kaletka
07.03.11,18:00
Moja dcera je vydata a je studentkou denneho studia na VS. V auguste caka dietatko. Chcem vediet, ci mozem ist na matersku dovolenku s dietatkom na miesto dcery. Chceli by sme aby dcera pokracovala v studiu architektury nadalej.
Dakujem za radu Anka.
ivka70
07.03.11,17:27
Nemozes ist namiesto dcery na matersku.
Okrem matky moze ist na matersku najskor po 6 tyzdnoch otec dietata, stara mama jedine v pripade, ze jej dieta bolo pridelene sudnym rozhodnutim do starostlivosti.

Narok na matersku ma bud matka dietata alebo iny poistenec

--otec dieťaťa
.ak matka zomrela
.ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
.po dohode s matkou, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
--manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
--manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela
--fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu
ivka70
07.03.11,19:09
Napadlo mi, ze existuje moznost zalozit si zivnost na opatrovanie deti doma a dcere fakturovat opatrovanie vnucata, dcera by na to mohla do 3 rokov dietata dostavat az 230 EUR/mesacne od statu.
kaletka
29.03.11,19:20
dakujem veeelmi pekne za radu...Anka