sofia7808
08.03.11,17:19
Dobrý den.Som SZČO.Zamestnávam pracovníkov ktorých vysielam na pracovnú cestu do Čiech.Na cestu im požičiavam moje vlastné,súkromné vozidlo,ktorého som držiteľkou.Po skončení cesty pracovník vypiše CP,v ktorom si nárokuje náhrady za auto /kilometrovné,spotrebu PH/ stravné,vreckové.CP dávam celý do nákladov.Som povinná platiť v tomto prípade daň z motorových vozidiel? Ďakujem
truch
08.03.11,17:01
nikto?
Nie som si istá v odpovedi, preto poprosím šikulky, aby sa vyjadrili:)
Osobne si myslím, že v tomto prípade sa daň z MV neplatí, nie je splnená podmienka, že zamestnanec je držiteľom vozidla.
Zita5
08.03.11,18:06
Aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel musí splniť jednu z podmienok , že sa toto vozidlo používa na území SR na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z
príjmov.

Z uvedeného dôvodu mám za to , že vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel, lebo sa nepoužíva na území Slovenskej republiky , ale na území ČR .

Ak by sa vozidlo používalo na podnikanie a dosahovanie príjmov na území SR , tak povinnosť podať DP a zaplatiť cestnú daň má zamestnávateľ , nemá však oznamovaciu povinnosť o vzniku daňovej povinnosti k dani z MV , má povinnosť podať DP a zaplatiť Daň do termínu 31.1. daného roku .

Citujem z Pokynu DRSR:
V prípade používania vozidla na podnikanie na území Slovenskej republiky, vozidlo je predmetom dane vždy, bez ohľadu na to, či má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike alebo má zahraničnú poznávaciu značku.
Ak daňovník používa vozidlo na podnikanie mimo územia Slovenskej republiky (napr. v Českej republike), vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel, nakoľko sa nepoužíva na podnikanie v Slovenskej republike.
Zita5
08.03.11,18:30
Dobrý den.Som SZČO.Zamestnávam pracovníkov ktorých vysielam na pracovnú cestu do Čiech.Na cestu im požičiavam moje vlastné,súkromné vozidlo,ktorého som držiteľkou.Po skončení cesty pracovník vypiše CP,v ktorom si nárokuje náhrady za auto /kilometrovné,spotrebu PH/ stravné,vreckové.CP dávam celý do nákladov.Som povinná platiť v tomto prípade daň z motorových vozidiel? Ďakujem

Moja odpoveď je písaná v duchu , že vozidlo je celý rok v CZ.
Vzhľadom k tomu, že to môže byť celkom inak napísané v zadaní ,
doplňte prosím, ako to v skutočnosti je , akú dobu sú v CZ s vozidlom a akú dobu používajú vozidlo na Slovensku .Sú zamestnancami na pracovnú zmluvu , alebo spolupracujete so živnostníkmi- zaujíma ma to len v prípade, ak sa vozidlo používa aj na Slovensku
sofia7808
08.03.11,19:31
Ja podnikam len v CZ zo Slovenska nemam ziadnu fakturu.Mam zamestnancov na prac.zmluvu aj dohodarov (DOVP).Zo Slovenska sa premiestnuju do CZ a tam aj jazdia...
Zita5
08.03.11,19:33
Ja podnikam len v CZ zo Slovenska nemam ziadnu fakturu.Mam zamestnancov na prac.zmluvu aj dohodarov (DOVP).Zo Slovenska sa premiestnuju do CZ a tam aj jazdia...

Tak platí príspevok č.3
sofia7808
08.03.11,19:35
PS:auta su na SK značkach.Vsetky km ktore najazdia su prevazne v Čechach..
sofia7808
08.03.11,19:37
Platilo to aj minuly rok?Pretoze moj problem DZMV je za minuly rok.Dakujem
Zita5
08.03.11,19:56
Platilo to aj minuly rok?Pretoze moj problem DZMV je za minuly rok.Dakujem

Platilo aj v roku 2010 a zatiaľ na rok 2011 som nezaznamenala žiadnu zmenu .
Zita5
08.03.11,20:01
Platilo to aj minuly rok?Pretoze moj problem DZMV je za minuly rok.Dakujem

Pomenujte ten problém, ktorý riešite .Má to s otázkou ešte širšie súvislosti ?
sofia7808
08.03.11,20:04
Dakujem..uz len posledna otazocka-plati to ze nemusim zaplatit DZMV aj keby isiel zamestnanec do Čiech na pozicanom,cudzom aute?Normalne urobi CP ja ho preplatim a dam si do nakladov..?
sofia7808
08.03.11,20:13
Ma to sirsie suvislosti...Moji zamestnanci pouzivali 5 aut v CZ (ako aj na premiestnovanie domov SK-CZ a CZ-SK) s tym mojim-pozicali si doma od znamych pretoze v praci museli mat auta a ja som nevedela ci som mala zaplatit DZMV pretoze CP som im preplacala a co ak mi to DU neuzna lebo som nezaplatila dan.(neviem to tak odborne napisat)
Zita5
08.03.11,20:23
Ma to sirsie suvislosti...Moji zamestnanci pouzivali 5 aut v CZ (ako aj na premiestnovanie domov SK-CZ a CZ-SK) s tym mojim-pozicali si doma od znamych pretoze v praci museli mat auta a ja som nevedela ci som mala zaplatit DZMV pretoze CP som im preplacala a co ak mi to DU neuzna lebo som nezaplatila dan.(neviem to tak odborne napisat)

Daň z motorových vozidiel sa nespája s uplatnením výdavkov §19 zákona o dani z príjmu .Treba to brať tak, že sú to dva zákony , podľa zákona o dani z príjmu si môžete uplatniť preukázateľné výdavky na cestovné náhrady pre svojich zamestnancov .Podľa zákona o dani z MV musíte plniť určité povinnosti , pokiaľ využívate vozidlo na podnikanie na území SR v súvislosti dosahovaním príjmov .

Takže pokiaľ sa vozidlá nevyužívajú na územní SR nepodliehajú dani z MV.

Ale.... ak chcete, tak si napíšte dopyt na daňové riaditeľstvo http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgxy8QBJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFADO4WBA!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSRTQ!?nID=6_0_2 QRDH&cID=6_0_2QRDH a dajte si poslať odpoveď poštou alebo emailom .Len Vás chcem upozorniť, že na otázke si dajte záležať, nakoľko sa od nej odvíja aj odpoveď pracovníka DRSR.
mariannka13
16.02.12,14:17
Ahojte,
chcem sa spýtať či má niekto skúsenosti s tým ako postupovať ak sa kamión časť roka nezdržiava na území SR, t.j. jazdí po EU a na Slovensko prichádza zhruba raz za 3 mesiace. Aký je spôsob aby sme za toto obdobie neplatili za daň z motorových vozidiel. Nesmieme mať žiadne náklady (mýto, nafta natankovaná na území SR) ani príjmy (preprava zo SR do EU) plynúce zo Slovenska v danom mesiaci??? Vopred ďakujem za každú radu...
btt12
16.02.12,14:23
Ak je auto prihlasene na SR a pouziva sa na podnikanie je jedno, kde sa nachadza, resp. kde jazdi.
(Co napr. take odpisy auta? Tie su tiez nakladom.)
Evica12
29.01.13,11:01
Ak tomu dobre rozumiem, vozidlo, prihlásené v SR, ktoré jazdí v EU mimo územia SR, nie je predmetom dane z MV, ale keď nezaplatím túto daň, nemôžem si uplatňovať daňové výdavky na toto vozidlo?