zákazky a tlačia sa do verejných súťaží na akcie,o ktoré by predtým ani nezakopli: napr.rekonštrukcia nejakej malej budovy na východe.
Samozrejme, že so zahraničným kapitálom si môžu dovoliť ísť aj 30 % pod cenu,čím vytláčajú z trhu stredné podniky.Tie zase pre záchranu idú do súťaží aj s nulovým ziskom /niekedy mierne pod cenu/, no šanca uspieť aspoň v jednej z 20 súťaží je už výhra.Profitujú na tom samozrejme banky, ktoré vystavujú bankové záruky za nie malé poplatky a notári...nechci vidieť tie kvantá overovaných dokladov.
Ak stredný podnik /ako sme aj my/ vyhrá zákazku, jednoznačne využíva svoje pracovné sily, pretože ináč sa to ani nedá.
Ak si však spočítame náklady na stravovanie, ubytovanie, cestovné ,pracovné pomôcky, školenia, mzdy ,odvody....prídeme často na to, že výhodnejšie je zamestnať malých živnostníkov, pretože tam sa zadá zákazka a firma sa nestará,ako to živnostník zvláda.
Ten zase musí prijať i nevýhodnú zákazku,ak nechce skrachovať......
Takže toto všetko mi pripadá v konečnom dôsledku ako systém padajúceho ho..a.
Klívia
16.03.11,09:02
naozaj nebude žiaden protest, živnostníci????
Treba sa im postaviť na odpor , len nás zdierajú a užívajú si za naše zatiaľ čo my ostatný doslova živoríme !!!
AnnaK
16.03.11,09:39
Škoda, že som nebola na porade v sobotu alebo v nedeľu. Spýtala by som sa pána Mihála, prečo menili systém EZU (elektronický zber údajov) v Sociálnej poisťovni, keď starý systém fungoval bez problémov? Ktorá firma to robí a koľko za to dostáva peňazí?

Prečo donesie lekár faktúru za výkony pre SP 9. novembra do Sociálnej poisťovne a pracovníčky nie sú schopné skontrolovať jednoduchú faktúru ani do 24. februára nasledujúceho roka? A samozrejme ani faktúru zaplatiť. Tú zaplatia až v marci.

Všimli ste si, že tento rok sa nezvyšuje maximálny vymeriavací základ pre sociálne odvody od júla 2011, ale až od 1. januára 2012? Sociálna poisťovňa tým príde o podstatnú časť prostriedkov, ktoré treba niekde zobrať.

Osobne som bola pri tom, keď riaditeľ firmy ešte za Fica nútil ekonomický úsek, aby vypracoval návrh na vyplácanie časti mzdy zamestnancom ako odmenu za pohotovosť, lebo to osobne konzultoval s panom Sulíkom. Keď sa mu nezdalo to, že úsek argumentoval zákonníkom práce, spolu s výrobnou námestníčkou nariadili mzdárke vyplatiť celému manažmentu tzv. polročné odmeny za pohotovosť bez akýchkoľvek podkladov. Samozrejme okrem vedúcej ekonomického oddelenia. Pokutu od Sociálnej poisťovne ale asi platiť nebude ani pán riaditeľ ani výrobná námestníčka. Mzdárky vedia o čom hovorím.

Dnes mi volala pani - obyčajná predavačka, ktorú núti šéfka, aby robila na živnosť predavačku. Bez toho, aby si prenajala obchod a podobné veci. Táto drzosť ma už úplne položila.
Onko
16.03.11,13:00
A z akých dôvodov vyhovuje, lebo za posledné dni počujem také vyjadrenia o práci a možnostiach živnostníkov, že sa nestačím čudovať...

Ja stále hovorím, že živnostníci sú samozamestnávatelia a majú aj postavenie svojho vlastného šéfa. Z toho dôvodu získavajú aj všetky výhody a nevýhody tohoto postavenia. Problém je, keď kvázi-živnostník prejde od zamestnania k živnosti, odberateľovi fakturuje iba výšku svojej bývalej mzdy, nevyužije všetky výhody živnosti a pociťuje potom iba nevýhody.

Výhody: môžem robiť všetko, čo v zamestnaní riadili moji nadriadení. Určovať si pracovnú dobu, ceny, mať viac odberateľov, meniť svoje aktivity, a hlavne tým, že to robím ja, nemusím živiť svojou prácou tých, čo by ma riadili.

Keď niekto ako živnostník robí závislú prácu, tak je jasné, že tie výhody nevyužije. Závislá práca by sa však na živnosť robiť nemala, a keď už sa robí, tak nech si fakturujú toľko, čo pokryje všetky skutočné náklady, ktoré živnosť navyše prináša.

Keď niekto nevyužíva všetky výhody živnosti, to nie je dôvod na nižšiu sadzbu odvodov. Na živnosť by sa malo prechádzať práve kvôli tým výhodám, nie kvôli odvodom.

Je mi jasné, že tu začnú vyskakovať rôzne argumenty, že zamestnanci sú k tomu tlačení, nemajú inú šancu, a podobne. Ale to nie je pravda, vždy je nejaká šanca získať konkurenčnú výhodu oproti iným a zamestnať sa, alebo mať možnosť fakturovať viac. Len treba byť aktívny a niečo pre to urobiť, nie iba čakať výhody a pomoc od štátu, ktorý sa má starať.

Ja ako pedagóg a zároveň človek, ktorému pomohlo vzdelanie, dávam do popredia hlavne to. Treba sa učiť, snažiť sa byť lepší v tom, čo robím, alebo sa naučiť robiť niečo iné, za čo by mi boli ochotní zaplatiť viac. Jasné, že nemá každý možnosť so všetkým prestať a ísť študovať, ale dá sa aj vo voľnom čase po troche a úspech sa prejaví neskôr. Nemôže byť všetko hneď naraz lepšie.

Ale aby som sa vrátil k téme, bavíme sa o odvodoch a ich sadzbe, stále nevidím dôvod, prečo by sa mali platiť z príjmov rozdielne odvody, nech boli nadobudnuté akýmkoľvek spôsobom. A tým myslím úplne všetko rovnako bez výnimky. Rovnaké sadzby, rovnaké základy, rovnaké minimá (žiadne), rovnaké maximá pre zamestnancov, živnostníkov, dividendy, úroky, prenájmy, odmeny, atď.
veronikasad
16.03.11,13:08
Onko, súhlasím s argumentami o ktorých píšeš v prísp. č. 583. Boli dôvodom, prečo som začala robiť účto (po zrelom zvážení všetkých za a proti) na živnosť. Bolo to pred 8 rokmi a svoje rozhodnutie nelutujem - napriek kríze mám práce dosť ...

Nevyjadril si sa k tomuto môjmu príspevku - prečo živnostníci majú platiť z minima, keď ich staviaš na úroveň zamestnancov, pre ktorých okrem min. mzdy žiadne obmedzenia neplatia. A pri skrátenom úväzku je min.mzda úmerná úväzku. Alebo sa predpokladá, že živnostníci musia robiť min. 8 hod. denne ?

http://www.porada.sk/1689115-post550.html
veronikasad
16.03.11,13:23
A ešte jedna vec ma zaujíma - prečo sa v budúcnosti, keď ty považuješ príjem zamestnanca a živnostníka za to isté (ja čistým príjmom živnostníka rozumiem jeho zisk, ktorý môže byť totožný s príjmom zamestnca) neuvažuje s povinnou registráciu v SP nie na základe príjmu, ale zisku.

Viem - na Slovensku je to tak. Živnostníci budú tlačiť umelo zisky dole, aby povinne registrovaníé nemuseli byť. Ale čoskoro zistia, že na vlastnú škodu, lebo na zadné koliečka nemyslia. Ak nebudú platiť odvody na nem.poistenie, nebudú mať nárok na nemocenské dávky ...

Keď sa zrušilo povinné poistenie v nezamestnanosti, väčšinu klientov som upozorňovala, že je vhodné platiť si ho dobrovolne. Počúval ma málokto, prišla kríza, strata príjmu, rušenie živností - teraz nadávajú na vládu. Naozaj je v tomto prípade na vine len vláda ?

Ešte k tomu vzdelávaniu : Kurz podnikatelského minima by som doporučila každému začínajúcemu živnostníkovi, nielen žiadatelovi o dotáciu z UP. A rovnako testy zo základných znalostí z oblasti podnikania - potom by bolo na Slovensku menej nešťastných rodín, ktoré sa bezhlavo pustili do podnikania (ako povinné by som ich zaviedla pri živnosti na spracovanie účtovníctva).
jar88
16.03.11,14:40
A ešte jedna vec ma zaujíma - prečo sa v budúcnosti, keď ty považuješ príjem zamestnanca a živnostníka za to isté (ja čistým príjmom živnostníka rozumiem jeho zisk, ktorý môže byť totožný s príjmom zamestnca) neuvažuje s povinnou registráciu v SP nie na základe príjmu, ale zisku.

Viem - na Slovensku je to tak. Živnostníci budú tlačiť umelo zisky dole, aby povinne registrovaníé nemuseli byť. Ale čoskoro zistia, že na vlastnú škodu, lebo na zadné koliečka nemyslia. Ak nebudú platiť odvody na nem.poistenie, nebudú mať nárok na nemocenské dávky ...

Keď sa zrušilo povinné poistenie v nezamestnanosti, väčšinu klientov som upozorňovala, že je vhodné platiť si ho dobrovolne. Počúval ma málokto, prišla kríza, strata príjmu, rušenie živností - teraz nadávajú na vládu. Naozaj je v tomto prípade na vine len vláda ?

Ešte k tomu vzdelávaniu : Kurz podnikatelského minima by som doporučila každému začínajúcemu živnostníkovi, nielen žiadatelovi o dotáciu z UP. A rovnako testy zo základných znalostí z oblasti podnikania - potom by bolo na Slovensku menej nešťastných rodín, ktoré sa bezhlavo pustili do podnikania (ako povinné by som ich zaviedla pri živnosti na spracovanie účtovníctva).
Veronikasad, tento rébus s daňami a odvodmi nikdy nikto nevyrieši. V skutočnosti je to mlátenie prázdnej slamy.
Hlavne čo sa týka toho vzdelávania. Väčšina SZČO nevie poriadne ani malú násobilku, zlomky a nedajbože percentá, sú pre nich Španielska dedina, rovnako ako ústava pre drvivú väčšinu našich pánov poslancov.
Ako chcete dosiahnuť, aby bežný živnostník študoval zákony, keď ich neštudujú ani zákonodarcovia.
---------------------------------------
Ja som presvedčený, že odvody sú odsúdené k zániku, aj keď s tým nikto nebude súhlasiť a aj keď budú všetci poslanci za zachovanie tejto zvrhlosti, nič s tým nenarobia, lebo to zbankrotuje a bez peňazí stratí význam. Nakoniec to nebude z čoho financovať a ľudia aj tak budú potrebovať platiť lekárov. Bez ohľadu na to, či budú dostávať dôchodok, alebo nie, budú potrebovať peniaze na zaplatenie nájmu a celkovo na zaplatenie živobytia. Niektorým pomôže štát z daní a zvyšku pomôže rodina - deti a vnúčence.
------------------------------------------------------------
Tak či tak ten rébus budú riešiť mladí.
evina
16.03.11,14:42
Ja stále hovorím, že živnostníci sú samozamestnávatelia a majú aj postavenie svojho vlastného šéfa. Z toho dôvodu získavajú aj všetky výhody a nevýhody tohoto postavenia. Problém je, keď kvázi-živnostník prejde od zamestnania k živnosti, odberateľovi fakturuje iba výšku svojej bývalej mzdy, nevyužije všetky výhody živnosti a pociťuje potom iba nevýhody.

Nič nové pod slnkom

Výhody: môžem robiť všetko, čo v zamestnaní riadili moji nadriadení. Určovať si pracovnú dobu, ceny, mať viac odberateľov, meniť svoje aktivity, a hlavne tým, že to robím ja, nemusím živiť svojou prácou tých, čo by ma riadili.
Tiež nič nové pre nás

Keď niekto ako živnostník robí závislú prácu, tak je jasné, že tie výhody nevyužije. Závislá práca by sa však na živnosť robiť nemala, a keď už sa robí, tak nech si fakturujú toľko, čo pokryje všetky skutočné náklady, ktoré živnosť navyše prináša.

Keď niekto nevyužíva všetky výhody živnosti, to nie je dôvod na nižšiu sadzbu odvodov. Na živnosť by sa malo prechádzať práve kvôli tým výhodám, nie kvôli odvodom.

Nespoznala som jediného živnostníka v praxi ktorý by kvôli odvodom prešiel na živnosť /čím netvrdím, že takí nie sú/. Ludia sú radšej zamestnaní aby nemuseli za seba rozhodovať všetko sami

Je mi jasné, že tu začnú vyskakovať rôzne argumenty, že zamestnanci sú k tomu tlačení, nemajú inú šancu, a podobne. Ale to nie je pravda, vždy je nejaká šanca získať konkurenčnú výhodu oproti iným a zamestnať sa, alebo mať možnosť fakturovať viac. Len treba byť aktívny a niečo pre to urobiť, nie iba čakať výhody a pomoc od štátu, ktorý sa má starať.

Je to pravda. Jednoducho životná realita je taká. Toto sú krásne poučky z učebnice, ale v živote môže byť napríklad 50-ročný človek /mimo Bratislavy/ aktívny od rána do večera a nepomôže mu to nič. Samozrejme, že je veľa takých, ktorí len kecajú nerobia a nie sú iniciatívni, ale na to nemôžu doplácať vždy len Tí, ktorí sú pravým opakom....



Ja ako pedagóg a zároveň človek, ktorému pomohlo vzdelanie, dávam do popredia hlavne to. Treba sa učiť, snažiť sa byť lepší v tom, čo robím, alebo sa naučiť robiť niečo iné, za čo by mi boli ochotní zaplatiť viac. Jasné, že nemá každý možnosť so všetkým prestať a ísť študovať, ale dá sa aj vo voľnom čase po troche a úspech sa prejaví neskôr. Nemôže byť všetko hneď naraz lepšie.

Znova pripomínam, že hovoríme o živnostníkoch....Od svojich 27-tich rokov sa o to snažím /myslím, že ste z hruba plus mínus v tomto veku/, ale snažia sa i iní a sú objektívne príčiny pre ktoré to je úplne ináč. Neviem, ako napríklad v remeselných činnostiach pomôže to o čom píšete
Ale aby som sa vrátil k téme, bavíme sa o odvodoch a ich sadzbe, stále nevidím dôvod, prečo by sa mali platiť z príjmov rozdielne odvody, nech boli nadobudnuté akýmkoľvek spôsobom. A tým myslím úplne všetko rovnako bez výnimky. Rovnaké sadzby, rovnaké základy, rovnaké minimá (žiadne), rovnaké maximá pre zamestnancov, živnostníkov, dividendy, úroky, prenájmy, odmeny, atď. Stále mi nikto nedokázal nespravodlivý rozdiel v odvodoch medzi SZČO a zamestnanec plus zamestnávateľ, vidím len ten, že SZČO platí vždy z minima, aj keď by si musel na odvody požičať, lebo práve nemá zákazky, nemá príjem....



Moja otázka bola s miernou nadsádzkou ako reakcia na pre mňa nie vtipné konštatovania citujem Vás: "Ale však nie je cieľom vykynožiť všetkých živnostníkov :)"

Vysvetlovať výhody a nevýhody podnikania formou živnosti na tejto stránke /pokiaľ sa na to nepýta niekto mladý alebo študent, začínajúce živnostník/.... to by stačilo prečítať množstvo príspevkov/, kde väčšina z nás pracuje na živnosť a pracujeme tak x rokov sa mi ani nezdá vhodné.
len pre Vašu informáciu - mám vysokoškolské vzdelanie, podnikám 16-ty rok a nesťažujem si.
Ak by ste si pozornejšie prezreli túto stránku, tak niekoľnonásobne pýtajúcich sa upozorňujeme, že nemajú "zamestnávať" živnostníkov a dokonca vysvetľujeme o.i., ktoré ustanovenia zákonov porušujú.
Som pravicový volič, takže aj reformy, aj ťažkú situáciu vo verejných financiách atď. atď. chápem a som naučená sa starať sama o seba, som pragmatik a nemám rada, ak sa tvrdenia odkláňajú od reality a pravdy.... Súhlasím dokonca s tým, aby sa urobil poriadok v odvodoch a platili všetci a.....
S teraz pripravovaným krokom však nesúhlasím, lebo v prvom rade nepríjimám argument o nespravodlivom platení živnostníkov / o tom sa už nebudem rozpisovať/

Poviem taký záver s trocha nadsádzkou /takže hľadajte zmysel a nechytajte ma za slovíčka/:
Keby vláda prijala opatrenia a povedala by - musíme teraz všetkým zdvihnúť odvody o 2 možno 3%, to len tak trepem o %, vrátane odvody z paušálnyh náhrad poslancov lebo jednoducho systém padá nie sú peniaze, vrátane skutočného zníženia platov v štátnom aparáte - poviem si do kelu zas prídem o x EUR musím zobrať nejakú robotu navyše...., a medzitým pripraví komplexnú reformu, kde sa odvody vyrovnajú to znamená všetko, superhrubá mzda, daňový bonus atď. atď. ok. - budem ticho- teda týkajúcu sa všetkých.....
Nesúhlasím s tým, že po prvé sa tu vytvorila atmosféra nepoctivých a málo platiacich živnostníkov /takí sú v každej skupine profesií/ a práve len ich sa má dotknúť zníženie mesačného príjmu napríklad aj o tých deklarovaných 100 /1208 EUR ročne / mesačne - Pri stúpajúcich cenách, kríze je tá suma neúmerná. Možno taká nebude, lebo veď nevieme presne ako to bude, potom však vôbec nechápem prečo a takýmto spôsobom sa o tom diskutuje a zbytočne rozburuje verejnosť....
jar88
16.03.11,14:50
Ak sa zvýšia odvody, ľudia si mesiac pofrflú a ak na to budú mať peniaze zaplatia. Ak nebudú mať na zaplatenie, stanú sa dlžníkmi (neplatičmi) štát im dá na dudku a ide sa ďalej.
Bude menší výber na daniach a odvodoch, samozrejme že zároveň bude aj menej podnikateľov a všetko bude aj drahšie. Bude sa totiž podnikať len pre tých, čo majú na zaplatenie drahších služieb a zároveň pre tých, čo budú potrebovať jesť, piť, obliecť sa a bývať.
evina
16.03.11,15:04
Ak sa zvýšia odvody, ľudia si mesiac pofrflú a ak na to budú mať peniaze zaplatia. Ak nebudú mať na zaplatenie, stanú sa dlžníkmi (neplatičmi) štát im dá na dudku a ide sa ďalej.
Bude menší výber na daniach a odvodoch, samozrejme že zároveň bude aj menej podnikateľov a všetko bude aj drahšie. Bude sa totiž podnikať len pre tých, čo majú na zaplatenie drahších služieb a zároveň pre tých, čo budú potrebovať jesť, piť, obliecť sa a bývať.

