Jozef Mihál
21.12.05,14:49
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Jana Acsová
21.12.05,14:05
Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

Áno s tým, že nie je možné započítať prípadnú úhradu týkajúcu sa minulého roka. Bude sa to spravidla týkať platby za december 2004, ktorú bude potrebné vylúčiť. Rovnako sa nebudú započítavať do odpočítateľnej položky nerealizované platby, t.j. spravidla za december 2005. Reálne môže nastať situácia, že do odpočítateľnej položky budú zahrnuté iba platby za obdobie 1-11/2005 uhradené v roku 2005.



A čo ak príspevky odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, zaplatené zamestnávateľom po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.
Mám za to, že situácia bude rovnaká aj v tomto prípade. Zamestnávateľovi sa iba uľahčí dokladovanie pre uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
Jozef Mihál
21.12.05,14:10
Janka, Ď za odpoveď.
A prebúdza sa vo mne vrták.
Na základe akého ustanovenia zákona si nemôžem odpočítať príspevok za december 2004, zaplatený (zamestnávateľom) až po 1.1.2005 ???
matafe
21.12.05,14:11
Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?


Podľa mňa áno, lebo v §11 ods.5 sa píše ... príspevky zaplatené v zdaňovacom období. Ináč by to bolo, ak by šlo o príspevky za zdaň. obdobie.
Jana Acsová
21.12.05,14:12
Na základe akého ustanovenia zákona si nemôžem odpočítať príspevok za december 2004, zaplatený (zamestnávateľom) až po 1.1.2005 ???Lebo môžeme uplatniť iba platby týkajúce sa príjmu, ku ktorému sa vzťahujú a majú sa vzťahovať iba k príjmom za rok 2005.
Jozef Mihál
21.12.05,14:16
Príspevok daňovníka na DDS sa netýka žiadneho príjmu, nie je to v polohe daňového výdavku. Môžem predsa požiadať zamestnávateľa, aby za mňa platil moje príspevky (tak ako to môžem urobiť povedzme pri platbách za komerčné poistenie, pôžičky a pod.).

Ak si platím príspevok povedzme fixných 1000 Sk mesačne (bez väzby na dosahovanú mzdu) a odvádzam prostredníctvom zamestnávateľa cez mzdovú účtáreň, tak to so žiadnym príjmom nesúvisí.
Jozef Mihál
21.12.05,14:18
Nepomôžem si, tu vidím, že svojich 1000 Sk zaplatených za december 2004 v januári 2005 si skrátka odpočítam dvakrát. Raz - to už bolo - v daňovom priznaní za r.2004 a raz - to ešte len bude - v DP za r.2005.
Chobot
21.12.05,14:24
A čo ak príspevky odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, zaplatené zamestnávateľom po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.


Podľa mňa príspevky zamestnávateľa na DDS (III. pilier) nie sú položky znižujúce základ dane. Odpočítať si môžeš iba to, čo zaplatíš Ty.
Jozef Mihál
21.12.05,14:26
V tejto téme hovoríme o príspevkoch zamestnanca na DDS, odvádzaných prostredníctvom zamestnávateľa.
Jana Acsová
21.12.05,14:28
Príspevok daňovníka na DDS sa netýka žiadneho príjmu, nie je to v polohe daňového výdavku. Môžem predsa požiadať zamestnávateľa, aby za mňa platil moje príspevky (tak ako to môžem urobiť povedzme pri platbách za komerčné poistenie, pôžičky a pod.).

.-)
Dobrá úvaha.
Nezdaniteľná časť sa však týka vyčísleného základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie a tým je rok 2005. K tomu prislúchajúca odpočítateľná položka sú úhrady poistného a účelového sporenia týkajúce sa roka 2005. Novela týkajúca sa odpočítateľnej položky nadobudla účinnosť 1.1.2005.

Takto si to vylučujem (je to len môj názor).
Jozef Mihál
21.12.05,14:37
Páči sa mi táto diskusia.

Keďže moje názory sa snažím formovať v súlade s našimi zákonmi, podľa § 52 ods.35 som postupoval v DP za r.2004 a svoj základ dane podľa § 5 za rok 2004 som vyčíslil tak, že som odpočítal príspevky na DDP za rok 2004, zaplatené prostredníctvom zamestnávateľa v čase do 31.1.2005, teda aj príspevok za december 2004 zaplatený niekedy v januári 2005.

Keďže § 11 ods.5 hovorí o "výške zaplatenej v zdaňovacom období", podľa zákona si v DP za r.2005 započítanom do nezdaniteľnej čiastky to, čo som zaplatil (prostredníctvom zamestnávateľa) od 1.1.2005 do 31.12.2005.

Skrátka asi v zákone chýba prechodné ustanovenie, ktoré by tento problém jasne pomenovalo. Keďže ho niet, viď predošlý odsek.
Chobot
21.12.05,14:42
Príspevky na DDS sú síce na výplatnej páske, ale odpočítavajú sa z čistej mzdy a mzdový softvér ich nehazrnie do ročného zúčtovania príjmov automaticky. Každý sporiteľ alebo poistenec bude musieť zaplatenie príjmov preukázať potvrdením od poisťovne alebo správc. spoločnosti, takže sa nestane, že platbu za december budeš mať odrátanú v dvoch rokoch.

Pozeral som si výplatnú pásku a príspevok na DDS je spolu s platbou za stravné lístky, čiže je to už niečo, čo sa dostáva na pásku až po výpočte všetých ostatných položiek a s ročným zúčtovaním mzdy nemá nič spoločné. Ani tie obedové lístky mi na konci roka v zúčtovaní neuvedú.

Veď čo akniekto si nebude chcieť uplatniť ako nezdaniteľnú časť odvody do DDS, ale napr. na životné poistenie?
Jana Acsová
21.12.05,14:44
Skrátka asi v zákone chýba prechodné ustanovenie, ktoré by tento problém jasne pomenovalo. Keďže ho niet, viď predošlý odsek.A just nie ... .-)

§ 11 ods. 1 písm. c) sa odvoláva na Zákon č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ten nadobudol účinnosť 1.1.2005, t.j. platby za rok 2004 nemôžu byť považované za platby podľa tohto predpisu.
Jozef Mihál
21.12.05,14:47
Chobot, citáciu som zrušil, takže dosť bolo srandy, zároveň som si opravil text úvodného príspevku, aby bola téma skutočne jasná.

Vtip je práve v tom, že ja donesiem k daňovému priznaniu za r.2005 od správcu potvrdenie, kde bude uvedená aj platba povedzme 15.1.2005, ktorú mi zamestnávateľ strhol z výplaty za december 2004 a o ktorú sa mi znížil základ dane za r.2004.

A ja si veselo túto januárovú platbu uplatním ako odpoč.položku v daňovom priznaní, ktoré si sám podám za rok 2005.:cool:

Škoda že pre dnes už musím končiť.
Jozef Mihál
21.12.05,14:49
A just nie ... .-)

§ 11 ods. 1 písm. c) sa odvoláva na Zákon č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ten nadobudol účinnosť 1.1.2005, t.j. platby za rok 2004 nemôžu byť považované za platby podľa tohto predpisu.
Iba ak tak, už dnes končím, budem o tom premýšľať na čerstvom BA smogu.
Jozef Mihál
21.12.05,14:52
Ešte niečo.
§ 52 ods.35 teda hovorí o príspevkoch na DDP, tie sa "po starom" celý rok 2005 odpočítavali od základu dane zamestnanca??? Pokiaľ viem nie, a "čakalo sa" až na daňové priznanie, kde sa mali uplatniť ako nezdaniteľná čiastka "po novom", teda vo výške zaplatenej v zdaňovacom období.

