Vivi
21.12.05,10:00
Ahojte vsetci poradaci,
potrebovala by som od vas malu pomoc - sme firma, ktora zacala fungovat od 11/2005 - zacinaju nam nastupovat novi zamestnanci a pri nastupe ich posielame k vseobecnemu lekarovi na vstupnu prehliadku.
Ako firma im musime tuto prehliadku uhradzat (ide o polozku cca 400.- na osobu), alebo si ju maju uhradit sami?Ak je to niekde spominane - v akom pravnom predpise?
Dakujem.
Paula
21.12.05,09:05
Ahojte vsetci poradaci,
potrebovala by som od vas malu pomoc - sme firma, ktora zacala fungovat od 11/2005 - zacinaju nam nastupovat novi zamestnanci a pri nastupe ich posielame k vseobecnemu lekarovi na vstupnu prehliadku.
Ako firma im musime tuto prehliadku uhradzat (ide o polozku cca 400.- na osobu), alebo si ju maju uhradit sami?Ak je to niekde spominane - v akom pravnom predpise?
Dakujem.
tu sa píše o vstupných a výstupných prehliadkach:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8718&highlight=Lekarske+prehliadky
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6255&highlight=lek%E1rs%2A
Vivi
21.12.05,09:09
Ano, ale nedozvedela som sa tam jednoznacnu odpoved.....
Chobot
21.12.05,09:26
Asi by som to zhrnul takto:

ak zamestnávateľovi alebo zamestnancovi v pracovnom pomere vyplýva nejaká lekárska prehliadka zo zákona (napr. vyšetrenie zraku pri práci so zobrazovacími jednotkami, alebo zdravotné prehliadky vodičov z povolania, zdravotný preukaz pracovníka v potravinárstve), tak by to mal hradiť zamestnávateľ. Väčšinou je to aj v zákone uvedené, resp. viaže sa to k pracovnému miestu, tak by náklady mal znášať zamestnávateľ.

Ak ide o iné prehliadky, ktoré nepredpisuje zákon, tak tam by som rozlišoval, či už je zamestnancom alebo či ide o predzmluvné vzťahy. Ak ide o predzmluvné vzťahy pred prijatím do zamestnania, tak by si to mal zamestnanec hradiť sám.

Ak je už zamestnaný, tak tam sú možné obe alternatívy - zamestnanec si to uhradí sám, alebo ak zamestnávateľ chce, tak tie pehliadky preplatí. Neviem, či je niekde v zákone uvedené, že kto musí takéto dobrovoľné prehliadky platiť (zamestnávateľ nemá povinnosť prehliadku uhradiť, na druhej strane, keď ju predpisuje, tak by ju možno mal uhradiť - môj názor).
vladan
21.12.05,09:34
dávam do pozornosti Zákonník práce, § 41 ods. 2 ... ja si ho vysvetľujem asi takto: ak ako zamestnávateľ vyžaduješ, aby mal daný uchádzač o zamestnanie potvrdenú zdravotnú spôsobilosť od svojho lekára, je to v rámci predzmluvného vzťahu a takáto vstupná lekárska prehliadka by mala byť hradená zo strany zamestnanca, lebo práve zdravotná spôsobilosť je jedným z predpokladov, ktoré je potrebné splniť, aby mohol pracovný pomer vzniknúť.
Gonka
26.12.05,15:48
Pozri zákon o BOZP č.330/1996 -náklady na lekárske prehliadky znáša zamestnávateľ, pokiaľ ich od zamestnanca vyžaduje.
Gonka
vladan
26.12.05,16:32
Pozri zákon o BOZP č.330/1996 -náklady na lekárske prehliadky znáša zamestnávateľ, pokiaľ ich od zamestnanca vyžaduje.
Gonka

Gonka, prosím ťa, nemôžeš napísať presný paragraf? Lebo v tom zákone som to nejako nenašla.
andrej_rv
26.12.05,16:49
Mohlo by ísť o § 8a - Všeobecné povinnosti zamestnávateľa - ods. (9) "Náklady spojené so zabezpečovaním starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci znáša zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca."
vladan
26.12.05,17:57
Mohlo by ísť o § 8a - Všeobecné povinnosti zamestnávateľa - ods. (9) "Náklady spojené so zabezpečovaním starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci znáša zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca."