Áno, ale už to určite nestrávime vo svojom vnútri tak ako všetko doteraz, a to bude mať tiež nejaké následky ....
jar88
16.03.11,15:05
Keby vláda prijala opatrenia a povedala by - musíme teraz všetkým zdvihnúť odvody o 2 možno 3%, to len tak trepem o %, vrátane odvody z paušálnyh náhrad poslancov lebo jednoducho systém padá nie sú peniaze, vrátane skutočného zníženia platov v štátnom aparáte - poviem si do kelu zas prídem o x EUR musím zobrať nejakú robotu navyše...., a medzitým pripraví komplexnú reformu, kde sa odvody vyrovnajú to znamená všetko, superhrubá mzda, daňový bonus atď. atď. ok. - budem ticho
A komu že tu nejakú robotu navyše zoberieš?
Alebo, inak. Čo bude robiť ten nebožiak, ktorého možno pripravíš o posledné legálne živobytie. Neponúkne svoje služby tak trochu načierno (bez papiera) bez dph a odvodov?
--------------------------------
Alebo si myslíš, že sa pôjde pásť aj s rodinou, alebo na pracák a následne na sociálku?
evina
16.03.11,15:08
A komu že tu nejakú robotu navyše zoberieš?
Alebo, inak. Čo bude robiť ten nebožiak, ktorého možno pripravíš o posledné legálne živobytie. Neponúkne svoje služby tak trochu načierno (bez papiera) bez dph a odvodov?
--------------------------------
Alebo si myslíš, že sa pôjde pásť aj s rodinou, alebo na pracák a následne na sociálku?

Vychádzala som z toho, že nie som na Porade mesiac a poznáme sa, ale upresním:

Myslela som so tak, že zoberiem ďalšiu firmu, ktorej ja budem spracovávať účto:)

Ináč súhlasím s Tebou, že táto situácia podporí čiernu prácu, lebo každý nemá možnosť urobiť to čo ja, i keď už teraz robíme dosť ...........
veronikasad
16.03.11,15:49
Veronikasad, tento rébus s daňami a odvodmi nikdy nikto nevyrieši. V skutočnosti je to mlátenie prázdnej slamy.
Hlavne čo sa týka toho vzdelávania. Väčšina SZČO nevie poriadne ani malú násobilku, zlomky a nedajbože percentá, sú pre nich Španielska dedina, rovnako ako ústava pre drvivú väčšinu našich pánov poslancov.
Ako chcete dosiahnuť, aby bežný živnostník študoval zákony, keď ich neštudujú ani zákonodarcovia.
.
Jar88, robím účto živnostníkom takmer 20 rokov - nemôžem s tebou súhlasiť. Nežiadam, aby živnostníci sypali zákony z rukáva (s ich aplikáciou v praxi majú dosť starostí aj účtovníci, ktorí svoju profesiu berú vážne).
Nie je však väčším nešťastím pre začínajúceho živnostníka, ak sa považuje za "odborníka na všetko", dostane dotáciu z UP pred koncom roka - a uplatní si napr. paušálne výdavky, lebo si to niekde prečíta, že neplatí dane a je to pre neho výhodné. Vyjdu mu také odvody do ZP a SP, ktoré samozrejme neplatí, lebo o tom nevie. Otvoria sa mu oči, až keď mu príde "pozdrav" zo SP, ktorému nevenuje pozornosť - a následne exekúcia na účet ...

Neidem sa s tebou púšťať do debaty o "budúcnosti" odvodov. Súčasnosť je taká, že na dlhy zdravotníckych zariadení, skrachovaných štátnych podnikov, či s.r.o.-čiek, ktoré niekolkokrát zmenili majitelov - SP nemá. Ale dlžnik-živnostník je najzranitelnejší. Inak by sme na Porade neriešili toľko prípadov nešťastných rodín ... Zverejnenie zoznamov na stránke SP je len začiatok.
durisovad
16.03.11,16:00
Jar88, robím účto živnostníkom takmer 20 rokov - nemôžem s tebou súhlasiť. Nežiadam, aby živnostníci sypali zákony z rukáva (s ich aplikáciou v praxi majú dosť starostí aj účtovníci, ktorí svoju profesiu berú vážne).
Nie je však väčším nešťastím pre začínajúceho živnostníka, ak sa považuje za "odborníka na všetko", dostane dotáciu z UP pred koncom roka - a uplatní si napr. paušálne výdavky, lebo si to niekde prečíta, že neplatí dane a je to pre neho výhodné. Vyjdu mu také odvody do ZP a SP, ktoré samozrejme neplatí, lebo o tom nevie. Otvoria sa mu oči, až keď mu príde "pozdrav" zo SP, ktorému nevenuje pozornosť - a následne exekúcia na účet ...

Neidem sa s tebou púšťať do debaty o "budúcnosti" odvodov. Súčasnosť je taká, že na dlhy zdravotníckych zariadení, skrachovaných štátnych podnikov, či s.r.o.-čiek, ktoré niekolkokrát zmenili majitelov - SP nemá. Ale dlžnik-živnostník je najzranitelnejší. Inak by sme na Porade neriešili toľko prípadov nešťastných rodín ... Zverejnenie zoznamov na stránke SP je len začiatok.
Veronika, suhlasim s tebou az na to, ze poistovne nemozu vymoct dlhy od podnikov a s.r.o., ktore zmenili majitelov. Existuje presa zakon, ktory pojednava o odporovatelnosti pravnych ukonov 3 roky dozadu a stat by mohol taketo spekulacie postihnut. Zatial som ale takyto pripad nezaznamenala, stat sa tvari, ze je vsetko v poriadku. Pes je zakopany aj v sudnictve, ktore pokial sa rozhybe, vinnik je uz davno niekde na slniecku v danovom raji.
jar88
16.03.11,16:05
Vychádzala som z toho, že nie som na Porade mesiac a poznáme sa, ale upresním:

Myslela som so tak, že zoberiem ďalšiu firmu, ktorej ja budem spracovávať účto:)

Ináč súhlasím s Tebou, že táto situácia podporí čiernu prácu, lebo každý nemá možnosť urobiť to čo ja, i keď už teraz robíme dosť ...........
Ja som to pochopil. Pochopil som, že si priberieš ďalšiu firmu na spracovanie dokladov.
Len ty si ma asi nepochopila. Tú firmu, čo si ako že priberieš, buďto už niekto účtuje, alebo niekto v nej účtuje ako zamestnanec, alebo na živnosť a podobne. Tým že ju zoberieš pre seba, pridáš roboty svojim a tých cudzích pripravíš o doterajší príjem.
-----------------------------------
Naviac ešte, nezabúdaj na to, že aby si mohla niečo vôbec účtovať, pracovať a tým pádom zarábať, musí najskôr byť niekto, kto niečo urobí a niekomu to naúčtuje. Až potom môže vzniknúť nejaký dod. list, nejaký daňový doklad, nejaký nárok na mzdu, nejaká odhláška, či hlásenie do poisťovne, či daňové priznanie.
-----------------------------------
Je jasné, že vždy tu budú nejaké daňové subjekty, rôzne krčmy, masážne salóny, internetové obchody, prevádzkovatelia hracích automatov a aj rôzne káblikárne či montovne TV, hospice a čo ja viem čo ešte, ale to je len podnikanie v službách, závislé na podnikaní, ktoré je skutočne schopné zarobiť nové peniaze. Takto sa budú peniaze len točiť v službách a ak pri každej otáčke z nich zostane na daňovom úrade polovica, kde to skončí?
veronikasad
16.03.11,16:05
Veronika, suhlasim s tebou az na to, ze poistovne nemozu vymoct dlhy od podnikov a s.r.o., ktore zmenili majitelov. Existuje presa zakon, ktory pojednava o odporovatelnosti pravnych ukonov 3 roky dozadu a stat by mohol taketo spekulacie postihnut. Zatial som ale takyto pripad nezaznamenala, stat sa tvari, ze je vsetko v poriadku. Pes je zakopany aj v sudnictve, ktore pokial sa rozhybe, vinnik je uz davno niekde na slniecku v danovom raji.Daška, bohužial - na Slovensku je to tak ...
durisovad
16.03.11,16:20
Veronika, ale nemali by sme sa s tym len tak lahko uspokojit. Uz to kritizoval aj americky velvyslanec. V nedelu pan minister na tejto stranke ziadal o namety na zlepsenie situacie-tu ich ma viac ako dost, len aby si ich vsimol a preniesol dalej.
veronikasad
16.03.11,16:27
Veronika, ale nemali by sme sa s tym len tak lahko uspokojit. Uz to kritizoval aj americky velvyslanec. V nedelu pan minister na tejto stranke ziadal o namety na zlepsenie situacie-tu ich ma viac ako dost, len aby si ich vsimol a preniesol dalej.
P. minister si z celej debaty asi všimol len reakciu na cenu kanc.papiera na ministerstve práce.
Súhlasím, netreba sa s touto situáciou uspokojiť. Ak sú však s ňou spokojní poslanci, hlas ľudu vyslyšaný nebude.
durisovad
16.03.11,16:35
Ja som myslela, ze ti clenovia Porady, ktori maju k panovi ministrovi blizko, by ho mohli trochu upozornit. Alebo ze by boli aj oni spokojni tak ako su spokojni poslanci?
srska
16.03.11,16:39
P. minister si z celej debaty asi všimol len reakciu na cenu kanc.papiera na ministerstve práce.
Súhlasím, netreba sa s touto situáciou uspokojiť. Ak sú však s ňou spokojní poslanci, hlas ľudu vyslyšaný nebude.
ak kúpili pod cenu a naviac od SZČO, tak mu vlastne znížili príjem a aj VZ:)
evina
16.03.11,16:42
Ja som to pochopil. Pochopil som, že si priberieš ďalšiu firmu na spracovanie dokladov.
Len ty si ma asi nepochopila. Tú firmu, čo si ako že priberieš, buďto už niekto účtuje, alebo niekto v nej účtuje ako zamestnanec, alebo na živnosť a podobne. Tým že ju zoberieš pre seba, pridáš roboty svojim a tých cudzích pripravíš o doterajší príjem.

No väčšinou beriem ako nové novovznikajúce firmy napr. na doporučenie mojich klientov, alebo také, ktoré momentálne nemajú účtovníkov, takže to je normálne. Len pre mňa z toho vzniká viac roboty. Predsa, či a akú firmu si zoberiem nerozhodujem sama, že ukážem prstom túto a pripravím niekoho o prácu....no veď už nemôžeme ísť do takýchto situácií

-----------------------------------
Naviac ešte, nezabúdaj na to, že aby si mohla niečo vôbec účtovať, pracovať a tým pádom zarábať, musí najskôr byť niekto, kto niečo urobí a niekomu to naúčtuje. Až potom môže vzniknúť nejaký dod. list, nejaký daňový doklad, nejaký nárok na mzdu, nejaká odhláška, či hlásenie do poisťovne, či daňové priznanie.

No to už v mojom veku a praxi som pochopila, ale zatiaľ ešte stíham zohnať firmy, ktoré potrebujú moju prácu a dúfam, že do dôchodku to vydržím :D
-----------------------------------
Je jasné, že vždy tu budú nejaké daňové subjekty, rôzne krčmy, masážne salóny, internetové obchody, prevádzkovatelia hracích automatov a aj rôzne káblikárne či montovne TV, hospice a čo ja viem čo ešte, ale to je len podnikanie v službách, závislé na podnikaní, ktoré je skutočne schopné zarobiť nové peniaze. Takto sa budú peniaze len točiť v službách a ak pri každej otáčke z nich zostane na daňovom úrade polovica, kde to skončí?
No ale to má predsa riešiť niekto iný práve a či nie ....:) Ja mám jednoducho profesiu v službách :) a nie sú len účtovníci, samozrejme živnostníci sú i v iných sférach a písala som, že žiaľ nemá každý takú možnosť dokonca ani v mojej profesii nie...




....
Jano24
16.03.11,17:38
P. minister si z celej debaty asi všimol len reakciu na cenu kanc.papiera na ministerstve práce.
Súhlasím, netreba sa s touto situáciou uspokojiť. Ak sú však s ňou spokojní poslanci, hlas ľudu vyslyšaný nebude.

http://www.oks.sk/article.php?1391

Je tam aj zvukový záznam tlačovej konferencie OKS, /poslanec Peter Zajac/teda stanovisko 4 poslancov NR ktorí pôsobia v poslaneckom klube MOST HID k reforme daňovo-odvodového systému.
Onko
16.03.11,17:41
Onko, súhlasím s argumentami o ktorých píšeš v prísp. č. 583. Boli dôvodom, prečo som začala robiť účto (po zrelom zvážení všetkých za a proti) na živnosť. Bolo to pred 8 rokmi a svoje rozhodnutie nelutujem - napriek kríze mám práce dosť ...

Nevyjadril si sa k tomuto môjmu príspevku - prečo živnostníci majú platiť z minima, keď ich staviaš na úroveň zamestnancov, pre ktorých okrem min. mzdy žiadne obmedzenia neplatia. A pri skrátenom úväzku je min.mzda úmerná úväzku. Alebo sa predpokladá, že živnostníci musia robiť min. 8 hod. denne ?

http://www.porada.sk/1689115-post550.html

Prepáč, ak som nereagoval priamo na Teba, niekedy sa reakcie a otázky opakovali, tak som neodpisoval viacnásobne. Odpoveďou Ti môže byť môj posledný odsek v predchádzajúcom príspevku:


Ale aby som sa vrátil k téme, bavíme sa o odvodoch a ich sadzbe, stále nevidím dôvod, prečo by sa mali platiť z príjmov rozdielne odvody, nech boli nadobudnuté akýmkoľvek spôsobom. A tým myslím úplne všetko rovnako bez výnimky. Rovnaké sadzby, rovnaké základy, rovnaké minimá (žiadne), rovnaké maximá pre zamestnancov, živnostníkov, dividendy, úroky, prenájmy, odmeny, atď.

Čiže podľa mňa by mali platiť všetci z rovnakého minima, resp. minimum by nemalo byť žiadne pre všetkých.
veronikasad
16.03.11,17:44
Prepáč, ak som nereagoval priamo na Teba, niekedy sa reakcie a otázky opakovali, tak som neodpisoval viacnásobne. Odpoveďou Ti môže byť môj posledný odsek v predchádzajúcom príspevku:



Čiže podľa mňa by mali platiť všetci z rovnakého minima, resp. minimum by nemalo byť žiadne pre všetkých.
Súhlasím, ale stále si sa nevyjadril k rozdielu medzi príjmom a základom dane. Myslím, že tam je najväčší kameň úrazu a protesty u živnostníkov.
Príjem=tržby u živnostníka zďaleka nie je to isté čo hrubá mzda u zamestnanca. To si už snáď z tolkých príspevkov na Porade pochopil ...
Onko
16.03.11,17:58
Poviem taký záver s trocha nadsádzkou /takže hľadajte zmysel a nechytajte ma za slovíčka/:
Keby vláda prijala opatrenia a povedala by - musíme teraz všetkým zdvihnúť odvody o 2 možno 3%, to len tak trepem o %, vrátane odvody z paušálnyh náhrad poslancov lebo jednoducho systém padá nie sú peniaze, vrátane skutočného zníženia platov v štátnom aparáte - poviem si do kelu zas prídem o x EUR musím zobrať nejakú robotu navyše...., a medzitým pripraví komplexnú reformu, kde sa odvody vyrovnajú to znamená všetko, superhrubá mzda, daňový bonus atď. atď. ok. - budem ticho- teda týkajúcu sa všetkých.....
Nesúhlasím s tým, že po prvé sa tu vytvorila atmosféra nepoctivých a málo platiacich živnostníkov /takí sú v každej skupine profesií/ a práve len ich sa má dotknúť zníženie mesačného príjmu napríklad aj o tých deklarovaných 100 /1208 EUR ročne / mesačne - Pri stúpajúcich cenách, kríze je tá suma neúmerná. Možno taká nebude, lebo veď nevieme presne ako to bude, potom však vôbec nechápem prečo a takýmto spôsobom sa o tom diskutuje a zbytočne rozburuje verejnosť....

O tomto som dnes diskutoval s kolegom, tiež živnostníkom :) Tiež tvrdil, že by sa to malo vyrovnať hneď všetko naraz všetkým. Veď s tým súhlasím aj ja, aj minister práce. Keby to bolo len na nás, budúci rok je zavedený Odvodový bonus a všetci platíme odvody 18%. Avšak problém je v tom, že SaS má v súčasnosti iba 21 poslancov a je možné robiť iba to, čo podporia iné strany. Takže možnosti sú dve: nezmení sa nič, reforma nebude a systém zostane pokrivený úplne ako doteraz, alebo sa narovná aspoň trochu, zatiaľ o živnostníkov, a neskôr možno bude politická vôľa dorovnať aj s.r.o. a ďalších. Čo si vyberieš?
Melnick
16.03.11,18:08
Škoda, že nemám čas čítať Vaše určite dobré príspevky, veď sa tu rozčuľujete aj v mojom mene.

Boj s veternými mlynmi to je. Veď sa len pozrite ako si prehadzujú horúci zemiak jeden druhému ak majú odpovedať, koľko nadelili riaditeľovi teplární v Košiciach. Z chlpatej deky napokon vyliezlo že niečo nad 3200,00 €ur. FUJ taká almužna ????

Kríza? T.t! Kto jede ,ten jede. Len treba mať správne tričko!!!!!!
Onko
16.03.11,18:10
Súhlasím, ale stále si sa nevyjadril k rozdielu medzi príjmom a základom dane. Myslím, že tam je najväčší kameň úrazu a protesty u živnostníkov.
Príjem=tržby u živnostníka zďaleka nie je to isté čo hrubá mzda u zamestnanca. To si už snáď z tolkých príspevkov na Porade pochopil ...

OK, ne je problém, doplním :) Samozrejme aj v tomto som za rovnoprávnosť a spravodlivosť, živnostníci by mali odvody platiť zo skutočného zisku, nie zo základu vypočítaného rôznymi koeficientami a algoritmami.
Stefan2005
16.03.11,18:18
Mám konkrétny návrh pre zvýšenie príjmov do zdravotníctva :
- zrušenie externých poradcov ministra zdravotníctva (úspora 105-tisíc EUR
ročne)....

vybral som túto z inak veľmi konkrétnych a osožných návrhov od Braňa; vo svetle tohto článku http://hnonline.sk/c3-51149080-k08000_d-ako-penta-potichu-uraduje (resp. jeho doterajších krokov) len dopĺňam, že treba zvážiť aj ďalšie pôsobenie tohoto pána... Má však plnú podporu premierky a svojej strany - preto pri takto smerovanej politike mi akékoľvek obhajovanie zvýšenia odvodov pripadá ako "vodu kážem,.... "
evina
16.03.11,19:00
O tomto som dnes diskutoval s kolegom, tiež živnostníkom :) Tiež tvrdil, že by sa to malo vyrovnať hneď všetko naraz všetkým. Veď s tým súhlasím aj ja, aj minister práce. Keby to bolo len na nás, budúci rok je zavedený Odvodový bonus a všetci platíme odvody 18%. Avšak problém je v tom, že SaS má v súčasnosti iba 21 poslancov a je možné robiť iba to, čo podporia iné strany. Takže možnosti sú dve: nezmení sa nič, reforma nebude a systém zostane pokrivený úplne ako doteraz, alebo sa narovná aspoň trochu, zatiaľ o živnostníkov, a neskôr možno bude politická vôľa dorovnať aj s.r.o. a ďalších. Čo si vyberieš?

