kajkape
08.03.11,15:19
SZČO, daňové priznanie typ B, základ dane pod 15 tis. Eur. Chce odpočet na manželku, ale tá 9-12 pracovala. Vo svojom daňovom priznaní si ona uplatnila NČZD len za sept. až december (4 mesiace). Zvyšných 8 si chce uplatniť on (poberala rodičovský príspevok)
Viem, že urobím 4025,70 / 12 * 8 M , ale čo ďalej. Tých 8 mesiacov posudzujem, že nemala vlastný príjem alebo posudzujem celých 12 mesiacov, že mala vlastný príjem (pre lepší výpočet nech je to 1000 Eur/ mesiac)
V tom prvom prípade dám ako NČZD na manželku 4 025,7 / 12 * 8
ale v tom druhom to už vychádza ako rozdiel 4025,70 - 4000, čiže len 25,70 odpočítateľná položka?
Ktoré je prosím správne, lebo nikde som o tom nenašla bližšie.
Moc ďakujem.K.
ivka70
08.03.11,14:25
Preco si manzelka uplatnila NCZD len za cast roka? Ona ma narok uplatnit si celu nezdanitelnu cast, teda na 4025,7 EUR.

Manzel si moze na nu uplatnit rozdiel mezdi 4025,7 EUR (ak boli manzelmi cely rok 2010) a jej prijmom, do ktoreho sa okrem prijmov zo zamestnania pocita aj materska, PN a podpora v nezamestnanosti.
macula
08.03.11,14:25
Na uplatnenie NČ na manželku sa berie do úvahy jej príjem za rok 2010, t.j., ak pracovala na PZ tak hrubý príjem mínus odvody a prirátať aj rodičovský príspevok a až potom od sumy 4025,7 odrátaš jej príjem a čo ti vyjde, tak to je tá odpočítateľná časť na manželku.
opravujem : rodičovský sa neráta do príjmov na účely uplatnenia NČ na manželku
ivka70
08.03.11,14:27
ivka70
08.03.11,14:28
Na uplatnenie NČ na manželku sa berie do úvahy jej príjem za rok 2010, t.j., ak pracovala na PZ tak hrubý príjem mínus odvody a prirátať aj rodičovský príspevok a až potom od sumy 4025,7 odrátaš jej príjem a čo ti vyjde, tak to je tá odpočítateľná časť na manželku.

POZOR, rodicovsky prispevok je statna socialna davka, ten sa do prijmu manzelky nepocita.
kajkape
08.03.11,15:07
lebo to tak zatial chceli

to viem, co ste napisali, ale to iste plati aj pri pomernej casti?
kajkape
08.03.11,15:09
toto viem, ale vztahuje sa presne toto iste aj na pomerne odpocitanie?
kajkape
08.03.11,15:11
priznam sa, ze som hladala prave so slovnym spojenim "pomerna cast NČZD na manželku", ale určite prezriem všetky linky, ktore ste mi poslali, najma, ked viete, ze sa tam tato tema nachadza. Dakujem moc.
ivka70
08.03.11,15:12
lebo to tak zatial chceli

to viem, co ste napisali, ale to iste plati aj pri pomernej casti?


toto viem, ale vztahuje sa presne toto iste aj na pomerne odpocitanie?

Prepac, ale netusim na co reagujes .... skus to upresnit, nech vieme, na co sa pytas ....
Skus pouzivat tlacidlo cituj, ak reagujes na konkretny prispevok, bude to prehladnejsie.

