jozo0205
07.03.11,19:01
Dobrý deň, chcem Vas poprosiť o radu. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku a popri tom mam založenú živnosť. Začiatkom roka som si založil s.r.o a teraz neviem, co bude pre mna vyhodnejsie zostat zivnostnikom alebo sa zamestnat vo vlastnej s.r.o, mam 56 rokov. Ako ovplyvní jedno alebo druhé výšku môjho dôchodku. Dakujem za rady.
KEJKA
07.03.11,18:41
výhodnejšie je len to, kde si budeš môcť dovoliť vyšší príjem.
Ak teda myslíš na dôchodok.
Aj pri minimálnej mzde v sro, resp. menšej ako minimálnej sa ti budú počítať odpracované roky, ale mzda ti ovplyvní OMB pri výpočte dôchodku.
Ako SZČO - aké platíš odvody?
je možný aj súbeh príjmov........
zadal si príliš všeobecnú otázku, .......
jozo0205
09.03.11,20:52
Dakujem za odpoved, no platil som nejakých 96 nieco socialne a na zdravotnu malo kedze som na ciastocnom invalidnom dôchodku. No a aké sú moznosti teraz pre mna v suvislosti s dostavanim dôchodku, ako by to bolo asi najlepsie?
veronikasad
09.03.11,20:54
Dakujem za odpoved, no platil som nejakých 96 nieco socialne a na zdravotnu malo kedze som na ciastocnom invalidnom dôchodku. No a aké sú moznosti teraz pre mna v suvislosti s dostavanim dôchodku, ako by to bolo asi najlepsie?
platenie odvodov do SP už nijako neovplyvní výšku tvojho dôchodku. Do systému už prispievaš "solidárne". Pri výpočte ID ti zohladnili dobu poistenia do dovršenia dôch. veku.
jozo0205
10.03.11,10:30
Podla týchto odpovedí sa stále neviem rozhodnúť, či zostať živnostníkom a platiť odvody ako živnostník alebo sa zamestnať u s.r.o Živnosť uz nepotrebujem kedze som na podnikatelsku cinnost založil s.r.o, čo sa mi oplatí viac resp. kde budem platit menej. Mzdu v s.r.o si môzem dat pravdepodobne najnizsiu, kedze to uz neovplyvní výšku môjho dôchodku a tým pádom by som mal asi usetrit na odvodoch, rozumiem tomu dobre?
veronikasad
10.03.11,10:34
Podla týchto odpovedí sa stále neviem rozhodnúť, či zostať živnostníkom a platiť odvody ako živnostník alebo sa zamestnať u s.r.o Živnosť uz nepotrebujem kedze som na podnikatelsku cinnost založil s.r.o, čo sa mi oplatí viac resp. kde budem platit menej. Mzdu v s.r.o si môzem dat pravdepodobne najnizsiu, kedze to uz neovplyvní výšku môjho dôchodku a tým pádom by som mal asi usetrit na odvodoch, rozumiem tomu dobre?
Rozumieš tomu dobre - len ak si živnostník, všetky euráčiky v kase sú tvoje, kým s hotovosťou v pokladni s.r.o. si nemôžeš robiť čo chceš - a z niečoho žiť musíš. Podiel na zisku si môžeš vyplatiť až po skončení kal. roka (ak nejaký vyprodukuješ).
jozo0205
15.03.11,19:55
Výšku invalidného dôchodku to neovplyvní, ale výšku starobného dôchodku určite áno, takže vzhľadom na výšku odvodov u zamestnanca a u živnostníka sa to asi bude líšiť. Viete mi povedať príklad, napr. že ako by to bolo pri určitej výške mzdy zamestnanca a pri platení minimálnych odvodov u živnostníka? Dakujem za rady.