Sony_X
08.03.11,16:48
Zdravím Vás. Neviem či som to dal dobrej témy, ale nejakú vyhovujúcu som našiel iba "smetisko" :-D

Ale chcel by som sa Vás opýtať na problém, nakoľko dnes dostal výpoveď v štátnom podniku a som konateľ SRO.

Tak ma napadla otázka, či ja vôbec môžem požiadat o nezamestnaneckú podporu?odrobil som 6 rokov a nedávno som si založil SRO, u ktorej sa menili odvody.

Máte niekto skúsenosti?
Za všetky odpovede Vám Ďakujem
tokoska
08.03.11,15:57
Ako konateľ spoločnosti sa môžete prihlásiť na úrad práce. Budete dokladovať mesačne Vašu odmenu, ktorá môže byť iba do určitej výšky. Nárok na podporu máte po splnení zákonných podmienok (poistený dva roky v posledných troch).
Ak ste však aj spoločník v s.r.o., tak Vás na úrad práce nezaregistrujú.
Sony_X
08.03.11,18:18
Ďakujem za odpoveď velmi mi pomohla :-) som len konateľ a odrobil som a platil som poslednych 6 rokov neustále :-) este raz dakujem
tokoska
08.03.11,19:55
Ešte výška toho mesačného príjmu je v sume maximálne 136,51 eur v hrubom!!!
Ak sa prihlásite na ÚPSVaR /úrad práce/ do sedem dní po ukončení pracovného pomeru, tak budete zaradení do evidencie od nasledujúceho dňa po ukončení PP, ak sa prihlásite neskôr, budete zaradený od aktuálneho dňa, ale budete sa musieť prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako samoplátca a zaplatiť poistné za dni od ukončenia PP až do zaradenia do evidencie.
Na úrade si vypýtajte žiadosť a v kľude si ju doma vypíšte, je tam dosť vyplňovačiek.
Neviem, či poberáte ako konateľ aj odmenu, vtedy musíte odvádzať aj odvody do poisťovne. V prípade, že odmenu nepoberáte vôbec, nemusíte sa do poisťovne hlásiť. Veď funkciu konateľa vo vlastnej sro môžete vykonávať aj zdarma :-)
veronikasad
08.03.11,19:56
pár centíkov do príjmu pridaj - menil sa spôsob zaokruhlovania odvodov do SP
Sony_X
09.03.11,06:04
Áno, vykonávam túto funkciu zadarmo.
Ak nebudem mať šťastie a nepodarí sa mi nič nájsť, tak mi stačí prihlásiť na úrad do 7 dní a vyplniť to tlačivo.

Okej a ani podla novely z tohoto roku o odvodoch teda nemusím sa nikam ísť zahlásiť /SP,Poisťovňa/, kedže som stratil zamestnanie a už nebudem odvádzať pravidelne?aj keď teda vykonávam funkciu konateľa zadarmo?
ivka70
09.03.11,06:07
Áno, vykonávam túto funkciu zadarmo.
Ak nebudem mať šťastie a nepodarí sa mi nič nájsť, tak mi stačí prihlásiť na úrad do 7 dní a vyplniť to tlačivo.

Okej a ani podla novely z tohoto roku o odvodoch teda nemusím sa nikam ísť zahlásiť /SP,Poisťovňa/, kedže som stratil zamestnanie a už nebudem odvádzať pravidelne?aj keď teda vykonávam funkciu konateľa zadarmo?

Ako nezamestnany musis nahlasit zmenu v Zdravotnej poistovni, aby vedela, ze si poistencom statu.
Pojdes tam, ked budes mat potvrdenie o zaradeni )ale to ti na UP povedia).
Sony_X
10.03.11,14:58
Ďakujem :-) pomohli ste :-)