§ 11 ods.1c) je reč o príspevkoch na DDS. Tie započítavame až v DP ako nezdaniteľnú čiastku.

Čiže ako postupovať, ak sa moja poisťovňa pretransformovala z DDP na DDS v priebehu roka 2005??? V potvrdení o príspevkoch za rok 2005 mi rozlíši príspevky a príspevky???
vladan
21.12.05,15:16
Tibor, tuším pointe odvádzania príspevkov na DDS rozumieme, ale Jožko to poňal trošku do hĺbky - viď jeho príspevok č. 16 a vyššie príspevky
Chobot
21.12.05,15:20
Tibor, tuším pointe odvádzania príspevkov na DDS rozumieme, ale Jožko to poňal trošku do hĺbky - viď jeho príspevok č. 16 a vyššie príspevky

Tak to vzdávam :confused: :confused: . Už strácam prehľad o téme.
vladan
21.12.05,15:22
Tak to vzdávam :confused: :confused: . Už strácam prehľad o téme.

tibor, stále sa držíme prvého príspevku ;)
Chobot
21.12.05,15:36
tibor, stále sa držíme prvého príspevku ;)

Tak potom súhlasím s tým tvrdením.
Jana Acsová
21.12.05,16:08
Čiže ako postupovať, ak sa moja poisťovňa pretransformovala z DDP na DDS v priebehu roka 2005??? V potvrdení o príspevkoch za rok 2005 mi rozlíši príspevky a príspevky???

Citácia zo zákona č. 650/2004 Z.z.


§ 86 />

(3) Zamestnávateľské zmluvy, zamestnanecké zmluvy a poistenecké zmluvy uzatvorené podľa doterajšieho predpisu sa považujú za zamestnávateľské zmluvy a účastnícke zmluvy uzatvorené podľa tohto zákona. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 86 ods. 1 prvej vety okrem ustanovení dávkového plánu, ktoré upravujú zásady, podľa ktorých sa poistenec doplnkového dôchodkového poistenia a príjemca dávky doplnkového dôchodkového poistenia podieľajú na výnosoch z hospodárenia doplnkovej dôchodkovej poisťovne, a spôsob výplaty dávky doplnkového dôchodkového poistenia, v ktorej je zohľadnené riziko dožitia. Na určenie výšky podielu účastníka a poberateľa dávky uvedených v odseku 1 prvej vete na výnose z investovania majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde a na spôsob výplaty dávok doplnkového dôchodkového poistenia, v ktorých je zohľadnené riziko dožitia, sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona.

(4) Obdobie doplnkového dôchodkového poistenia získané do 31. decembra 2005 sa po tomto dni považuje za obdobie doplnkového dôchodkového sporenia.



§ 87

(2) Kde sa vo všeobecne záväzných právnych predpisoch účinných pred 1. januárom 2005 používa pojem doplnkové dôchodkové poistenie , rozumie sa tým aj doplnkové dôchodkové sporenie .

Myslím si, že odpoveď je čiastočne obsiahnutá aj v citovaných ustanoveniach.
Čo sa týka potvrdení tak má byť na internete na stránke DR SR zverejnený odporúčaný vzor pre tieto účely. Máme "predbežný" vzor k dispozícii, môžeme ho zverejniť v zoskenovanej verzii ak bude záujem ...
Príspevky sa budú vykazovať jednou sumou v členení:
- doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie),
- účelové sporenie,
- životné poistenie.
stonozka
21.12.05,19:14
Ja som bola teraz v decembri na školení: "Ročné zúčtovanie dane z príjmov", a tam som sa dozvedela, že príspevky zamestnanca III. pilier DDS si môžu dať zamestnanci do ročného zúčtovania dane iba tie ktoré sú preukázateľne zaplatené v zdaňovacom období v roku 2005, že príspevky za december 2005, ktoré boli vyplatené v januári 2006 nemôžu ísť do ročného zúčtovania dane. Toto nám na školení zdôrazňovali.
Jozef Mihál
22.12.05,07:42
Ad stonozka - to je jasné. Príspevok vyplatený v januári 2006 si zahrniem do nezdaniteľnej časti za rok 2006. V tejto téme v podstate diskutujeme o príspevku za december 2004, zaplatenom v januári 2005. Ešte raz úplne po lopate postup, ktorý použijem:

Za rok 2005 som daňové priznanie robil tak, že zamestnávateľ mi vystavil potvrdenie, kde základ dane zo závislej činnosti ponížil aj o môj príspevok na DDP za december 2004, odvedený zamestnávateľom v januári 2005. Bolo to OK, v zmysle § 52 ods.35.

Za rok 2006 si opäť budem sám podávať daňové priznanie. Tu si však požiadam správcovskú spoločnosť, aby mi vystavila potvrdenie o zaplatených príspevkoch na DDP/DDS. Tá mi ho vystaví, uvedie na ňom príspevky, ktoré mi pribudli na účte od 1.1.2005 do 31.12.2005 a boli to príspevky moje, nie zamestnávateľove. Čiže uvedie tam aj príspevok za december 2004, zaplatený v januári 2005.

Na základe tohto potvrdenia si teda zahrniem do nezdan.čiastky za rok 2005 aj sumu zaplatenú v januári 2005. A bude to v súlade s § 11 ods.5.
Jana Acsová
22.12.05,09:15
Jozef trafil si klinec po hlavičke. .-)

Uvediem príklad riešenia prechodného obdobia, ktoré uvádza autorka článku v časopisč ÚAD (Účtovníctvo - Audítorstvo - Daňovníctvo) č. 12/2005. Autorka pracuje na DR SR:

"Ak zamestnanec príspevok ním platený na DDP a odvedený v januári 2005 (za decembrovú mzdu roku 2004) do príslušnej DDP uplatní:

- podľa § 52 ods. 35 ZDP v decembrovej mzde vyplatenej v januári 2005 ako odpočítateľnú položku (výdavok zamestnanca) za zdaňovacie obdobie roku 2004, postupuje v súlade so ZDP, alebo

- podľa § 11 ods. 5 ZDP ako nezdaniteľnú časť základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005, ako preukázateľne zaplatený príspevok v zdaňovacom období roku 2005, postupuje tiež v súlade so ZDP, alebo

- podľa § 52 ods. 35 ZDP v decembrovej mzde ako odpočítateľnú položku (výdavok zamestnanca) za zdaňovacie obdobie roku 2004 a ak uhradil v januári 2005 vyššiu sumu príspevkov na DDP, ako je stanovená suma tejto odpočítateľnej položky za zdaňovacie obdobie roku 2004 (najviac 10 % z úhrnu ročných zdaniteľných príjmov, najviac 24000 Sk ročne), potom môže rozdiel uplatniť podľa § 11 ods. 5 ZDP ako nezdaniteľnú časť základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005. Podotýkame, že zamestnanec mohol tento rozdiel uplatniť dodatočne v ročnom zúčtovaní pri vysporiadaní preddavkov na daň alebo si ho mohol uplatniť pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roku 2004. Potom si ale nemôže tento rozdiel uplatnený podľa § 52 ods. 35 ZDP uplatniť aj podľa § 11 ods. 5 ZDP ako nezdaniteľnú časť základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005.