co kto chcel? ti manzelia? plati pre nich zakon ako pre vsetkych, nie?
aku pomernu cast mas na mysli?
ake pomerne odpocitanie?
kajkape
08.03.11,15:20
Tak žiaľ, žiadna z tých liniek, ktoré ste uviedli, nehovorí o tom "mojom" prípade. pretože on si môže uplatniť len 4025,70/12*8 = 2 383,80 Eur. Za tých 8 M nemala žiadny príjem, takže uplatním celé alebo posudzujem podľa jej príjmu za celý rok 2010 /hoci za obdobie, kedy dosahovala príjem, daňové vyplnila a uplatnila si NČZD len za tie 4 mesiace,aby ostatné mohol uplatniť muž/.
Veľmi pekne vám ďakujem za rady a trpezlivosť pri vysvetľovaní.
ivka70
08.03.11,15:25
Tak žiaľ, žiadna z tých liniek, ktoré ste uviedli, nehovorí o tom "mojom" prípade. pretože on si môže uplatniť len 4025,70/12*8 = 2 383,80 Eur. Za tých 8 M nemala žiadny príjem, takže uplatním celé alebo posudzujem podľa jej príjmu za celý rok 2010 /hoci za obdobie, kedy dosahovala príjem, daňové vyplnila a uplatnila si NČZD len za tie 4 mesiace,aby ostatné mohol uplatniť muž/.
Veľmi pekne vám ďakujem za rady a trpezlivosť pri vysvetľovaní.

Este raz:

nezavisi od toho, ako dlho clovek v roku pracoval, narok na nezdanitenu cast zakladu dane ma VZDY KAZDY za cely rok, ma ho aj malolete dieta, aj clovek, co bol cely rok student, aj ten, co bol cast roka nezamestnany a cast pracoval.

Narok na uplatnenie ulavy na manzelku opat nezavis od toho, co a kedy manzelka robila, narok je 4025,7 EUR minus prijmy manzelky.
Ktore su to a ako skutocnu ulavu vypocitat, mas uz v predch. prispevkoch.
Tychto 4025,7 sa krati len v pripade, ak manzelstvo netrvalo cely rok (napr. ak sa brali v juli v roku , za ktory robis DP, tak by bol narok len na 2025,85 EUR a od tejto sumy by sa odpocitavali prijmy manzelky)
kajkape
08.03.11,15:26
Prepac, ale netusim na co reagujes .... skus to upresnit, nech vieme, na co sa pytas ....
Skus pouzivat tlacidlo cituj, ak reagujes na konkretny prispevok, bude to prehladnejsie.

co kto chcel? ti manzelia? plati pre nich zakon ako pre vsetkych, nie?
aku pomernu cast mas na mysli?
ake pomerne odpocitanie?


zákon predsa stále umožňuje rozdeliť medzi manželov NČZD, môžem sa mýliť.
Manželka jan.-august - rodičovská dovolenka a žiadny príjem okrem soc.dávok.
September - december pracovala na PZ, do daňového si dala zarátať len NČZD za 4 mesiace (nie celý rok, aby zvyšných 8 zarátal manžel)

No a nerozumiem, tomu, či mám posudzovať tých 8 mesiacov samostatne (pri posudzovani u manžela, že NČZD na manželku je len 8 mesiacov) alebo to brať komplexne, že mala príjem /aj keď za tých 8 M nemala/ v 2010 a je to ten klasicky rozdiel 4025,70 a vlastný príjem ....
prepáčte, ale ozaj som v tom zamotaná a možno to len zbytočne komplikujem.
Chceli to rozdeliť kvôli tomu, aby mužovi vyšla menšia daň.
Katy a R
08.03.11,15:27
Tak žiaľ, žiadna z tých liniek, ktoré ste uviedli, nehovorí o tom "mojom" prípade. pretože on si môže uplatniť len 4025,70/12*8 = 2 383,80 Eur. Za tých 8 M nemala žiadny príjem, takže uplatním celé alebo posudzujem podľa jej príjmu za celý rok 2010 /hoci za obdobie, kedy dosahovala príjem, daňové vyplnila a uplatnila si NČZD len za tie 4 mesiace,aby ostatné mohol uplatniť muž/.
Veľmi pekne vám ďakujem za rady a trpezlivosť pri vysvetľovaní.