a čo § 8a) ods. 1 písmeno l), ktorý hovorí asi toľko, že zamestnávateľ má zaraďovať zamestnancov na pracovné miesta, podľa ich zdravotného stavu? ... podľa mňa ten ods. 9 nie je o zdravotných prehliadkach, ale o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, napr. to, že kúpim protišmykový materiál na schody a nebudem tieto náklady prenášať na zamestnanca ... so zákonom o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci nemám veľa skúseností, takže preto táto diskusia ...
inuš
27.12.05,09:08
Ahojte, nedá mi nezapojiť sa. Pracujem v potravinárskej firme ako mzdárka. Vstupné lekárske prehliadky ako aj vybavenie zdravotného preukazu si pri nástupe do zamest. hradia Znci sami. / Ak chcú ku nám nastúpiť, musia prehliadky mať/. Robíme však aj preventívne prehliadky po roku, ktoré už hradíme zamestnancom . Stretla som sa so všeliakými názormi, ale zatiaľ nikto z inšpektorátu nenamietal, že nuehrádzame vstupné prehliadky. Riadim sa len logikou - keď chcem mať prac. miesto, musím obetovať " 400" SK a dať sa vyšetriť.
MartinkoK
17.05.06,08:30
Ahojte chcem sa spýtať z toho čo sa tu popísalo som pochopila, že zamestnávateľ pri prijímaní nových zamestnancov nemusí posielať na vstupné prehliadky. Ide mi o prac.miesta skladník, robotník, účtovník,vedúci pracovník.
Chobot
17.05.06,09:00
Ahojte chcem sa spýtať z toho čo sa tu popísalo som pochopila, že zamestnávateľ pri prijímaní nových zamestnancov nemusí posielať na vstupné prehliadky. Ide mi o prac.miesta skladník, robotník, účtovník,vedúci pracovník.

Žiadny zákon to všeobecne neprikazuje. Jedine ak to nariaďuje osobitný zákon (napr. pre konkrétne prac. miesto - vodič), tak vtedy musí byť prehliadka. Ostatní nemusia mať, môže si to len firma dať ako podmienku pred zaradením na prac. pozíciu.
mojulik
05.06.06,13:49
Chcela by som sa vás spytať že či potrebujem zdravotny preukaz aj keď budem pracovať v drogerii?
Eulalia
05.06.06,14:22
Chcela by som sa vás spytať že či potrebujem zdravotny preukaz aj keď budem pracovať v drogerii?

Zadala si otázku aj do inej témy, pozri si tam odpoveď.
pali1
18.11.06,16:40
Keby ste potrebovali napríklad aby zamestnanci pracovali aj v nočných zmenách tak to musíte zaplatiť podla ZP§98ods4 ale inak ak nemate žiadne sťažené prostredie čo určuje tiež zákon ale predpokladám že nemáte tak preventívne prehladky ani nemusíte robyť ale je to pre vašu ochranu lebo váa niekto napadne že sa mu zhoršil zdravitný stav v práci.

A podla nového zákona to nemôže ani robyť obvodný lekár ale zdravotná sližba alebo certifikovaný doktor inak je to neplatné
karol.za
18.11.06,16:51
ahoj pali1
zp § 98 ods.3 nariaďuje zamestnávateľovi zabezpečiť zamestancovi posúdenie zdravotného stavu,samozrejme aj preventívne prehliadky
nakoľko v našej organizácii nemáme rizikové pracoviská,a ani sa nevykonávajú rizikové práce,zamestnávateľ plne akceptuje záver ošetrujúceho všeobecného lekara a tieto prehliadky prepláca,samozrejme ošetrujúci lekár podľa potreby pred vydaním posudku o zdravotnej spôsobilosti,posiela ešte zamestnancov na odborné vyšetrenie napr.zamestanci pracujúci s pc a očné vyšetrenie
s pozdravom karol
:):):):):)
Black
18.11.06,17:27
Myslím, že od 1. 7. 2006 znáša náklady na vstupné zdravotné preventívne prehliadky Zamestnávateľ. Pozri:
126/2006 Z.z., § 19, ods. 7;
124/2006 Z.z., § 6, ods. 10
Biba4
22.01.07,12:40
Pozri zákon o BOZP č.330/1996 -náklady na lekárske prehliadky znáša zamestnávateľ, pokiaľ ich od zamestnanca vyžaduje.
Gonka

Je od 1.7.2006 zrušený zák. č. 124/2006 Z.z.
Biba4
22.01.07,12:41
Gonka, prosím ťa, nemôžeš napísať presný paragraf? Lebo v tom zákone som to nejako nenašla.

Odporúčam pozrieť aj iné témy týkajúce sa lekárskych prehliadok...na tejto stránke...teraz sa to tam rozoberalo....
Biba4
22.01.07,12:45
Ahojte, nedá mi nezapojiť sa. Pracujem v potravinárskej firme ako mzdárka. Vstupné lekárske prehliadky ako aj vybavenie zdravotného preukazu si pri nástupe do zamest. hradia Znci sami. / Ak chcú ku nám nastúpiť, musia prehliadky mať/. Robíme však aj preventívne prehliadky po roku, ktoré už hradíme zamestnancom . Stretla som sa so všeliakými názormi, ale zatiaľ nikto z inšpektorátu nenamietal, že nuehrádzame vstupné prehliadky. Riadim sa len logikou - keď chcem mať prac. miesto, musím obetovať " 400" SK a dať sa vyšetriť.

