jadranka111
08.03.11,13:30
poprosím o radu, kam zaúčtovať poistné do ZP v JU? Program ALfa. Urobila som to tak, že som dala výdaj z banky /bolo platené z účtu/ a keď som tam zadala, že odvody, tak ma to hodilo do záväzkov a tam mi to svieti ako neuhradené. Pritom to je uhradené z banky. Tak neviem ako na to?:confused: Poradíte?
rodina1
08.03.11,12:34
poprosím o radu, kam zaúčtovať poistné do ZP v JU? Program ALfa. Urobila som to tak, že som dala výdaj z banky /bolo platené z účtu/ a keď som tam zadala, že odvody, tak ma to hodilo do záväzkov a tam mi to svieti ako neuhradené. Pritom to je uhradené z banky. Tak neviem ako na to?:confused: Poradíte?
Odvod do ZP máš zaevidovaný v záväzkoch?
Ak áno, pri úhrade musíš ísť cez F7, vybrať príslušný záväzok a dať uhradiť.
jadranka111
08.03.11,13:52
nemám ho tam zaevidovaný, má byť, myslela som, že každý mesiac urobím len úhradu, /trvalý príkaz v banke/
Prima73
08.03.11,15:58
ZP musi byt zaevidovane v zaväzkoch, najlepsie za kazdy mesiac zvlast. Pri uhrade poistneho v Alfe treba zaskrtnut "Uhrada zaväzku" a tym sa zaväzok sparuje s uhradou.
Enyma
08.03.11,17:40
Ahoj, ja učtujem v alfe, odvody do fondov za szčo, ako aj odvody za zamestnávateľa a zamestnancov nahadzujem do záväzkov.

odvody za szčo - 25 - F7 výber záväzku, úhrada banka alebo hotovosť, zakliknuté políčko úhrada záväzku.
Ak neeviduješ odvody do fondov v záväzkoch, tak úhrada napr. banka, kód 25 - odvody, ale nesmieš mať zakliknuté políčko záväzky, ak sú zakliknuté, len ich odklikneš.

enyma
rodina1
08.03.11,18:01
Ak neeviduješ odvody do ZP, alebo SP v záväzkoch, porušuješ tým zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave jednoduchého účtovníctva

(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)


Poznámky pod čiarou
17)Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html) poistení v znení neskorších predpisov.
19)Zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
jadranka111
09.03.11,06:57
vďaka
vikuš
09.03.11,12:33
Dobrý deň mohla by som sa spýtať poistné do ZP a SP mám zaevidované v záväzkoch odvody do fondov za každý mesiac, keď idem dať úhradu ako účel úhrady dám výdavok z bank. účtu iný neovplyvňujúci daň z príjmu?
Prima73
09.03.11,19:28
Ak SZCO uhradil ZP viac ako mal a teraz mu svieti rozdiel v zavazkoch, je treba s tym nieco robit, alebo staci, ked to vysporiada v RZZP za rok 2010. Ide o cca 4 eura zaplatene navyse. Ked bude mat RZZP, tak to v tomto roku (2011) da ako pohladavku voci ZP a zauctuje ako VNZD alebo to neda ako pohladavku, ale to sparuje s tym vysvietenym zaväzkom z roku 2010 tiez ako VNZD? Co bude spravne?
rodina1
09.03.11,19:33
Dobrý deň mohla by som sa spýtať poistné do ZP a SP mám zaevidované v záväzkoch odvody do fondov za každý mesiac, keď idem dať úhradu ako účel úhrady dám výdavok z bank. účtu iný neovplyvňujúci daň z príjmu?
Za živnostníka je do výdavok odvody do fondov, za zamestnancov je to výdavok - mzdy.
Prima73
11.03.11,05:58
Ak SZCO uhradil ZP viac ako mal a teraz mu svieti rozdiel v zavazkoch, je treba s tym nieco robit, alebo staci, ked to vysporiada v RZZP za rok 2010. Ide o cca 4 eura zaplatene navyse. Ked bude mat RZZP, tak to v tomto roku (2011) da ako pohladavku voci ZP a zauctuje ako VNZD alebo to neda ako pohladavku, ale to sparuje s tym vysvietenym zaväzkom z roku 2010 tiez ako VNZD? Co bude spravne?

posuvam