To je ale neprijateľný argument absolútne. Viem, že je viac subjektov a treba sa dohodnúť a ak sa nevedia dohodnúť, tak nebude nič, nebude žiadna reforma , a to je spravodlivé. Na jednej strane voláte o spravodlivosti /kde nespravodlivosť my ani nevidíme/ a na druhej strane naprávať systém aspoň o živnostníkov? Nemôžem byť aspoň trochu tehotná, buď som alebo nie. Preto som predtým napísala, že to takto nie je reforma, ale navýšenie odvodov živnostníkov a o sumy, aké tu ešte neboli /podaktorým/ aj keď stále upozorňujem, že vychádzam z doteraz uverejnených čísel a môžu byť dopady menšie ale možno aj väčšie.
Všetci živnostníci môžu povedať, tak začnime to aspoň trochu naprávať platmi poslancov a managmentov v štátnych podnikoch .....
A na záver - ak narovnajú aspoň trocha živnostníci, a potom možno sa už politická vôla nenájde tak čo?::::

Takže ja by som vybrala buď všetko alebo nič a zdroje hľadala inde- tak ako o tom hovorí OKS napríklad

http://www.oks.sk/article.php?1391
finis
16.03.11,19:26
O tomto som dnes diskutoval s kolegom, tiež živnostníkom :) Tiež tvrdil, že by sa to malo vyrovnať hneď všetko naraz všetkým. Veď s tým súhlasím aj ja, aj minister práce. Keby to bolo len na nás, budúci rok je zavedený Odvodový bonus a všetci platíme odvody 18%. Avšak problém je v tom, že SaS má v súčasnosti iba 21 poslancov a je možné robiť iba to, čo podporia iné strany. Takže možnosti sú dve: nezmení sa nič, reforma nebude a systém zostane pokrivený úplne ako doteraz, alebo sa narovná aspoň trochu, zatiaľ o živnostníkov, a neskôr možno bude politická vôľa dorovnať aj s.r.o. a ďalších. Čo si vyberieš?

ako konkretne myslis odvodovo dorovnavat obchodnu spolocnost? pojde na marodku?alebo do dochodku?
sry za ironiu, ale prosim nepletme hrusky s jablkami. alebo myslis na to, plne odvody z dividend? nevonia to dvojitym zdanenenim? ved odvody su iba prezlecene dane. a dividendy sa vyplacaju z uz raz zdanenych penazi. osobne si myslim, ze zvysovanie odvodoveho zatazenia zivnostnikov sa dotkne vyrazne aj mnohych poctivcov co nechcu nijako zahmlievat ani kamuflovat svoje prijmy. jednoducho im to na to minimum vychadza. nie je totiz jednoduche zarabat si na vlastne tricko. je omnoho pohodlnejsie zamestnat sa a nechat vsetku starost na zamestnavatela. ak niekto oponuje moznostou znizit si odvody a dane asi nemysli na to, ze je tu aj odvratena strana - ziadna ochrana zákonnikom prace, dneska praca je...zajtra nie je a peniaze su iba za pracu samozrejme...atd. zivnostnikom nie je naozaj co zavidiet iba ak tu odvahu vziat svoju buducnost do vlastnych ruk a snahu. a zato by sa nemali trestat skor podporovat. je mi velmi luto, ze v poslednej dobe citim stale zhorsovanie podnikatelskeho prostredia aj ked som po volbach dufala v presny opak. nadej zomiera posledna....
mona091
16.03.11,19:39
Doplnam este k napadom, kde najst volne zdroje

- odstranit maximalne vymeriavacie zaklady

BTW - stale som za radikalne riesenie = ostry protest
marjankaj
16.03.11,19:59
Doplnam este k napadom, kde najst volne zdroje

- odstranit maximalne vymeriavacie zaklady

BTW - stale som za radikalne riesenie = ostry protest

Tak to by som chcel vidieť, kto to zavedie. To by bolo najspravodlivejšie.

A samozrejme aj minimálne.
misomiso
16.03.11,20:04
Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?
durisovad
16.03.11,20:18
Škoda, že nemám čas čítať Vaše určite dobré príspevky, veď sa tu rozčuľujete aj v mojom mene.

Boj s veternými mlynmi to je. Veď sa len pozrite ako si prehadzujú horúci zemiak jeden druhému ak majú odpovedať, koľko nadelili riaditeľovi teplární v Košiciach. Z chlpatej deky napokon vyliezlo že niečo nad 3200,00 €ur. FUJ taká almužna ????

Kríza? T.t! Kto jede ,ten jede. Len treba mať správne tričko!!!!!!



V TV som dobre nerozumela sumu platu noveho sefa tej teplarne, tak som si pustila zaznam a tam som pocula, ze plat je 3800 Eur mesacne.
mona091
16.03.11,20:19
Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?

- ked som bola PN, nemala som prijem, nemohla som platit preddavky, v rocnom zuctovani RZZP som nemusela nic doplacat, lebo cisla mi sedeli
- vtedy ma ale zacali uhanat, ze som povinna platit zo zakona aj preddavky, aj ked mi ich v konecnom dosledku vratia, ak splnim podmienky
- kedze ja vsak svoje podmienky poznam, tak preddavky neriesim (nebudem sa zadlzovat), ale zuctovanie si v pripade nezrovnalosti vyrovnam
- aby si mal moznost v RZZP nezapocuatavat dobu PN, musis mat aj doklad zo socialky, ze Ti PN vyplacali

- ako to bude po novom, netusim,

vzhladom na momentalne infosky:

- pridam sa do strajku
- alebo zahodim zivnost
- alebo sa co to poducim od tych, co maju, a z danej situacie si nic nerobia...
veronikasad
16.03.11,21:14
Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?
Do SP nie, do ZP neplatí v prípade, ak má nárok na nemocenské (až keď je vyplatené a má o tom potvrdenie zo SP). Teda pri krátkodobej nemoci platí, lebo potvrdenie vybaviť nestihne. "Dorovná" sa to pri RZZP, kedy preplatok vznikne len v prípade, ak základ dane je nižší ako cca 24-násobok min. vymer.základu.
jar88
17.03.11,05:02
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jar88 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t162291-p60-ako-protestovat-proti-likvidacii-zivnostnikov-p-mihalom-miklosom.html#post1690130)
Ja som to pochopil. Pochopil som, že si priberieš ďalšiu firmu na spracovanie dokladov.
Len ty si ma asi nepochopila. Tú firmu, čo si ako že priberieš, buďto už niekto účtuje, alebo niekto v nej účtuje ako zamestnanec, alebo na živnosť a podobne. Tým že ju zoberieš pre seba, pridáš roboty svojim a tých cudzích pripravíš o doterajší príjem.

No väčšinou beriem ako nové novovznikajúce firmy napr. na doporučenie mojich klientov, alebo také, ktoré momentálne nemajú účtovníkov, takže to je normálne. Len pre mňa z toho vzniká viac roboty. Predsa, či a akú firmu si zoberiem nerozhodujem sama, že ukážem prstom túto a pripravím niekoho o prácu....no veď už nemôžeme ísť do takýchto situácií

Evina, to že berieš väčšinou novovznikajuce firmy je pekné, ale trend je skôr taký, že firmy skôr zanikajú a nie že vznikajú. Tiež by bolo vhodné zamyslieť sa nad tým, akého druhu sú tie novo vznikajúce firmy.

-----------------------------------
Naviac ešte, nezabúdaj na to, že aby si mohla niečo vôbec účtovať, pracovať a tým pádom zarábať, musí najskôr byť niekto, kto niečo urobí a niekomu to naúčtuje. Až potom môže vzniknúť nejaký dod. list, nejaký daňový doklad, nejaký nárok na mzdu, nejaká odhláška, či hlásenie do poisťovne, či daňové priznanie.

No to už v mojom veku a praxi som pochopila, ale zatiaľ ešte stíham zohnať firmy, ktoré potrebujú moju prácu a dúfam, že do dôchodku to vydržím :D

Neviem či si to postrehla, ale vedenie účtovnej a mzdovej agendy sa stáva podnikateľským sektorom, či skôr odvetvím. Je to dosť výnosné podnikanie.
Preto už aj v tomto sektore podnikania vzniká dosť tvrdá a aj nekalá konkurencia. Začínajú tu podnikať a účtovať externe aj veľké firmy. Jasné že za drahšie a za určité všimné niekomu vo vedení. Je len otázkou času, kedy začnú zaberať aj malé podnikateľské subjekty, či dokonca jednorázových daňovníkov.
-----------------------------------
Je jasné, že vždy tu budú nejaké daňové subjekty, rôzne krčmy, masážne salóny, internetové obchody, prevádzkovatelia hracích automatov a aj rôzne káblikárne či montovne TV, hospice a čo ja viem čo ešte, ale to je len podnikanie v službách, závislé na podnikaní, ktoré je skutočne schopné zarobiť nové peniaze. Takto sa budú peniaze len točiť v službách a ak pri každej otáčke z nich zostane na daňovom úrade polovica, kde to skončí?
No ale to má predsa riešiť niekto iný práve a či nie ....:) Ja mám jednoducho profesiu v službách :) a nie sú len účtovníci, samozrejme živnostníci sú i v iných sférach a písala som, že žiaľ nemá každý takú možnosť dokonca ani v mojej profesii nie...

To
že to má riešiť niekto iný, je dosť nepodstatné. Podstatné je to, že to nikto nerieši a následkom je, že prichádzame o podnikateľské prostredie. To prostredie nám zaniká tým, že sa neustále zmenšuje kúpna sila na trhu všeobecne. A jednou z najpodstatnejších príčin tohto javu sú povinné odvody a nezmyselné dane.
Všetko by sa dalo riešiť jednoduchšie, spravodlivejšie a hlavne s perspektívou do budúcnosti.....
jar88
dogicka
17.03.11,05:22
jar88


Napíš konkrétny návrh, ako by sa to dalo riešiť...
jar88
17.03.11,05:26
Tak to by som chcel vidieť, kto to zavedie. To by bolo najspravodlivejšie.

A samozrejme aj minimálne.
Jediné správne riešenie by bolo zrušenie odvodov a nechať to na štát.
Slovensko je štát s trhovou a sociálne orientovanou ekonomikou. No a z toho jasne vyplýva, že sociálnu starostlivosť má na krku štát. Nie podnikateľ, nie občan. No a ak platí, že štát platí svoje výdavky, tak určite by ich mal platiť z vlastnej kasy. Nie z mojej.
Z mojej kasy (z mojej osobnej) môže žiadať akurát tak dane a je na ňom, koľko a akých daní si vyžiada. Ak potrebuje na chod štátu 50 % z mojich príjmov, nech to povie. Ak nevie zabezpečiť chod ani za 50 % mojich príjmov, nech to prizná a povie, že je zlý hospodár a že chce 60 %.
--------------------------------------------------------
Myslím, že toto je ten hlavný problém.
Nechcú si priznať, že aj keď nám berú 70 až 80 percent peňazí, nevedia zabezpečiť skoro nič.
Nefunguje skoro nič
polícia
armáda
súdnictvo
štátna správa
zdravotníctvo
školstvo
nebudem tu vypisovať celý podrobný zoznam, ale každý vie čo všetko tu riadne nefunguje.
dogicka
17.03.11,05:28
Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.

K tomuto ešte jedno. Zamestnávateľ nebude mať motiváciu tlačiť zamestnancov do živností len vtedy, keď mu výrazne klesne výška odvodov za zamestnanca.
jar88
17.03.11,05:31
Napíš konkrétny návrh, ako by sa to dalo riešiť...
V skutočnosti je to v tom príspevku 618.
---------------------------------------
Veď politici sa hrabú, že to budú riešiť za nás a za naše peniaze. Tak nech riešia.
dogicka
17.03.11,06:08
V skutočnosti je to v tom príspevku 618.
---------------------------------------
Veď politici sa hrabú, že to budú riešiť za nás a za naše peniaze. Tak nech riešia.


Keď neúnosne zvýšia odvody, bude viac práce na čierno. Keď zvýšia dane na 50-60% tiež bude viac práce na čierno. Takže ja žiadne riešenie nevidím.
Monika Kováčová
17.03.11,06:18
Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?
nie, neplatí
jar88
17.03.11,06:37
Keď neúnosne zvýšia odvody, bude viac práce na čierno. Keď zvýšia dane na 50-60% tiež bude viac práce na čierno. Takže ja žiadne riešenie nevidím.
V tom máš pravdu, že to nie je riešenie, lebo naše celkové zaťaženie je na úrovni 60 až 70 %. V niektorých prípadoch aj niečo pod 80 % a aj tak ten náš spolok má problémy s peniazmi. Dokonca je zadĺžený, ale čo je najhoršie, stále nám stúpa aj vnútorný dlh.
------------------------------
Lepšie povedané, stúpajú nám dlhy, ktoré nikto ani len nepovažuje za dlhy.
Napríklad dlhujeme cestám, školám, nemocniciam, obciam. Jednoducho povedané, všade kam len pozrieš sú dlhy.
---------------------------------
Nie nadarmo platí porekadlo "spolky, čertove volky"
bea
17.03.11,07:07
zdroje hľadala inde- tak ako o tom hovorí OKS napríklad
a tu :
http://ekonomika.sme.sk/c/5809504/operatori-mozu-za-licenciu-zaplatit-aj-20-milionov-eur.html

A to by mohli zaplatiť minimálne 20 mil. € !
danielko
17.03.11,08:05
mimotemyČo z tých "akcií, reklám a neviemčoho" mobilných operátorov by ti chýbalo?
bea
17.03.11,08:20
Určite nič nezrušia a ani zákazníci podľa mňa nebudú viac platiť. Predsa tu funguje konkurencia. A z tých obrovských ziskov, ktoré vyvážajú zo SR, keď im trochu ubudne ... asi ich to ani tak veľmi trápiť nebude. Len nech im čím vyššie poplatky vyrúbili :)
Onko
17.03.11,10:16
Ja som to pochopil. Pochopil som, že si priberieš ďalšiu firmu na spracovanie dokladov.
Len ty si ma asi nepochopila. Tú firmu, čo si ako že priberieš, buďto už niekto účtuje, alebo niekto v nej účtuje ako zamestnanec, alebo na živnosť a podobne. Tým že ju zoberieš pre seba, pridáš roboty svojim a tých cudzích pripravíš o doterajší príjem.

No väčšinou beriem ako nové novovznikajúce firmy napr. na doporučenie mojich klientov, alebo také, ktoré momentálne nemajú účtovníkov, takže to je normálne. Len pre mňa z toho vzniká viac roboty. Predsa, či a akú firmu si zoberiem nerozhodujem sama, že ukážem prstom túto a pripravím niekoho o prácu....no veď už nemôžeme ísť do takýchto situácií

Evina, to že berieš väčšinou novovznikajuce firmy je pekné, ale trend je skôr taký, že firmy skôr zanikajú a nie že vznikajú. Tiež by bolo vhodné zamyslieť sa nad tým, akého druhu sú tie novo vznikajúce firmy.

Ja nechápem, čo riešiš. Máme tu predsa, teda aspoň vo väčšine odvetví, trhové hospodárstvo, trh práce. Práca sa predáva, ako aj ostatné, konkurenčným bojom. Niekto získa, niekto stratí. Keď niekto nechce stratiť, resp. chce získať, musí sa snažiť byť konkurenčne lepší. Hádam nechceš socializmus a určovať, koľko čoho sa bude vyrábať a kto bude čo robiť.
jar88
17.03.11,10:19
mimotemyČo z tých "akcií, reklám a neviemčoho" mobilných operátorov by ti chýbalo?
Jemu asi nič, ale štátu by z ceny tých reklám a neviemčoho neprišlo 20 % dph.
To je taká daň, ktorá zaručuje štátu 20 % zisku z každej tržby, bez ohľadu na to, či má predajca 1% zisku, alebo 200 % zisku.
danielko
17.03.11,10:25
Jemu asi nič, ale štátu by z ceny tých reklám a neviemčoho neprišlo 20 % dph.
To je taká daň, ktorá zaručuje štátu 20 % zisku z každej tržby, bez ohľadu na to, či má predajca 1% zisku, alebo 200 % zisku.


Na teba sa reagovať neoplatí.
jar88
17.03.11,10:42
Na teba sa reagovať neoplatí.
A čo sa ťa niečo nebodaj dotklo?:eek:
Alebo s niečim nesúhlasíš.:cool:
--------------------------------
Alebo nesúhlasíš s tým, že dph je vlastne určitá bezpodmienečná záloha na daň zo zisku, vo výške najmenej 20 % ak nie je zákazník ochotný zaplatiť viac.
Ak je zákazník ochotný zaplatiť aj viac ako priame náklady plus 20% dph, môže operátor priraziť aj nejaký ten zisk a zdaniť si ho trebárz aj na Kajmanoch. S tým nič nenarobíš. Trh je trh a aj ty rozhoduješ o tom, či za telefonovanie zaplatíš.
-----------------------------------------------
Ak sa ti to zdá byť drahé, netelefonuj.
danielko
17.03.11,10:53
mimotemy Nie, nedotklo.
Nakoniec, všetky tie akcie, reklamy, telefóny za 1 Euro a neviem čo, aj tak zaplatíme my, zákazníci. Z toho sa odvedie do štátnej kasy DPH.
Aj honosný ples na pozvánky, kde je Orange hlavným sponzorom, pre horných "xy", zaplatíme my, zákazníci. Myslíš si, že aj z toho plesu platí Orange nejaké DPH-čko štátu?
Alebo iný operátor sponzoruje, či finančne zastrešuje súťaž v televízii, aj z toho odvedie DPH-čko štátu?

Ale toto je o niečom inom a do tejto témy nepatrí a preto som nechcela na teba reagovať.
jar88
17.03.11,11:05
mimotemy Nie, nedotklo.
Nakoniec, všetky tie akcie, reklamy, telefóny za 1 Euro a neviem čo, aj tak zaplatíme my, zákazníci. Z toho sa odvedie do štátnej kasy DPH.
Aj honosný ples na pozvánky, kde je Orange hlavným sponzorom, pre horných "xy", zaplatíme my, zákazníci. Myslíš si, že aj z toho plesu platí Orange nejaké DPH-čko štátu?
Alebo iný operátor sponzoruje, či finančne zastrešuje súťaž v televízii, aj z toho odvedie DPH-čko štátu?

