j.durinova
21.12.05,09:19
Zdravím všetkých, neviem či nie je ešte skoro, ale chcela by som Vás požiadať o radu. V roku 2003 som si založila zamestnaneckú zmluvu s DDP Pokoj, v roku 2005 som požiadala o výplatu výsluhového dôchodku,a založila som si nové s Credit Suisse .Mám nárok na odpočet príspevkov DDP zo základu dane pri ročnom vyrovnaní za rok 2005, alebo som porušila podmienky a tento nárok nemám.
Ďakujem.
bendži
21.12.05,08:23
Podľa mňa ti vzniká až nárok odpočet príspevkov do Credit Suisse. Mometnálne sú stanovené dve podmienky - doba trvania zmluvy minimálne 10 rokov a výplata až v 55. roku života, aspoň také mám info, a tieto podmienky si teda porušila vyplatením výsluhového dôchodku
Tweety
21.12.05,08:37
Podľa mňa ti vzniká až nárok odpočet príspevkov do Credit Suisse. Mometnálne sú stanovené dve podmienky - doba trvania zmluvy minimálne 10 rokov a výplata až v 55. roku života, aspoň také mám info, a tieto podmienky si teda porušila vyplatením výsluhového dôchodku
Ak si dostala vyplatený dôchodok a uplatníš si odpočet dane, musíš do troch rokov podať DP a zaplatiť daň.:o ;)
jasl
30.12.05,08:32
Milí poraďáci aj keď je ešte skoro ale chcem sa utvrdiť v tom, že budem mať v novom roku menej práce. Mali sme zamestnancov, ktorí mali počas roku minimálnu mzdu, takže neplatili ani daň zo ZČ. Je potrebné aby žiadali o vykonanie ročného zúčtovania?(sú to jednoduchí ľudia, ktorí nevedia o nejakom ročnom zúčtovaní)
Jozef Mihál
30.12.05,08:36
Ak majú ročný zdaniteľný príjem nad 43968 Sk, mali by žiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak tak takíto zamestnanci neurobia, musia sami podať daňové priznanie.
jasl
02.01.06,06:45
Prepáčte, zabudla som dodať, že pracovali na základe PZ a mali podpísané vyhlásenie o zdanení príjmov, takže po odpočte povinného poistenia a nezdaniteľnej čiastky im daň vyšla nulová. Preto sa pýtam, či je nutné robiť ročné zúčtovanie ?
Jozef Mihál
02.01.06,08:59
Zopakujem, že nie je podstatné, či im vyšla daň nulová, ale aká je výška ich zdaniteľného ("hrubého") príjmu. Ak to bolo viac ako 43968 Sk, musí sa robiť ročné zúčtovanie, prípadne podať daňové priznanie, a to aj keď im vyjde nulová daň.
Denda
02.01.06,09:54
Mám otázky ohľadne konateľov a neviem si zatiaľ nájsť odpovede, tak Vás prosím o názory:)


