Julča
08.03.11,09:35
Prosím o radu, najlepšie od niekoho kto má skúsenosti so žiadosťou o vrátenie DPH z Maďarska.

Poslali sme žiadosť o vratku DPH z Maďarska z faktúr za rok 2009.
Maďarský daňový úrad po nás teraz dodatočne vyžaduje doklad o vyvezení tovaru z Maďarska. Všetky faktúry boli z maďarského Metra, nakupovali sa potraviny pre firemnú reštauráciu. Faktúry boli vystavené a zaplatené s DPH. Problém je v tom, že nebola k nim pri vývoze vystavená CMR-ka. A maďarskému daňovému úradu nestačí len čestné prehlásenie o vývoze. Ako by ste dokázali vývoz tohto tovaru?

Má s tým niekto skúsenosti?

Maďarský dú nám robil problémy už pri prvom zaslaní faktúr. Hneď ako ich zaregistrovali, tak si od nás vyžiadali zmluvu medzi nami a Metrom o nákupe tovarov. prišlo mi to nezvyklé, ale tú dohodu sme im dodatočne zaslali.
Za rady ďakujem.
Julča
08.03.11,12:25
Prosím pomôžte. Potrebujem dať odpoveď do Maďarska.

Ďakujem.
Julča
09.03.11,07:53
Posúvam
Julča
10.06.11,09:38
Tak už mám odpoveď z maďarského daňového úradu. Ak mám správny preklad, tak nám Maďari odmietli vrátiť tú DPH a to asi s takýmto odôvodnením: " mali ste nárok na kúpu tovaru bez DPH, nakoľko ste tovar kúpili s DPH máte smolu" /to je vysvelenie v skratke/. Chceme sa sťažovať, ale už nie na daňový úrad v Maďarsku ale na nejakú inštitúciu v EÚ, viete mi poradiť?
Za rady ďakujem.
Kája.
10.06.11,10:23
Niečo podobné robí aj české Makro, vystavia faktúru na ktorej je IČ DPH odberateľa, ale faktúra je vystavená s DPH a keď do 15 dní prídete znovu do Makra, faktúru opravia a vrátia DPH. Konzultovala som tento postup aj s kontrolórkami DPH a spoločne sme dozpeli k záveru, že sa takto dodávateľ chráni. Z opatrnosti predajú s DPH a keď prídeš DPH ti vrátia.
Julča
10.06.11,11:35
To som nevedela, že to robí aj české Metro. Prosím ťa napíš mi aké doklady to české Metro vyžaduje. Lebo ja som z maďarského Metra dostala list na A4 s ich požiadavkami. Ako dokladujete vývoz tovaru z ČR?
Po mne chcú: úradné doklady alebo verejné listiny /to je potvrdenie príslušným úradným orgánom, alebo verejným notárom členského štátu o tom, že sa vývoz uskutočnil -toto neviem ako im mám dokladovať!
-a ďaľšia vec: doklad o uvedení faktúry v priznaní DPH /ale keď je faktúra s DPH , tak mi predsa nevstupuje do daňového priznania na DPH/ -toto ako poriešiť?

Za rady ďakujem.
Stefan2005
10.06.11,12:23
Spôsob preukázania - vydokladovania vývozu tovaru do iného členského štátu v prípade nákupu s 0% DPH - podľa APEH-u (obdoba DRSR):
http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas.html