monika-s
20.12.05,19:48
Dobrý podvečer,

mám takýto prípad:

Prepravca -platca DPH - uskutočnil cestu na zadané miesto, kde mu však povedali, že daný tovar na prepravu nie je vyrobený. T.j. išiel naprázdno, no samozrejme náklady s touto prepravou mal. Chce túto cestu vyfakturovať odberateľovi.
Odberateľ navrhuje faktúru ako tzv. "zbytočnú prepravu" a to bez DPH.

Stretli ste sa s niečím takým?

Mne sa to nejak nezdá, ja by som fakturovala aj DPH, veď aj tak bude nakoniec predmetom odpočítania.

M.
Paula
20.12.05,19:02
Dobrý podvečer,

mám takýto prípad:

Prepravca -platca DPH - uskutočnil cestu na zadané miesto, kde mu však povedali, že daný tovar na prepravu nie je vyrobený. T.j. išiel naprázdno, no samozrejme náklady s touto prepravou mal. Chce túto cestu vyfakturovať odberateľovi.
Odberateľ navrhuje faktúru ako tzv. "zbytočnú prepravu" a to bez DPH.

Stretli ste sa s niečím takým?

Mne sa to nejak nezdá, ja by som fakturovala aj DPH, veď aj tak bude nakoniec predmetom odpočítania.

M.
Pravdu povediac, s termínom "zbytočná preprava" oslobodená od DPH navyše som sa ešte nestretla..............a je pravda, že odberateľ by na DPH nič nestratil. Debatovalo sa už o škode v rámci tovaru, kedy sa nemusí štátu vrátiť DPH uplatnená pri nákupe, ale tvoj problém tu ešte diskutovaný nebol. Zaujímajú aj mňa príspevky poradcov.
Soňula
21.12.05,06:53
Aj my sme mali taký prípad, s odberateľom sme sa dohodli na fakturácii "nezrealizovanej prepravy", fakturovala som s DPH niak automaticky, naklady na prepravu sme mali, ja myslím, že s DPH. V zákone o DPH som o takejto fakturácii bez DPH nič nenašla.
tonkat
21.12.05,07:59
Aj my to fakturujeme s dph ako "marnú jazdu". Veď plnením je preprava a tá sa uskutočnila. Že nenaložili, to je ich problém.
DušanČ
21.12.05,08:26
Ja som sa stretol tiež s pojmom "márna jazda." Bez DPH je možné fakturovať len v prípade, že v zmluve sú pre takýto prípad dohodnuté penále za nedodržanie zmluvných podmienok.
Jana Acsová
21.12.05,16:29
Takisto som sa stretla s pojmom "márna jazda" s tým, že pre prepravcu je to služba. Oslobodenie sa musí skúmať vo všetkých súvislostiach zákona a ak nie sú splnené podmienky, fakturuje sa s daňou.

Ak niekomu takto vznikla škoda, môže si uplatniť jej náhradu. T.j. ak za to, že tovar nebol pripravený k naloženiu niekto môže, firma, ktorej bola fakturovaná preprava môže fakturovať spôsobenú škodu, ktorá by už v tomto prípade nebola dodávkou služby a mohla by byť fakturovaná bez dane. Dobré by však bolo spísanie potrebnej dokumentácie, v prípade, že to nerieši zmluva, aby spôsobenie škody bolo preukázané a nezameniteľné s iným plnením.
Jajina
19.03.09,10:42
Po rokoch som sa vratila späť k tejto téme a prosím o Vás názor:

Keď som fakturovala márnu jazdu, ktorá mala byť uskutočnená z DE do CZ faktúru som slovenskej firme vystavila so slovenskou DPH.

Teraz mám prípad, keď márnu jazdu, ktorá mala byť uskutočnená z DE do CZ, fakturujem českej firme.
Otázka:
1.bude faktúra oslobodená od DPH a daňová povinnosť prejde na CZ odberateľa platcu DPH v CZ ?

alebo
2.keď márna jazda - zbytočný prejazd na nakládku bol vykonaný v nemecku mala by sa fakturovať nemecká DPH? Alebo rovno naša slovenská DPH?