Upozorňujeme, že možnosť duplicitného uplatnenia príspevku na DDP preukázateľne zaplateného v januári 2005 ako výdavok zamestnanca za zdaňovacie obdobie roku 2004 a aj ako nezdaniteľnej časti základu dane na DDS za zdaňovacie obdobie roku 2005 nie je v súlade so ZDP."
Jozef Mihál
22.12.05,10:32
Ten posledný odsek chápem ako zbožné želanie DRSR. V samotnom ZDP totiž uvedené upozornenie nemá žiadnu oporu, pretože na to nie je žiadne prechodné ustanovenie. Za čo ja ako občan jednoducho nemôžem. Preto v zmysle toho, čo v ZDP vidím, si príspevok zaplatený v januári 2005 uplatním "aj" za rok 2005.
Jana Acsová
22.12.05,10:44
Pridávam sa. Preto som to sem pripla. Argument, že duplicita nie je v súlade so ZDP nebol opretý o žiadne ustanovenie zákona.
Jozef Mihál
22.12.05,10:54
Takže howgh.
Barbara
22.12.05,11:29
Ad stonozka - to je jasné. Príspevok vyplatený v januári 2006 si zahrniem do nezdaniteľnej časti za rok 2006. V tejto téme v podstate diskutujeme o príspevku za december 2004, zaplatenom v januári 2005. Ešte raz úplne po lopate postup, ktorý použijem:

Za rok 2005 som daňové priznanie robil tak, že zamestnávateľ mi vystavil potvrdenie, kde základ dane zo závislej činnosti ponížil aj o môj príspevok na DDP za december 2004, odvedený zamestnávateľom v januári 2005. Bolo to OK, v zmysle § 52 ods.35.

Za rok 2006 si opäť budem sám podávať daňové priznanie. Tu si však požiadam správcovskú spoločnosť, aby mi vystavila potvrdenie o zaplatených príspevkoch na DDP/DDS. Tá mi ho vystaví, uvedie na ňom príspevky, ktoré mi pribudli na účte od 1.1.2005 do 31.12.2005 a boli to príspevky moje, nie zamestnávateľove. Čiže uvedie tam aj príspevok za december 2004, zaplatený v januári 2005.

Na základe tohto potvrdenia si teda zahrniem do nezdan.čiastky za rok 2005 aj sumu zaplatenú v januári 2005. A bude to v súlade s § 11 ods.5.
Moja úvaha:
keď zamestnancovi zrážam DDS mes. 300,- od 1.1.2005 do 31.12.2005 to znamená, že preukázateľne zaplatil v roku 2005 sumu 3600,-Sk., tak neviem prečo by som mu mala odrátať pri ročnom zúčt. iba 3300,-, keď aj za december 2005 tiež zaplatil 300,-. čo naúčtujú v poisťovni v januári 2006, to ma nemusí zaujímať. myslím si , že čo naučtujú v poisťovni v januári 2006 to je už za január 2006 a nie december 2005.
tuším, ale nech sa tomu vyjadrí tu ten pán z poisťovni, ale na jeho meno si nespomeniem ......nech prepáčí

či uvažujem zle????????????
Jozef Mihál
02.01.06,10:17
Aby táto téma nebola ukrátená o pointu, pripájam i sem tlačivo
"Potvrdenie na uplatenenie nezdaniteľných častí...", z ktorého vyplýva (viď v tlačive poznámka **), že:

Ak si za rok 2005 budem podávať daňové priznanie sám a priložím toto tlačivo potvrdené mojou DDS, tak príspevok, ktorý mi mzdová účtáreň zrazila za december 2004 a odviedla v januári 2005 (a znížila mi oň základ dane za rok 2004)...

...budem mať započítaný do nezdaniteľnej časti v roku 2005.
silvia
08.01.06,20:39
Prosím Vás, konateľ mi oznámil, aby som mu pri ročnom zúčtovaní dane nezabudla uplatniť nezdan.časť 12.000,-, lebo si platí životnú poistku v ING. Má si vyžiadať u nich potvrdenie, že si túto poistku platí, alebo mu ho pošlú automaticky?
Mirkaska
11.01.06,16:09
V prípade, že zamestnávateľ zráža príspevok na DDS zamestnancovi z výplaty, aj v tom prípade mi musí priniesť potvrdenie od DDS o zaplatených príspevkoch v r. 2005?
Beba
12.01.06,08:29
V prípade, že zamestnávateľ zráža príspevok na DDS zamestnancovi z výplaty, aj v tom prípade mi musí priniesť potvrdenie od DDS o zaplatených príspevkoch v r. 2005?Všimnite si , že je tam napísané v zdaňovacom období a nie za zdaňovacie obdobie a navyše preukázateľne zaplatenéĆím sa doloží preukázateľnosť? No buď potvrdením od DDS, alebo výpismi z účtu. Tým, že to bolo zrazené zo mzdy nebolo ešte zaplatené DDS. Váš názor?
Džek
12.01.06,08:52
Sú potrebné potvrdenia. DDS Tatra - Sympatia má na internete tlačivo Žiadosť o poskytnutie služby, ktoré treba do poisťovne zaslať - tu sa zaškrtne predposledná možnosť vystavenie potvrdenia ... (je to bezplatná služba) oni následne vystavia potvrdenie o zaplatených príspevkoch a pošlú doporučene žiadateľovi. Allianz - čo sa týka poistení bude posielať potvrdenie na konci januára automaticky všetkým, ktorých sa to týka.
Každá poisťovňa má iný postup. Kto čo zistí, nech poradí aj iným.
Prajem všetkým pekný deň
AnitaMartinska
12.01.06,12:11
Práve som si vytlačila z Tatry-Sympatia "Žiadosť o poskytnutie služby"
a prekvapivo som čítala:
"Svojim podpisom beriem na vedomie, že poskytovaná služba je spoplatňovaná :mad: v rámci Cenníka služieb VSP Tatry,a.s..
Nemá niekto vedomosť, či je to ozaj spoplatňované a koľko?
Ďakujem
Anita
veronika1
12.01.06,12:24
Vie mi niekto bližšie poradiť o odpočítaní životného poistenia v ročnom zúčtovaní dane? Aké podmienky musia byť pri tom dodržané?
Pokiaľ viem, tak by to malo byť:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- doba poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistenia po 55 veku
Barbara
12.01.06,12:25
Práve som si vytlačila z Tatry-Sympatia "Žiadosť o poskytnutie služby"
a prekvapivo som čítala:
"Svojim podpisom beriem na vedomie, že poskytovaná služba je spoplatňovaná :mad: v rámci Cenníka služieb VSP Tatry,a.s..
Nemá niekto vedomosť, či je to ozaj spoplatňované a koľko?
Ďakujem
Anita


no toto je fakt sila:mad:
no tak to bude vyzerať asi u mňa takto: spravím ročné zúčt. dane aj poistného tak približne 300 ľudom........toto znamená............ že to môžme aj my spoplatniť, takže 300* ? = zbohatnem;) ;) ;)
no a koho to zaujíma, že ja to musím spraviť podľa zákona zamestnancom.....ja to jednoducho spoplatním, lebo je to v tomto štáte možné..........vše je možné
dúfam mi rozumiete:D :D :D :p/
ohjo- lenže zabudli tú vetu/ že vykonanie ročného zúčtovanie je spoplatnené vytlačiť na tlačivo" žiadosť o vykonanie........
veronika1
12.01.06,12:29
Vie mi niekto poradiť, aké podmienky musia byť dodržané pri odpočítaní životného poistenia pri ročnom zúčtovaní dane? Musia byť dodržané:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- dĺžka poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistky po 55 veku
stdr
12.01.06,12:38
Vie mi niekto poradiť, aké podmienky musia byť dodržané pri odpočítaní životného poistenia pri ročnom zúčtovaní dane? Musia byť dodržané:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- dĺžka poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistky po 55 veku


Prečo by mala byť životná poistka uzatvorená až v roku 2005???
Barbara
12.01.06,12:40
V prípade, že zamestnávateľ zráža príspevok na DDS zamestnancovi z výplaty, aj v tom prípade mi musí priniesť potvrdenie od DDS o zaplatených príspevkoch v r. 2005?


nie, predsa to máš na mzd. liste , a vidíš koľko zaplatil v roku 2005 , teda koľko si mu stiahla...........no a teraz keby som vedela ako treba sem stiahnuť ten vzor, čo minule mal p. Mihál vo svojom príspevku, tak by som Ti to se m pekne mohla dať, lenže to neviem/ tam sa píše že keď sa to zráža ako zrážka zo mzdy tak netreba nosiť potvrdenie/ alebo z môjho počítača, lebo tam som to stiahla
minule mi vysvetlovali, že prílohy.... blabla......že tam je tlačítko Browse, lenže asi som slepá, lebo ja to tam nevidím, alebo to browse znamená po slovensky -- stiahnúť?????,,,, tak potom to tam mám, ale ajtak by som potrebovala to ešteraz vysvetliť

dík
matafe
12.01.06,12:58
Vie mi niekto poradiť, aké podmienky musia byť dodržané pri odpočítaní životného poistenia pri ročnom zúčtovaní dane? Musia byť dodržané:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- dĺžka poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistky po 55 veku

O podmienke na uplatnenie životného poistenia ako nezdaniteľnej časti, hovorí §11 ods.7, a platí to aj pre staré poistky(čiže aj také, čo boli uzavreté pred 1.1.2005)

§11 ods.7
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života
Jana Motyčková
12.01.06,13:03
Nesúhlasím s Barbarou. Musí priniesť povrdenie, v zákone je totiž upravený §37 a ods.1 písm. a) znie :
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a §11 ods.5 (príspevky na DDS) vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa §2 písm u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),

Oprava (po príspevku 53 od Zita4) - uvedené sa týka iba účelového sporenia a životných poistiek. Pre DDS nie je potrebné potvrdenie od DDS.
Jozef Mihál
12.01.06,13:08
Súhlasím s Jankou.

...a dumám nad tým, načo je potom v tlačive "Potvrdenie o záčtovaných a vyplatených príjmoch..." ktoré vydáva zamestnávateľ zamestnancovi, riadok

"09 Zrazené a odvedené príspevky na DDS",

ak aj tak si zamestnanec/daňovník, musí priniesť potvrdenie od DDS.
Mirkaska
12.01.06,13:21
Súhlasím s Jankou.

...a dumám nad tým, načo je potom v tlačive "Potvrdenie o záčtovaných a vyplatených príjmoch..." ktoré vydáva zamestnávateľ zamestnancovi, riadok

"09 Zrazené a odvedené príspevky na DDS",

ak aj tak si zamestnanec/daňovník, musí priniesť potvrdenie od DDS.

Veď práve...
Džek
12.01.06,14:37
pretože veľa ľudí si vyberá výsluhové dôchodky, teda nemôžu si peniaze aj vybrať a odpočítať. Ja si myslím, že to potvrdenie tam musí byť.
A k TATRY SYMPATIA
Síce majú tam, že služba je spoplatňovaná ale v skutočnosti, keby ste si zavolali na bezplatnú linku 0800138138, dozviete sa že nie.
kalakaj
12.01.06,15:15
Chcem sa opýtať ohľadom tlačiva Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch... ZA OBDOBIE( kalendárny rok ):......., je tam použitý pojem ZA OBDOBIE, pričom v riadku 09 majú byť uvádzané "Zrazené a odvedené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie)" vzniká mi nesúlad tohto riadku s ostatnými riadkami tohto tlačiva, ak vezmem že § 11 ods.5 sa hovorí o "výške zaplatenej v zdaňovacom období". Ak by zamestnanec doniesol "Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí ZD fyzickej osoby podľa § 11 odst.1 písm,c až e)...." sumy by sa navzájom samozrejme nerovnali ak zamestnanec napr. prispieval celý rok rovnomerne 1000 SK, rozdiel by bol za posledný mesiac 12/2005.
Ktoré tlačivo má v tomto prípade použiť zamestnávateľ ak chce zamestnancovi vykonať ročné zúčtovanie? Ďakujem.
kikoza
12.01.06,21:43
Nesúhlasím s Barbarou. Musí priniesť povrdenie, v zákone je totiž upravený §37 a ods.1 písm. a) znie :
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a §11 ods.5 (príspevky na DDS) vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa §2 písm u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
A ako je to so živnostníkmi? Platí si DDP 24 tis.ročne.Môže si odrátať iba 12 tisíc? Tiež musí mať potvrdenie aj keď si to platí z účtu? Teším sa na odpovede ale už až zajtra.Idem už konečne spať, možno sa mi všetky tie moje sporné účtovné problémy vyriešia.:D
Barbara
13.01.06,06:40
Nesúhlasím s Barbarou. Musí priniesť povrdenie, v zákone je totiž upravený §37 a ods.1 písm. a) znie :
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a §11 ods.5 (príspevky na DDS) vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa §2 písm u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),


