Mark52
09.03.11,13:20
Dobrý deň, prosím o radu:
Som spoluvlastníkom rekreačnej chaty spolu so svojou sestrou, každý po 1/2. Túto sme získali dedením po našom otcovi pred 25 rokmi. Keďže je bližšie k môjmu bydlisku, pravidelne ju využívam ja, sestra tam príde raz - dva krat za rok. Chatu som za ten čas postupne svojpomocne zveľaďoval, za čo som od sestry nepýtal podiel na spolufinancovaní, keďže ju využívam hlavne ja. Jedine z dane z nehnuteľnosti, ktorú platíme spoločne účtujem od nej polovicu.Teraz chce sestra prepísať svoj podiel na svojho syna, ktorý zamýšľa našu chatu za peniaze prenajímať. Ja s tým samozrejme nesúhlasím, a neprajem si, aby tam púšťal cudzích ľudí, či už za peniaze alebo len tak - svojich známych. Existuje nejaký právny predpis, ktorý by mu v tom zabránil? Musím sa s ním dohodnúť na presných termínoch, kedy kto bude chatu užívať? Môže tam bez mojho vedomia púšťať cudzích ľudí, hoci by to boli aj jeho známi?

Za radu ďakujem.
buchač
09.03.11,13:57
Dobrý deň, prosím o radu:
Som spoluvlastníkom rekreačnej chaty spolu so svojou sestrou, každý po 1/2. Túto sme získali dedením po našom otcovi pred 25 rokmi. Keďže je bližšie k môjmu bydlisku, pravidelne ju využívam ja, sestra tam príde raz - dva krat za rok. Chatu som za ten čas postupne svojpomocne zveľaďoval, za čo som od sestry nepýtal podiel na spolufinancovaní, keďže ju využívam hlavne ja. Jedine z dane z nehnuteľnosti, ktorú platíme spoločne účtujem od nej polovicu.Teraz chce sestra prepísať svoj podiel na svojho syna, ktorý zamýšľa našu chatu za peniaze prenajímať. Ja s tým samozrejme nesúhlasím, a neprajem si, aby tam púšťal cudzích ľudí, či už za peniaze alebo len tak - svojich známych. Existuje nejaký právny predpis, ktorý by mu v tom zabránil? Musím sa s ním dohodnúť na presných termínoch, kedy kto bude chatu užívať? Môže tam bez mojho vedomia púšťať cudzích ľudí, hoci by to boli aj jeho známi?

Za radu ďakujem.

 právo spoluvlastníka na náhradu za to, že neužíva spoločnú vec v rozsahu zodpovedajúcom jeho spoluvlastníckemu podielu, vyplýva z práva spoluvlastníka podieľať sa na užívaní spoločnej veci v miere svojho podielu;
 ak existujúce pomery neumožňujú niektorému spoluvlastníkovi plnú realizáciu tohto práva, patrí mu za to zodpovedajúca náhrada; ak náhrada poskytnutá nie je, tento spoluvlastník sa dopúšťa bezdôvodného obohatenia;
 bezdôvodné obohatenie = majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, alebo majetkový prospech z nepoctivých zdrojov; všetko nadobudnuté bezdôvodným obohatením musí byť vrátené tomu, na koho úkor sa osoba obohatila;
 v prípade, že spoluvlastník neužíva (nemôže užívať) spoločnú vec v rozsahu jeho spoluvlastníckeho podielu bez toho, že by medzi ním a druhým spoluvlastníkom bola uzatvorená nájomná alebo iná zmluva, spočíva bezdôvodné obohatenie druhého spoluvlastníka v užívaní väčšieho rozsahu predmetu spoluvlastníctva ako zodpovedá jeho spoluvlastníckemu podielu;
 vzhľadom k tomu, že spoluvlastník, ktorý vec užíva nad rozsah svojho spoluvlastníckeho podielu, nie je schopný takto spotrebované plnenie v podobe výkonu práva nájmu vrátiť, musí poskytnúť peňažnú náhradu ako ekonomickú protihodnotu toho, čo nemôže vydať;
 peňažnú náhradu nemusí vydávať len vtedy, ak medzi spoluvlastníkmi existuje zmluva o bezodplatnom užívaní spoločnej nehnuteľnosti;
 poškodený spoluvlastník sa môže domáhať vydania bezdôvodného obohatenia na súde (ak toto spoluvlastník, ktorý sa bezdôvodne obohatil, odmieta vydať dobrovoľne), a to aj spätne za minulé obdobie; v premlčacej lehote dva roky plynúcej odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil; najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=8&ved=0CDcQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.obcianskaporadna.sk%2Fdocs%2F materialy%2Fpodielove%2520spoluvlastnictvo.doc&ei=LpR3TZ6QLo_Cswa5sq2uAg&usg=AFQjCNH7QX6hGcBZuEBgUUNeOaQn0isClQ

Takže ak by tam aj niekoho ubytoval , tak máš nárok aj Ty na podiel vo výške 50 % ....