elizabet100
21.12.05,13:05
Prosím o radu. Podľa par 59, ods. 14 postupov účtovania ak chcem opraviť významnú chybu minulých období mám to zaúčtovať MD/rôzne účty/ a DAL 428AÚ. Čo s tým účtom 428 potom? Ako sa to rozpustí?

Ďakujem za odpovede.
Tweety
21.12.05,12:09
Prosím o radu. Podľa par 59, ods. 14 postupov účtovania ak chcem opraviť významnú chybu minulých období mám to zaúčtovať MD/rôzne účty/ a DAL 428AÚ. Čo s tým účtom 428 potom? Ako sa to rozpustí?
Ďakujem za odpovede.
Správne, významné chyby(opravy minulých období) účtujeme na účte 428, čiže ponížime zisk minulých období.Ak nemáme zisk minulých období ,tak na účet 429-neuhradená strata min.období. Viď.§59 ods.14 postupov účtovania. ;)
sarmantna
21.12.05,12:12
Účet 428 - opravy sa nerozpustí účtovne, ale daňovo sa musí vysporiadať, podľa toho, akého obdobia sa oprava týka, zrejme roku 2004, podať dodatočné daňové priznanie.
KEJKA
21.12.05,22:41
účet 428, 429 sa usporiada tak ako rozhodne VZ. Ak sa k tomu nevyjadrí, zostane to tak. Odporúčam v prípade podania dodatoného daňového priznania, zúčtovať na 428 resp. 429 aj DPPO z tohto priznania.
andrej_rv
21.12.05,23:06
V novelizovanom znení § 17 ods. 15 ZDP druhá veta znie:"Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané ako daňový výdavok, alebo výnosy (príjmy) zahrňované do zdaniteľných príjmov, sa zahrňujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov." Znamená to, že pri každej takejto oprave je potrebné podať dodatočné daňové priznanie za obdobie, s ktorým oprava vecne a časovo súvisí.
KEJKA
22.12.05,00:05
k predchádzajúcemu príspevku len toľko, že D_DP sa musí podať len vtedy ak daňovníkovi vznikne dodatočná povinnosť. Ak výsledkom je zníženie dane, tak daňovník MOŽE podať D_DP.
Najka
03.02.06,06:02
Ahojte, zaujíma ma, že ak zaúčtujem na 429 faktúru za materiál z min. roka, na ktorom riadku dodatočného DP to uvediem?
Najka
03.02.06,07:38
A ešte sa chcem spýtať, či v bežnom roku túto sumu významných nákladov účtovanú na 429 niekde uvádzam v DP ako pripoč. resp. odpoč. položku.
Najka
03.02.06,09:03
Poradí niekto?
Najka
06.02.06,06:13
Ahojte, vidím, že nikto neodpovedá, tak znova prosím o pomoc.
Najka
06.02.06,09:31
Stále nič, nikto nemal podobný problém?
andrej_rv
06.02.06,11:59
Ahojte, zaujíma ma, že ak zaúčtujem na 429 faktúru za materiál z min. roka, na ktorom riadku dodatočného DP to uvediem?
A ešte sa chcem spýtať, či v bežnom roku túto sumu významných nákladov účtovanú na 429 niekde uvádzam v DP ako pripoč. resp. odpoč. položku.


A ide o materiál, ktorý bol aj spotrebovaný v minulom roku ? Ak nebol, hodnota faktúry by sa mala účtovať na 112, nie na 429.
Ak šlo spotrebovaný materiál, o hodnotu faktúry sa Ti zníži účtovný hosp. výsledok za minulý rok. Dodatočné priznanie vyplníš kompletne s tým, že sa budú meniť všetky kolónky, ktoré ovplyvní zmenený účtovný HV - teda r. 100, . ..310, 500...atď, následne sa vyplnia údaje v tabuľke naspodku strany 3 - Dodatočné daňové priznanie.
Musím sa poopraviť. Keďže sa účtovné výkazy za minulý rok po účtovaní na účty 428 resp. 429 v bežnom roku nezmenia, účtovný HV na r. 100 bude asi správnejšie ponechať tak, ako je uvedený v pôvodnom priznaní (aby súhlasil na výkazy) a daňovú povinnosť v dodatočnom priznaní upraviť len prostredníctvom pripočitateľnej položky na r. 180 (ak pôjde o doúčtovanie výnosov) alebo odpočítateľnej položky na r. 290 (ak pôjde o doúčtovanie nákladov - prípad uvedený v otázke). Zmeny na ďalších riadkoch 310 atď. vyplynú zo zmenených hodnôt r. 200 resp. r. 300.
V bežnom roku sa táto položka nikde neuvádza ako pripočitateľná resp. odpočitateľná, keďže nebola účtovaná do nákladov ani výnosov a neovplyvnila HV bežného roku. Suma a dôvod účtovania priamo na účet 428 resp. 429 by sa však podľa mňa mal uviesť v Poznámkach, bod G písm. a) bod 5.
Najka
06.02.06,13:59
Veľmi pekne ďakujem, že si sa mi ozval a odpovedal.
Italiana
02.03.06,23:48
k predchádzajúcemu príspevku len toľko, že D_DP sa musí podať len vtedy ak daňovníkovi vznikne dodatočná povinnosť. Ak výsledkom je zníženie dane, tak daňovník MOŽE podať D_DP.

