mpall
07.03.11,20:08
Prosím o radu :

Od r. 2000 som stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Od 1.4.2009 do 31.7.2009 som bola PN a následne od 1.8.2009 do 12.2.2010 na MD. do dnešného dna som na RD. Som znovu tehotná a vyzerá to na rizikové tehotenstvo. Prosím poradte či takéto niečo sa dá urobiť.?
Ukončila by som RD s tým že by som požiadala o vyplatenie RP v sume 25% za zvyšné mesiace do veku troch rokov prvého dieťaťa. U zamestnávateľa by som nastúpila,prípadne ešte čerpala dovolenku a podla potreby by som šla na PN. /finančne by to bolo výhodnejšie ako RP/. Mala by som nárok na MD s druhým dieťaťom,kedže predpokladaný termín pôrodu je asi polovica oktobra 2011. Ak by ma náhodou po návrate zamestnávateľ prepustil,tak môžem byť PN aj po ukončení PP/ v tzv. ochrannej dobe/? Nie je to potom limitované počtom dní ktoré môžem byť PN? A mala by som aj v tom druhom prípade nárok na MD? Sama si teraz neplatím DNP.
A ešte jeden dotaz: kedže zamestnávateľ mi tvrdí že nemám nárok na dovolenku za rok 2009 a2010 ked som aj pracovala aj bola na PN A MD/ako som v úvode rozpísala/ mám na ňu nárok? Ak áno tak koľko dní ked učitelia majú 45 dní do roka.. Veľmi pekne ďakujem za jasnú odpoved.
mpall
09.03.11,07:02
Prosím o radu. Už som viackrát dávala tieto dotazy ale nik mi neodpovadal. Je to premna dôležité a tak prosím o skorú odpoved !!!!
Prosím o radu :

Od r. 2000 som stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Od 1.4.2009 do 31.7.2009 som bola PN a následne od 1.8.2009 do 12.2.2010 na MD. do dnešného dna som na RD. Som znovu tehotná a vyzerá to na rizikové tehotenstvo. Prosím poradte či takéto niečo sa dá urobiť.?
Ukončila by som RD s tým že by som požiadala o vyplatenie RP v sume 25% za zvyšné mesiace do veku troch rokov prvého dieťaťa. U zamestnávateľa by som nastúpila,prípadne ešte čerpala dovolenku a podla potreby by som šla na PN. /finančne by to bolo výhodnejšie ako RP/. Mala by som nárok na MD s druhým dieťaťom,kedže predpokladaný termín pôrodu je asi polovica oktobra 2011. Ak by ma náhodou po návrate zamestnávateľ prepustil,tak môžem byť PN aj po ukončení PP/ v tzv. ochrannej dobe/? Nie je to potom limitované počtom dní ktoré môžem byť PN? A mala by som aj v tom druhom prípade nárok na MD? Sama si teraz neplatím DNP.
A ešte jeden dotaz: kedže zamestnávateľ mi tvrdí že nemám nárok na dovolenku za rok 2009 a2010 ked som aj pracovala aj bola na PN A MD/ako som v úvode rozpísala/ mám na ňu nárok? Ak áno tak koľko dní ked učitelia majú 45 dní do roka.. Veľmi pekne ďakujem za jasnú odpoved
mpall
09.03.11,18:03
prosím poradí mi niekto ?????,
mpall
10.03.11,08:19
Prosím o radu. Už som viackrát dávala tieto dotazy ale nik mi neodpovadal. Je to premna dôležité a tak prosím o skorú odpoved !!!!
Prosím o radu :

Od r. 2000 som stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Od 1.4.2009 do 31.7.2009 som bola PN a následne od 1.8.2009 do 12.2.2010 na MD. do dnešného dna som na RD. Som znovu tehotná a vyzerá to na rizikové tehotenstvo. Prosím poradte či takéto niečo sa dá urobiť.?
Ukončila by som RD s tým že by som požiadala o vyplatenie RP v sume 25% za zvyšné mesiace do veku troch rokov prvého dieťaťa. U zamestnávateľa by som nastúpila,prípadne ešte čerpala dovolenku a podla potreby by som šla na PN. /finančne by to bolo výhodnejšie ako RP/. Mala by som nárok na MD s druhým dieťaťom,kedže predpokladaný termín pôrodu je asi polovica oktobra 2011. Ak by ma náhodou po návrate zamestnávateľ prepustil,tak môžem byť PN aj po ukončení PP/ v tzv. ochrannej dobe/? Nie je to potom limitované počtom dní ktoré môžem byť PN? A mala by som aj v tom druhom prípade nárok na MD? Sama si teraz neplatím DNP.
A ešte jeden dotaz: kedže zamestnávateľ mi tvrdí že nemám nárok na dovolenku za rok 2009 a2010 ked som aj pracovala aj bola na PN A MD/ako som v úvode rozpísala/ mám na ňu nárok? Ak áno tak koľko dní ked učitelia majú 45 dní do roka.. Veľmi pekne ďakujem za jasnú odpoved
Chobot
10.03.11,10:52
Prosím ťa, nemusíš každý deň zadávať na rovnakú otázku novú tému. Stačí ak v téme, ktorú si zadala dáš nový príspevok s textom "Posúvam...".
To, že ti nikto doteraz neodpovedal, môže mať viacero dôvodov:

- nikto nevie odpoveď (smola...)
- kto vie odpoveď, ešte otázku nevidel (stačí posunúť, aby bola medzi aktuálnymi)
- téma už bola popisovaná veľakrát a ostatným sa nechce znovu popisovať celý problém (treba si vyhľadať staršie témy a preštudovať si ich)
- otázka je príliš komplikovaná a odpoveď na ňu by zabrala aj 2-3 strany (treba sa zamerať len na čiastkové problémy z tvojho problému a na to sa spýtať, prípadne rozdeliť otázku na viacej čiastkových otázok)

Takže posúvaj a čakaj...

Všetky témy som ti spojil do jedne. Nezadávaj už novú tému.
Chobot
10.03.11,10:58
Prosím o radu. Už som viackrát dávala tieto dotazy ale nik mi neodpovadal. Je to premna dôležité a tak prosím o skorú odpoved !!!!
Prosím o radu :

Od r. 2000 som stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Od 1.4.2009 do 31.7.2009 som bola PN a následne od 1.8.2009 do 12.2.2010 na MD. do dnešného dna som na RD. .....

A ešte jeden dotaz: kedže zamestnávateľ mi tvrdí že nemám nárok na dovolenku za rok 2009 a2010 ked som aj pracovala aj bola na PN A MD/ako som v úvode rozpísala/ mám na ňu nárok? Ak áno tak koľko dní ked učitelia majú 45 dní do roka.. Veľmi pekne ďakujem za jasnú odpoved

Napr. k tej dovolenke - za rok 2009 máš nárok na dovolenku. Predpokladám, že od 1.1.2009 do 31.3.2009 si riadne pracovala. Potom:

I.-II. - máš riadne odpracované
IV. - VII. - si nepracovala
VIII. - XII . si síce nepracovala, ale doba MD sa počíta na účely dovolenky ako odpracované odbobie.

Z toho vyplýva, že v roku 2009 ti vznikol ročný nárok na dovolenku. KEďže si neodpracovala menej, než 100 prac. dní, dovolenka sa ti krátiť nebude. Teda máš plný nárok na ročnú dovolenku (ak je to u vás 45 dní, tak 45 dní).

Za rok 2010 si "odpracovala" (dni MD sú ako odpracované) len 1,5 mesiaca, takže ti vznikol nárok na dovolenku za odpracované dni, teda 1/12 za každých 21 dní. Za rok 2010 máš teda nárok na 1/12 zo 45 dní.
IvetaH
10.03.11,17:09
Dobrý večer, zákon hovorí toto:
Rodič môže popri zárobkovej činnosti poberať len jednu z dávok, buď si ponechá rodičovský príspevok, alebo požiada o príspevok na starostlivosť o dieťa.
„pre účely poskytnutia príspevku na starostlivosť o dieťa sa za zárobkovú činnosť považuje činnosť oprávnenej osoby (rodiča), ktorá je z tejto činnosti povinne dôchodkovo poistená.
Rozumiem tomu tak, že keď budem robiť na dohodu tak môžem žiadať aj rodičovský aj príspevok na starostlivosť.
Prosím vás, mám pravdu?
Ďakujem
Ing. Pavol Zúber
23.03.11,12:08
Neviete mi povedať zákon podľa ktorého ženy na RD treba odhlásiť zo zdravotnej poisťovne ako keby ukončili prac.pomer?
Chobot
24.03.11,13:08
Neviete mi povedať zákon podľa ktorého ženy na RD treba odhlásiť zo zdravotnej poisťovne ako keby ukončili prac.pomer?

Presne povedané, treba oznámiť poisťovni zmenu platiteľa najneskôr do konca nasledujúceho kal. mesiaca podľa § 24 písm. c):

§ 24

Povinnosti platiteľa poistného

Platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2, je povinný
a) ....

c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7, ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného,

A ženy na RD (poberajúce RP) sú podľa § 11 ods. 7 písm. c) osobami, za ktoré platí poistné štát:

(7) Štát je platiteľom poistného za
a) ......

c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok, 33)