.. tak to si mala hneď napísať, že v roku 2010 boli manželmi len 8 mesiacov .. :confused: či :confused:
kajkape
08.03.11,15:28
Este raz:

nezavisi od toho, ako dlho clovek v roku pracoval, narok na nezdanitenu cast zakladu dane ma VZDY KAZDY za cely rok, ma ho aj malolete dieta, aj clovek, co bol cely rok student, aj ten, co bol cast roka nezamestnany a cast pracoval.

Narok na uplatnenie ulavy na manzelku opat nezavis od toho, co a kedy manzelka robila, narok je 4025,7 EUR minus prijmy manzelky.
Ktore su to a ako skutocnu ulavu vypocitat, mas uz v predch. prispevkoch.
Tychto 4025,7 sa krati len v pripade, ak manzelstvo netrvalo cely rok (napr. ak sa brali v juli v roku , za ktory robis DP, tak by bol narok len na 2025,85 EUR a od tejto sumy by sa odpocitavali prijmy manzelky)

dakujem,
overim snad este u ineho prispievatela a na danovom, ak sa mi podari dovolat sa.
ivka70
08.03.11,15:29
zákon predsa stále umožňuje rozdeliť medzi manželov NČZD, môžem sa mýliť.
MYLIS SA, vysvetlene vyssie.
Cize tvoje uvazovanie je cele zalozene na mylnom predpoklade, ze si je len jedna nezdanitelna cast.
Su 2. Jedna, ktoru si uplatnuje danovik, druha, ktoru si iny danovnik uplatnuje na manzela/ku.

Myslim, ze si to cele mylis s rozdelenim danovej povinnosti (napr. pri dani z predaja domu ci dani z prenajmu a pod.)
Manželka jan.-august - rodičovská dovolenka a žiadny príjem okrem soc.dávok.
September - december pracovala na PZ, do daňového si dala zarátať len NČZD za 4 mesiace (nie celý rok, aby zvyšných 8 zarátal manžel)

No a nerozumiem, tomu, či mám posudzovať tých 8 mesiacov samostatne (pri posudzovani u manžela, že NČZD na manželku je len 8 mesiacov) alebo to brať komplexne, že mala príjem /aj keď za tých 8 M nemala/ v 2010 a je to ten klasicky rozdiel 4025,70 a vlastný príjem ....
prepáčte, ale ozaj som v tom zamotaná a možno to len zbytočne komplikujem.
Chceli to rozdeliť kvôli tomu, aby mužovi vyšla menšia daň.

v texte
kajkape
08.03.11,15:30
.. tak to si mala hneď napísať, že v roku 2010 boli manželmi len 8 mesiacov .. :confused: či :confused:

boli manželmi celých 12 mesiacov
kajkape
08.03.11,15:34
v texte

prepacte, urcite sa klaniam pred vasimi znalostami, ale sposob, akym komunikujete?
evidente tu vystupujem ako uplne neznala, ze neviem, ze su je NCZD na danovnika a na manzelku? verte ze viem
a len som sa pytala, kedze v zakone nikde nevidim cierne na bielom ci nieco take nie je mozne...pytam sa na porade.
Este raz dakujem za pomoc ivka70, nepomohli ste, zbytocne ste vyvolali vo mne len kopec nejasnosti.
ewita888
08.03.11,15:48
Ivka to vysvetlila úplne jasne, jasnejšie to hádam už ani nejde.. jednoducho - nezd. časť na ČLOVEKA sa nedelí a nedá sa deliť na dvoch ľudí.. vždy má jeden človek nárok na NČZD, v roku 2010 je to čiastka 4025,7..
Katy a R
08.03.11,15:50
prepacte, urcite sa klaniam pred vasimi znalostami, ale sposob, akym komunikujete?
evidente tu vystupujem ako uplne neznala, ze neviem, ze su je NCZD na danovnika a na manzelku? verte ze viem
a len som sa pytala, kedze v zakone nikde nevidim cierne na bielom ci nieco take nie je mozne...pytam sa na porade.
Este raz dakujem za pomoc ivka70, nepomohli ste, zbytocne ste vyvolali vo mne len kopec nejasnosti.