a prosím Ťa kedy upravili ten zákon, lebo čo mal vzor p. Mihál, asi to bolo pred 2 týždňami tuto na tejto stránke/ ešte tam mal upozornenie, že poobede pondelok to zmaže/, alebo minulý týžeň to bolo? teda už neviem, tam bolo na tom tlačive napísané, že keď tú zrážku vykoná zamestnávateľ ---nosiť potvrdenie nemusí.
nikto z Vás nevidel to tlačivo????,,,,, ja som len písala to, čo bolo písané na tom tlačive.
keď to tak nebolo, tak sa omlúvam, lenže ja to tlačivo v mojom počítači mám
teda citujem
DDS - uplatnenie tohoto sporenia ako nezdan. časti základu dane zamestnanec nepredkladá na tomto odporúčanom tlačive v prípade, ak je platené zrážkami zo mzdy na základe zamestnaneckej zmluvy.
v mojom príspevku , keď si všimneš ja som písala o tom platení cez zamestnávateľa a to je na základe zamestnaneckej zmluvy.
Veď keď mu nezrážam v podniku ako zrážku zo mzdy, pravdaže musí priniesť potvrdenie
Prepáč
Bože nikto sa neponukne, aby ma naučil pridávať prílohy???????????
AnitaMartinska
13.01.06,06:50
Džek,dakujem za odpoved.
Nenapadlo ma, ze si pravdivost tlaciva treba overit.
Anita
Jana Motyčková
13.01.06,07:21
a prosím Ťa kedy upravili ten zákon, lebo čo mal vzor p. Mihál, asi to bolo pred 2 týždňami tuto na tejto stránke/ ešte tam mal upozornenie, že poobede pondelok to zmaže/, alebo minulý týžeň to bolo? teda už neviem, tam bolo na tom tlačive napísané, že keď tú zrážku vykoná zamestnávateľ ---nosiť potvrdenie nemusí.
nikto z Vás nevidel to tlačivo????,,,,, ja som len písala to, čo bolo písané na tom tlačive.
keď to tak nebolo, tak sa omlúvam, lenže ja to tlačivo v mojom počítači mám
teda citujem
DDS - uplatnenie tohoto sporenia ako nezdan. časti základu dane zamestnanec nepredkladá na tomto odporúčanom tlačive v prípade, ak je platené zrážkami zo mzdy na základe zamestnaneckej zmluvy.
v mojom príspevku , keď si všimneš ja som písala o tom platení cez zamestnávateľa a to je na základe zamestnaneckej zmluvy.
Veď keď mu nezrážam v podniku ako zrážku zo mzdy, pravdaže musí priniesť potvrdenie
Prepáč
Bože nikto sa neponukne, aby ma naučil pridávať prílohy???????????
Ten § je zmenený v poslednej novele, t.j. 534/2005 v bode 82.
V tom §37 ods.1 sa hovorí, že týmto to preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi. Nikde nie je napísané, že ak ten príspevok zrážal zamestnávateľ, nemusí to preukazovať týmto dokladom. Zo zákona je tento doklad nutný. Ak je to na tlačive inak, tak nemám čo dodať.
Barbara
13.01.06,07:24
A ako je to so živnostníkmi? Platí si DDP 24 tis.ročne.Môže si odrátať iba 12 tisíc? Tiež musí mať potvrdenie aj keď si to platí z účtu? Teším sa na odpovede ale už až zajtra.Idem už konečne spať, možno sa mi všetky tie moje sporné účtovné problémy vyriešia.:D


len 12 tisíc a musí mať potvrdenie z poisťovne
Jana Motyčková
13.01.06,07:24
A ako je to so živnostníkmi? Platí si DDP 24 tis.ročne.Môže si odrátať iba 12 tisíc? Tiež musí mať potvrdenie aj keď si to platí z účtu? Teším sa na odpovede ale už až zajtra.Idem už konečne spať, možno sa mi všetky tie moje sporné účtovné problémy vyriešia.:D
Ten § hovorí iba o preukazovaní zamestnávateľovi. K SZČO som nič nenašla.
Barbara
13.01.06,07:35
Nesúhlasím s Barbarou. Musí priniesť povrdenie, v zákone je totiž upravený §37 a ods.1 písm. a) znie :
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a §11 ods.5 (príspevky na DDS) vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa §2 písm u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),


nevidím tu moju reakciu z rána, takže ešte raz.
Somij, keď si všimneš, tak som písala v mojom príspevku o tom, že keď zamestnávateľ zráža zamestnancovi DDS na základe zamestnaneckej zmluvy, tak v tomto prípade nemusí nosiť potvrdenie. Toto tvrdenie je uvedené na tom tlačive / vzor/ čo mal p. Mihál vo svojom príspevku minulý týždeň. Ten vzor mám stiahnutý, takže Ti citujem"
DDS - uplatnenie tohoto sporenia ako nezdaniteľnej časti základu dane zamestnanec nepredkladá na tomto tlačive v prípade, ak je platené zrážkami zo mzdy na základe zamestnávateľskej zmluvy." /u zamestnávateľa/ teda je to na mzdovom liste

koniec citátu.
Zita4
13.01.06,21:52
Na dnešnom školení k novele daňového zákona nám školiteľka povedala, že uhradené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie alebo poistenie, ktoré zráža zamestnávateľ zo mzdy zamestnanca, nie je potrebné preukazovať potvrdením. Opiera sa o § 37 ods. 1 písm. a), ktorý znie:
predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a § 11 ods. 5 vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa § 2 písm. u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela)

(§ 2 písm. u) a v) sa týka len účelového sporenia a životného poistenia, nie však DDS ani DDP.)
Zita4
14.01.06,12:42
pretože veľa ľudí si vyberá výsluhové dôchodky, teda nemôžu si peniaze aj vybrať a odpočítať. Ja si myslím, že to potvrdenie tam musí byť.

Dokonca vybratie výsluhového dôchodku nie je nedodržaním podmienok.
Tým je podľa § 11 ods 8 vybratie odstupného pred dovŕšením 55 rokov veku alebo uplynutím 10 rokov. Výsluhový dôchodok je v zmluve, takže poistenec podmienky dodrží. Aj mňa to prekvapilo, ale je to tak. :)
Jana Motyčková
14.01.06,22:30
Na dnešnom školení k novele daňového zákona nám školiteľka povedala, že uhradené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie alebo poistenie, ktoré zráža zamestnávateľ zo mzdy zamestnanca, nie je potrebné preukazovať potvrdením. Opiera sa o § 37 ods. 1 písm. a), ktorý znie:
predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a § 11 ods. 5 vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa § 2 písm. u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela)

(§ 2 písm. u) a v) sa týka len účelového sporenia a životného poistenia, nie však DDS ani DDP.)

Presvedčila si ma, opravujem pôvodný príspevok.
Barbara
16.01.06,07:44
Presvedčila si ma, opravujem pôvodný príspevok.



Noooooooooo vidzíš?????????? a mne si neverila.


Barbara
kikoza
16.01.06,11:43
len 12 tisíc a musí mať potvrdenie z poisťovne
Ďakujem Ti, urobím to tak.
Jana Motyčková
16.01.06,13:58
Mám ešte takú vyrývaciu otázku - a čo príspevky zamestnávateľa platené na DDS za zamestnanca - sú zdaniteľným príjmom zamestnanca, môže si ich daňovník uplatniť ako nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 1 písm. c) a ods.5 ? T.j. v podstate - je tento príspevok príspevkom daňovníka ?
Barbara
17.01.06,07:12
Mám ešte takú vyrývaciu otázku - a čo príspevky zamestnávateľa platené na DDS za zamestnanca - sú zdaniteľným príjmom zamestnanca, môže si ich daňovník uplatniť ako nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 1 písm. c) a ods.5 ? T.j. v podstate - je tento príspevok príspevkom daňovníka ?


budem veľmi stručná......... áno.

