jankakle
07.03.11,13:18
Dobrý deň, chcela by som si len overiť, ako je to s odvodmi na starobné dôchodkové poistenie za matku na materskej a na RP, ktorá bola pred nástupom na materskú zamestnaná. Platí to za mňa štát počas materskej aj RP? Ako sa určí výška odvodov? Mojim vymeriavacím základom je moja mzda, alebo je to ako u matiek, ktoré neboli pred pôrodom zamestnané. Ďakujem za skoré odpovede.
jankakle
07.03.11,12:57
Nikto nevie poradiť?
Andyke
07.03.11,18:14
Štát určite neplatí z Tvojej mzdy.

Odpoveď máš v zákone :
§ 138 Zák. o soc.poistení
(14) Vymeriavací základ, z ktorého štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské, a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. c) a d), je mesačne 60 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.
jankakle
07.03.11,19:50
Ďakujem Andyke, presne to som čítala niekoľkokrát, len mi nebolo jasné, prečo sa v tomto odseku uvádza osobitne FO uvedená v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské. Z toho mi vychádzalo, ako keby počas materskej a počas RP boli odvody za matku, ktorá pred nástupom na MD pracovala rozdielne. Chápem tomu teda správne, že ak matka pracovala, tak odo dňa nástupu na MD a potom aj počas RP bude mať rovnaké odvody na dôchodok ako matka, ktorá nepracovala? Ďakujem, asi som nechápavá ))-: ale ten zákon som skutočne čítala asi 20 krát ((-:
Andyke
08.03.11,18:25
Samostatne sú vymenované za to, lebo za zamestnancov a SZČO platí štát v období, kedy poberajú materské a to sa začína 6-8 týždňov pred pôrodom. (automaticky, teraz sa už netreba prihlasovať na prihláške RLFO)
Keď začneš čerpať rodič.dovolenku, tak tiež treba podať tú prihlášku.

Mamičky, ktoré nepracovali a porodili : sa majú prihlásiť do 45 dní odo dňa narod.dieťaťa na RLFO do SP.
Keď stihnú toto obdobie, tak štát platí za nich odo dňa narodenia dieťaťa. Kto o tomto nevie - sa neprihlási - takže neplatí nikto, príp. sa neskoro prihlási, tak odo dňa prihlásenia.
Odvody sú rovnaké pre všetkých – všetky ste mamičky, ktoré sa staráte o dieťa do 6 rokov.
jankakle
09.03.11,08:10
Ďakujem, už mi to je jasné ((-: