tomavi
07.03.11,21:50
Dobry den.
Chcela by som vas poziadat o radu.
Pred rokom sme zrekonstruovali byt - kuchyna, kupelna, wc. Vo wc sa nachadza vzduchotechnika-vetracia sachta. Tuto sachtu sme odpilili a napojili na nu plastove rury s mensim objemom do kolena. Pknasej rekonstrukcii, rekonstruovali aj susedia ale len kuchynu. Davali ja novy digestor, ale asi nie ten co taha vzduch do komina.
No asi 2 tyzdne na to prisli ze po nasej rekonstrukcii maju otrasny zapach v byte. Sla som sa tam pozriet a ten zapach bol fakt hrozny akokeby zdochnuta mys. Dohodli sme sa ze ieco skusia a ked nezaberie tak budeme musiet spravit nieco my.
Rok sa u nas neobjavili a po roku na nas poslali predsednicku bytovky s tym, ze nechceme spolupracovat a budu to riesit pravnou cestou.
Spravuje nas OSBD a to k nam poslalo pana zo stavebnej firmy. Ten hned vo dverach zacal kricat ze sme to spravili, ze ved to bol kominovy efekt a my sme tam dali koleno. a vsetko sa to konci u nas a ide to susedom nazad do bytu. A ze nase zrekonstruovae wc musime zburat a dat vzduchotehniku do povodneho stavu.
Susedia vravia ze ten smrad je vtedy ked pod nimi varia.
Ozaj, inac dom bol za komunistov vybudovany s cetralnym odsavanim, ktore ale predsednicka odstavila a zaklade toho, ze v hornych bytoch mali z toho hluk.
Co si o tom myslite? Musime to zburat a dat do povodneho stavu?
Dakujem
peton
08.03.11,04:51
Vzduchotechnika patrí pod spoločné zariadenia domu, a do nej ste vôbec nemali zasahovať. Ono mnohí si myslia, a nebol som výnimka, že vzduchotechnika slúži len na odsávanie pár, plynov, zápachu a mnohí do nej zasahujú bez potrebných súhlasov a uvedomení si ďalších súvislostí. Našťastie ja som sa pýtal, aj som sa mnohé dozvedel, a preto som od prerábky vzduchotechniky upustil. Napr. málokto vie, že plní aj ochrannú protipožiarnu funkciu. V prípade šíriaceho sa požiaru u susedov v šachte sa tento k vám do bytu nedostane, pretože "to monštrum zaberajúce kopec inak využiteľného miesta" :-) je vedené viacerými rúrami. Nie všetko postavené za socíku je teda zlé.

Žiaľ je pravdou, že väčšina domov to má odstavené práve z dôvodu, že vlastníci na najvyššom poschodí by museli bývať so štupľami v ušiach. V dnešných časoch si však myslím, že aj na toto jestvuje riešenie či vhodné zariadenie, ktoré to eliminuje a zvýši sa aj bezpečnosť. Ešte na záver. Susedom hore tiež vadil ten hluk, a bez toho aby sa niekoho pýtali, odstavili to (neviem akým spôsobom), byt si prerobili a hneď presne vedeli, v ktorom byte sa čo varí, alebo či má niekto žalúdočné či iné problémy. :-)
Odporučenie - dať do pôvodného stavu, ak je to ešte možné.
verkaz
08.03.11,07:50
Určite ste nemali zasahovať do spoločného zariadenia. Mali ste pri prerábke bytu vôbec na to povolenie ?
Toto vzniká tým, že vlastníci pri prerábaní bytov nehladia na ostatných, hlavne, že to mám prerobené pre moje uspokojenie.
V každom prípade to čo najskorej dajte do pôvodného stavu, lebo sa môže stať, že Vám to dá spraviť správca na Vaše náklady.
Predsedníčka sama nemohla dať odstaviť vzduchotechniku, určite na to mala dôvod.
Vo väčšine domov je táto aj tak nefunkčná alebo je už prerobená tak, aby nebola hlučná.