Freddy
23.08.04,11:06
Dobrý deň,
potreboval by som radu ohľadom zaúčtovania pohybu na devízovom účte v JÚ. Vystavili sme odberateľskú faktúru v SKK aj s DPH (napr. 100 Sk + 19 DPH = 119 Sk), ale partner to uhradil na náš devízový účet. Prijatú platbu som prepočítal kurzom NBS v deň prijatia, ale samozrejme je to iná, ako faktúrovaná suma (napr. 110 Sk). Je to správne, ak to zaúčtujem do PD ako úhradu faktúry, kde čiastku DPH nemením - nechám podľa faktúry a základ prispôsobím celkovej sume (v danom prípade 91 Sk základ + 19 DPH = 110 Sk)? A na faktúre budem evidovať nedoplatok?
Ďakujem všetkým za pomoc.
mudroš
24.08.04,09:40
To závisí od toho, ako ste sa dohodli. Predpokladám, že ste akceptovali, že odberateľ bude platiť v cudzej mene (zmena platobných podmienok). Bolo by ale dobre mať písomnú dohodu. Potom by rozdiel bol kurzový rozdiel a účtoval by sa ako prevádzková réžia. Pohľadávka by bola vyronaná, t.j. účtoval by som celý príjem.
Ak však požadujete uradiť celú sumu, tak by to, ako píšeš, je správne. nepovažujem to však za dobré riešenie. Čo keď rozdiel nezaplatia? Budeš mať pohľadávku, ktorú raz dodaníš (napríklad pri prechode na PU).
Ak je tá pohľadávka z roku 2004 nebude to taký veľký problém, lebo v roku 2005 sa bude dať tvoriť daňovo uznaná opravná položka, prípadne pohľadávka daňovo odpísať. Ale aká je istota, že sa zákon o dani z príjmu nezmení?
Janna
06.05.05,06:01
Z devízového účtu mám výpis za 4. mesiac. Posledné položky sú k 30.4. (úroky,daň..)Vtedy nebol vyhlásený kurz NBS, mám na prepočet použiť kurz 29.4.?
Myslím si, že áno, ale pre istotu sa opýtam skúsených.
Ďakujem
zuzanar
06.05.05,06:13
Áno, posledný /predchádzajúci / známy kurz.
Janna
06.05.05,06:18
Ďakujem za utvrdenie.