Ahoj
Zita4
17.01.06,08:04
Mám ešte takú vyrývaciu otázku - a čo príspevky zamestnávateľa platené na DDS za zamestnanca - sú zdaniteľným príjmom zamestnanca, môže si ich daňovník uplatniť ako nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 1 písm. c) a ods.5 ? T.j. v podstate - je tento príspevok príspevkom daňovníka ?
Pýtala som sa na školení, lebo aj ja mám tento názor, ale nemôžeme si ich uplatniť :mee: . Len príspevky zamestnanca.
Tweety
17.01.06,08:12
Pýtala som sa na školení, lebo aj ja mám tento názor, ale nemôžeme si ich uplatniť :mee: . Len príspevky zamestnanca.
Nemôžeme, pretože sú to náklady zamestnávateľa.:cool:
Jana Motyčková
17.01.06,12:56
Nemôžeme, pretože sú to náklady zamestnávateľa.:cool:
To sa mi nezdá byť dôvod.
Barbara
18.01.06,12:32
Mám ešte takú vyrývaciu otázku - a čo príspevky zamestnávateľa platené na DDS za zamestnanca - sú zdaniteľným príjmom zamestnanca, môže si ich daňovník uplatniť ako nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 1 písm. c) a ods.5 ? T.j. v podstate - je tento príspevok príspevkom daňovníka ?

tento príspevok nie je príspevkom zamestnanca, ale sa to zdaňuje s jeho príjmom a ešte sa z toho platí aj zdravotné poistenie:o :o
alušik
18.01.06,13:05
Tak teraz som už zostala poriadne zamotaná z týchto všetkých príspevkov. Asi mi to dnes zapína pomalšie. Takže mi to niekto povrďte alebo vyvráťte...:)
1. Ak si chce niekto odpočítať z daňového základu 12.000 na základe plateného životného poistenia, treba aby mi doniesol potvrdenie z príslušnej poisťovne?
2. Ak niekomu na základe uzatvorenej zmluvy zrážam doplnkove dochodkove poistenie /alebo teda sporenie/, nemusi mi dokladovat potvrdenia z poistovne?
3. A ako vlastne skoncilo to potvrdenie v riadku 9? Zrazku v pripade DDP za mesiac december v tlacive mam uviest, ked to vlastne zamestnavatel odvedie az v januari 2006?
Zita4
18.01.06,17:23
1. Ak si chce niekto odpočítať z daňového základu 12.000 na základe plateného životného poistenia, treba aby mi doniesol potvrdenie z príslušnej poisťovne?
2. Ak niekomu na základe uzatvorenej zmluvy zrážam doplnkove dochodkove poistenie /alebo teda sporenie/, nemusi mi dokladovat potvrdenia z poistovne?
3. A ako vlastne skoncilo to potvrdenie v riadku 9? Zrazku v pripade DDP za mesiac december v tlacive mam uviest, ked to vlastne zamestnavatel odvedie az v januari 2006?
1. Áno, bez potvrdenia to nemôžeš uznať.
2. Nemusí dokladovať - zrážala si to ty. Stačí, keď ťa požiada na žiadosti o RZD - uvedie tam - podľa zrážok zo mzdy.
3. Nemôžeš tam uviesť poistné za december, ak si ho v decembri nepoukázala na účet DDP (alebo DDS). - § 11 ods. 5 - preukázateľne odvedené v príslušnom zdaňovacom období.
ajobs
18.01.06,18:43
1. Áno, bez potvrdenia to nemôžeš uznať.
2. Nemusí dokladovať - zrážala si to ty. Stačí, keď ťa požiada na žiadosti o RZD - uvedie tam - podľa zrážok zo mzdy.
3. Nemôžeš tam uviesť poistné za december, ak si ho v decembri nepoukázala na účet DDP (alebo DDS). - § 11 ods. 5 - preukázateľne odvedené v príslušnom zdaňovacom období.

Súhlasím so Zitou4 s jedným upozornením k bodu 1.
Nie je možné uznať všetky životné poistenia, ale iba také, ktoré spĺňajú podmienky 10 ročného trvania poistnej zmluvy a výplata poistnej sumy po 55 roku veku.:)
Zita4
19.01.06,19:09
Súhlasím so Zitou4 s jedným upozornením k bodu 1.
Nie je možné uznať všetky životné poistenia, ale iba také, ktoré spĺňajú podmienky 10 ročného trvania poistnej zmluvy a výplata poistnej sumy po 55 roku veku.:)
Súhlasím s poznámkou, ale potvrdenie môže byť vystavené len v prípade, keď zmluva spĺňa všetky tieto podmienky. :)
zubadielko
20.01.06,08:44
Ahojte, čiže ako som tie Vaše príspevky správne pochopila, ak mi zamestnanec donesie potvrdenie z poisťovne, je povinnosťou mzdárky mu tie odpočítateľné položky v ročnom zúčtovaní uplatniť.
Je vlastne na poisťovní kontrolovať, či klient spĺňa všetky podmienky aby si mohol uplatniť nezdaniteľné čiastky na životné poistenie. ak moja úvaha nie je správna opravte ma, mám z toho všetkého poriadny chaos
Milka
20.01.06,09:26
Takze v rocnom zuctovani dane z prijmu zamestnanca sa uvedie z DDP:

a / len poistne odvadzane zamestnancom /nie prispevok plateny zamestnavatelom za zamestnanca/
b/ dan, ktoru mzdarka zrazala z prispevku zamestnavatela je vlastne uz zahrnuta v celkovej dani zrazenej v preddavkoch
c/ poistne za december - zaplatene zamestnavatelom az v januari sa nezarata do r. 2005
d/ poistne platene zamestnavatelom za zamestnanca je danovo uznanym nakladom zamestnavatela?
Tweety
20.01.06,09:28
Takze v rocnom zuctovani dane z prijmu zamestnanca sa uvedie z DDP:

a / len poistne odvadzane zamestnancom /nie prispevok plateny zamestnavatelom za zamestnanca/
b/ dan, ktoru mzdarka zrazala z prispevku zamestnavatela je vlastne uz zahrnuta v celkovej dani zrazenej v preddavkoch
c/ poistne za december - zaplatene zamestnavatelom az v januari sa nezarata do r. 2005
d/ poistne platene zamestnavatelom za zamestnanca je danovo uznanym nakladom zamestnavatela?
Presne takto.:eek:
JanaSys
20.01.06,10:00
Ako ste to uzavreli s tým príspevkami za 2004/12 odvedenými a zaplatenými v januári 2005 zamestnávateľom?
Tweety
20.01.06,10:06
Ako ste to uzavreli s tým príspevkami za 2004/12 odvedenými a zaplatenými v januári 2005 zamestnávateľom?
Rok 2004 už je uzatvorený a RZD dávno zabudnuté, príspevky 1-12.- boli daňovo uznané. Problém je len rok 2005.-tam sa ten 12 mesiac odpočíta.;)
alušik
20.01.06,10:15
Dakujem za odpoved, juuuuj Vy ste taki uzasniiiii.:)
matafe
20.01.06,10:20
Rok 2004 už je uzatvorený a RZD dávno zabudnuté, príspevky 1-12.- boli daňovo uznané. Problém je len rok 2005.-tam sa ten 12 mesiac odpočíta.;)