Ale toto je o niečom inom a do tejto témy nepatrí a preto som nechcela na teba reagovať.
Orange z toho zaplatí daň, ak sponzorstvo nie je oslobodené od daní, ale ten, kto tie peniaze utratí, určite z nich zaplatí 20% dph.
trisestri
18.03.11,10:55
jar88
18.03.11,13:56
Samé dobré správy.
Neprídeme o peniaze a ešte nám zlacnejú topánky.
---------------------------------------------------
Od apríla sa bude obuv z Číny a Vietnamu dovážať do EÚ bez cla
17.3.2011 11:50
Od apríla nebude obuv dovážaná do krajín Európskej únie z Číny a Vietnamu podliehať clu. Teraz je clo vo výške 16,5 percenta.
http://spravy.pravda.sk/od-aprila-sa-bude-obuv-z-ciny-a-vietnamu-dovazat-do-eu-bez-cla-pql-/sk_ekonomika.asp?c=A110317_115009_sk_ekonomika_p01
Jano24
18.03.11,16:41
Myslím, že ako tu píše poslanec NR SR Peter Zajac je momentálna situácia v otázke daňovo-odvodovej reformy taká , že Mikloš tlačí, Sulík mlčí / SaS začala po kritike robiť mrtvého chrobáka/ a MOST -HID a časť poslancov KDH sa viac približujú k stanovisku poslancov OKS.
http://aktualne.centrum.sk/domov/politika/clanek.phtml?id=1228554
PS: Aspoň niektorí poslanci v tejto vládnej koalícii načisto už nestratili súdnosť .Dobre vedia že stavať proti sebe SZČO a zamestnancov ,vytvárať "triedny boj" je cesta do pekla.. Problém nie je nízke odvodové zaťaženie živnostníkov, ale vysoké odvodové zaťaženie zamestnancov.Cesta je znižovanie odvodového zaťaženia zamestnacov a zároveň šetrenie verejných výdavkov . Inak mne tento boj Mikloša/ktorý sa pokladá za pravicového politika/ a SDKU, proti živnostníkom a SZČO pripadá tak absurdný, ako keby Fico začal bojovať proti dôchodcom a dal do parlamentu návrh na zrušenie "vianočných príspevkov" pre dôchodcov...
veronikasad
18.03.11,16:57
aké majú byť tie nové % odvodov ? Kolko ZP a kolko SP ?

Ukončila som svoje DP, chcem urobiť prepočet - s ohladom aj na neuplatnenie odvodov ako VOZD ...
Zdenka 0705
18.03.11,17:46
Veronika, svoje rovná sa posledné DP ?
veronikasad
18.03.11,18:05
Zdenka, kdeže - len svoje som si teraz nenechala na posledný deň.
A ten dopad u mňa robí 1446,28€ ročne - počítala som nové odvody do SP 16% a ZP 9 %
martinaj
19.03.11,04:03
K zdravotným odvodom mám túto pripomienku: Zdravotným poisťovniam ako podnikateľským subjektom zakázať zisk nemôžete. Ale načo im teda vôbec dovolíte podnikať v oblasti, ktorá zákonom každému prikazuje platiť istú sumu? Aj ja by som brala biznis, kde by zákonom uložili. že mi majú ostatní platiť a ja by som sama rozhodovala o tom, s kým uzavriem zmluvu a komu koľko peňazí z prijatej sumy nadelím. Tak prečo teda zdravotné poistenie a poisťovne ako také nezrušíte celkom? Alebo ste ich akcionármi a tešíte sa na dividendy? Radšej zvýšte priemerane daň z príjmu (samozrejme nie o plnú výšku terajších odvodových percent), peniaze pošlite štátnej zdravotnej poisťovni (alebo tejto inštitúcii dajme iné meno), ktorá nech potom platí nielen vybraným lekárom, ale všetkým na základe poskytnutej zdravotníckej starostlivosti. Prečo mám platiť gynekológovi, zubárovi a pod. za ošetrenie, keď toho svojho považujem za odborníka, ale poisťovňa s ním neuzavrie zmluvu, lebo v danom meste je X lekárov - špecialistov, s ktorými už zmluvu má?
Do zákona o dani z príjmov dajte, že jej zisk je oslobodený od dane, zakážte, aby v takejto inštitúcii dostávali neúmerné platy, podriaďte ju prísnym kontrolným pravidlám s trestnou zodpovednosťou manažmentu za rozhodnutia majúce negatívny dopad na štátny rozpočet a bude po debate. Už tu na porade boli návrhy o tom, aby sa platili len dane a nie ešte aj odvody. Podľa mňa sociálna poisťovňa je v inom postavení, tam platí zásluhovosť aj solidarita. ZP žiadna zásluhovosť nie je. A keď pri terajších odvodoch dokážu poisťovne tvoriť zisk, niečo nie je v poriadku. Ale nemyslime si, že ak sa nám odvody na ZP znížia, znížili by sa zisky poisťovní. Znížili by sa platby smerujúce do nášho biedneho zdravotníctva.
jar88
19.03.11,06:42
K zdravotným odvodom mám túto pripomienku: Zdravotným poisťovniam ako podnikateľským subjektom zakázať zisk nemôžete. Ale načo im teda vôbec dovolíte podnikať v oblasti, ktorá zákonom každému prikazuje platiť istú sumu? Aj ja by som brala biznis, kde by zákonom uložili. že mi majú ostatní platiť a ja by som sama rozhodovala o tom, s kým uzavriem zmluvu a komu koľko peňazí z prijatej sumy nadelím. Tak prečo teda zdravotné poistenie a poisťovne ako také nezrušíte celkom? Alebo ste ich akcionármi a tešíte sa na dividendy? Radšej zvýšte priemerane daň z príjmu (samozrejme nie o plnú výšku terajších odvodových percent), peniaze pošlite štátnej zdravotnej poisťovni (alebo tejto inštitúcii dajme iné meno), ktorá nech potom platí nielen vybraným lekárom, ale všetkým na základe poskytnutej zdravotníckej starostlivosti. Prečo mám platiť gynekológovi, zubárovi a pod. za ošetrenie, keď toho svojho považujem za odborníka, ale poisťovňa s ním neuzavrie zmluvu, lebo v danom meste je X lekárov - špecialistov, s ktorými už zmluvu má?
Do zákona o dani z príjmov dajte, že jej zisk je oslobodený od dane, zakážte, aby v takejto inštitúcii dostávali neúmerné platy, podriaďte ju prísnym kontrolným pravidlám s trestnou zodpovednosťou manažmentu za rozhodnutia majúce negatívny dopad na štátny rozpočet a bude po debate. Už tu na porade boli návrhy o tom, aby sa platili len dane a nie ešte aj odvody. Podľa mňa sociálna poisťovňa je v inom postavení, tam platí zásluhovosť aj solidarita. ZP žiadna zásluhovosť nie je. A keď pri terajších odvodoch dokážu poisťovne tvoriť zisk, niečo nie je v poriadku. Ale nemyslime si, že ak sa nám odvody na ZP znížia, znížili by sa zisky poisťovní. Znížili by sa platby smerujúce do nášho biedneho zdravotníctva.
Veľmi pekne vystihnuté.
Naviac je úplne zbytočné špekulovať, kto koľko a z akého zárobku má platiť, lebo aj tak to nakoniec každému vychádza rovnako. Uvediem príklad na deviatich rôznych mzdách, od 550 € hrubého, do 1800 € hrubého. Z príkladu jednoducho vyplýva, že celkové daňové a odvodové zaťaženie ceny práce je od 40,5 % do 45,29 %.
---------------------------------------------------------------
Hrubá mzda, čistá mzda, mzdové náklady, percentá z mzdových nákladov
550 - 442 - 743 - 40,5% je 442 € zo 743 € mzdových nákladov
650 - 512 - 878 - 41,0%
750 - 582 - 1013 - 42,5%
850 - 652 - 1149 - 43,25%
950 - 722 - 1284 - 43,77%
1050 - 792 - 1419 - 44,18%
1100 - 827 - 1487 - 44,38%
1180 - 884 - 1594 - 44,54%
1800 - 1325 - 2422 - 45,29%
-----------------------------------------------------------------
Naozaj nevidím dôvod, načo to tak zložito počítať u každého jedného zamestnanca, keď to nakoniec aj tak skončí na jednej hromade.
-------------
Stačilo by zaplatiť z mzdových nákladov 40 až 45 % a ostatné nechať na štátnych úradníkov. Naviac by sme si ľahko vedeli spočítať, ktorá vládna garnitúra vie hospodáriť a ako. Čím menšie percento daní, tým lepšia vláda a čím by bolo percento vyššie, tým by bola vláda horšia.
------------------------------------------------------
Ale hlavne pri voľbách by nám mali čo sľúbiť a vedeli by to sľúbiť úplne presne na desatinku percenta. Nebolo by treba žiadnych hlúpych sľubov a fráz a určite by sme ľahko vedeli porovnať, či je 45 % daň "menšia", ako 39 percentná daň.
misomiso
19.03.11,11:14
K zdravotným odvodom mám túto pripomienku: Zdravotným poisťovniam ako podnikateľským subjektom zakázať zisk nemôžete. Ale načo im teda vôbec dovolíte podnikať v oblasti, ktorá zákonom každému prikazuje platiť istú sumu? Aj ja by som brala biznis, kde by zákonom uložili. že mi majú ostatní platiť a ja by som sama rozhodovala o tom, s kým uzavriem zmluvu a komu koľko peňazí z prijatej sumy nadelím. Tak prečo teda zdravotné poistenie a poisťovne ako také nezrušíte celkom? Alebo ste ich akcionármi a tešíte sa na dividendy? Radšej zvýšte priemerane daň z príjmu (samozrejme nie o plnú výšku terajších odvodových percent), peniaze pošlite štátnej zdravotnej poisťovni (alebo tejto inštitúcii dajme iné meno), ktorá nech potom platí nielen vybraným lekárom, ale všetkým na základe poskytnutej zdravotníckej starostlivosti. Prečo mám platiť gynekológovi, zubárovi a pod. za ošetrenie, keď toho svojho považujem za odborníka, ale poisťovňa s ním neuzavrie zmluvu, lebo v danom meste je X lekárov - špecialistov, s ktorými už zmluvu má?
Do zákona o dani z príjmov dajte, že jej zisk je oslobodený od dane, zakážte, aby v takejto inštitúcii dostávali neúmerné platy, podriaďte ju prísnym kontrolným pravidlám s trestnou zodpovednosťou manažmentu za rozhodnutia majúce negatívny dopad na štátny rozpočet a bude po debate. Už tu na porade boli návrhy o tom, aby sa platili len dane a nie ešte aj odvody. Podľa mňa sociálna poisťovňa je v inom postavení, tam platí zásluhovosť aj solidarita. ZP žiadna zásluhovosť nie je. A keď pri terajších odvodoch dokážu poisťovne tvoriť zisk, niečo nie je v poriadku. Ale nemyslime si, že ak sa nám odvody na ZP znížia, znížili by sa zisky poisťovní. Znížili by sa platby smerujúce do nášho biedneho zdravotníctva.

Ano, presne tak, vsetci velmi dobre vieme, ako to ma vyzerat, len nie je nikoho, (a asi ani nebude), kto by to presadil.
japis
19.03.11,13:32
Je zbytočné uľavovať si vypisovaním nesúhlasných stanovísk voči chystaným opatreniam tejto vlády "odborníkov", ktorá sa spolieha na osvedčené rezignované prispôsobenie sa slovákov všetkému čo na nás nakladie. Závidíme všetkým naokolo, že ich tak nevykorisťujú, nadávame, ale tým to končí. Preto treba konečne začať konať. Zaujímavé, že média neinformujú, že sa rozbieha petícia za vyhlásenie referenda proti zamýšľaným skutkom tejto vlády. Máme príležitosť sa zapojiť na www.peticiask.szm.com (http://www.peticiask.szm.com)
tetrisss
19.03.11,13:39
Martina, to je brilantne zhrnute, keby si to tak niekto,napr. p.Mihal vsimol, ja sa davno cudujem, co sa to v tych poistovniach stvara, to je absolutne skodliva instancia, ja by som tiez tak chcela podnikat, ze mi zakon zaruci prijem, to uz ano.
pavol54
19.03.11,15:33
Martina, to je brilantne zhrnute, keby si to tak niekto,napr. p.Mihal vsimol, ja sa davno cudujem, co sa to v tych poistovniach stvara, to je absolutne skodliva instancia, ja by som tiez tak chcela podnikat, ze mi zakon zaruci prijem, to uz ano.
Ja pre zmenu by som chcel ako naši národohospodári, niesť politickú zodpovednosť za prípadné straty a škody ktoré vzniknú v mojej súkromnej firme a nie finančnú a príp inú.
durisovad
19.03.11,15:36
Ja pre zmenu by som chcel ako naši národohospodári, niesť politickú zodpovednosť za prípadné straty a škody ktoré vzniknú v mojej súkromnej firme a nie finančnú a príp inú.
Ked nezaplatis dane a odvody vo vyske 1000 Eur, budes brany na trestno-pravnu zodpovednost. Ak urobis sekeru niekolko milionov a das firmu do konkurzu, vtedy budes niest politicku zodpovednost.
Radolus
19.03.11,17:52
Miklóš a spol si zaslúžia IBA JEDNO a to rozbiť hubu aspoň raz do mesiaca ! ! !

Všetci sú iba ŠPINAVÁ BANDA čo tlapoce jednu blbosť za druhou.

KAŽDÝ kto má ASPOŇ TROŠKA ROZUMU vidí čo sa tu deje ja sa iba ČUDUJEM Slovákom DOKEDY si nechajú SRAŤ na hlavu a DOKEDY TOTO BUDÚ TOLEROVAŤ.

Slovák je SPROSTÍ radšej bude uťahovať opasok DONEKONEČNA až pokial neskape miesto toho aby sa KONEČNE zoprel ZDIERAČOM ako sú Radičová , Miklóš a spol.
220870
19.03.11,18:01
Miklóš a spol si zaslúžia IBA JEDNO a to rozbiť hubu aspoň raz do mesiaca ! ! !

Všetci sú iba ŠPINAVÁ BANDA čo tlapoce jednu blbosť za druhou.

KAŽDÝ kto má ASPOŇ TROŠKA ROZUMU vidí čo sa tu deje ja sa iba ČUDUJEM Slovákom DOKEDY si nechajú SRAŤ na hlavu a DOKEDY TOTO BUDÚ TOLEROVAŤ.

Slovák je SPROSTÍ radšej bude uťahovať opasok DONEKONEČNA až pokial neskape miesto toho aby sa KONEČNE zoprel ZDIERAČOM ako sú Radičová , Miklóš a spol.
Čím vás tý dvaja zodrali?
veronikasad
19.03.11,18:10
Čím vás tý dvaja zodrali?
ak podnikáš ako SZČO, prepočítaj si dopad pripravovaných opatrení ...

(u mňa je to zvýšenie o 1445€ ročne).
220870
19.03.11,18:38
Tý čo im je moc 1500 € skrachujú, prejdú do ilegality,alebo sa zamestnajú.Dnes podniká veľmi veľa ľudí čo na to nemajú.Vyčistí sa trh, zdravé ,užitočné,potrebné zostane.Ak by to dokázali spojiť s vymožiteľnosťou práva, tak by sa tomuto štátu nemohlo nič lepšie stať.
veronikasad
19.03.11,18:40
Tý čo im je moc 1500 € skrachujú, prejdú do ilegality,alebo sa zamestnajú.Dnes podniká veľmi veľa ľudí čo na to nemajú.Vyčistí sa trh, zdravé ,užitočné,potrebné zostane.Ak by to dokázali spojiť s vymožiteľnosťou práva, tak by sa tomuto štátu nemohlo nič lepšie stať.
Čítaš pozorne čo som napísala ? Je to navýšenie 1500€ ročne oproti súčasným odvodom a daniam. Zďaleka neplatím súčasné odvody z minima ....
Že skrachujem, starosť mať nemusíš ...
Indeed
19.03.11,19:39
nebol som dlhší čas na Porade ,

a tak len vyvaľujem OČI !

Kde sú strážcovia Etiky Porady ???

Prečo nie je táto téma ešte uzatvorená ????
Xanti
19.03.11,20:05
nebol som dlhší čas na Porade ,

a tak len vyvaľujem OČI !

Kde sú strážcovia Etiky Porady ???

Prečo nie je táto téma ešte uzatvorená ????
mimotemy Tak vyvaľuj dalej,
ak by si si tému prečítal, tak minister vyzval ľudí aby písali svoje dobré nápady ako dostať do zdravotníctva viac peňazí.
pavol54
19.03.11,20:15
mimotemy Tak vyvaľuj dalej,
ak by si si tému prečítal, tak minister vyzval ľudí aby písali svoje dobré nápady ako dostať do zdravotníctva viac peňazí.
Prečo len túto tému, celú poradu by som zavrel, každý tu vypisuje bludy potom nás tu mýli a odvádza od plnenia úloh poslednej päťročnice, republiku si rozvracať nedáme!!!!! http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
jar88
20.03.11,04:47
Je zbytočné uľavovať si vypisovaním nesúhlasných stanovísk voči chystaným opatreniam tejto vlády "odborníkov", ktorá sa spolieha na osvedčené rezignované prispôsobenie sa slovákov všetkému čo na nás nakladie. Závidíme všetkým naokolo, že ich tak nevykorisťujú, nadávame, ale tým to končí. Preto treba konečne začať konať. Zaujímavé, že média neinformujú, že sa rozbieha petícia za vyhlásenie referenda proti zamýšľaným skutkom tejto vlády. Máme príležitosť sa zapojiť na www.peticiask.szm.com (http://www.peticiask.szm.com)
Ďalšie zbytočné referendum?
---------------------------
To sa ešte stále nájde také množstvo ľudí, ktorí nevedia, načo máme referendum? Nebola by na tento účel lepšia petícia, apel na poslancov, alebo skôr na konkrétnu stranu?
slimak
20.03.11,15:14
Ja som si vypocital, podobne ako pan Miklos(v Trende) odvody zamestnanca a SZCO kolko a zaco platia teraz a po novom, snad len presnejsie. Ide o plat hruby 1000(ccp 1352) a u zivnostnika som pocital pre DZ(VZ), ze na odvodoch zaplatil minimum 155.
....... Zamestnanec.......SZCO
....... S...... N...... S...... N ...... S - sucastny model, N - novy
dan.... 108.... 200.... 171.... 200
ZP..... 140.... 121.... 84..... 121
SP..... 346.... 256.... 198.... 216
Spolu.. 594.... 577.... 453.... 537

Vsimnite si vypadok u zamestnanca o ktore pride SP. Pocitajte ze z tej sumy ide 85 euro do II. piliera. To bude este velmi zaujimave.

Inak ciel spravodlivost a vyssie dochodky. Sa pousmejete ked si vypocitate odvody do ZP a SP z minimalnych VZ u zivnostnika navrhuju okolo 630 eur, som zvedavy ci to skusia aj pri zamestnancoch. A tie sumy? ZP zam. 36, SZCO 58 a u zamestnanca SP je nieco cez 81 eur.