Poraďte mi prosím: ak mám situáciu, že MOŽEM podať dodat. daňové priznanie ( teda mala by som nárok na zníženie zaplatenej dane)ale nepodám ho, zaúčtujem iba opravu chýb minulých rokov na účty 428 alebo 429 ? Alebo keď už zaúčtujem na 428, tak musím podať dodatočné DP aj keď si nárokujem zníženie dane.

Zaujímalo by ma, že keď podám dodat. DP a čakám na vrátenie dane, čo bude s 2 %, ktoré sa už zaplatili z dane, ktorá bola vypočítaná z DP, ktoré vlastne opravujem.To si mám nárokovať od DÚ o alikvotnú čiastku z 2% menej?

Ďakujem, aj keď neverím, že by mi niekto odpovedal. So záujmom čítam mnohé diskusie, ale keď som položila len prvú otázku, nikto mi neodpovedal. Možno som len zle zaradila otázku do porady...:)
Socha
03.03.06,06:45
Ja mám tiež taký prípad. Mám na 428 teraz -189 tis. Tak som rozmýšľala, že by som to tam nechala a na budúci rok, keď tam zaúčtujem zisk, ktorý sa nepodelí, presne v tej istej sume a tým sa mi to vyrovná, resp. vynuluje. Aby to tam nesvietilo. Nič iné ma nenapadlo, lebo dodatočné dávať určite nechcem, nakoľko chyby, ktoré som našla po predchádzajúcom účtovníkovi sa tam nazbierali za viaceré roky dozadu od vzniku firmy. Je to takto možné? Poradí niekto!:confused:
Italiana
03.03.06,22:41
Ja mám tiež taký prípad. Mám na 428 teraz -189 tis. Tak som rozmýšľala, že by som to tam nechala a na budúci rok, keď tam zaúčtujem zisk, ktorý sa nepodelí, presne v tej istej sume a tým sa mi to vyrovná, resp. vynuluje. Aby to tam nesvietilo. Nič iné ma nenapadlo, lebo dodatočné dávať určite nechcem, nakoľko chyby, ktoré som našla po predchádzajúcom účtovníkovi sa tam nazbierali za viaceré roky dozadu od vzniku firmy. Je to takto možné? Poradí niekto!:confused:

Na účte 428 eviduješ nerozdelený zisk z minulých období, na účte 429 by si mala evidovať stratu z minulých období. Rozdelovanie zisku zo 428 robíš na základe rozhodnutia valn.zhromažd., stratu uhradia buď spoločníci, alebo ju umoruješ z vytvoreného zisku.
Ak dobre rozumiem, tak Ty na tom 428 Nerozd.zisku nemáš ten zisk, ale
skôr stratu. Takže asi keď Ti vznikne zisk, tak sa Ti bude tá strata znižovať. Ale nerozumiem, ako to súvisí s dodatočným DP. Zrejme pri účtovaní opráv chýb Ti vznikli na 428 tie mínusy...
Italiana
03.03.06,22:59
A ide o materiál, ktorý bol aj spotrebovaný v minulom roku ? Ak nebol, hodnota faktúry by sa mala účtovať na 112, nie na 429.
Ak šlo spotrebovaný materiál, o hodnotu faktúry sa Ti zníži účtovný hosp. výsledok za minulý rok. Dodatočné priznanie vyplníš kompletne s tým, že sa budú meniť všetky kolónky, ktoré ovplyvní zmenený účtovný HV - teda r. 100, . ..310, 500...atď, následne sa vyplnia údaje v tabuľke naspodku strany 3 - Dodatočné daňové priznanie.
Musím sa poopraviť. Keďže sa účtovné výkazy za minulý rok po účtovaní na účty 428 resp. 429 v bežnom roku nezmenia, účtovný HV na r. 100 bude asi správnejšie ponechať tak, ako je uvedený v pôvodnom priznaní (aby súhlasil na výkazy) a daňovú povinnosť v dodatočnom priznaní upraviť len prostredníctvom pripočitateľnej položky na r. 180 (ak pôjde o doúčtovanie výnosov) alebo odpočítateľnej položky na r. 290 (ak pôjde o doúčtovanie nákladov - prípad uvedený v otázke). Zmeny na ďalších riadkoch 310 atď. vyplynú zo zmenených hodnôt r. 200 resp. r. 300.
V bežnom roku sa táto položka nikde neuvádza ako pripočitateľná resp. odpočitateľná, keďže nebola účtovaná do nákladov ani výnosov a neovplyvnila HV bežného roku. Suma a dôvod účtovania priamo na účet 428 resp. 429 by sa však podľa mňa mal uviesť v Poznámkach, bod G písm. a) bod 5.


súhlasím s upraveným textom, len mám otázku, že ak už opravujem chyby min. období, musím vždy podať to dodatočné DP? Alebo stačí ak to opravím cez 428 a nepodám dodat.DP.?
(ak by mi z neho vyplynul nárok na vrátenie dane, nie dodatočná daňová povinnosť samozrejme) Počula som oba názory. Musím vždy podať dodat.DP?
liba2
03.03.06,23:15
súhlasím s upraveným textom, len mám otázku, že ak už opravujem chyby min. období, musím vždy podať to dodatočné DP? Alebo stačí ak to opravím cez 428 a nepodám dodat.DP.?
(ak by mi z neho vyplynul nárok na vrátenie dane, nie dodatočná daňová povinnosť samozrejme) Počula som oba názory. Musím vždy podať dodat.DP?Dodatočné DP treba podať vždy ak sa zvyšuje daňová povinnosť. Ak sa znižuje daňová povinnosť - dodatočné DP podať nemusíš, ale môžeš.
Italiana
04.03.06,18:14
Ďakujem za odpoveď.
JeannyK
07.03.06,06:50
Prosím pomôže mi niekto so zaúčtovaním významnej chyby minul. obd.? Zistila som chybu a potrebujem dodaniť. Ako zaúčtujem vzniknutú daňovú povinnosť? Podám dodatočné DP, v bežnom účtovnom období to zaúčtujem na 428- nerozdelený zisk ? a oproti akému účtu? A týmto vlastne vznikne situácia, že spoločníci si rozdelili vačší zisk ako mali. Kedy a ako im to mám zaúčtovať? majú vráti čast rozdeleného zisku? Prosím pomôžete? Lebo už mám v hlave z toho riadny guláš. ďakujem
Najka
30.01.07,14:48
Ahojte, potrebujem poradiť. Opravujem náklady a výnosy min. obd. cez účet 428, keďže som mala na ňom zostatok. No teraz mi na ňom vznikol mínusový zostatok. Mám to preúčtovať na neuhradenú stratu 429/428, alebo to tam nechať?
Najka
30.01.07,15:39
Posúvam otázku
liba2
30.01.07,16:03
Ahojte, potrebujem poradiť. Opravujem náklady a výnosy min. obd. cez účet 428, keďže som mala na ňom zostatok. No teraz mi na ňom vznikol mínusový zostatok. Mám to preúčtovať na neuhradenú stratu 429/428, alebo to tam nechať?
Prečítaj si príspevok č. 2 - tam je riešenie aj pre teba.
Najka
31.01.07,05:47
Ten príspevok je mi jasný, len stále neviem, či to môžem mať na 428 s mínusom alebo to radšej preúčtovať na 429, keďže tou opravou mi vznikla strata
Najka
31.01.07,08:04
Poraďte,prosím
Najka
31.01.07,09:28
Posúvam otázku
AHA
31.01.07,11:28
Ten príspevok je mi jasný, len stále neviem, či to môžem mať na 428 s mínusom alebo to radšej preúčtovať na 429, keďže tou opravou mi vznikla strata
Kedže v tom roku bola bol zisk ty to opravuješ oproti účtu 428 potom aby tento nemal mínusový zostatok tak ho preúčtuješ na 429 takto mi poradil daňový poradca.
liba2
31.01.07,14:10
Ten príspevok je mi jasný, len stále neviem, či to môžem mať na 428 s mínusom alebo to radšej preúčtovať na 429, keďže tou opravou mi vznikla strataNa účte 428 je nerozdelený zisk. Všetky opravy ktoré znižujú zisk sem zaúčtuješ kým sa nerozdelený zisk "neminie". Ďalším účtovaní vytváraš vlastne stratu, preto použiješ účet 429-neuhradená strata. Môžeš to urobiť aj preúčtovaním medzi účtami (ako uvádza AHA).
Najka
31.01.07,14:14
Vďaka za odpovede