A čo v prípade, ak si zamestnanec nechá vystaviť Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane vo svojej DDS?
Akú sumu bude mať zapísanú v potvrdení? Mne to vychádza, že sumu, ktorá mu bola pripísaná na jeho účet v období od 1.1.2005 do 31.12.2005.
Tweety
20.01.06,10:25
A čo v prípade, ak si zamestnanec nechá vystaviť Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane vo svojej DDS?
Akú sumu bude mať zapísanú v potvrdení? Mne to vychádza, že sumu, ktorá mu bola pripísaná na jeho účet v období od 1.1.2005 do 31.12.2005. Presne takú bude mať v potvrdení. Ale kedže platil rovnako decembri ako v januári, tak nič sa nemení, ale keď prispieva % zo mzdy tam už bude problém, ktorý nie je v zákone ošetrený. :cool:
Dootka
25.01.06,17:08
Mám uzatvorenú životnú poistku - III.pilier a zároveň mám dilemu, či si uplatniť daňovú úľavu 12.000,-, nakoľko neviem, čo bude o pár rokov, či vôbec utiahnem platenie poistky. V prípade, že ju zruším, budem musieť vrátiť
všetky peniaze, ktoré som si uplatnila ako daňové úľavy. Aký máte na to názor?
Zita4
25.01.06,17:13
Mám uzatvorenú životnú poistku - III.pilier a zároveň mám dilemu, či si uplatniť daňovú úľavu 12.000,-, nakoľko neviem, čo bude o pár rokov, či vôbec utiahnem platenie poistky. V prípade, že ju zruším, budem musieť vrátiť
všetky peniaze, ktoré som si uplatnila ako daňové úľavy. Aký máte na to názor?
Ak nedodržíš podmienky, ktoré sú určené (min. 10 rokov sporenia a zároveň plnenie až po 55. roku), budeš to musieť dodaňovať v daňových priznaniach do troch rokov. Tak si to dobre rozmysli. Ja by som si to v takomto prípade asi radšej neuplatňovala, ale je to na tebe. ;)
Dootka
25.01.06,17:41
Presne nad tym uvazujem, ze si to radsej neuplatnim. V kazdom pripade by som si este chcela zistit, aky by bol celkovy efekt pri uplatneni si ulavy z III. piliera a jej neuplatneni si v danovom priznani. Neviem presne ako sa to cele prepocitava a nemam odhad, kolko penazi ziskam uplatnenim si poistky vo svoj prospech. Na zaklade tohto cisla by som si vedela spravit aj odhad do buducna, ze ci sa mi to vyplati alebo nie. Nevies mi poradit?
Tweety
25.01.06,17:47
Presne nad tym uvazujem, ze si to radsej neuplatnim. V kazdom pripade by som si este chcela zistit, aky by bol celkovy efekt pri uplatneni si ulavy z III. piliera a jej neuplatneni si v danovom priznani. Neviem presne ako sa to cele prepocitava a nemam odhad, kolko penazi ziskam uplatnenim si poistky vo svoj prospech. Na zaklade tohto cisla by som si vedela spravit aj odhad do buducna, ze ci sa mi to vyplati alebo nie. Nevies mi poradit?
Spočítaj si zaplatené poistky v roku 2005, ak máš viac ako 12000.-uplatniš si len tých 12.000.- z toho je daň 19%. Vypočítaj si daň pred uplatnením a po uplatnení a máš to.;) OD príjmu odpočítaš poistky a potom to zdaníš. Uvidíš ten rozdiel. Nie je to ktovie ako veľká suma, z celých 12000,- je daň 2280.-
Julča
25.01.06,19:55
Ak si chce zamestnanec sám podať daňové priznanie za r. 2005 a chce si odpočítať DDS musí si dať príspevky ktoré zaplatil potvrdiť DDS spoločnosťou, alebo by mu ako doklad stačilo potvrdenie od mzdárky o tom koľko zaplatil mesačne zo mzdy ako príspevok na DDS?
abel
25.01.06,20:03
Ak si chce zamestnanec sám podať daňové priznanie za r. 2005 a chce si odpočítať DDS musí si dať príspevky ktoré zaplatil potvrdiť DDS spoločnosťou, alebo by mu ako doklad stačilo potvrdenie od mzdárky o tom koľko zaplatil mesačne zo mzdy ako príspevok na DDS?
Bolo by od poisťovní seriózne, aby každému poistencovi, ktorý má uzatvorenú poistku, čo spĺňa požadované podmienky pre uznanie poistného ako nezd. časti, poslali doklad o zaplatenej výške poistného. Predsa mzdová účtovníčka nemôže študovať všetky poistné zmluvy, či každé poistenie tie podmienky spĺňa - nemyslím len DDS.
Zita4
25.01.06,20:33
Pochybujem, že poisťovne samy od seba budú zasielať potvrdenia. Či to potvrdí poisťovňa, alebo mzdová účtáreň, aj tak je to na zodpovednosti daňovníka. Zmluva môže spĺňať všetky podmienky, ale ak daňovník zruší zmluvu predčasne, bude musieť vrátiť daňovú úľavu. Napríklad všetky zmluvy o doplnkovom dôchodkovom poistení boli uzatvorené tak, že po dovŕšení 50. roku života si môžeš požiadať o doplnkový starobný dôchodok. Ak sa daňovník rozhodne, že si požiada až po 55. roku o plnenie, môže si uplatniť aj tieto príspevky.
Dootka
26.01.06,08:43
Spočítaj si zaplatené poistky v roku 2005, ak máš viac ako 12000.-uplatniš si len tých 12.000.- z toho je daň 19%. Vypočítaj si daň pred uplatnením a po uplatnení a máš to.;) OD príjmu odpočítaš poistky a potom to zdaníš. Uvidíš ten rozdiel. Nie je to ktovie ako veľká suma, z celých 12000,- je daň 2280.-


Tweety, ďakujem za radu. Ešte mám predsa len jednu dilemu. V prípade, že mám dve poistky a obe si chcem uplatniť ako daňovú úľavu, samozrejme vrámci limitu 12.000,-, čo sa môže stať v prípade, že v blízkej budúcnosti jednu z nich zruším? Ako potom budem vedieť vypočítať, aký podiel z akej poistky mi bol uznaný a akú alikvótnu časť, a z ktorej poistky mám potom vrátiť?
Myslím si, že v tom bude dobrý chaos. Neviem, či budú dostatočne fungovať všetky tie väzby, ktoré by si mali navzájom dávať info napr. o ukončení jednej poistky a zároveň ponechaní si druhej poistky.
Tweety
26.01.06,08:51
Tweety, ďakujem za radu. Ešte mám predsa len jednu dilemu. V prípade, že mám dve poistky a obe si chcem uplatniť ako daňovú úľavu, samozrejme vrámci limitu 12.000,-, čo sa môže stať v prípade, že v blízkej budúcnosti jednu z nich zruším? Ako potom budem vedieť vypočítať, aký podiel z akej poistky mi bol uznaný a akú alikvótnu časť, a z ktorej poistky mám potom vrátiť?
Myslím si, že v tom bude dobrý chaos. Neviem, či budú dostatočne fungovať všetky tie väzby, ktoré by si mali navzájom dávať info napr. o ukončení jednej poistky a zároveň ponechaní si druhej poistky.
Zákon o dani z príjmov zatiaľ hovorí, že ak dôjde k porušeniu podmienok treba do troch rokov vrátiť odpočítanú daň.Ako to bude presne v praxi, to dopredu ťažko hovoriť. Uvidíme.:o
Jozef Mihál
26.01.06,09:39
Aktuálne - stále nie je jasné, či príspevok na DDS(DDP) zrazený zamestnancovi zamestnávateľom za december 2004 a odvedený na účet správcovskej spoločnosti až v januári 2005 možno započítať ako nezdaniteľnú čiastku za rok 2005.