Ale inak nemam problem s reformou.
Onko
20.03.11,15:38
ak podnikáš ako SZČO, prepočítaj si dopad pripravovaných opatrení ...

(u mňa je to zvýšenie o 1445€ ročne).

Len na doplnenie, aby aj ostatní diskutujúci mali prehľad a porovnanie, tak prepočítal som, že zamestnanci s tým istým príjmom ako Veronika už doteraz platili o 1540 € ročne viac na daniach a odvodoch než živnostníci.
Xanti
20.03.11,17:12
Len na doplnenie, aby aj ostatní diskutujúci mali prehľad a porovnanie, tak prepočítal som, že zamestnanci s tým istým príjmom ako Veronika už doteraz platili o 1540 € ročne viac na daniach a odvodoch než živnostníci.
mimotemy Onko ked už tak počítaš, skús aj prepočítať koľko z tých odvedených odvodov zamestnancov bolo za náhrady mzdy tj. za oblúbené paragrafy, resp. za dovolenku. Lebo pokiaľ viem, je to u zamestnanca zdanený príjem takže idú z neho aj odvody.

Ak vezmem, že zamestnanec po 33 roku veku má nárok na 25 dní dovolenky ( základnej ) a na 7 paragrafov do roka, ak má rodinu tak plus dalších sedem... to je bajočko 39 pracovných dní, a ups... to sú skoro dva mesiace čo zamestnanec nerobí ale má príjem na rozdiel od SZCO.

Ďakujem za pozornosť a teším sa na prepočty.
evina
20.03.11,17:36
Len na doplnenie, aby aj ostatní diskutujúci mali prehľad a porovnanie, tak prepočítal som, že zamestnanci s tým istým príjmom ako Veronika už doteraz platili o 1540 € ročne viac na daniach a odvodoch než živnostníci.

Ten presný výpočet by ma zaujímal , s presným rozpisom na zamestnanca zamestnávateľa a porovnanie so SZČO.
veronikasad
20.03.11,17:38
Evina, môžem ti ho poslať. Ráta v ňom s odvodami zamestnávatela a pripisuje ich zamestnancom ...

Priznám sa - bez mučenia - že jeho výpočtom vôbec nerozumiem.
evina
20.03.11,17:45
Veronika, preto som sa opýtala a ešte rozmýšľam, či a ako mohol prísť na Tvoj príjem, keď Ty spomínaš o koľko sa Ti odvody zvýšia a neplatíš z minima, čiže nevieme koľko si platila, z akého VZ, práve riešim túto rovnicu:)

P.s. Ale ja som od včera kľudná, včera boli v SR sobotné dial´pgy, neviem kto tam diskutoval, ale vo večernom rádiožurnáli bola diskusia okomentované, že podľa vyjadrení ....prepočula som koho.... sa poctivých živnostníkov zvyšovnie odvodov nedotkne...takže Veronika neviem...neviem :)

O.i. som počula v rádii v diskusii i to, že Tí poctiví živnostníci, ktorí ionvestujú napríklad na nákup strojov sa nemusia obávať oproti tým nepoctivým,, ktorí idú napríklad na paušál..... no tento víkend už radšej nepočúvam rádio ....
veronikasad
20.03.11,18:22
Evina, poslala som mu komplet výpočet na meil uvedený v profile. No vieš, ja som asi nepoctivá, priznávam každý cent a idem na paušál ...
Onko
20.03.11,18:25
mimotemy Onko ked už tak počítaš, skús aj prepočítať koľko z tých odvedených odvodov zamestnancov bolo za náhrady mzdy tj. za oblúbené paragrafy, resp. za dovolenku. Lebo pokiaľ viem, je to u zamestnanca zdanený príjem takže idú z neho aj odvody.

Ak vezmem, že zamestnanec po 33 roku veku má nárok na 25 dní dovolenky ( základnej ) a na 7 paragrafov do roka, ak má rodinu tak plus dalších sedem... to je bajočko 39 pracovných dní, a ups... to sú skoro dva mesiace čo zamestnanec nerobí ale má príjem na rozdiel od SZCO.

Ďakujem za pozornosť a teším sa na prepočty.

Neviem, prečo tu mnohí často pletú dovolenky a podobne. Dane a odvody sa platia z príjmu, ktorý človek dostal bez ohľadu na to, ako dlho na ten príjem pracoval.


Ten presný výpočet by ma zaujímal , s presným rozpisom na zamestnanca zamestnávateľa a porovnanie so SZČO.

Vedel som to porovnať preto, lebo Veronika mi poslala svoje výpočty SZČO, ja som dopočítal zamestnanca. Vychádzal som z toho, že príjmy živnostníka - výdaje živnostníka (teda zisk pred odpočítaním dane a odvodov) = cena práce zamestnanca (superhrubá mzda pred odpočítaním dane a všetkých odvodov).

Tabuľku s výpočtami nebudem zverejňovať, lebo Veronika to nechcela.
evina
20.03.11,18:25
Už chápem, nevedela som ako prišiel na výpočet....
Ja tiež patrím k tým nepoctivým asi ....
veronikasad
20.03.11,18:29
Neviem, prečo tu mnohí často pletú dovolenky a podobne. Dane a odvody sa platia z príjmu, ktorý človek dostal bez ohľadu na to, ako dlho na ten príjem pracoval.



Vedel som to porovnať preto, lebo Veronika mi poslala svoje výpočty SZČO, ja som dopočítal zamestnanca. Vychádzal som z toho, že príjmy živnostníka - výdaje živnostníka (teda zisk pred odpočítaním dane a odvodov) = cena práce zamestnanca (superhrubá mzda pred odpočítaním dane a všetkých odvodov).

Tabuľku s výpočtami nebudem zverejňovať, lebo Veronika to nechcela.
Onko, tvoju tabulku zverejniť môžeš, a k nej aj vysvetlenie. Lebo si písal, že zamestnanec platil doteraz viac ako živnostník. A ja stále nechápem, ako s platbami zamestnanca súvisia odvody, ktoré za neho zaplatil zamestnávatel.
evina
20.03.11,18:31
Neviem, prečo tu mnohí často pletú dovolenky a podobne. Dane a odvody sa platia z príjmu, ktorý človek dostal bez ohľadu na to, ako dlho na ten príjem pracoval.



Vedel som to porovnať preto, lebo Veronika mi poslala svoje výpočty SZČO, ja som dopočítal zamestnanca. Vychádzal som z toho, že príjmy živnostníka - výdaje živnostníka (teda zisk pred odpočítaním dane a odvodov) = cena práce zamestnanca (superhrubá mzda pred odpočítaním dane a všetkých odvodov).

Tabuľku s výpočtami nebudem zverejňovať, lebo Veronika to nechcela.


Povedať výsledok bez výpočtu sa nepatrí /čiže ak sa nedá zverejniť ten výsledok nemá porovnaciu hodnotu, ....každý hrá s nejakými číslami, a potom to tak vyzerá....

a mimochodom - zamestnanec tú superhrubú mzdu ešte nemá /a ani nevieme ako presne to bude vyzerať, ako sa podarí dohodnúť/ ale živnostník má už platiť. Stále tu hráte s odvodmi zamestnanca ale on ich jednoducho neplatí celé a ani ho nezaujíma koľko platí za neho zamestnávateľ pokiaľ mu dá prácu a zamestnávateľa nezaujíma koľko platí živnostník....
marjankaj
20.03.11,18:39
Neviem, prečo tu mnohí často pletú dovolenky a podobne. Dane a odvody sa platia z príjmu, ktorý človek dostal bez ohľadu na to, ako dlho na ten príjem pracoval.



Vedel som to porovnať preto, lebo Veronika mi poslala svoje výpočty SZČO, ja som dopočítal zamestnanca. Vychádzal som z toho, že príjmy živnostníka - výdaje živnostníka (teda zisk pred odpočítaním dane a odvodov) = cena práce zamestnanca (superhrubá mzda pred odpočítaním dane a všetkých odvodov).

Tabuľku s výpočtami nebudem zverejňovať, lebo Veronika to nechcela.

No a prečo to nepočítaš z minimálnej mzdy, ktorých je tu viac ako dosť?

Napríklad živnostník príjmy 10000 €, výdavky 12000 € zisk -2000€ musí platiť odvody do SP aj ZP v minimálnej výške. U ktorého zamestnanca je mínusová superhrubá mzda?
Onko
20.03.11,18:46
Povedať výsledok bez výpočtu sa nepatrí /čiže ak sa nedá zverejniť ten výsledok nemá porovnaciu hodnotu, ....každý hrá s nejakými číslami, a potom to tak vyzerá....

a mimochodom - zamestnanec tú superhrubú mzdu ešte nemá /a ani nevieme ako presne to bude vyzerať, ako sa podarí dohodnúť/ ale živnostník má už platiť. Stále tu hráte s odvodmi zamestnanca ale on ich jednoducho neplatí celé a ani ho nezaujíma koľko platí za neho zamestnávateľ pokiaľ mu dá prácu a zamestnávateľa nezaujíma koľko platí živnostník....

Svoje výsledné číslo bez výpočtu dala aj Veronika, tak som aj ja dal číslo bez výpočtu. Som myslel, že Veronika nechce, aby bol zverejnený jej zisk, v mojej tabuľke ho je vidieť. Ale keď napísala, že môžem, tak dávam.

Superhrubá mzda nie je oficiálny názov, ale používa sa celková cena práce, ktorú už teraz máva zamestnanec na výplatnej páske uvedenú. Možno zamestnanca nezaujíma, ale štát áno, lebo on získava do spoločnej kasy všetky odvody, vrátane tých, ktorým sa hovorí "odvody zamestnávateľa". Stále to však patrí do ceny práce rovnako, ako cena práce živnostníka je zisk pred zdanením a zodvodením.

Tak to nepočítam iba ja, ale všetci ekonómovia, nielen na ministerstvách, ale aj mimovládnych inštitúciách a školách, tak to proste je. Ak sa vy neviete zmieriť s tým, že tie odvody, ktoré akože platí zamestnávateľ, do ceny práce patria, tak s tým my už nič nenarobíme.
veronikasad
20.03.11,18:49
Onko, čo znamená ten druhý stlpec, nepochopila som ... Aha, 1/12 ročného základu.
Ale ani % do SP ti nesedia. Živnostník platí vyššie odvody na nem. poistenie ako zamestnanec.

ZP je počítané pre ZŤP.
Xanti
20.03.11,18:49
mimotemy Onko, medzi rečou, to od kedy je 7% do ZP. Vždy som bola presvedčená že je to 14% pre zdravých.
Či tvoja tabulka patrí len pre nemocných?
Onko
20.03.11,18:52
No a prečo to nepočítaš z minimálnej mzdy, ktorých je tu viac ako dosť?

Napríklad živnostník príjmy 10000 €, výdavky 12000 € zisk -2000€ musí platiť odvody do SP aj ZP v minimálnej výške. U ktorého zamestnanca je mínusová superhrubá mzda?

Lebo som reagoval na e-mail od Veroniky a ona minimálne odvody neplatí.

Ani by ma neprekvapilo, ak väčšina diskutujúcich z minima neplatí, iba tým argumentuje, lebo sa im to hodí.

Už som viackrát napísal, že aj to minimum by sa malo zrušiť a malo by sa platiť zo skutočného príjmu. Minister Mihál to má vo svojom programe tiež, ale nedá sa všetko dosiahnuť naraz, obzvlášť, keď sa musí dohodnúť 6 strán. Prosím Vás, čítajte diskusie celé, nech sa človek nemusí stále opakovať.
evina
20.03.11,18:52
Citujem zatiaľ len túto jednu vetu:

"Ak sa vy neviete zmieriť s tým, že tie odvody, ktoré akože platí zamestnávateľ, do ceny práce patria, tak s tým my už nič nenarobíme".

Áno samozrejme, to my ekonómovia chápeme veľmi dobre, že zo strany štátneho rozpočtu to vyzerá tak......
nechcem si kaziť nedeľu, nebudem viac k tomu teraz písať - Tu nejde o zmierenia sa nás s tým, že to spájate, ide o princíp ako to robíte, čiastkovo a prečo ....
Môžem to isté povedať, že zo strany štátneho rozpočtu je to tiež pohľad rovný nule - poslancom v súvislosti s rastom priemernej mzdy 100 EUR hore, živnostníkom dole a sme si rovní......
Onko
20.03.11,18:54
Onko, čo znamená ten druhý stlpec, nepochopila som ...

To je čiastka v prvom vydelená 12, teda prepočet na priemerný mesiac.


mimotemy Onko, medzi rečou, to od kedy je 7% do ZP. Vždy som bola presvedčená že je to 14% pre zdravých.
Či tvoja tabulka patrí len pre nemocných?

Tabuľka patrí Veronike, ona platí polovičné...

Pre svoje potreby si môžeš percentá zdvojnásobiť.
veronikasad
20.03.11,18:55
mimotemy Onko, medzi rečou, to od kedy je 7% do ZP. Vždy som bola presvedčená že je to 14% pre zdravých.
Či tvoja tabulka patrí len pre nemocných?
to je moja tabulka - platím odvody do ZP 7 %.
evina
20.03.11,18:55
Lebo som reagoval na e-mail od Veroniky a ona minimálne odvody neplatí.

Ani by ma neprekvapilo, ak väčšina diskutujúcich z minima neplatí, iba tým argumentuje, lebo sa im to hodí.

Už som viackrát napísal, že aj to minimum by sa malo zrušiť a malo by sa platiť zo skutočného príjmu. Minister Mihál to má vo svojom programe tiež, ale nedá sa všetko dosiahnuť naraz, obzvlášť, keď sa musí dohodnúť 6 strán. Prosím Vás, čítajte diskusie celé, nech sa človek nemusí stále opakovať.

Asi nie sme na takej intelektuálnej úrovni, najmä ak sme predtým také niečo nečítali vôbec .....
evina
20.03.11,18:57
to je moja tabulka - platím odvody do ZP 7 %.

No a už sme doma potom tých 1546, či koľko je mimo....
veronikasad
20.03.11,19:00
Evina pošli mi - ak chceš - emailovú adresu do SS. Celý príspevok sa nezmestí do SS a na porade všetky informácie zverejňovať nebudem. Aby si si to vedela prepočítať.
HEČER
20.03.11,19:25
Ja by som tým dvom darmožráčom dala minimálnu mzdu a do ruky lopatu a krompáč a po roku by som sa ich opýtala či sú spokojní.Je to banda , ktorý chcú ožobraciť živnostníkov, aby oni mohli ........... už nemajú odkiaľ cecať a nemajú ani kožu natvári. Samozrejme sa pripájame k protestu.
veronikasad
20.03.11,20:14
Ja by som tým dvom darmožráčom dala minimálnu mzdu a do ruky lopatu a krompáč a po roku by som sa ich opýtala či sú spokojní.Je to banda , ktorý chcú ožobraciť živnostníkov, aby oni mohli ........... už nemajú odkiaľ cecať a nemajú ani kožu natvári. Samozrejme sa pripájame k protestu.
Hečer, prepáč - na Poradu takýto spôsob vyjadrovania nepatrí. Ak máš rozumné argumenty, sem s nimi ...
Indeed
21.03.11,12:35
Ja by som pripojil jeden tip ako pomoct naplniť štátnú kasu, resp.kasy samospráv:

Na ulici nahodne zastavovat ĺudí, pýtať od nich rodné čislo a na základe predom nahodne vylosovaného čísla pre tento den napr. "6"

uvaliť na nich pre tento den odvodovu povinnost napr. 30 euro

a akolko x by sa vylosované číslo vyskytovalo v ich rodnom čísle, toľko x by mali povinnosť zaplatiť 30 euro

teda niečo podobné ako tombola , ale nie s výhrami ale s povinnosťou platiť.
Radolus
21.03.11,19:20
Ja sa iba MUSÍM SMIAŤ : NORMÁLNYCH ĽUDÍ niekto ZDIERA tak ako NAŠI POSLANCI nás tak je to OK ale ak sa nieto vyjadrí že nech si vyskúšajú aj ony ako sa tu NAOZAJ žije tak je to spôsob vyjadrovania čo na Poradu nepatrí .

Jedno je isté a môže si tu písať kto čo chce .Ja chodím na všeliaké osobné pohovory v Nitranskom a aj v Trnavskom okrese.KAŽDÝ má nároky ako na SLONA , VYSOKÁ ŠKOLA , 3 roky praxe , PC EXPERT , vodičák a podobne a keď príde reč na plat tak 450 Eur v čistom to je jedna vec takže tie BLBOSTI aký je tu priemerný plat to je jedna veľká BLBOSŤ.

Druhá vec podnikateľom sa aj teraz dosť ťažko dýcha.Ak je pán p.Mihál, Mikloš taký FRAJER tak nech si vyskúša čo je to .NAJJEDNODUCHŠIE je povedať ŠTÁT NEMÁ PENIAZE a zvyšovať všetko.Ale kde potom sú peniaze ? ? ? NIKDE ani v zdravotníctve , ani v školstve ani cestári nemajú , práca nieje.KAM POTOM IDÚ VŠETKY NAŠE PENIAZE ? ? ?

RIEŠENIE NIEJE ZVYŠOVAŤ DANE ODVODY to vie KAŽDÝ BLBEC a nemusí byť ani poslancom , otázne je ale DOKEDY SA TU VŠETKO BUDE ZVYŠOVAŤ a DOKEDY BUDEME ZARÁBAŤ AKO CHUDÁCI ?

Na toto nech odpovedia MÚRDY PÁNI POSLANCI.
veronikasad
21.03.11,19:27
Radolus, ak mieriš na môj príspevok - nemýľ si Poradu s pokecom.
Spôsob vyjadrovania Hečer sem naozaj nepatrí.
Onko
21.03.11,20:25
Druhá vec podnikateľom sa aj teraz dosť ťažko dýcha.Ak je pán p.Mihál, Mikloš taký FRAJER tak nech si vyskúša čo je to .

P. Mihál je frajer a podnikanie si úspešne vyskúšal. Buď Ty frajer a vyskúšaj si politiku: založ stranu, dostaň sa do vlády a skús urobiť v nej niečo lepšie, ako on.

Mikloš v životopise podnikanie neuvádza, ale určite urobil pre Slovensko viac ako mnohí, čo iba v krčmách nadávajú na politiku. Za jeho ministrovania sa stalo Slovensko európskym tigrom a ekonomika išla hore.

Nehovorím, že sú dokonalí a nerobia chyby, vždy sa dá niečo vylepšiť, ale mnohí ľudia by mali viac čítať a rozmýšľať, než začnú písať.
Jano24
22.03.11,09:50
Myslím si, že porovnávanie živnostníka , SZČO so statusom zamestnanca je systémovo chybné.Ak dochádza k presunu osôb z radu zamestnancov do radov SZČO alebo dohodárov tak to dochádza skôr v dôsledku krízy a hlavne neúmerne vysokej ceny práce,aj zákonník práce by mal byť určite pružnejší . Živnostníci často zohrávajú na rozdiel od zamestnancov aj rolu zamestnávateľov , teda sú aj tvorcovia pracovných príležitosti, konkurujú na trhu právnickým osobám, tak i podmienky pre pre nich majú byť rovnocenné.
PS: A politici a odborníci teraz hlavne na ministerstve financií by nemali za všetkým vidieť iba tabuľky, štatistiky a čísla , ale za týmito číslami aj konkrétnych ľudí a ich rodiny.
trisestri
22.03.11,10:21
P. Mihál je frajer a podnikanie si úspešne vyskúšal. Buď Ty frajer a vyskúšaj si politiku: založ stranu, dostaň sa do vlády a skús urobiť v nej niečo lepšie, ako on.

