michaela2201
09.03.11,11:41
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, v septembri min. roka som brala živnosť + príspevok od štátu /ktorým som sa dohodou zaviazala podnikať 2 roky/.
Teraz som dostala ponuku ísť robiť asistentku starostovi. Neviem, či ako SZČO môžem takúto ponuku prijať... ???
/moju prevádzku by som zrušila a nechala by som si internetový predaj aby som teda dodržala dohodu z úradom práce a podnikala teda tie 2 roky...
´dakujem za opdoveď.

S pozdravom Michaela
akina
10.03.11,15:34
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, v septembri min. roka som brala živnosť + príspevok od štátu /ktorým som sa dohodou zaviazala podnikať 2 roky/.
Teraz som dostala ponuku ísť robiť asistentku starostovi. Neviem, či ako SZČO môžem takúto ponuku prijať... ???
/moju prevádzku by som zrušila a nechala by som si internetový predaj aby som teda dodržala dohodu z úradom práce a podnikala teda tie 2 roky...
´dakujem za opdoveď.

S pozdravom Michaela
Ak budeš robiť na OcÚ alebo MsÚ tak nebudeš zamestnancom štátnej správy ale verejnej správy. V štátnej správe nesmieš podnikať ako SZČO. Vo verejnej správe je to inak, ale poinformuj sa vopred.
peterknazeje
10.03.11,15:57
Ak budeš robiť na OcÚ alebo MsÚ tak nebudeš zamestnancom štátnej správy ale verejnej správy. V štátnej správe nesmieš podnikať ako SZČO. Vo verejnej správe je to inak, ale poinformuj sa vopred.
Len na upresnenie, verejna sprava sa rozdeluju na statnu spravu a samospravu. Wikipedia (http://sk.wikipedia.org/wiki/Verejná_správa) uvadza:
"Verejná správa je činnosť vykonávaná orgánmi štátnej správy, samosprávy a verejnoprávnymi inštitúciami pri zabezpečovaní verejných úloh."

Kedze budete pracovat pre obec/obecny urad, je vhodne si prestudovat zakon 552/2003 o vykone prace vo verejnom zaujme (http://www.employment.gov.sk/index.php?id=12230).
"Tento zákon sa vztahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme k zamestnávatelom, ktorými sú
a) štátne orgány, obce, vyššie územné celky a právnické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovat o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy,
b) právnické osoby zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom podla osobitného zákona,1)
c) právnické osoby založené štátnym orgánom, Fondom národného majetku Slovenskej republiky, obcou alebo vyšším územným celkom, ak majetková úcast alebo súcet majetkovej úcasti štátu, Fondu národného majetku Slovenskej republiky, obce alebo vyššieho územného celku je viac ako 67 %,
d) iné právnické osoby založené štátnym orgánom, obcou alebo vyšším územným celkom, u ktorých väcšinu clenov riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov navrhuje štátny orgán, obec alebo vyšší územný celok."
marosc
21.03.11,06:53
Preštudujte si poriadne dohodu s UPSVaR, či tam nemáte podmienku, že počas vykonávania SZČO, na ktorý Ste dostali príspevok, nebudete mať súbežný pracovný pomer. Pokiaľ to tam nemáte, tak sa môžete zamestnať. Ako bolo vysvetlené hore, pri zamestnaní na obci budete pracovať vo verejnej správe a nie v štátnej správe, kde je obmedzenie podnikania. Doporučujem starostovi písomne oznámiť vykonávanie SZČO a pýtať si od neho súhlas, aby Vás v budúcnosti nenapadli napr. pre nekalú konkurenciu. Ak ukončíte SZČO skôr ako Ste podpísali v dohode, budete musieť alikvótnu časť vrátiť UPSVaR.Takže ukončiť až jeden deň po uplynutí dvojročnej lehoty.
Dáša Tajnayová
25.03.11,14:45
ahojte,
mam podobny problem...potrebujem vedieť,či na DIČ sa považuje ako za podnikanie,nemam ŽL.Neuvadza sa to v zakone o štatnej službe,len sa tam cituje o tom,že zamestnanec nemôže mať inú zarobkovú činnosť,ktorá je totožná s tým druhom činnosti,ktorú zamestnanec vykonáva.Ale pokial nie,tak je to ok?