Mato1965
08.03.11,09:51
Dobrý deň,

Mal som menšiu haváriu auta, ktorá bola uznaná ako poistná udalosť.
Zo servisu som dostal faktúru za opravu, ktorú som zaplatil v hotovosti a tento účtovný prípad som zaučtoval v PD do VOZD - prevadzková réžia - a do DPH.

O dva týždne neskor som dostal poistné plnenie od poisťovne za opravu automobilu v sume cena bez DPH znižená o spoluúčasť.

Tento príjem si účtujem v PD ako príjem ovplyvňujúci ZD. Mám dve možnosti:

1. Príjem dám do stĺpca 12 - Ostatné príjmy ovplyvňujúce ZD
2. Príjem dám do stĺpca 18 - Prevadzková réžia, ale s mínusom, keďže sa tento príjem priamo súvisí s výdavkom, ktorý bol zaučtovaný v tomto stĺpci.

Ktorý postup je správny z účtovného hľadiska? Alebo sú rovnocenné?
Z daňového hľadiska je zrejme, že je to jedno, lebo povedú k rovnakému základu dane ...

Ďakujem za odpovede.
Mato1965
09.03.11,08:25
Nik neporadi?
Alena Šimová
16.03.11,06:37
Dobrý deň,

Mal som menšiu haváriu auta, ktorá bola uznaná ako poistná udalosť.
Zo servisu som dostal faktúru za opravu, ktorú som zaplatil v hotovosti a tento účtovný prípad som zaučtoval v PD do VOZD - prevadzková réžia - a do DPH.

O dva týždne neskor som dostal poistné plnenie od poisťovne za opravu automobilu v sume cena bez DPH znižená o spoluúčasť.

Tento príjem si účtujem v PD ako príjem ovplyvňujúci ZD. Mám dve možnosti:

1. Príjem dám do stĺpca 12 - Ostatné príjmy ovplyvňujúce ZD
2. Príjem dám do stĺpca 18 - Prevadzková réžia, ale s mínusom, keďže sa tento príjem priamo súvisí s výdavkom, ktorý bol zaučtovaný v tomto stĺpci.

Ktorý postup je správny z účtovného hľadiska? Alebo sú rovnocenné?
Z daňového hľadiska je zrejme, že je to jedno, lebo povedú k rovnakému základu dane ...

Ďakujem za odpovede.
Podľa mňa je správny prvý postup, predsa na banku príjmeš peniaze.
dede2
16.03.11,08:20
Ja to úctujem ako príjem. Výdavok za opravu si môžeš uplatniť do VOZD len do výšky prijatých náhrad.
Mato1965
16.03.11,22:47
A preco nie v plnej vyske?