Mikloš v životopise podnikanie neuvádza, ale určite urobil pre Slovensko viac ako mnohí, čo iba v krčmách nadávajú na politiku. Za jeho ministrovania sa stalo Slovensko európskym tigrom a ekonomika išla hore.

Nehovorím, že sú dokonalí a nerobia chyby, vždy sa dá niečo vylepšiť, ale mnohí ľudia by mali viac čítať a rozmýšľať, než začnú písať.

Ekonomika išla hore,lebo bol celoeuropský rast a kto mal z tej jeho ekonomiky osoh?Znížovali sa dane najme firmám,pre ostatných išla hore dph,spotrebné dane,poplatky,následkom privatizacie išli hore ceny plynu , vody, energie, znížovali sa socialné dávky,brali invalidné dochodky,ja chápem že ked tebe sa zlepšovalo,tak ho obhajuješ, ale kolkým iným ludom sa prilepšilo /asi tým ktorý museli ist od rodín ako za Masaryka do cudziny za robotou/ sa zlepšila životná uroven? A to sa ešte privatizovalo za stovky miliard.
Tvoja rada založit stranu je smiešná,strany zakladajú bohatý sponzori ktorý ju potom cez kupené media dostatočne spropagujú,aby mohli potom na úkor obyčajných ludí si mastit vrecka.Mikloš je taký skvelý ekonom,brat ludom, dvíhat dph,privatizovat ako sorry,ale to je to najjednoduchšie./inak treba pozriet ako rastol zahraničný dlh aj v časoch privatizacie/Mnohý ludia by mali viac čítat a hlavne rozmýšlat a nečítat iba propagantistickú tlač-pre teba platí menej čítaj a viac premýšlaj a občas pozri aj štatistiky a treba logiku a nie baštit propagandu aj z navijakom.Ja tvrdím že na Slovensku neexistuje ani lavica ani pravica,sú len nástroje zaujmových skupín ktoré vyciciavajú štát,bohužial celosvetovu politiku ako aj ekonomiku ovladajú globalisti,ktorý majú nastroje na korumpovanie politikov,medii,súdov a všetkých rozhodujúcich vplyvov v spoločnosti na úkor vetšiny občanov.Zo socializmom zanika aj kapitalizmus a nahradza ho chorý system globalizmu.
Indeed
22.03.11,10:27
P. Mihál je frajer a podnikanie si úspešne vyskúšal. Buď Ty frajer a vyskúšaj si politiku: založ stranu, dostaň sa do vlády a skús urobiť v nej niečo lepšie, ako on.

Mikloš v životopise podnikanie neuvádza, ale určite urobil pre Slovensko viac ako mnohí, čo iba v krčmách nadávajú na politiku. Za jeho ministrovania sa stalo Slovensko európskym tigrom a ekonomika išla hore.

Nehovorím, že sú dokonalí a nerobia chyby, vždy sa dá niečo vylepšiť, ale mnohí ľudia by mali viac čítať a rozmýšľať, než začnú písať.


:eek: :eek: :eek:

Preto drvivá väčšina obyvateľov Slovenska nema jedno dobré slovo pre Mikloša ,lebo sa tak fantasticky zaslúžil na tom, že sa tak dobre žije na Slovensku ...

Božinku , ako može byt niekto taký zaslepený....
Ingrid Ondruskova
22.03.11,10:49
Na doplnenie...mne je úplne jasné, prečo takto zmýšla Onko, je predsa členom strany SaS...a stále platí...koho chlieb ješ....
ja mu to nezávidím, ani ho neodvrhujem, aj ja fandím tejto strane, ale pokiaľ sa majú púšťať do éteru opatrenia na zdieranie
bežných ľudí......hlboko n e s ú h la s í m........
Indeed
22.03.11,10:53
Na doplnenie...mne je úplne jasné, prečo takto zmýšla Onko, je predsa členom strany SaS...a stále platí...koho chlieb ješ....
ja mu to nezávidím, ani ho neodvrhujem, aj ja fandím tejto strane, ale pokiaľ sa majú púšťať do éteru opatrenia na zdieranie
bežných ľudí......hlboko n e s ú h la s í m........

pozor !

takéto vyjadrenia sú kandidatúrou na ziskanie "ban" na porade
Ingrid Ondruskova
22.03.11,11:07
Ups!!!! už budem ticho, tichúčko....Vivat demokracia!!
Ester plus
22.03.11,13:16
TA3 odvisielala prispevok p.Mihála, o nízkych dôchodkoch pre živnostníkov ktorí si platia odvody z minima. Dodal, že aj keby sa dôchodkovo pripoistili a platili si trebárs 100 Eur tak by sa im dôchodok zvýšil o 4 Eurá. Čudné počty. Potom koľko by mal platiť odvody živnostník aby sa mu zvýšil dôchodok aspoň o 200 Eur. Mne to vychádza,že 5000 Eur mesačne. Kde sa rozkotúľa 100 Eur na dôchodkové pripoistenie? Živnostník musí byť s každným solidárny aby bolo z čoho vyplácať dôchodky a sociálne dávky. A jemu sa už nič nezvýši. A ešte sa mu každý vyhráža že na staré kolená skončí ako sociálny prípad.
Jano24
22.03.11,13:41
TA3 odvisielala prispevok p.Mihála, o nízkych dôchodkoch pre živnostníkov ktorí si platia odvody z minima. Dodal, že aj keby sa dôchodkovo pripoistili a platili si trebárs 100 Eur tak by sa im dôchodok zvýšil o 4 Eurá. Čudné počty. Potom koľko by mal platiť odvody živnostník aby sa mu zvýšil dôchodok aspoň o 200 Eur. Mne to vychádza,že 5000 Eur mesačne. Kde sa rozkotúľa 100 Eur na dôchodkové pripoistenie? Živnostník musí byť s každným solidárny aby bolo z čoho vyplácať dôchodky a sociálne dávky. A jemu sa už nič nezvýši. A ešte sa mu každý vyhráža že na staré kolená skončí ako sociálny prípad.


To áno, sledujeme v médiach veľkú starostlivosť vlády a Ministerstva financii
o tom aké budú mať dôchodky živnostníci a SZČO ak platia minimálne odvody, takže budú mať aj minimálne dôchodky. Ale potom vláda by sa musela zaoberať aj tým , aké dôchodky budú mať vyrátané ľudia dlhodobo nezamestaní,a tí čo celý život poberajú sociálne dávky a do systému často za celý život neodviedli ani cent.Aj tie mnohopočetné rodiny osadníkov rómskej národnosti v rozrastajúcich sa osadách hlavne na východe Slovenska. .Z čoho budú dorovnané ich starobné dôchodky?
veronikasad
22.03.11,14:07
P. Mihál je frajer a podnikanie si úspešne vyskúšal. Buď Ty frajer a vyskúšaj si politiku: založ stranu, dostaň sa do vlády a skús urobiť v nej niečo lepšie, ako on.

Mikloš v životopise podnikanie neuvádza, ale určite urobil pre Slovensko viac ako mnohí, čo iba v krčmách nadávajú na politiku. Za jeho ministrovania sa stalo Slovensko európskym tigrom a ekonomika išla hore.

Nehovorím, že sú dokonalí a nerobia chyby, vždy sa dá niečo vylepšiť, ale mnohí ľudia by mali viac čítať a rozmýšľať, než začnú písať.
Onko, nechcela som sa miešať do politiky v tejto téme, ale nedá mi - pre objektívnosť. Ak by na kandidátke SaS neboli "obyčajní ľudia" na čele s Matovičom, s vplyvom na množstvo voličov cez regionálne noviny, ktorých je vlastníkom - SaS sa nikdy do vlády ani parlamentu nedostane ...
Aljok
22.03.11,14:19
To áno, sledujeme v médiach veľkú starostlivosť vlády a Ministerstva financii
o tom aké budú mať dôchodky živnostníci a SZČO ak platia minimálne odvody, takže budú mať aj minimálne dôchodky. Ale potom vláda by sa musela zaoberať aj tým , aké dôchodky budú mať vyrátané ľudia dlhodobo nezamestaní,a tí čo celý život poberajú sociálne dávky a do systému často za celý život neodviedli ani cent.Tie mnohopočetné rodiny osadníkov .Z čoho budú dorovnané ich starobné dôchodky?
Tak toto by skutočne zaujímalo aj mňa.
Nevyznám sa vo výpočte starobných dôchodkov. Zatiaľ to ešte nepotrebujem. Ale kdesi na nete som zachytila info, že občanovi, ktorý celý život nepracoval vyrátali dôchodok z priemernej mzdy.
Ja len pevne verím, že toto nie je pravda. Lebo potom tento systém nie je ani zásluhový a už vôbec nie spravodlivý. Bol by to výsmech všetkým nám pracujúcim (či už zamestnancom, alebo SZČO).
veronikasad
22.03.11,14:21
"Invalidi z mladosti" dostanú určite vyššie dôchodky ako živnostníci starobné dôchodky...
Aljok
22.03.11,14:25
veronikasad, to nemysliš vážne? :eek:
durisovad
22.03.11,14:26
Veronika, ved tuto nespravodlivost by bolo treba odstranit a hned by bolo penazi dost na normalne dochodky ludom, ktori cely zivot poctivo pracovali.
veronikasad
22.03.11,14:34
veronikasad, to nemysliš vážne? :eek:
to myslím úplne vážne - tu máš dôkaz

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

(2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

§ 73
Určenie sumy invalidného dôchodku
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)
(1) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(2) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti poistenca vykonávať zárobkovú činnosť, priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0, 67.

(4) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti tejto fyzickej osoby vykonávať zárobkovú činnosť, osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Na určenie osobného mzdového bodu platí odsek 3 druhá veta rovnako.

--------
Ako SZČO odvody zďaleka neplatím z minima a za rok 2006-2007 môj osobný mzdový bod (nemala som ani deň PN-ky) bol v rozpätí 0,3966 - 0,4182.

Dôchodok z mladosti sa určuje z osobného bodu 0,67 a doba poistenia sa dopočítava do dovršenia dôchodkového veku.
jar88
22.03.11,14:37
Veronika, ved tuto nespravodlivost by bolo treba odstranit a hned by bolo penazi dost na normalne dochodky ludom, ktori cely zivot poctivo pracovali.
Ty však zabúdaš na jednu maličkosť. Tí čo sa vedeli celý život oháňať a živiť, naviac stále platiť odvody a dane, sa určite dokážu uživiť aj z maličkej penzie, na rozdiel od tých, potrebných, ktorí nikdy nič neplatili a samozrejme sa nikdy neučili ani len gazdovať s podporou.
Tí určite budú potrebovať viac, aby mali za čo spievať a tancovať a aby im zostalo aj na pálené a fajčivo.
jar88
22.03.11,14:42
to myslím úplne vážne - tu máš dôkaz

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok

--------
Ako SZČO odvody zďaleka neplatím z minima a za rok 2006-2007 môj osobný mzdový bod (nemala som ani deň PN-ky) bol v rozpätí 0,3966 - 0,4182.

Dôchodok z mladosti sa určuje z osobného bodu 0,67 a doba poistenia sa dopočítava do dovršenia dôchodkového veku.
Pekné,
a to stále si zástancom odvodov.:eek:
-----------------------------------
Klobúk dole (to znamená poklona) Tomu sa povie solidarita? Alebo naivita? Či nebodaj hlúpa naivita, že to nejaké percentá vyriešia? 7%...14%....a iné dokonalé základy a nedajbože bonus....škoda niečo písať.
veronikasad
22.03.11,14:44
Nerozumiem tvojej reakcii ?
Aljok
22.03.11,14:47
--------
Ako SZČO odvody zďaleka neplatím z minima a za rok 2006-2007 môj osobný mzdový bod (nemala som ani deň PN-ky) bol v rozpätí 0,3966 - 0,4182.

Dôchodok z mladosti sa určuje z osobného bodu 0,67 a doba poistenia sa dopočítava do dovršenia dôchodkového veku.

Konečne viem prečo p. Mikloša a Mihála tak trápia naše (SZČO) budúce mizerné dôchodky.
Živnostníci (podľa nich podvodníci), ktorí platia odvody ročne len cca 2 000 eur musia platiť viac aby sa ich budúce dôchodky vyrovnali ( alebo aspoň priblížili) tým čo nezaplatili za celý život ani cent...
jar88
22.03.11,14:51
Pekné,
a to stále si zástancom odvodov.:eek:
-----------------------------------
Klobúk dole (to znamená poklona) Tomu sa povie solidarita? Alebo naivita? Či nebodaj hlúpa naivita, že to nejaké percentá vyriešia? 7%...14%....a iné dokonalé základy a nedajbože bonus....škoda niečo písať.
Jednoducho ma to štve, že aj inteligentný človek, ako je ten za nickom "veronikasad", ktorý má zákony v malíčku, vie byť tak ... (je to nedokážem ani vhodne pomenovať) Jednoducho nechcem uraziť.
rdb
22.03.11,14:52
Pekné,
a to stále si zástancom odvodov.:eek:
-----------------------------------
Klobúk dole (to znamená poklona) Tomu sa povie solidarita? Alebo naivita? Či nebodaj hlúpa naivita, že to nejaké percentá vyriešia? 7%...14%....a iné dokonalé základy a nedajbože bonus....škoda niečo písať.
Nuz pravdu povediac, radsej si budem platit odvody a naozaj ich platim nemale, ako zit cely zivot napriklad bez noh a este si nechat nadavat, ze na mna musia viac odvadzat SZCO!
durisovad
22.03.11,14:53
Som velmi zvedava, kedy pride na scenu vlada, ktora bude podporovat poctivo pracujucich ludi a nebude brat ohlad na darebakov, ktorym sa robit nechce. Kedy bude platit KTO NEPRACUJE NECH NEJE?
veronikasad
22.03.11,14:54
jar, ak to nechceš písať verejne napíš to za bodkami do SS (jednu volnú som ti nechala), lebo naozaj neviem z čoho ma obviňuješ ...
veronikasad
22.03.11,14:56
Nuz pravdu povediac, radsej si budem platit odvody a naozaj ich platim nemale, ako zit cely zivot napriklad bez noh a este si nechat nadavat, ze na mna musia viac odvadzat SZCO!
rdb, tu sa rozoberá iná kategoria dôchodcov z mladosti - aby nedošlo k omylu ...
jar88
22.03.11,14:58
Nuz pravdu povediac, radsej si budem platit odvody a naozaj ich platim nemale, ako zit cely zivot napriklad bez noh a este si nechat nadavat, ze na mna musia viac odvadzat SZCO!
veronikasad nemala na mysli tých skutočných invalidov. Tým taký dôchodok nehrozí, lebo časť života pracovali.
---------------------------------------
U nás sú aj zdraví invalidi. Pritom sú akože invalidní od malička, napríklad na srdce. (väčšinou vyzerajú, ako by sa celý život len flákali a opaľovali) Chápeš?
durisovad
22.03.11,15:00
rdb, tu sa rozoberá iná kategoria dôchodcov z mladosti - aby nedošlo k omylu ...
Tu sa rozoberaju tzv.dochodcovia, ktori len co im skonci povinna skolska dochadzka, hned su na invalidnom dochodku a popri tom veselo pobehuju a premiestnuju tovary.
Indeed
22.03.11,15:04
Táto diskusia sa konečne začala uberať správnym smerom.

Čo na to absolutisticky vládca tohto portálu Ryšavé knieža Richard spolu so svojimi nohsledmi ????

je čas uzamknuť tému , páni.
pavol54
22.03.11,15:07
Veronika, ved tuto nespravodlivost by bolo treba odstranit a hned by bolo penazi dost na normalne dochodky ludom, ktori cely zivot poctivo pracovali.
Poznám prípad chudáka invalida ktorý nič nemôže robiť ale zabávať sa na internete celý deň a noc áno, a má vyšší invalidný ako dôchodkyňa ktorý celý život makala ako biela .
jar88
22.03.11,15:16
Poznám prípad chudáka invalida ktorý nič nemôže robiť ale zabávať sa na internete celý deň a noc áno, a má vyšší invalidný ako dôchodkyňa ktorý celý život makala ako biela .
Nedávno bola reportáž v televízii o dôchodcoch, tuším že z Novej Dubnice, alebo Dubnice nad Váhom, ktorí prišli počas pobytu v nemocnici o byt. Teraz sú umiestnení v sociálnom zariadení, ale každý niekde inde.
To majú asi zato, že celý život pracovali a naviac žijú v "sociálnom štáte", kde skoro každý zákon je v nejakom rozpore s ústavou.
Aljok
22.03.11,17:01
Mám konkrétny návrh pre zvýšenie príjmov do zdravotníctva :

- zrušenie externých poradcov ministra zdravotníctva (úspora 105-tisíc EUR
ročne)

- reálne zníženie platov poslancov a ústavných činiteľov o 10%
(viac ako 2 milióny eur)

- zdanenie nezdaniteľných paušálnych náhrad poslancov

- zrušenie poslaneckých bytov (nazdávam sa, že pri plate a náhradách
cez 4 tisíc euro sú poslanci schopní si zaplatiť tie 4-6 nocľahov v
Bratislave zo svojho za mesiac)


A mohol by mi niekto vysvetliť prečo - keď už teda má byť spravodlivosť v odvodoch - sa radšej neznížia odvody zamestnávateľa za zamestnanca? Myslím si, že efekt by bol rovnaký ak nie lepší. Prečo sa vždy musí ísť cestou zdražovania a zvyšovania - takýmto spôsobom naplniť štátnu kasu dokáže každý. Ani sa nečudujem zamestnávateľom, že pri súčasnom odvodovom zaťažení si dobre rozmyslia, či niekoho prijmú do pracovného pomeru a oveľa radšej využívajú živnostníkov, alebo prinútia svojho zamestnanca založiť si živnosť.

Mrzelo by ma keby pán Mihál prehliadol tieto príspevky a mám tiež jeden návrh ako ušetriť :

- zrušiť úrady práce

Osobne za tie roky nepoznám jediného človeka, ktorému by pomohli sa zamestnať. Namiesto stoviek úradníkov, ktorí namiesto pomoci pri hľadaní zamestnania rozdávajú lístočky na zber pečiatok by stačila jedna pani v podateľni, ktorá by rozdávala žiadosti, zbierala ich vyplnené, rozdávala lístočky na pečiatky a zbierala ich vyplnené. V počítači - v evidencii SP by len pri každom nezamestnanom (tzn. bývalom zamestnancovi), ktorý donesie žiadosť dopísala dátum odkedy je evidovaný a keď prinesie potrebný počet pečiatok za mesiac zasa by len odklikla áno pre príslušný mesiac.

