zamestnanec
07.03.11,20:47
Objednavam si sluzbu ktoru doda fyzicka osoba nepodnikatel. Viete poradit typ zmluvy ( zmluve o dielo, dohoda o vykonani prace, alebo ine?) ktoru mam na tento vztah pouzit aby som mal ako zivnostnik co najmenej byrokracie a aby som si to mohol dat do nakladov? nie som platca dph a nezamestnavam nikoho. Dakujem.
PS: mam pocit ze dnes pri dohode o vykonani prace by som musel odviest odvody a potom vystavit aj potvrdenie pre podanie danoveho priznania, ak sa nemylim.
sroservis
07.03.11,21:55
Dobrý deň,

máte dobrý pocit s dohodou. Pri dohodách (o vykonaní práce, o pracovnej činnosti) sa Vy stanete zamestnávateľom a máte povinnosť zraziť preddavok na daň + zaplatiť do SP úrazové a garančné poistenie (spolu 1,05% z odmeny), samozrejme zamestnanca musíte ako v SP aj zaregistrovať.

Čo sa týka tých ostatných dohôd - o dielo, o spolupráci ... uzatvorených podľa Obč. zák. - pozerala som to na prelome rokov a ak si dobre pamätám, tak takéto zmluvy tiež vytvárali z príjemcu a poskytovateľa služby - zamestnanca a zamestnávateľa pre účely platenia minimálne sociálnych odvodov (a to aj tých vyšších dôchodkových a nemocenských).

Vtedy som si obdobné záležitosti uzavrela tak, že je výhodnejšie aj prehľadnejšie uzavrieť v podobných prípadoch dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce.

Všetko dobré.
zamestnanec
08.03.11,06:12
Dakujem. Takze vlastne neexistuje jednoduche riesenie?
Ide naozaj o velmi malu sumu za poskytnutu sluzbu a vsetky tie byrokraticke zalezitosti z toho urobia pomaly niekolkomesacny projekt a mne sa ta sluzba niekolkonasobne predrazi.
blavaciko
08.03.11,09:19
zalezi od toho aka sluzba to bude, pri niektorych by stacila aj zmluva o dielo
zamestnanec
08.03.11,09:27
jedna sa o sluzbu suvisiacu s malou upravou web stranky.
zmluva o dielo nevytvara administrativne povinnosti? (odvody, dane, nahlasovanie na socpoist, a dan. urad...) ?
dragan.michal
08.03.11,10:00
Pri web stránke stačí jednoznačne zmluva o dielo. Nakoľko web stránka by mala byť zhotovená v rámci autorského zákona. Takže úplne bude stačiť tmluva o dielo a licenčná zmluva + preberací protokol, že ste web prebrali v rozsahu zadefinovanom v zmluve o dielo.
zamestnanec
08.03.11,10:07
ok, ako je to potom pri zmuve o dielo s administrativnymi povinnostami? (odvody, dane, nahlasovanie na socpoist, a dan. urad...)? dodavatel je FO nepodnikatel. dakujem.
dragan.michal
08.03.11,10:15
Uprímne v tomto sa nevyznám. Ale tu je link na HN kde o tom píšu:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40495090-autorska-zmluva-je-takmer-ako-zivnost