Ale ako zamestnávateľ, by ste si túto LP mali dať znovu vykonať ihneď po uzavretí pracovného pomeru s daným uchádzačom, ktorý si ju hradil sám. Pretože zamestnávateľ v zmysle zák. o BOZP nemôže presunúť náklady spojené s posúdením zdravotnej spôsobilosti na zamestnanca. Čo sa týka inšpektorov - tiež je posudzovanie individuálne. VIacero ľudí - viacero názorov a viem to zo skúseností.
Biba4
22.01.07,12:50
Ahojte chcem sa spýtať z toho čo sa tu popísalo som pochopila, že zamestnávateľ pri prijímaní nových zamestnancov nemusí posielať na vstupné prehliadky. Ide mi o prac.miesta skladník, robotník, účtovník,vedúci pracovník.

Zamestnávateľ musá zamestnancov zaradiť v zmysle NV 357/2006 Z.z. do jednotlivých kategórií a tam je aj uvedené, v akých intervaloch treba vykonávať LP. Napr. kategória 2 pri rôznych faktoroch práce (a tam spadajú vždy nejaký pracovníci pri objektívnom hodnotení) je interval 1xza 3 roky.
Ďalej práca s PC-NV 276/2006 Z.z. ... a ďalšie...u ktorých to legislatíva nerieši, má si zamestnávateľ určiť interval LP.
Biba4
22.01.07,12:51
Keby ste potrebovali napríklad aby zamestnanci pracovali aj v nočných zmenách tak to musíte zaplatiť podla ZP§98ods4 ale inak ak nemate žiadne sťažené prostredie čo určuje tiež zákon ale predpokladám že nemáte tak preventívne prehladky ani nemusíte robyť ale je to pre vašu ochranu lebo váa niekto napadne že sa mu zhoršil zdravitný stav v práci.

A podla nového zákona to nemôže ani robyť obvodný lekár ale zdravotná sližba alebo certifikovaný doktor inak je to neplatné

Je to pracovná zdravotná služba - táto musí mať oprávnenie od úradu verejného zdravotníctva na poskytovanie takýchto služieb.
Impulz
30.01.07,14:30
Vychádzajúc z uvedeného znenia, mal by požadované lekárske potvrdenie hradiť uchádzač, nakoľko v danej chvíli nie je ešte zamestnancom a pre zamestnávateľa by to boli náklady za cudzí subjekt (nie je s ním v danej chvíli v žiadnom pracovno-právnom vzťahu), a preto nedaňové. Naviac nie každý uchádzač musí zdravotne vyhovieť a náklady na jeho vyšetrenie nikdy nebudú vynaložené na dosiahnutie budúcich príjmov.
NADEJKA
07.08.07,07:24
Dobrý deň všetkým,
preštudovala som si všetky stránky súvisiace s témou,ale prosím o pomoc v nasledovnom prípade:
firma funguje od roku 2001, doteraz nemali zamestnanci /predavačky/ ani bezpečnostné zápisníky práce,ani zdravotné prehliadky.Viem,že tie sú povinné od 1.7.2006. Teraz sme im nakúpili bezpečnostné zápisníky a chceme od nich,aby si tam dali potvrdiť aj zdravotnú prehliadku.
Sú to už zamestnanci minimálne rok až 5 rokov v pracovnom pomere.
Bude táto prehliadka dańovým nákladom? Môžeme ju zamestnancom preplatiť / to teda v každom prípade chceme/ tak,aby bola daňovo uznaná?
Ďakujem za odpoveď.
Naďa
NADEJKA
07.08.07,08:00
Prosím,
môže sa mi k tomu niekto vyjadriť?
K&J
13.09.07,08:01
Posielať zamestnancov na prev. prehliadky alebo vyžadovaž od nich pri nástupe do zamestnania potvrdenie o zdravotnom stave nestačí. Podľa poslednej novely (k 1.9.2007) zákona 124/2006 (tento sa vzťahuje na všetky odvetvia výrobnej a nevýrobnje sféry) je podľa §6 ods.1 písm.q zamestnávateľ povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok. Náklady na jedného zamestnanca sa pohybujú od cca 120,- 340,- Sk mesačne, možno aj viac . Treba si vybrať, lebo ceny sú za to isté dosť rôzne, alebo využiť službu makléra, ktorý tento výber spraví bezplatne za Vás.
Melnick
13.09.07,09:12