Ak vieš, čo je NZDČ na manželku ... a manželmi boli 12 mesiacov ... tak prečo chceš uplatňovať nejakú pomernú časť :confused: :eek: :eek:
viď § 11 zák o DzP .. tam je to čierne na bielom.
http://www.porada.sk/t130310-odpocitatelna-polozka-2010-a.html?highlight=nezdanite%B5n%E1+%E8as%BB+man%BEe lku
http://www.porada.sk/t71826-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html?highlight=nezdanite%B5n%E1+%E8as%BB+ man%BEelku
.. a tých tém je oveľa viac ....:)
http://www.porada.sk/t3488-nezdanitelna-cast-zd-na-manzelku.html?highlight=nezdanite%B5n%E1+%E8as%BB+ man%BEelku
truch
08.03.11,15:50
zákon predsa stále umožňuje rozdeliť medzi manželov NČZD, môžem sa mýliť.
Manželka jan.-august - rodičovská dovolenka a žiadny príjem okrem soc.dávok.
September - december pracovala na PZ, do daňového si dala zarátať len NČZD za 4 mesiace (nie celý rok, aby zvyšných 8 zarátal manžel)

No a nerozumiem, tomu, či mám posudzovať tých 8 mesiacov samostatne (pri posudzovani u manžela, že NČZD na manželku je len 8 mesiacov) alebo to brať komplexne, že mala príjem /aj keď za tých 8 M nemala/ v 2010 a je to ten klasicky rozdiel 4025,70 a vlastný príjem ....
prepáčte, ale ozaj som v tom zamotaná a možno to len zbytočne komplikujem.
Chceli to rozdeliť kvôli tomu, aby mužovi vyšla menšia daň.

Kajkape, trochu sa v tom motáš:) Každý má svoju NČZD, máš ju ty a má ju aj tvoj manžel. Ty si mala príjmy len za 4 mesiace, bolo by dobré napísať v akej výške. Určite budeš mať preplatok na dani /podľa výšky príjmu/. Tvoj manžel ma tiež nárok na plnú NČZD a podľa výšky tvojho príjmu si môže odpočítať časť aj na teba. Ten tvoj príjem musí byť nižší ako ročná NČZD, aby si manžel mohol znížiť základ dane.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne:)
vieraaaa
08.03.11,15:57
Ja by som to napísala ešte takto. Ty si môžeš uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na celý rok, tj. 4025,70 €. Tvoj manžel si môže uplaniť na seba tiež celú nezdaniteľnú čiastku za celý rok, tj. 4025,70 €. Manžel si môže okrem toho uplatniť na Teba rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou na celý rok, tj. 4025,70 € mínus Tvoj príjem za minulý rok.
Tam nie je dôvod, rozlišovať, či si 8 mesiacov robila, alebo nerobila a podľa toho si uplatňovať nezdaniteľnú čiastku.
zamestnanec
08.03.11,16:06
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
Katy a R
08.03.11,16:14
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?

No ak vám zamestnávateľ nerobil RZD .. tak obidvaja podávate DP .. ak boli iba tie príjmy, čo píšeš .. tak DP typ A.
treba si uplatniť aj daňový bonus .. predpokladám, že výjde pri príjme zo Záv činnosti za 5 mesiacov.
Ostatné .. či napr výjde NZDČ na manželku .. to už treba vypočítať (záleží od príjmu):confused:
kajkape
08.03.11,17:43
Kajkape, trochu sa v tom motáš:) Každý má svoju NČZD, máš ju ty a má ju aj tvoj manžel. Ty si mala príjmy len za 4 mesiace, bolo by dobré napísať v akej výške. Určite budeš mať preplatok na dani /podľa výšky príjmu/. Tvoj manžel ma tiež nárok na plnú NČZD a podľa výšky tvojho príjmu si môže odpočítať časť aj na teba. Ten tvoj príjem musí byť nižší ako ročná NČZD, aby si manžel mohol znížiť základ dane.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne:)

ach, truch, dakujem za pomoc. Motam, motam. Ide o kamosku a jej muza, ale ak sa lepsie pise, ze ja, budis.....

tak ako pisala "vieraaa" v dalsom komente, teda plati, ze:
1. odpocitam v manzelkinom DP celych 4025,70 Eur jej odpocitatelnu polozku na danovnika, jasne, ze jej vyjde preplatok na dani a v podstate jej vsetko vratia
2. este mozem urobit aj to, ze urobim rozdiel 4025,70 - vlastne prijmy manzelky ?
nezavana to nejakou duplicitou?
kajkape
08.03.11,17:47
Ja by som to napísala ešte takto. Ty si môžeš uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na celý rok, tj. 4025,70 €. Tvoj manžel si môže uplaniť na seba tiež celú nezdaniteľnú čiastku za celý rok, tj. 4025,70 €. Manžel si môže okrem toho uplatniť na Teba rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou na celý rok, tj. 4025,70 € mínus Tvoj príjem za minulý rok.
Tam nie je dôvod, rozlišovať, či si 8 mesiacov robila, alebo nerobila a podľa toho si uplatňovať nezdaniteľnú čiastku.

vieraaa velmi pekne vam dakujem za pomoc. viem, ze podakovanie /aj truchovi vas neuzivi :) ale takto mi to pride logicke. este raz vdaka :D
truch
08.03.11,18:11
ach, truch, dakujem za pomoc. Motam, motam. Ide o kamosku a jej muza, ale ak sa lepsie pise, ze ja, budis.....

tak ako pisala "vieraaa" v dalsom komente, teda plati, ze:
1. odpocitam v manzelkinom DP celych 4025,70 Eur jej odpocitatelnu polozku na danovnika, jasne, ze jej vyjde preplatok na dani a v podstate jej vsetko vratia
2. este mozem urobit aj to, ze urobim rozdiel 4025,70 - vlastne prijmy manzelky ?
nezavana to nejakou duplicitou?

Nenazýva, majú na to nárok:)
presne tak, urobíš rozdiel 4025,70 - príjmy manželky :) a to si môže nárokovať manžel
kajkape
08.03.11,18:17
Nenazýva, majú na to nárok:)
presne tak, urobíš rozdiel 4025,70 - príjmy manželky :) a to si môže nárokovať manžel

tak este dakujem velmi pekne
K
veronikasad
08.03.11,18:52
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
doplň prosím výšku zdanitelných príjmov (zo zamestnania) od manžela aj manželky.
zamestnanec
08.03.11,22:32
doplň prosím výšku zdanitelných príjmov (zo zamestnania) od manžela aj manželky.

Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov - manzel : 19907, manzelka: 16520
zamestnanec
10.03.11,19:09
nikto, nic? :confused:
veronikasad
10.03.11,19:33
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
nemáš nárok na uplatnenie NČZD na manželku vo svojom DP.
Môžeš si uplatniť celoročnú NČZD a časť zrazenej dane sa ti vráti. Vznikol ti nárok na doplatenie DB na dieťa za zostávajúce mesiace.