1. Ako budú dokladovať pri daňovom priznaní resp. ročnom zúčtovaní dane zo závislej činnosti SZČO/konatelia/ zaplatené zdravotné poistenie v období od januára do augusta 2005?
2. V prípade, že si neplatil preddavky na zdravotné poistenie ale pri ročnom zúčtovaní poistného mu vznikne nedoplatok, toto zaplatené poistné v roku 2006 si zohľadní v daňovom priznaní za rok 2006?
Jozef Mihál
02.01.06,09:57
Ľahšie otázky nemáš?
Jozef Mihál
02.01.06,10:05
1. Ako budú dokladovať pri daňovom priznaní resp. ročnom zúčtovaní dane zo závislej činnosti SZČO/konatelia/ zaplatené zdravotné poistenie v období od januára do augusta 2005?
2. V prípade, že si neplatil preddavky na zdravotné poistenie ale pri ročnom zúčtovaní poistného mu vznikne nedoplatok, toto zaplatené poistné v roku 2006 si zohľadní v daňovom priznaní za rok 2006?
1. Výpisom z účtu, kópiou poštových poukážok alebo kópiou príjmového dokladu pri platbe v hotovosti.
Ak konateľ platil preddavky na ZP a v zmysle zákona o ZP bol posudzovaný ako SZČO len z dôvodu, že bol konateľ, podľa zákona o dani z príjmov sa posudzuje jeho základ dane z činnosti konateľa podľa § 5 ods.8, tj. základ dane je príjem konateľa znížený o poistné (preddavky), ktoré zaplatil ako konateľ.
2. Táto skutočnosť v súčasnosti nie je v zákone o dani z príjmov ošetrená. V ZDP sa rieši len situácia preplatku, viď nový § 8 ods.1 písm.k). Predpokladám v tomto buď ďalšiu novelizáciu ZDP alebo v rámci súčasného zákona metodické usmernenie, ako postupovať. MZ SR chce o tejto situácií rokovať s MF SR.
Jozef Mihál
02.01.06,10:07
Nepochybne ide o zapeklitý problém, osobne privítam podnety a námety od ostatných Poraďákov, ako ho vyriešiť.
jasl
02.01.06,10:15
Ďakujem za opakovanú odpoveď a to som si myslela, že mi odpadne 40 ročných zúčtovaní zo ZČ. Ešte raz vďaka.
Denda
02.01.06,10:16
1. Výpisom z účtu, kópiou poštových poukážok alebo kópiou príjmového dokladu pri platbe v hotovosti.
Ak konateľ platil preddavky na ZP a v zmysle zákona o ZP bol posudzovaný ako SZČO len z dôvodu, že bol konateľ, podľa zákona o dani z príjmov sa posudzuje jeho základ dane z činnosti konateľa podľa § 5 ods.8, tj. základ dane je príjem konateľa znížený o poistné (preddavky), ktoré zaplatil ako konateľ.
2. Táto skutočnosť v súčasnosti nie je v zákone o dani z príjmov ošetrená. V ZDP sa rieši len situácia preplatku, viď nový § 8 ods.1 písm.k). Predpokladám v tomto buď ďalšiu novelizáciu ZDP alebo v rámci súčasného zákona metodické usmernenie, ako postupovať. MZ SR chce o tejto situácií rokovať s MF SR.
Ďakujem za odpoveď :)
Táto situácia vznikne predpokladám aj pri dôchodcoch a študentoch, ktorý prekročili príjem od 09/2005 a sú povinný si zaplatiť poistné, takže musíme počkať na usmerneniehttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Palino
02.01.06,10:18
Mám otázky ohľadne konateľov a neviem si zatiaľ nájsť odpovede, tak Vás prosím o názory:)


1. Ako budú dokladovať pri daňovom priznaní resp. ročnom zúčtovaní dane zo závislej činnosti SZČO/konatelia/ zaplatené zdravotné poistenie v období od januára do augusta 2005?

Možno by sa to dalo tak ako robili dohodári, ktorí si samy platili ZP. Zdravotná poisťovňa im na požiadanie dala výpis platieb a toto priložili k DP. Ja mám takéto skúsenosti.
danastefan
03.01.06,08:47
To znamená,že ak som mala zamestnancov od 09.11.05.-22.12.05 aich príjem bol nižší ako 43968 Sk ,nemusím im robiť ročné zúčtovanie aj ked o to požiadajú.A nemusia podať ani daňové priznanie?
Denda
03.01.06,09:15
To znamená,že ak som mala zamestnancov od 09.11.05.-22.12.05 aich príjem bol nižší ako 43968 Sk ,nemusím im robiť ročné zúčtovanie aj ked o to požiadajú.A nemusia podať ani daňové priznanie?

V prípade, že Vás zamestnanci požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania dane musíte im ho vykonať bez ohľadu na ich výšku príjmu.
Keď Vás nepožiadajú a majú príjem nižší ako 43968 Sk nemusia podávať daňové priznanie.:)
danastefan
03.01.06,09:24
Dakujem,prajem pekný deň aj napriek počasiu.
Barbara
03.01.06,09:36
Ak si dostala vyplatený dôchodok a uplatníš si odpočet dane, musíš do troch rokov podať DP a zaplatiť daň.:o ;)

Teraz už z toho mám galamatiaš,
tie 2 podmienky / 10 rokov trvania a uplatnenie v 55 rokov/ sa netýkajú iba ----
účelové sporenie a životné poistenie????????

zo zákona som vyrozumela , že pri Doplnkovom DS netreba brať do úvahy tie 2 podmienky, alebo si to zle vysvetlujem
Tweety
03.01.06,10:08
Teraz už z toho mám galamatiaš,
tie 2 podmienky / 10 rokov trvania a uplatnenie v 55 rokov/ sa netýkajú iba ----
účelové sporenie a životné poistenie????????
zo zákona som vyrozumela , že pri Doplnkovom DS netreba brať do úvahy tie 2 podmienky, alebo si to zle vysvetlujem
Nie je to jednoznačné, či sa to týka len účel. a život. alebo aj DDP podľa starých zmlúv uzavretých k 31.12.04. V zákone sa hovorí len o podmienkach u príspevkoch na DDS,účel spor. život.poist. :cool:
Barbara
03.01.06,10:35
Nie je to jednoznačné, či sa to týka len účel. a život. alebo aj DDP podľa starých zmlúv uzavretých k 31.12.04. V zákone sa hovorí len o podmienkach u príspevkoch na DDS,účel spor. život.poist. :cool:


už som to našla v zákone 650/2004, že aj tam je tá podmienka ---teda že 10 rokov ........a 55 rokov, takže podľa mňa aj pri DDS musia byť splnené tie 2 podmienky myslím , § tuším 6 či 9 ? bože už som to aj zabudla, a pritom som to kukala len pred chvíľkou.
mám už sklerózu, no nevadí nabudúce si to napíšem

a ešte 1 maličký dotaz,keď zamestnanec si uplatní tú nezdan. čiastku aj na to účelové , doplnkové dôchodk. a životné za rok 2005 a napr. v roku 2006 to sporenie zruší, kto to usleduje, teda kto mi nahlásí to , že ten zamestnanec zrušil to sporenie ? hádam ten dotyčný rozhodne mi nepovie, takže kto??????
alebo sa ja nemám oto starať????????
a odseba rozhodne si ani nepodá to daňové priznanie , kde by to odrátal

takže čakám na Vašu reakciu
pingino
03.01.06,13:02
keď zamestnanec si uplatní tú nezdan. čiastku aj na to účelové, doplnkové dôchodk. a životné za rok 2005 a napr. v roku 2006 to sporenie zruší, kto to usleduje, teda kto mi nahlásí to, že ten zamestnanec zrušil to sporenie ?


No zodpovednost je na zamestnancovi. Doporucujem nazriet do novely zakona o dani z prijmu 534/2005 bod 30, ktory meni §11 ods.8.

"Ak danovnik nedodrzi podmienky .... je povinny zvysit zaklad dane do troch zdanovacich obdobi od od skoncenia zdanovacieho obdobia v ktorom doslo k poruseniu ustanovenych podmienok ...."
Denda
26.01.06,09:12
V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň je kolonka uplatňujem dodatočne na zaplatené povinné poistné a príspevky o zaplatení ktorých prikladám doklady v úhrnnej výške......
Predpokladám , že túto kolonku mi vypíše konateľ, ktorý si od 1.1.2005 do 31.8.2005 platil zdravotné poistenie ako SZCO a zdokladuje platby.

Otázka:
považuje sa v prípade, že si určil preddavkovú povinnosť nulovú a zdravotné poistenie si aj tak platil zo skutočných odmien za povinné poistné?
vladan
26.01.06,10:35
Otázka:
považuje sa v prípade, že si určil preddavkovú povinnosť nulovú a zdravotné poistenie si aj tak platil zo skutočných odmien za povinné poistné?

aj ja pripojím otázku:
považuje sa v prípade, ak si dobrovoľne nezamestnaný (dobrovoľne nezamestnaný bol v 10-12/2005) povinne platil preddavky na zdravotné poistenie za povinné poistné?
Jozef Mihál
26.01.06,11:33
Preddavky na ZP, ktoré si dobrovoľne nezamestnaný alebo konateľ sám platil, sú povinné poistné.
Denda
26.01.06,11:43
Aj v prípade konateľa, ktorý mal stanovený vymeriavací základ 0 a teda nemal platiť nič a platil?

Rovnako sa pozeráme na tento prípad ako na dobrovoľnú registráciu, z ktorej vyplývajú "povinné platby poistného"?

Môžeme rovnako posudzovať túto problematiku?
Jozef Mihál
26.01.06,11:53
Konateľ ako "začínajúci SZČO" si predsa určil VZ sám, ak si ho určil tak, že platil preddavky, tak sú pre neho povinné poistné.

Podobne dobrovoľne nezamestnaný si výšku preddavku určuje sám, minimálne však 575 Sk. Ak si určí viac (smajl sova) tak tiež je to pre neho povinné poistné.

Záverom: O tom je nové ustanovenie v § 8 ZDP - prípadný preplatok na poistnom z ročného zúčtovania poistného bude pre neho príjem roka 2006, ktorý si zdaní za rok 2006.
Tweety
26.01.06,12:28
Záverom: O tom je nové ustanovenie v § 8 ZDP - prípadný preplatok na poistnom z ročného zúčtovania poistného bude pre neho príjem roka 2006, ktorý si zdaní za rok 2006.
To sa im teda fakt podarilo:rolleyes: Zasa na nepodarené zákony doplatil ten slabší.:cool: