lenka_bodorova
09.03.11,09:12
Mám nevymožiteľnú pohľadávku 43,45 Eur z roku 2008 chcem ju celú odpísať v účtovníctve k 31.12.2010, teda zaúčtujem 546/311, ale neviem či je potrebné k tomu zaúčtovať opravnú položku (do teraz nebola), samozrejme daňovo si môžem uzanať iba 50 % opravnú položku. Ďakujem
IvoM
09.03.11,09:09
Pozri si §19.2.i, pokiaľ nemáš voči tomuto odberateľovi celkové pohľadávky vyššie ako 331.94 EUR tak je odpis tejto pohľadávky uznaný ako daňový náklad.
berry
09.03.11,09:19
dobrý deň
Zaujíma aj mňa táto téma. My máme vo firme nevymožiteľnú pohľadavku nad 8000euro. Máme aj vydokladované, že sme posielali upomienky , aj od právnikov (z konkurzu sme nedostali nič) aj sme podali trestné oznámenie (to nám žiaľ zamietli) Firma už neexistuje. Ako môžem postupovať? Sú to faktúry z roku 2007 a 2008. A chcela by som sa ich nejako zbaviť.
martinez
09.03.11,09:29
dobrý deň
Zaujíma aj mňa táto téma. My máme vo firme nevymožiteľnú pohľadavku nad 8000euro. Máme aj vydokladované, že sme posielali upomienky , aj od právnikov (z konkurzu sme nedostali nič) aj sme podali trestné oznámenie (to nám žiaľ zamietli) Firma už neexistuje. Ako môžem postupovať? Sú to faktúry z roku 2007 a 2008. A chcela by som sa ich nejako zbaviť.

Treba urobit nasledovny postup :
1/ Treba si zistit, ci nenastali nejake pripady vymenovane v §19,2,h.... ak ano, mozete to danovo odpisat.
2/ Ak nie, odpis je mozne realizovat len v sulade s §19,2,r ... t.j. danova 546 bude len do vysky, v akej je mozne tvorit danovu opravnu polozku podla §20,14... zvysok je nedanovy
IvoM
09.03.11,09:30
Môžeš upresniť pojem "z konkurzu sme nedostali nič" prípadne si pozri §19.2.h., v každom prípade ich ale musíš z účtovníctva vyradiť 546/311
berry
09.03.11,10:36
Môžeš upresniť pojem "z konkurzu sme nedostali nič" prípadne si pozri §19.2.h., v každom prípade ich ale musíš z účtovníctva vyradiť 546/311
Upresňujem : z konkurz sa nekonal nakoľko tam nebolo dostatok majetku (majitelia stihli čo mohli previesť) a to málo čo tam zostalo si zobrala banka :mad:
boli to iba zbytočné papierovačky (za ktoré si právnik aj poriadne zapýtal)
martinez
09.03.11,11:49
Upresňujem : z konkurz sa nekonal nakoľko tam nebolo dostatok majetku (majitelia stihli čo mohli previesť) a to málo čo tam zostalo si zobrala banka :mad:
boli to iba zbytočné papierovačky (za ktoré si právnik aj poriadne zapýtal)

berry, treba zistit vsetky info.... preco sa konkurz nekonal ? lebo ho sud zamietol ? alebo preto, ze spolocnost isla priamo do likvidacie ?

a ked si odtial vsetko zobrala banka .... tak na zaklade coho ? to mohla urobit len na zaklade konkurzu alebo exekucie....

nesedia tu informacie a su zmatocne.... bez jasnych odpovedi, co sa stalo so spolocnostou a ake procesy jej likvidacie predchadzali sa neda jednoznacne odpovedat...
berry
09.03.11,11:59
ževraj (som tak počula) tam mala banka záložné právo na nejaké budovy , tak asi na základe toho si ako jediná vymohla svoje. A my ostatný sme nedostali nič. (boh vie aké tam mala banka zmluvy popodpisované) Viem iba to ,že firma už je zlikvidovaná. A nikto z nej nič nevidel. Právnik nam dal nejaké papiere (ako podklad ,že sme naozaj urobili všetko pre to aby nám peniaze boli vrátene) máme aj to trestné oznámenie z polície. , ktoré bolo tiež zamietnuté. Neviem presne akým spôsobom sa to všetko robilo. Mňa to zaujíma z účtovného hľadiska. Ako sa mám týchto pohľadávok zbaviť. Keďže viem ,že tie peniaze už nikdy neuvidíme.
KEJKA
09.03.11,13:26
podľa mňa ste ich do konkurzu prihlásili, len ten sa nekonal, firma šla do likvidácie, aj je vymazaná z OR.
teda 546/311 daňovo uzanné.
berry
10.03.11,06:24
podľa mňa ste ich do konkurzu prihlásili, len ten sa nekonal, firma šla do likvidácie, aj je vymazaná z OR.
teda 546/311 daňovo uzanné.
Ďakujem veľmi pekne ;)
juventik
08.06.11,10:58
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom odpisu nevymozitelnej pohladavky. Prebrala som uctovnictvo a zistila som ze od r.2007 mame evidovane 2 pohladavky na firmu ktora faktury nikdy neakceptovala. Uctovnicka po ktorej som firmu prebrala sa zjavne na to vykaslala a nechala ich v uctovnictve len tak. Nemam ziadnu korespondenciu o urgencii odberatela, ani odsuhlasenie... co teraz s tym? chcela by som sa tychto pohladavok zbavit. Su v sume 683,79 €. Vopred dakujem za odpoved
lenka_bodorova
08.06.11,11:04
No keďže sú také staré, tak by som ich odpísala 100% 546/311 na konci roka.