monika113
08.03.11,23:21
Ahojte poraďáci.Chceme s priateľom predať 1-izbový byt kúpený za 1.45 mil.Sk v roku 2008.Na kúpnej zmluve však máme uvedené len 0,7 mil.Sk (naša hlúposť).Teraz ho chceme predať za cca 35 000 eur,pretože potrebujeme väčší byt.Byt je v podielovom vlastníctve - ja 1/2,priateľ 1/2.V byte mám trvalý pobyt viac ako 2 roky,priateľ však nie.Ak mi teraz priateľ daruje príp.predá jeho polovicu budeme musieť platiť z tejto polovice daň?Ďakujem za odpovede.
Mária27
09.03.11,07:36
Tie dva roky pobytu už neplatia, iba 5 rokov vlastníctva (zmena od januára t.r.). Daň bude platiť z rozdielu kúpnej a predajnej ceny.

Zákon o dani z príjmov 595/2003
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
a b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ...

Pozn.: b) = dedenie, c) = obchodný majetok
ivka70
09.03.11,07:49
Tie dva roky pobytu už neplatia, iba 5 rokov vlastníctva (zmena od januára t.r.). Daň bude platiť z rozdielu kúpnej a predajnej ceny.



A nie je to nahodou tak, ze 2 roky pobytu neplatia az na nehnutelnosti zakupene po 1.1.2011 ???

Národná rada SR prijala dňa 1.12.2010 novelu zákona o dani z príjmov (zákona č. 595/2003 Z.z.). Novela s účinnosťou od 1.1.2011 zrušila oslobodenie od platenia dane z príjmov plynúcich z predaja nehnuteľnosti, v ktorej mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom (došlo k zrušeniu ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov).

Odkedy bude táto zmena účinná?

Novela nadobudla účinnosť od 1. januára 2011. Na nehnuteľnosti nadobudnuté pred účinnosťou tejto novely (t.j. pred 1.1.2011) sa ale vzťahovať nebude. Ak ste teda nehnuteľnosť nadobudli pred 1. januárom 2011, predáte ju so ziskom po 1.1.2011 a mali ste v nej zároveň trvalý pobyt najmenej dva roky bezprostredne pred predajom, budete od dane z príjmu oslobodený.

http://www.sora.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=172:dane&catid=14:poradna&Itemid=67

Takze dan by mal platit len priatel, z rozdielu medzi 1/2 kupnej a predajnej ceny.
Kvaka
09.03.11,20:10
Ahojte poraďáci.Chceme s priateľom predať 1-izbový byt kúpený za 1.45 mil.Sk v roku 2008.Na kúpnej zmluve však máme uvedené len 0,7 mil.Sk (naša hlúposť).Teraz ho chceme predať za cca 35 000 eur,pretože potrebujeme väčší byt.Byt je v podielovom vlastníctve - ja 1/2,priateľ 1/2.V byte mám trvalý pobyt viac ako 2 roky,priateľ však nie.Ak mi teraz priateľ daruje príp.predá jeho polovicu budeme musieť platiť z tejto polovice daň?Ďakujem za odpovede.
Ak počkáte, kým aj priateľ bude mať v byte trvalý pobyt dva roky, tak daň platiť nebude ani on. Darovanie nepomôže, lebo tú polovicu získaš už po novele. Ak by ti ju predal za polovicu ceny, za ktorú ho chcete predať, tak z tej polovice bytu by si platila daň z rozdielu kúpnej ceny a polovice predajnej ceny, a daň by bola nulová, ale podať DP by si musela z polovice bytu. Neviem, či sa to takto dá, možno áno.