Manželka si tiež môže uplatniť celoročnú NČZD - časť zrazenej dane sa jej vráti. Materské a rodičovský príspevok nie je zdanitelný príjem
jankakle
15.03.11,13:38
.. tak to si mala hneď napísať, že v roku 2010 boli manželmi len 8 mesiacov .. :confused: či :confused:


dobrý deň, ja by som sa chcela poradiť, ako to je ak sme manželmi boli len časť roka, a ja som mala príjmy len pred manželstvom, ako si teraz môj manžel za mňa uplatní nezdaniteľnú časť?
Je to 4025,28/12 * počet mesiacov manželstva (počas manželstva som nemala žiadne príjmy)
Alebo je to (4025,28 - moje príjmy za celý rok) / 12 * počet mesiacov manželstva

Ďakujem
Katy a R
15.03.11,13:42
dobrý deň, ja by som sa chcela poradiť, ako to je ak sme manželmi boli len časť roka, a ja som mala príjmy len pred manželstvom, ako si teraz môj manžel za mňa uplatní nezdaniteľnú časť?
Je to 4025,28/12 * počet mesiacov manželstva (počas manželstva som nemala žiadne príjmy)
Alebo je to (4025,28 - moje príjmy za celý rok) / 12 * počet mesiacov manželstva

Ďakujem

.. veď tu to máš ;)http://www.porada.sk/t161296-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html
ewita888
15.03.11,13:46
dobrý deň, ja by som sa chcela poradiť, ameko to je ak sme manželmi boli len časť roka, a ja som mala príjmy len pred manželstvom, ako si teraz môj manžel za mňa uplatní nezdaniteľnú časť?
Je to 4025,28/12 * počet mesiacov manželstva (počas manželstva som nemala žiadne príjmy)
Alebo je to (4025,28 - moje príjmy za celý rok) / 12 * počet mesiacov manželstva

Ďakujem
Janka, pri všetkej úcte, raz ti to nestačí vysvetliť? Tu radi pomožeme, len neopakuj stále tú istú otázku v inej téme prosím..
jankakle
15.03.11,13:48
.. veď tu to máš ;)http://www.porada.sk/t161296-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html


ano dakujem, ale mne ide presne o to, ze ak som mala prijmy len pred manzelstvom a pocas neho uz nie, vsade sa uvadza vzorec (4025,28 - materska) / 12 * pocet mesiacov manzelstva, ale co ak som mala prijmy len pred manzelstvom? tie sa tam tusim nezahrnaju, tazko sa v tom vyznat, kedze aj tetusky na danovom kazda tvrdia nieco ine :(
ewita888
15.03.11,13:51
ano dakujem, ale mne ide presne o to, ze ak som mala prijmy len pred manzelstvom a pocas neho uz nie, vsade sa uvadza vzorec (4025,28 - materska) / 12 * pocet mesiacov manzelstva, ale co ak som mala prijmy len pred manzelstvom? tie sa tam tusim nezahrnaju, tazko sa v tom vyznat, kedze aj tetusky na danovom kazda tvrdia nieco ine :(
či pred alebo po manželstve, stále sú to tvoje príjmy.. v tej prvej téme som ti citovala aj paragraf, ak si to pozorne prečítaš, pochopíš, že sme ti všetky radili dobre - podľa zákona..
jankakle
15.03.11,13:57
či pred alebo po manželstve, stále sú to tvoje príjmy.. v tej prvej téme som ti citovala aj paragraf, ak si to pozorne prečítaš, pochopíš, že sme ti všetky radili dobre - podľa zákona..


ano beriem, dakujem, skuste si vsak precitat toto: http://hnonline.sk/c3-41344050-k00000_d-boli-ste-manzelmi-cast-roka-odpocitatelna-polozka-je-pomerna

preco v pripade rozvodu sa rozdeluju prijmy pred a pocas manzelstva?
na zaklade toho sudim, ze by sa mali delit aj pri sobasi, nakolko nam s manzelom to urcite urobi rozdiel, ci sa prijmy budu prat celkovo za rok, alebo len pocas trvania manzelstva, samozrejme, to ze je odpocitatelna polozka pomerovo k dlzke trvania manzelstva, je normalne :)
Katy a R
15.03.11,14:00
Ešte dodám (pre istotu;)) ... pre DU je podstatný príjem daňovníka v zdaňovacom období .. a to je celý rok 2010;):D