0500429
08.03.11,12:00
Dobry den,

prosim vas,

ak v priebehu mesiaca umrie dieta, na ktore rodic pobera danovy bonus, ma narok na DB aj za mesiac, v ktorom dieta umrelo? (datum umrtia 3.2.2011).

ak v priebehu mesiaca je dieta vylucene zo skoly pre absencie, ma narok zamestnanec na DB aj za mesiac, v ktorom dieta bolo vylucene zo skoly? (datum vylucenia 25.2.2011).

Dakujem.
katka50
08.03.11,11:12
Dobry den,

prosim vas,

ak v priebehu mesiaca umrie dieta, na ktore rodic pobera danovy bonus, ma narok na DB aj za mesiac, v ktorom dieta umrelo? (datum umrtia 3.2.2011).Áno

ak v priebehu mesiaca je dieta vylucene zo skoly pre absencie, ma narok zamestnanec na DB aj za mesiac, v ktorom dieta bolo vylucene zo skoly? (datum vylucenia 25.2.2011).Áno

Dakujem.
Áno v obidvoch prípadoch je nárok na DB po splnení ostat. podmienok, lebo časť mesiaca bolo nezaopatrené.

Zákon 595/2003 § 33 ods.5

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie.Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
0500429
08.03.11,18:16
Vdaka. Asi "stres" obdobie, dlhsie som hladala, a slovko na zaciatku som najst nevedela...
Reny
11.04.11,11:22
Mám takú otázku. Zamestnanec, ktorý si uplatňuje DB na dcéru-vysokoškoláčku mi dnes priniesol Rozhodnutie o vylúčení dcéry zo štúdia. List bol napísaný 1.4.2011, poslaný 5.4.2011(podľa pečiatky pošty) a prevzatý 7.4.2011. V liste sa uvádza: "toto rozhodnutie nadobúda právoplatnosť dňom jeho doručenia. Uvedeným dňom prestávate byť študentom TUKE a skončí sa Vaše štúdium predmetného študijného programu...".
Teda z uvedeného vyplýva, že dňom 7.4.2011 prestáva byť študentkou. Teda daňový bonus mu ešte patrí aj za mesiac apríl 2011. Pochopila som to správne? Dnes bol totiž na ÚPSVaR ohľadom rodinných prídavkov a tam mu povedali, že za mesiac apríl mu už rodinné prídavky na dcéru nepatria. Teraz som na pochybách, či mu tn DB patrí alebo nie. Alebo sa pomýlila pani na ÚPSVaR?? Pomôžte mi prosím. Ďakujem R.
Tweety
11.04.11,11:35
Mám takú otázku. Zamestnanec, ktorý si uplatňuje DB na dcéru-vysokoškoláčku mi dnes priniesol Rozhodnutie o vylúčení dcéry zo štúdia. List bol napísaný 1.4.2011, poslaný 5.4.2011(podľa pečiatky pošty) a prevzatý 7.4.2011. V liste sa uvádza: "toto rozhodnutie nadobúda právoplatnosť dňom jeho doručenia. Uvedeným dňom prestávate byť študentom TUKE a skončí sa Vaše štúdium predmetného študijného programu...".
Teda z uvedeného vyplýva, že dňom 7.4.2011 prestáva byť študentkou. Teda daňový bonus mu ešte patrí aj za mesiac apríl 2011. Pochopila som to správne? Dnes bol totiž na ÚPSVaR ohľadom rodinných prídavkov a tam mu povedali, že za mesiac apríl mu už rodinné prídavky na dcéru nepatria. Teraz som na pochybách, či mu tn DB patrí alebo nie. Alebo sa pomýlila pani na ÚPSVaR?? Pomôžte mi prosím. Ďakujem R.
DB za mesiac apríl ešte rodičia majú.
§33
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Keby sme čítali príspevky, táto odpoveď tu už je v prísp. 2. od Katky.
Mila123
11.04.11,11:37
Jasné...nárok na DB ako aj na PnD vzniká aj za jeden deň starostlivosti už o nezaopatrené dieťa...i keď je dospelé......
ivka70
11.04.11,11:39
Jasné...nárok na DB ako aj na PnD vzniká aj za jeden deň starostlivosti už o nezaopatrené dieťa...i keď je dospelé......

Suhlasim.
dokonca si myslim, ze aj pridavky na dieta je potrebne este raz reklamovat, lebo aj na tie je este narok za april.
Riadne sa pisomne odvolat k vyjadreniu o ukonceni poberatia RP, ak tie nebudu priznane aj za april.
Reny
11.04.11,12:45
Ďakujem všetkým za odpovede. R.
kalko
13.04.11,18:56
Dobrý deň,
ide o rozvedené manželstvo so striedavou starostlivosťou o deti. Môže sa poberanie daňového bonusu rozdeliť medzi rodičov?
Chobot
14.04.11,08:30
Dobrý deň,
ide o rozvedené manželstvo so striedavou starostlivosťou o deti. Môže sa poberanie daňového bonusu rozdeliť medzi rodičov?

Upresni, čo myslíš tým "rozdeliť medzi rodičov".
kalko
14.04.11,11:16
Rozdeliť Daňový bonus medzi rodičov - poberanie bonusu na jedno dieťa pre otca a na druhé pre matku.
veronikasad
14.04.11,11:22
Rozdeliť Daňový bonus medzi rodičov - poberanie bonusu na jedno dieťa pre otca a na druhé pre matku.
Takto to asi nepôjde. Skôr za obdobie kedy bolo v spoločnej domácnosti otca - vyplatiť otcovi, počas pobytu v spoločnej domácnosti matky - vyplatiť matke. To by možno šlo v DP.

Ak sa rodičia dohodli na striedavej starostlivosti, nevedia sa dohodnúť na "posune" DB medzi sebou ?
Melnick
14.04.11,11:26
Myslím, že sa daňový bonus kľudne môže prirovnať k ping-pongovej loptičke.:) Raz na jednej, raz na druhej strane.
Chobot
14.04.11,11:58
Rozdeliť Daňový bonus medzi rodičov - poberanie bonusu na jedno dieťa pre otca a na druhé pre matku.

Práve to som chcel vedieť. Práveže takéto rozdelenie nie je možné. Buď poberá na všetky deti daň. bonus jeden alebo druhý rodič. Nemôže jeden na jedno dieťa a druhý na druhé dieťa.

Je ale možné, že napr. január až máj bude poberať jeden rodič a jún až december bude druhý rodič ale na obe deti spoločne.
ivka70
14.04.11,12:06
Pokial obaja rodicia pracuju, rozmyslala by som nad delenim - jeden danovy bonus, druhy pridavky na dieta .... vyska je cca. rovnaka.
kalko
14.04.11,13:41
Ďakujem za odpovede
ingak
28.04.11,15:01
Zamestnanec chce poberať daňový bonus na dieťa (rok narodenia 1997). Máme rodný list. Musí preukázať ešte potvrdenie zo školy alebo potvrdenie o poberaní prídavku na vyživované dieťa? Pokiaľ dieťa bolo ešte v povinnej školskej dochádzke, myslím že 15, tak DU požadoval len rodný list. Mám žiadať ešte ďalšie potvrdenie od zamestnanca okrem rodného listu, aby sme to mali vporiadku?
Mila123
28.04.11,15:54
Zamestnanec chce poberať daňový bonus na dieťa (rok narodenia 1997). Máme rodný list. Musí preukázať ešte potvrdenie zo školy alebo potvrdenie o poberaní prídavku na vyživované dieťa? Pokiaľ dieťa bolo ešte v povinnej školskej dochádzke, myslím že 15, tak DU požadoval len rodný list. Mám žiadať ešte ďalšie potvrdenie od zamestnanca okrem rodného listu, aby sme to mali vporiadku?
potvrdenie o návšteve školy máš žiadať po skončení povinnej školskej dochádzky....a tá je 10 ročná....toho roku sa žiadajú potvrdenia detí narodené v roku 1995....
ingak
28.04.11,16:25
13 rokov a tento rok bude mať 14.
Vďaka za radu, mám rodný list, to stačí.
JM1968
02.05.11,07:29
Zdravím, prosím zamestnakyňa prešla na 3hod.prac.čas s mesačným brutto príjmom 160€. Viem správne, že daňový bonus na dieťa vzniká, ak zarobí viac ako 158,50€ v hrubom mesačne? Ďakujem.
Tamila
02.05.11,07:33
Zdravím, prosím zamestnakyňa prešla na 3hod.prac.čas s mesačným brutto príjmom 160€. Viem správne, že daňový bonus na dieťa vzniká, ak zarobí viac ako 158,50€ v hrubom mesačne? Ďakujem.
Ak má polovicu minimálnej mzdy v konkrétnom mesiaci, nárok jej vznikne.
160 € - áno
JM1968
02.05.11,07:35
Ak má polovicu minimálnej mzdy v konkrétnom mesiaci, nárok jej vznikne.
160 € - áno
Ďakujem, pekný deň prajem