Považujem za šikanovanie nezamestnaného (bývalého zamestnanca) aj zamestnávateľa ak tento nezamestnaný musí otravovať bývalého zamestnávateľa s vydaním potvrdenia pre ÚP keď všetky údaje má SP.
Ingrid Ondruskova
22.03.11,17:17
Poznám prípad chudáka invalida ktorý nič nemôže robiť ale zabávať sa na internete celý deň a noc áno, a má vyšší invalidný ako dôchodkyňa ktorý celý život makala ako biela .

Asi som to tu niekde už spomínala...vyrastala som a žila aj v mladosti na "rómskom" sídlisku...no a čo?....povedľa nás rástol jeden celkom zlatý chlapec-Róm-
pokiaľ viem, nebol chorý..aspoň viditeľne ...zdravé ruky, nohy, hlava...
potom som sa z toho sídliska odsťahovala a dlhé roky som ho nevidela...
až raz na ulici mu poštárka odovzdávala "invalidný dúchod" v sume 12.000,-Sk...šla som náhodou okolo a započula som tú sumu /bolo to niekedy v roku 2007/ skoro som na r.ť padla, moja mama je už teda starobná dôchodkyňa, no o takých peniazoch mohla a môže len snívať...tak ozaj neviem, kde je spravodlivosť...alebo žeby som zle počula????
pavol54
22.03.11,18:37
Zo všetkého ma najviac dojíma neuveriteľná pseudo starostlivosť politikov o to ako budem žiť ja živnostník na dôchodku.
Pri tejto príležitosti si spomínam na rozhovor s jedným dílerom dlhodobého sporenia, ktorý keď videl že investujem do stavby domu ma veľmi dlho presviedčal aké by bolo pre mňa a moju starobu výhodné všetky peniaze zainvestovať do amerických hypotekárnych fondov už vtedy som cítil že je to jeden veľký blaf na okradnutie blbších až ma nasral a poslal som ho do r..i, ako dopadli vieme.
Ak si viem spočítať čo potrebujem pre podnikanie asi nie som totálne blbý , tak nech mi jasne povedia koľko budem % dostávať dôchodok vzhľadom k nejakému štandardu a koľko musí byť môj mesačný odvod, a ja sa podľa toho zariadim.
Prečo ak ja ako živnostník viem ako investovať, musím (ak by som bol v II.pilieri) šetriť na dôchodok len v politikmi určených firmách(nazvime ich DSS) aby boli odpočítateľnou položkou, prečo si nemôžem investovať kam ja chcem túto odpočítateľnú položku?
durisovad
22.03.11,18:55
Preto nemozes investovat podla svojej lubovole, lebo politici a majitelia DSS-iek by nemali z coho kralovsky zit. Na ich krasny zivot sa im treba poskladat.
slimak
22.03.11,21:43
Uz niekto niekde videl, navrh vlady ako to ma byt? Nie ? Preco, v com je problem?
745628
22.03.11,21:45
Viete čo? Veď načo platiť odvody. Maródovať si v dnešnej dobe nedovolí nikto, dôchodkov sa aj tak nedožijeme a lekár nás neošetrí, pretože naši "milí spoluobčania" stihnú prečerpať limity aj za nás.
marjankaj
23.03.11,00:01
Urobil som takéto tabuľky. V bunke A2 si zadáte ročný základ dane a malo by to vyrátať odvody do poisťovní, daň a čistý príjem za rok 2011.
V stlpcoch H a I je aj predpokladaný výpočet po novom. Aj keď ešte nikto nevie aký bude schválený.

V druhej tabuľke je porovnanie percenta "čistého zárobku" k hrubej(alebo superhrubej) mzdy. Vidieť z toho, že ako po starom tak aj po novom na to doplácajú nízko zarábajúci do 4800 € ročne, teda do 400 € mesačne.
Je to znázornené aj v grafe.

A v poslednej tabuľke je aj pecentuálne vyjadrené koľko zamestnanci zarábajú. Neviem prečo si tu niektorí myslia, že živnostníci by sa mali od tohoto odlišovať.
slimak
23.03.11,07:53
Velmi ocenujem tu tabulku. Dal by som bod, ale sam nemam 10, tak nemozem.
Ked zamestnanec ma 1000 v hrubom, celorocna CCP je 16 224 - tolko by mal mat aj SZCO, teda som si upravil zaklad dane pre SZCO C4*1,352. Ten sa znizi od 0 po neviem kolko(podla toho kolko zaplatil na povinnych odvodoch). Ty si ho znizil 4224. CO moze byt OK ale pre dalsie porovnavanie - po "novom" by to mali byt rovnake sumy. A tam mam problem. Dan ti vyjde rovnaka 2406 pre SZCO aj zamestnancov. Co je OK.
Ale preco to nevyjde podobne rovnako aj pri zdravotnej dani ci SP(tam su rozne len sadzby)? Resp. ako by sa mal vypocitavat vymeriavaci zaklad pre poistenia? Nie je to 16 224*0,09=1460 eur, to ti vychadza len pri SZCO a zamestnanec plati 1840.Preco? Nemalo by to byt rovnake? U SP to bude zrejme podobne.
Este raz velmi ocenujem a ako to je s tymi odvodmi po "novom"?
trisestri
23.03.11,09:50
Poznám prípad chudáka invalida ktorý nič nemôže robiť ale zabávať sa na internete celý deň a noc áno, a má vyšší invalidný ako dôchodkyňa ktorý celý život makala ako biela .

Poznam tiež takú ,pri posudkovej odpadava,ale inak veselo chodí kšeftovat do Polska,Ukrajinu,robí Avon lady atd a plus taký počernejší invalidi,jeden sa tvaril ako keby zomieral a ked som mu povedal že čo si to dovoluje ked pri bytovke arogantne sa posmieval poctivo pracujúcim,tak sa chcel do bitky pustit,zrazu neumieral a mnoho takých poznám,poberajú okolo 400 eur,takmer nič nemajú odrobené a ja som robil 15 roky na prievane,prekladal tažké bremena,čo sa odrazilo na zdravotnom stave a mám plný invalidný 280 eur,dak kde je zasluhovost v invalidnom poistení?,ved zarobky v dobe kedy som pracoval boli na hranici priemernej mzdy aj viac ked sa pripočitali nadčasy.Nemal by mat aspon rovnaký dochodok ten kto dačo odrobí ako ten čo neodrobí takmer nič?/nie som jediný,ved sú taký čo aj viac odrobili a berú menej ako ,,naši diskriminovaný,,ktorý nikdy nerobili a robit už nebudú ani ich vnuci.
Jano24
23.03.11,12:16
Uz niekto niekde videl, navrh vlady ako to ma byt? Nie ? Preco, v com je problem?

http://www.oks.sk/article.php?1403
Problém je v tom že SDKU a SaS nemá v tom podporu . Problémom sú poslanci Most-Hid, časť KDH a hlavne 4 poslanci za OKS ktorí sa najviac zastali živnostníkov, SZČO a dohadárov. Bez týchto poslancov to SDKU a SaS nepresadí.V tom je problém.
veronikasad
23.03.11,12:20
Nesledujem politiku - poslanci OKS sú súčasťou vládnej koalície ? To je nejaká nová strana, ktorá vznikla po volbách ? )
Jano24
23.03.11,12:31
Táto vládna koalícia vstupovala do vlády so 79 poslancami..Teda na väčšinu v parlamente je potrebných 76 poslancov zo všetkých 150 poslancov. V SaS sú štyria poslanci okolo Matoviča. V poslaneckom klube MOST Hid sú 4 poslanci z OKS / Občiansko konzervatívnej strany/.Bez jedných alebo druhých 4 poslancov vládna koalícia nemá väčšinu na presadzovanie zákonov.
slimak
23.03.11,12:59
toto som tu uz daval
....... Zamestnanec.......SZCO
....... S...... N...... S...... N ...... S - sucastny model, N - novy
dan.... 108.... 200.... 171.... 200
ZP..... 140.... 121.... 84..... 121
SP..... 346.... 256.... 198.... 216
Spolu.. 594.... 577.... 453.... 537
To je CCP 16 224 aj uz SZCO(odvody 1860, takze vymeriavaci zaklad sa pocitaz 14364) aj u zamestnaca.

http://www.podnikam.webnoviny.sk/ekonomika/-takmer-230-tis-szco-po-odvodovej-reforme-klesne-prijem/20794
Tu su nejake informacie, z ktorych sa da vychadzat.

Ked si do excelovskej tabulky marjankajovej, dosadite zaklad dane 12000(A2), C4 vynasobite 1,352, I4 vydelite 1,352 a H14 namiesto 0,19 date 0,16. Vyjde to iste(okrem tretieho mojho stlpca). Teda novy model sme celkom pochopili, resp. rovnako ako marjanka. Ci je tak aj mysleny neviem, preto by som chcel vidiet original navrhy, nie clanky a vyhlasenia OKS.
Ked si vsimnete, ze zamestnanec(zarabajuci 1000 v hrubom) ma platit do SP o 90 eur menej, pritom 85 ide do II.piliera. Tak priemerne zarabajuci (750) bude platit o 68 eur menej.
68*2 000 000* 12= 1,632mild eur. Viete si predstavit co prinesie 35% vypadok prijmov do SP?
slimak
24.03.11,07:31
Aby sa zamestnancom znížil odvod z 19 na 18 percent, vláda by musela nájsť asi 200 miliónov eur.

http://ekonomika.sme.sk/c/5820750/zamestnancom-chcu-pridat-viac.html

750*12*2 000 000= 18 000 000 000eur a jedno % je 180 milionov.

Tu nejde o zivnostnikov, cely tento humbuk je len zastieraci manever. Tu ide o socialnu poistovnu. Zrejme odvodovy bonus.

Nevravim, ze to musi byt zle, som zvedavy, mozno to je krok spravnym smerom. Ale je to zmena, ktora bude pre klientov aj potencialnych socialnej poistovne velmi prekvapiva. SZCO to zvycajne niesu.

Nejde o dochodky. Jeden kvartil zamestancov(500 000), nebude mat ani o cent vyssi dochodok ako SZCO. Pritom skutocny SZCO(nevravim ze kazdy) svojou dlhorocnou pracou asi nieco vybudoval.A z toho bude zit aj na dochodku. Ste tu uctovnici, tak zrejme aj z vasej praxe ste uz videli koncit SZCO(ist na dochodok). Bud firmu(majetok, casto to nemusi byt fyzicky majetok ale podiel na trhu) preda alebo ho vystriedaju jeho deti.
evina
25.03.11,14:59
Takže opäť - Tí, ktorí idete na paušál špekulujete......
Len bohužiaľ stále nevidím v tom odvodovú reformu, len ako jedným zobrať a druhým možno pridať. Otázkou pre mňa je ovšem napríklad - koľko z tých, ktorí sú na minimálnych odvodoch sú na nich naozaj ..... Opäť priestor pre prechod na s.r.o. a ďalej tlačenie zamestnávateľov ľudí do živnosti.....zamestnanci si nemajú platiť nemocenské - to som taktiež nepochopila.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51350350-sulik-nasiel-recept-pre-zivnostnikov
http://hnonline.sk/nazory/c1-51350160-cudna-naplast-na-zivnostnikov

Mne sa to vidí ako čudná náplasť dtto a hlavne nič prínosné tam, kde to pôvodne malo smerovať- ide o zvýšenie daní ale koľko z toho dostane sociálna poisťovňa a zdravotníctvo?- alebo prestávam už všetkému rozumieť...: A teraz, kto zaplatí tým živnostníkom penziu, ak sa tvrdilo, že 80 % živnostníkov platí z minima a teraz napríklad nebude 40 platiť z ničoho?? A ako dopadne to, ak sa prenesie ťarcha nemocenského na zamestnávateľa....čo myslíte?
pavol54
25.03.11,16:14
Začínam, si tieto reformy dávať do súvislosti s eurovalom.
durisovad
25.03.11,16:30
Mozno nam sem pride pan minister vysvetlit novy pohlad na reformu. Vsetci by sme to iste privitali.
Rozalka
25.03.11,16:48
Keby uniformovaní nechodili toľko po "liečeniach" (povinne), koľko by sa ušetrilo ...
Keby na konci roka nenakupovali v štátnej správe plným priehrštím blbosti, len aby minuli rozpočet, inak na rok budú mať krátený, koľko by sa ušetrilo ...
Keby ....
možno by sme vedeli menovať do rána
vemak
26.03.11,09:52
vrátim sa k názvu " Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom, Miklošom", no podľa mňa (ak to tu už náhodou nebolo spomenuté) najlepší protest proti strane ktorá nesplní predvolebné sľuby je NEVOLIŤ ju viac, áno už počujem že Ficoví voliči ho budú voliť aj keď im na hlavu nakadí, určite budú, ale hádam sa nebudú strany stále spoliehať že aj tak "pravicový" voliči budú voliť len ich. Vypomstilo sa im takéto zmýšlanie pri voľbe primátora BA, a zrejme sa nepoučili. Pri strate hlasov živnostníkov + väčšiny ich rod. príslušníkov + nejaký škandálik a kľudne môžu dopadnúť HZDS, a to už by si hádam uvedomili že voliči a stádo volov nie je to isté.
sito
26.03.11,10:14
http://www.porada.sk/image.php?u=55062&dateline=1193745676 (http://www.porada.sk/member.php?u=55062) Rozalka (http://www.porada.sk/member.php?u=55062) Včera, 06:48 PM
Keby uniformovaní nechodili toľko po "liečeniach" (povinne), koľko by sa ušetrilo ...
Keby na konci roka nenakupovali v štátnej správe plným priehrštím blbosti, len aby minuli rozpočet, inak na rok budú mať krátený, koľko by sa ušetrilo ...
Keby ....
možno by sme vedeli menovať do rána

----------

Keby, keby boli by sme v nebi, alebo

kdyby byli v prdeli ryby, nebolo by treba rybníku.
Rozalka
26.03.11,10:26
a čože? patríš nebodaj k uniformovaným?
sito
26.03.11,10:57
To vieš, ako na porade. :);)
bea
26.03.11,11:31
vrátim sa k názvu " Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom, Miklošom", no podľa mňa (ak to tu už náhodou nebolo spomenuté) najlepší protest proti strane ktorá nesplní predvolebné sľuby je NEVOLIŤ ju viac,
Myslíte, že im to vadí? Čo také sa stalo Ficovi, keď nebol zvolený? Alebo poslancom, keď sa o štyri roky nedostanú do parlamentu? Ja som tiež vyslovila taký názor ako Vy, ale asi len toto nepomôže.
slimak
26.03.11,12:24
A teraz, kto zaplatí tým živnostníkom penziu, ak sa tvrdilo, že 80 % živnostníkov platí z minima a teraz napríklad nebude 40 platiť z ničoho?? A ako dopadne to, ak sa prenesie ťarcha nemocenského na zamestnávateľa....čo myslíte?
Hm, ako som tvrdil, ide tu len o prelievanie objemu penazi medzi danami a odvodmi. Urcite je za tym nejaky zamer(urcite ziadne dochodky,SP na to velmi doplati). A hlavne bude preskupovanie statusov platitelov a po reforme dalsia, zvysovanim sadzieb.

Toto napisal novinar z trendu, je to z podkladov pre koalicnu radu.

Kvantifikácia vplyvov zavedenia navrhovaných zmien na VF (ESA95, v mil. Eur)
Vplyvy v oblasti zamestnancov
-157
Vplyvy v oblasti pracujúcich dôchodcov
28
Vplyvy v oblasti SZČO
36
Vplyvy v oblasti „dohodárov“
61
Obmedzenie NČZD na manželku (za zdaňovacie obdobie r. 2012)*
2
Zrušenie ZO na prenájom
4
Spolu
-25

Neslo tu o dohodarov(ten pocet sa znizi mozno na polovicu), podla mna ani zivnostnikov tato skupina viac ako miliona ludi mala zaplatit 100 milionov. V priemere 100 eur na hlavu a velka cast, mozno vacsina(u SZCO iste, lebo sadzby pri SP sa znizuju a do ZP zvysuju zo 7 na 9%, v praxi narast odvodov do ZP z 46 na 58,teda 12*12= 144, niekde museli ubrat a to dane niesu, nie celkom) do zdravotneho poistenia. Na dochodky? :-)
evina
26.03.11,12:35
Myslíte, že im to vadí? Čo také sa stalo Ficovi, keď nebol zvolený? Alebo poslancom, keď sa o štyri roky nedostanú do parlamentu? Ja som tiež vyslovila taký názor ako Vy, ale asi len toto nepomôže.

Ver, že im to prekáža a veľmi ak nie sú zvolení, všetkým, ale pravdou je to, že nám to nepomôže ..... .
evina
26.03.11,13:03
Hm, ako som tvrdil, ide tu len o prelievanie objemu penazi medzi danami a odvodmi. Urcite je za tym nejaky zamer(urcite ziadne dochodky,SP na to velmi doplati). A hlavne bude preskupovanie statusov platitelov a po reforme dalsia, zvysovanim sadzieb.

Toto napisal novinar z trendu, je to z podkladov pre koalicnu radu.

Neslo tu o dohodarov(ten pocet sa znizi mozno na polovicu), podla mna ani zivnostnikov tato skupina viac ako miliona ludi mala zaplatit 100 milionov. V priemere 100 eur na hlavu a velka cast, mozno vacsina(u SZCO iste, lebo sadzby pri SP sa znizuju a do ZP zvysuju zo 7 na 9%) do zdravotneho poistenia. Na dochodky? :-)

O.i. iného ....kasa je prázdna, treba ju naplniť, zlepšiť schodok verejných financií. To vieme všetci. Všetci , čo sme volili pravicu vieme, že žiť na dlh nie je správny smer. Či tá kasa je viac prázdna ako sme čakali, alebo dohoda medzi toľkými subjektami tak preťažká neviem....viem, že len kroky o ktorých nás informujú /alebo informujú zámerne iní/naozaj vyznievajú chaoticky - raz vyrovnávanie odvodov medzi dvoma nezrovnateľnými kategóriami - zamestnanci živnostníci....raz nepochopiteľné rušenie paušálu a ešte zníženie počtu živnostníkov platiacich do SP.....potom zas neviem, čo príde....... Pravda je taká, že z môjho pohľadu /aj keď som bola pripravená, že aj mňa sa dotkne nejaké to šetrenie/ som netušila, že to začne po prvé útokom na živnostníkov. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale vyjadrenia typu
- nepoctiví živnostníci, ktorí idú na paušál
- živnostníci príživničia na zamestnancoch, ktorí sa im skladajú na dôchodky
- živnostník si môže dať všetko :eek: do nákladov /neviem o tom, že by za cudzie peniaze/ a neviem o tom, že by zamestnávateľ nie... a pod. neviem nazvať ničím iným a finančný dopad na niektorú časť živnostníkov je naozaj neúnosný.
Najviac ma na tom mrzí, že popierajú svoje vlastné tvrdenia
- nemali by doplatiť Tí, ktorí sa viac snažia a pracujú a samozrejme viac zarobia,- a to najmä pri zrušení paušálu, ale aj odvodoch je jednoducho tak. paušál nie je najvýhodnejšie uplatňovanie nákladov, pre mnohých najjednoduchšie a pre mnohých určité vyrovnanie s tými, ktorí si náklady uplatňujú... napríklad aj v našej profesii. Takéto opatrenie samozrejme podporí umelé zvyšovanie nákladov a zas Tí ktorí môžu si kúpia drahé autá, odpíšu 100% ako predpovedajú a majú po daniach a odvodoch. Možno aj to je cieľ - posilnenie automobilového priemyslu.
- zvyšovaním daní a odvodov dochádza k zvyšovaniu čiernej ekonomiky, no a tam to smeruje....asi málokto zo živnostníkov len tak bez akejkoľvek zmeny , na ktorú by mal vplyv zaplatí o 1 200 EUR viac ,,,,
- ak budú platiť odvody všetci dohodári, teda aj Tí, ktorí platia už z iného dôvodu, že sú SZČO alebo majú pracovný pomer, opäť potrestanie tých, ktorí sa snažia....
atď. atď.
- človek sa má postarať sám o seba a keď sa stará, tak má platiť stále viac a viac ....

