Lubo44
08.03.11,19:33
Ahojte,
neviete niekto ako treba postupovať, keď FO nemá potvrdenie od bývalého zamestnávateľa o príjme a zrazených preddavkoch, ktoré potrebuje k daňovému priznaniu?

Ide o to, že dotyčný bol konateľ a zároveň zamestnaný v istej firme. Keď z firmy odišiel, majiteľ sa jej zbavil a teraz už má asi tretieho majiteľa. Účtovníčka, ktorá robila firme účtovníctvo tvrdí že už žiadne doklady nemá, ani v počítači nemá žiadne údaje. Navyše sa nerozišli v dobrom, čiže je úplne odmeraná a neochotná pomôcť. Takže sa nevie dostať k tomu potvrdeniu. Výplatnú pásku samozrejme odloženú nemá.

Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom?

Ďakujem za odpovede.
Monika Kováčová
08.03.11,18:53
... hmmm... kvalifikovaný odhad??? a uviesť v osobitných záznamoch skutočnosť, že ide o Dp vypočítané odhadom, nakoľko zamestnávateľ XY s.r.o. so sídlom v Hornej Dolnej si nesplnil zákonnú povinnosť a nevydal Potvrdenie o príjme za rok 2010.
Lubo44
08.03.11,19:04
Pýtal som sa na daňovom úrade, či by vedeli vystaviť nejaké potvrdenie o jeho príjme a zrazených preddavkoch na základe kvartálneho hlásenia ale vôbec som nepochodil. Nič také mu nevedia spraviť a ani s riešením problému mi nepohli.

Ešte som uvažoval nad tým, či by sociálna a zdravotná poisťovňa nevedeli vystaviť potvrdenie o vymeriavacom základe a výške odvodov za zamestnanca v tom období a na základe toho dopočítať zrazenú daň.
Ľaľa
08.03.11,19:08
Pýtal som sa na daňovom úrade, či by vedeli vystaviť nejaké potvrdenie o jeho príjme a zrazených preddavkoch na základe kvartálneho hlásenia ale vôbec som nepochodil. Nič také mu nevedia spraviť a ani s riešením problému mi nepohli.

Ešte som uvažoval nad tým, či by sociálna a zdravotná poisťovňa nevedeli vystaviť potvrdenie o vymeriavacom základe a výške odvodov za zamestnanca v tom období a na základe toho dopočítať zrazenú daň.
Za pokus to stojí, ale dotyčný by si to musel vybavovať sám, aby mu údaje poskytli, no pokiaľ sa mu to podarí vybaviť, tak by zrejme mal požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP.
Lubo44
08.03.11,19:10
Za pokus to stojí, ale dotyčný by si to musel vybavovať sám, aby mu údaje poskytli, no pokiaľ sa mu to podarí vybaviť, tak by zrejme mal požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP.
samozrejme, akurát mu to oznámenie o predĺžení lehoty píšem
Monika Kováčová
08.03.11,19:23
Lubo44 nekomplikuj si to. Uveď v osobitných záznamoch skutočnosť, že zamestnávateľ /presné meno, sídlo, príp. DIČ/ nevydal potvrdenie o príjme podľa § 39 ods. 5 ZoDP, čím vlastne porušil zákon zamestnávateľ.
Správca dane môže vypočítať daň podľa pomôcok, ktoré má k dispozícii a podľa pomôcok, ktoré si vyžiada od iných inštitúcií (aj od zamestnávateľa).
veronikasad
08.03.11,19:24
Monika, ešte nie je 10. marec ...
Monika Kováčová
08.03.11,19:26
a čo bude 10 marca? niečo mi ušlo??? nemchápem...
Monika Kováčová
08.03.11,19:27
jáááj... ozaj... počkať do 10.3.!
veronikasad
08.03.11,19:27
žeby mne niečo ušlo? Do 10. marca je zamestnávatel povinný poslať potvrdenie o zdanitelnej mzde ...
Monika Kováčová
08.03.11,19:28
Áno, veronikasad, ďakujem... zamestnávateľ má povinnosť vystaviť a doručiť zamestnancovi uvedené potvrdenie do 10.3.
Katy a R
08.03.11,19:29
ešte má zamestnávateľ čas ;).. aj keď v tomto prípade:confused::mee:
Lubo44
08.03.11,19:41
Veď o to ide. Súčasný majiteľ je ktovie kto a silne pochybujem že by to potvrdenie bol schopný vystaviť. Takže to urobím tak ako mi radí Monika. Ďakujem pekne za pomoc.
veronikasad
08.03.11,19:44
Veď o to ide. Súčasný majiteľ je ktovie kto a silne pochybujem že by to potvrdenie bol schopný vystaviť. Takže to urobím tak ako mi radí Monika. Ďakujem pekne za pomoc.
Súčasný majitel (aj keď je ako píšeš ktovie kto), prevzal firmu aj s povinnosťami voči DU - a jednou z nich je ročné hlásenie do konca marca.

Osobne by som požiadala o odklad do konca apríla a skúsila požiadať údaje z Hlásenia z DU. Ak ho firma nepodá, potom postupovať ako radí Monika.
Lubo44
08.03.11,19:50
Súčasný majitel (aj keď je ako píšeš ktovie kto), prevzal firmu aj s povinnosťami voči DU - a jednou z nich je ročné hlásenie do konca marca.

Osobne by som požiadala o odklad do konca apríla a skúsila požiadať údaje z Hlásenia z DU. Ak ho firma nepodá, potom postupovať ako radí Monika.
Ja som sa pýtal na možnosť získať informácie z kvartálneho prehľadu za prvý kvartál, lebo za minulý rok mal v tej firme mzdu len za január. Ale ako vravím. Nepochodil som. Povedali mi, že takéto informácie mi nevedia dať.
veronikasad
08.03.11,19:51
Ja som sa pýtal na možnosť získať informácie z kvartálneho prehľadu za prvý kvartál, lebo za minulý rok mal v tej firme mzdu len za január. Ale ako vravím. Nepochodil som. Povedali mi, že takéto informácie mi nevedia dať.
V kvartálnom prehlade sa neuvádza príjem, iba zrazená a odvedená daň. Príjem (po zamestnancoch) sa uvádza v ročnom Hlásení - ako som písala vyššie.
Lubo44
08.03.11,20:41
V kvartálnom prehlade sa neuvádza príjem, iba zrazená a odvedená daň. Príjem (po zamestnancoch) sa uvádza v ročnom Hlásení - ako som písala vyššie.
jasné. to ma nenapadlo. no ale keďže firma má teraz sídlo na opačnej strane republiky je otázne, či sa oplatí tam cestovať lebo po telefóne aj tak nič nevybaví. a ak sa tam aj vyberie, nemá istotu že mu tie informácie dajú. no uvidíme. potom dám vedieť, či vyšiel DU v ústrety.

Ďakujem ešte raz obom
Petka2708
10.03.14,13:41
Chcem sa opýtať ako si pochodil na Daňovom? V súčasnosti mám rovnaký problém, avšak mne odmietli potvrdenie vydať.