Ak má byť cieľom týchto úprav o.i. od nás dostať peniaze do kasy /prosím, ale nie len od niektorých a začať treba vždy sám u seba, a to akosi nevyšlo.../,zrušenie "závislej činnosti živnostníkov/, proti tomu nie som. Na to však vidím iné spôsoby. Práca živnostníka ako "zamestnanca" je priehľadná, ľahko odhaliteľná, tak nech sa páči - nech zapracuje IP a uvidíme aký to bude myť vplyv napr. na zamestnanosť .....
Ak sú problém dohody, prosím zrušme ich....opäť uvidíme vplyv na zamestnanosť. Dohody by sa mali vyúživať na určité práce, napríklad ak nie je potrebné byť 8 hodín v práci a každý deň atď. atď., ale zaťažiť ich takými odvodmi - čo bude nasledovať? Zamestnávatelia nemajú možnosť navýšiť odmenu v rámci tejto dohody napríklad ako poslanci sami sebe plat.....
Problém zamestnávania živnostníkov, dohody je problémom vysokých odvodov, ktoré musia platiť zamestnávatelia za zamestnancov a iné výhody, ktoré im musia platiť, to je fakt a pokiaľ budú musieť zamestnávatelia takto platiť dalej tieto opatrenia k tomu jednoducho nepomôžu, len dočasne sa podarí získať môžno pár EUR do štátnej kasy na vyšších odvodoch a daniach, ale čo potom?.....Kde sú systémové opatrenia?....
vcielkaisr
26.03.11,13:07
Všetko smeruje k tomu aby mohli znížiť odvody veľkým firmám a podnikateľom, sponzorstvo tiež niečo stojí.-preto treba najprv zobrat živnostníkom,nezamestnaným, dohodárom,študentom,dochodcom atď´-ešte treba zrušiť nemocenské dávky,zaviesť poplatky do zdravotníctva,menej valorizovať dochodky a príspevky ZŤP a je to.
slimak
26.03.11,15:23
Z cisiel to vychadza tak. Zamestnavatelia nebudu musiet zvysovat platy, zamestnanci nieco dostanu. Ale isto na to aj doplatia. Nie vsetci(kratkodobo), len ti co vyuzivaju sluzieb SP.
Musia upravit zakon o socialnej poistovni tam bude velky vypadok(1,5 zo 6 - udaj je z tohto obrazku http://cenastatu.sme.sk/images/vvv/vvv_full_2010.jpg ), deficit to tak ci tak prehlby. Kvantifikacia dopadov to preukazuje jasne.
Cela reforma sa tyka viac menej len zamestnancov a ako z kvantifikacii vyplyva aj zamestnanych dochodcov.
pavol54
26.03.11,16:02
O.i. iného ....kasa je prázdna, treba ju naplniť, zlepšiť schodok verejných financií. To vieme všetci. Všetci , čo sme volili pravicu vieme, že žiť na dlh nie je správny smer. Či tá kasa je viac prázdna ako sme čakali, alebo dohoda medzi toľkými subjektami tak preťažká neviem....viem, že len kroky o ktorých nás informujú /alebo informujú zámerne iní/naozaj vyznievajú chaoticky - raz vyrovnávanie odvodov medzi dvoma nezrovnateľnými kategóriami - zamestnanci živnostníci....raz nepochopiteľné rušenie paušálu a ešte zníženie počtu živnostníkov platiacich do SP.....potom zas neviem, čo príde....... Pravda je taká, že z môjho pohľadu /aj keď som bola pripravená, že aj mňa sa dotkne nejaké to šetrenie/ som netušila, že to začne po prvé útokom na živnostníkov. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale vyjadrenia typu
- nepoctiví živnostníci, ktorí idú na paušál
- živnostníci príživničia na zamestnancoch, ktorí sa im skladajú na dôchodky
- živnostník si môže dať všetko :eek: do nákladov /neviem o tom, že by za cudzie peniaze/ a neviem o tom, že by zamestnávateľ nie... a pod. neviem nazvať ničím iným a finančný dopad na niektorú časť živnostníkov je naozaj neúnosný.
Najviac ma na tom mrzí, že popierajú svoje vlastné tvrdenia
- nemali by doplatiť Tí, ktorí sa viac snažia a pracujú a samozrejme viac zarobia,- a to najmä pri zrušení paušálu, ale aj odvodoch je jednoducho tak. paušál nie je najvýhodnejšie uplatňovanie nákladov, pre mnohých najjednoduchšie a pre mnohých určité vyrovnanie s tými, ktorí si náklady uplatňujú... napríklad aj v našej profesii. Takéto opatrenie samozrejme podporí umelé zvyšovanie nákladov a zas Tí ktorí môžu si kúpia drahé autá, odpíšu 100% ako predpovedajú a majú po daniach a odvodoch. Možno aj to je cieľ - posilnenie automobilového priemyslu.
- zvyšovaním daní a odvodov dochádza k zvyšovaniu čiernej ekonomiky, no a tam to smeruje....asi málokto zo živnostníkov len tak bez akejkoľvek zmeny , na ktorú by mal vplyv zaplatí o 1 200 EUR viac ,,,,
- ak budú platiť odvody všetci dohodári, teda aj Tí, ktorí platia už z iného dôvodu, že sú SZČO alebo majú pracovný pomer, opäť potrestanie tých, ktorí sa snažia....
atď. atď.
- človek sa má postarať sám o seba a keď sa stará, tak má platiť stále viac a viac ....

Ak má byť cieľom týchto úprav o.i. od nás dostať peniaze do kasy /prosím, ale nie len od niektorých a začať treba vždy sám u seba, a to akosi nevyšlo.../,zrušenie "závislej činnosti živnostníkov/, proti tomu nie som. Na to však vidím iné spôsoby. Práca živnostníka ako "zamestnanca" je priehľadná, ľahko odhaliteľná, tak nech sa páči - nech zapracuje IP a uvidíme aký to bude myť vplyv napr. na zamestnanosť .....
Ak sú problém dohody, prosím zrušme ich....opäť uvidíme vplyv na zamestnanosť. Dohody by sa mali vyúživať na určité práce, napríklad ak nie je potrebné byť 8 hodín v práci a každý deň atď. atď., ale zaťažiť ich takými odvodmi - čo bude nasledovať? Zamestnávatelia nemajú možnosť navýšiť odmenu v rámci tejto dohody napríklad ako poslanci sami sebe plat.....
Problém zamestnávania živnostníkov, dohody je problémom vysokých odvodov, ktoré musia platiť zamestnávatelia za zamestnancov a iné výhody, ktoré im musia platiť, to je fakt a pokiaľ budú musieť zamestnávatelia takto platiť dalej tieto opatrenia k tomu jednoducho nepomôžu, len dočasne sa podarí získať môžno pár EUR do štátnej kasy na vyšších odvodoch a daniach, ale čo potom?.....Kde sú systémové opatrenia?....
To či je kasa prázdna ja neviem (takže nie všetci to vieme), ale viem že treba ošklbať tých ktorí niečo robia lebo tí kasu priebežne dopňajú, na rozdiel od tých čo len prerozdeľujú tí kasu nedoplnia, ale napodiv sa im vždy dostane najviac ak v tých rozprávkach o blbom kráľovi a zlých radcoch.
evina
26.03.11,16:51
To či je kasa prázdna ja neviem (takže nie všetci to vieme), ale viem že treba ošklbať tých ktorí niečo robia lebo tí kasu priebežne dopňajú, na rozdiel od tých čo len prerozdeľujú tí kasu nedoplnia, ale napodiv sa im vždy dostane najviac ak v tých rozprávkach o blbom kráľovi a zlých radcoch.

Nuž to beriem s ohľadom na to, že sme nešli do vlády :), takže musíme brať, čo nám tvrdia a máme aj nejaké údaje....na 100% si ich overíš, ak budeš ministrom financií.... ale pravdou je, že celý život vravím, že spravodlivosť iba v rozprávkach víťazí :)
slimak
26.03.11,18:05
Nuž to beriem s ohľadom na to, že sme nešli do vlády :), takže musíme brať, čo nám tvrdia a máme aj nejaké údaje....na 100% si ich overíš, ak budeš ministrom financií.... ale pravdou je, že celý život vravím, že spravodlivosť iba v rozprávkach víťazí :)

To nie je celkom tak. Tie cisla co nam davaju si mozme prepocitat, ak nam nechcu ukazat viac ani my im neukazeme,resp. neposleme. Alebo ukazeme nieco ine. Ziadne bludne protesty, ak mate co len trosku vsebe ucty tak Miklos si nedovoli sem tam trepat novely, ci klamstva, na ktoreho nachytam aj spomerne malo zverejnenych udajov. Ked setrit tak na state, nie na obcanoch, nie na podnikateloch.
Ked som precital prvych 17 stran tejto diskusie bolo mi zle.
evina
26.03.11,18:08
To nie je celkom tak. Tie cisla co nam davaju si mozme prepocitat, ak nam nechcu ukazat viac ani my im neukazeme,resp. neposleme. Alebo ukazeme nieco ine. Ziadne bludne protesty, ak mate co len trosku vsebe ucty tak Miklos si nedovoli sem tam trepat novely, ci klamstva, na ktoreho nachytam aj spomerne malo zverejnenych udajov. Ked setrit tak na state, nie na obcanoch, nie na podnikateloch.
Ked som precital prvych 17 stran tejto diskusie bolo mi zle.
...veď som napísala, že máme aj nejaké údaje...
Ingrid Ondruskova
26.03.11,19:44
Ked som precital prvych 17 stran tejto diskusie bolo mi zle.[/QUOTE]


....teraz nechápem a z čoho Ti bolo zle? veď toto je len diskusia....mne bude skutočne zle až vtedy, keď sa "hore" odklepne nejaká blbosť a moja rodina sa bude musieť mesačne uskromniť o xxxxEUR, len preto, že manžel SZČO bude musieť platiť výrazne vyššie odvody...no ale všetko je zatiaľ v teoretickej rovine, uvidíme, aká varianta sa nakoniec "uvarí".... :---
slimak
27.03.11,10:53
OK, nenapisal som to najstastnejsie. Od diskusie som ocakaval viac. Hlavne cisla, prepocty, argumenty, zamyslenia. Sam neviem kolko ma ta reforma bude stat(ked bude na svete spocitam). Spravim vsetko preto aby co najmenej, som odhodlany aj prestat fajcit:-). Uvidime ako sa im podari zapchat diery v systeme. A protesty? Nie som som proti, ale snad mame aj naviac.

Uz len poopravim sa. Ja som to ani necital, hladal len nejake cisla a preletel. Je tu strasne vela prispevkov.
evina
27.03.11,11:16
OK, nenapisal som to najstastnejsie. Od diskusie som ocakaval viac. Hlavne cisla, prepocty, argumenty, zamyslenia. Sam neviem kolko ma ta reforma bude stat(ked bude na svete spocitam). Spravim vsetko preto aby co najmenej, som odhodlany aj prestat fajcit:-). Uvidime ako sa im podari zapchat diery v systeme. A protesty? Nie som som proti, ale snad mame aj naviac.

Uz len poopravim sa. Ja som to ani necital, hladal len nejake cisla a preletel. Je tu strasne vela prispevkov.

Čísla sú tu také, aké vyšli na verejnosť. To znamená, že aj tie prepočty, ktoré sú tú vychádzajú z predpokladov, lebo zatiaľ nevieme nič ako to bude vyzerať, takže ani jeden z výpočtov nemusí byť presný. Možno miesto odvodov budeme prepočítavať dane /zrušenie paušálu..../ a možno ešte vyjdú iné teórie....
Tie presné, ktoré sme uvádzali boli hlavne tie, ktoré poukazujú na to, že zamestnanec versus SZČO sa nerovná, pri zamestnancovi sú brané do úvahy i odvody zamestnávateľa a tie sú vlastne aj kameňom úrazu prechádzania ľudí na kvázi živnosti atď. atď. Argumenty a zamyslenia tu nájdeš - tiež nie som za kritiku len tak.... ale určite tu nejaké nájdeš.

Ja som čítala niekoľko diskusií na iných webových stránkach, a to mi odobralo chuť čítať už čokoľvek, lebo ....
veronikasad
27.03.11,11:25
OK, nenapisal som to najstastnejsie. Od diskusie som ocakaval viac. Hlavne cisla, prepocty, argumenty, zamyslenia. Sam neviem kolko ma ta reforma bude stat(ked bude na svete spocitam). Spravim vsetko preto aby co najmenej, som odhodlany aj prestat fajcit:-). Uvidime ako sa im podari zapchat diery v systeme. A protesty? Nie som som proti, ale snad mame aj naviac.

Uz len poopravim sa. Ja som to ani necital, hladal len nejake cisla a preletel. Je tu strasne vela prispevkov.
urobila som podrobný prepočet dopadov navrhovaných opatrení na základe môjho daň.priznania za rok 2010.

Ak prejdu navrhované opatrenia

1. Základ dane sa nebude znižovať o zaplatené poistné
2. Vymeriavacím základom živnostníka nebude doterajší koeficient (SP 2,00, ZP 2,14), ale základ dane
3. Znížená NČZD oproti roku 2010

budem platiť na odvodoch a daniach ročne o 1445 € viac pri doterajšom spôsobe výpočtu.
Ingrid Ondruskova
27.03.11,12:45
No prosím!!!! 1445EUR!! To je kopec peňazí!! Presne o tomto som písala...rodina alebo jednotlivec o túto sumu /alebo podobnú/ napr.aj veronikasad si zníži svoju živ.úroveň, ako k tomu prídeme?
Len preto, že štát.pokladnica je prázdna?...a čo za to môžeme očakávať...vyššie dôchodky, lepšiu zdrav. starostlivosť...nie!!!!
alebo máme generačne jednoducho smolu /ak sa takýto blud odklepne/, že nás niekto ide oholiť až do špiku kosti???
pavol54
27.03.11,13:13
To čo sa snažia vyrobiť v zmenách v odvodoch a daniach nemá absolútne nič spoločné so starostlivosťou o nás budúcich dôchodcov, ale len potrebou nahrabať do štátnej kasy. Ak je niekto v druhom pilieri, dss-ky mu presne spočítali koľko musí platiť aby mal taký alebo onaký dôchodok.
Ak mi niekto nahodí tabuľku koľko budem dôchodok v závislosti na odvodoch, tak budem platiť toľko koľko uznám za vhodné a viac robiť nemusím.
Treba panovať a rozdeľovať, aby to išlo čo najľahšie, treba rozhádať dve skupiny ekonomicky činného obyvateľstva ktorého príjmy sa pohybujú v intervale minimálna mzda - priemerná mzda. tých čo sú nad touto hranicou toto čo sa deje trápi ako mŕtveho chýbajúci zimník.
Apropo z čoho sa počíta priemerná mzda v NH?
Kto má nastavené odmeny odvíjajúce sa od priemernej mzdy v NH?
ak poklesne zákonnou úpravou počet tých ktorí majú minimálnu mzdu, zvýši sa priemerná mzda že?
To je krásne premyslené.
Jano24
27.03.11,13:59
Najprv vláda ma starostí, že 80% živnostníkov si platí iba minimálne odvody a že z tých minimálnych odvodov si nenašetria ani na minimálne dôchodky a tie sa budú musieť dorovnávať .A zrazu je tu od Sulíka návrh, že tí živnostníci čo majú nízke príjmy alebo sú v strate, tak nebudú platiť žiadne odvody. Je dosť možné , že teraz z tých 80% ,čo doteraz platili minimálne odvody bude možno aj polovica čo /aj vďaka kreatívnemu účtovníctvu/ nebudú platiť žiadne odvody.Teda okruh tých čo neplatia do socialnej a zdravotne poisťovne sa rozšíri o ďalšie desatisíce osôb..Takže okrem dlhodobo nezamestnaných, tých čo sú na sociálnych dávkach celý život a nedvádzajú do sociálnej a zdravotnej poisťovne ani cent, pribudne ešte tisíce ďalších živnostníkov a SZČO čo nebudú odvádzať žiadne odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.Z čoho potom budú dorovnané ich starobné dôchodky ?Kto sa na tie dôchodky potom poskladá, ak sa ešte okruh neplatičov rozšíri ?
PS: Na Slovensku asi stále platí, že toho koňa najviac bijú , ktorý najviac ťahá...
Ingrid Ondruskova
27.03.11,14:28
Nedá mi ešte doplniť...dúfam, že si to prečíta aj náš p.minister:
manžel SZČO...poctivo platí odvody, dane, je platca DPH, čiže ešte aj odvádza DPH-čku...posledné roky má podobné obraty /príjmy/ a náklady, predpokladajme, že rok 2011 bude
v podobných číslach, svojou prácou živí mňa /moju maličkosť, keďže som momentálne na MD/ a 2 malé deťúrence...za rok 2010
dal do štátnej kasy cca 2000,-EUR /mimo platieb DPH-jeto celkom slušné číslo/, predpoklad podľa nového...ak ho dáme na úroveň zamestnanca s priemer.platom v NH /neviem, kde na toto číslo štatistika chodí...????už tu sa mi rozum zastavuje/...takže človek s týmto príjmom odvedie ročne do štátu cca 5200,-EUR!!!/už sa to tu niekde spomínalo/...takže, aby som to zhrnula, pre našu rodinu to robí 3.200,-EUR ročne, aby manžel "dobehol" na daniach a odvodoch "bežne"
zamestnaného človeka....musíte uznať, že 100.000,-v starej mene
je pre nás ako rodinu "likvidačné...no čo urobí manžel?? pravdepodobne zruší živnosť a pôjde na ÚP....neviem, či sa takýto "vabank" štátu s istou kategóriou SZČO oplatí...