Daňové riaditeľstvo SR má snahu vysvetľovať tento problém tak, že sa započítavať nemá. Podľa znenia zákona sa však započítavať má - v zákone nie je jednoducho žiadne riešenie v podobe prechodného ustanovenia a pod. Samotní pracovníci daňových úradov sú na školeniach v tomto čase rozdelení na dva tábory. Čaká sa na stanovisko Min.financií.
alušik
09.02.06,06:54
Ak si chce zamestnanec sám podať daňové priznanie za r. 2005 a chce si odpočítať DDS musí si dať príspevky ktoré zaplatil potvrdiť DDS spoločnosťou, alebo by mu ako doklad stačilo potvrdenie od mzdárky o tom koľko zaplatil mesačne zo mzdy ako príspevok na DDS?

Na túto otázku nebolo jednoznačne odpovedané. Sama to potrebujem vedieť. Dnes už mi je jasné, že poisťovne posielajú tieto potvrdenia, ale nie ľuďom, ktorí majú uzatvorené zamestnanecké zmluvy. Má niekto teda reálnu skúsenosť, či k daňovému priznaniu potrebujem to potvrdenie od spravcovskej spoločnosti alebo postačuje potvrdenie od mzdárky?:confused:
Barbara
10.02.06,07:50
Na túto otázku nebolo jednoznačne odpovedané. Sama to potrebujem vedieť. Dnes už mi je jasné, že poisťovne posielajú tieto potvrdenia, ale nie ľuďom, ktorí majú uzatvorené zamestnanecké zmluvy. Má niekto teda reálnu skúsenosť, či k daňovému priznaniu potrebujem to potvrdenie od spravcovskej spoločnosti alebo postačuje potvrdenie od mzdárky?:confused:


keď si zamestnaná a sama si robíš DP, tak zamestnávateľ Ti vystaví POTVRDENIE o zdan. mzde a na tom tlačive je kolónka, kde sa má uviesť suma DDS. Tam sa to napíše, ale BEZ DECEMBRA 2005 !!!!! to preto, lebo vlastne u zamestnanca za 12/05 je to zrážka, nakoľko v poisťovni to naučtujú až v 1/06!!!!! teda ešte v 12/05 to nebolo odvedené
Máme to zistené z Daňového úradu, že december 2005 sa tam nemá písať.
takže za 11 mesiacov . :p:D
Jarka
10.02.06,07:54
Aktuálne - stále nie je jasné, či príspevok na DDS(DDP) zrazený zamestnancovi zamestnávateľom za december 2004 a odvedený na účet správcovskej spoločnosti až v januári 2005 možno započítať ako nezdaniteľnú čiastku za rok 2005.

Daňové riaditeľstvo SR má snahu vysvetľovať tento problém tak, že sa započítavať nemá. Podľa znenia zákona sa však započítavať má - v zákone nie je jednoducho žiadne riešenie v podobe prechodného ustanovenia a pod. Samotní pracovníci daňových úradov sú na školeniach v tomto čase rozdelení na dva tábory. Čaká sa na stanovisko Min.financií.

Chcem sa len opytat či už bolo vydané spominané stanovisko k tomu uplatneniu v ročnom zúčtovaní príspevku na DDS za december 2004, neviem či som to prehliadla ale nemozem ho najsť?
Barbara
10.02.06,08:24
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?

Dobrý deň

Takže p. Mihál december 2005 treba odpočítať, lebo u zamestnanca za 12/05 ten príspevok je len zrážka a nie príjem, príjem bude až v 1/06, keď to bude odvedené do poisťovne.
už aj mne je to jasné. tuto na stránke sme mali o tom dilemu- odpočítať- neodpočítať, takže jednoznačne odpočítať!!!!!!!!!!!!! :D
nám to potvrdili aj na DÚ:p

a december 2004 sa do toho neráta, lebo minulý rok sa to zdaňovalo s príjmom a nebolo to nezdan. čiastka - nezdan. čiastka je len od 1.1.2005:D
Zita4
10.02.06,09:13
Dobrý deň

Takže p. Mihál december 2005 treba odpočítať, lebo u zamestnanca za 12/05 ten príspevok je len zrážka a nie príjem, príjem bude až v 1/06, keď to bude odvedené do poisťovne.
už aj mne je to jasné. tuto na stránke sme mali o tom dilemu- odpočítať- neodpočítať, takže jednoznačne odpočítať!!!!!!!!!!!!! :D
nám to potvrdili aj na DÚ:p

a december 2004 sa do toho neráta, lebo minulý rok sa to zdaňovalo s príjmom a nebolo to nezdan. čiastka - nezdan. čiastka je len od 1.1.2005:D
Tak toto teda vôbec nechápem:confused:. Práve preto, že je to odvedené v roku 2006, sa to môže odpočítať až v roku 2006. To je podľa mňa logické :confused:
Jozef Mihál
10.02.06,12:02
Barbara, príspevku č.90 jednoducho nerozumiem.
alušik
10.02.06,12:12
keď si zamestnaná a sama si robíš DP, tak zamestnávateľ Ti vystaví POTVRDENIE o zdan. mzde a na tom tlačive je kolónka, kde sa má uviesť suma DDS. Tam sa to napíše, ale BEZ DECEMBRA 2005 !!!!! to preto, lebo vlastne u zamestnanca za 12/05 je to zrážka, nakoľko v poisťovni to naučtujú až v 1/06!!!!! teda ešte v 12/05 to nebolo odvedené
Máme to zistené z Daňového úradu, že december 2005 sa tam nemá písať.
takže za 11 mesiacov . :p:D

Barbara, mne je to jasné, že mi potvrdenie vystaví zamestnávateľ a že je to tam aj uvedené.:D Pýtam sa však, či to z toho potvrdenia postačuje, alebo Daňový úrad vyžaduje "duplicitne" vystavenie potvrdenia správcovskou spoločnosťou? ;)
Stále nemám odpoveď áno alebo nie.

Je mi jasné, že decembrovú zrážku by som nemala do potvrdenia na r.9 uviesť, ale mám taký pocit, že to tam mzdárka zatiaľ uviedla a je to pochopiteľné, keď nemá žiadne záväzné stanovisko Daňového riaditeľstva. Aspoň čo mám vedomosť žiadne zatiaľ nie je a to, že mi to povedia na daňovom úrade neznamená, že keď prídu na kontrolu, budú mi veriť, že mi to bolo povedané...;)
Čo mi však jasné nie je, príspevok, ktorý hradí zamestnávateľ na DDS ide do príjmu celý alebo tiež vylučujem ten 12. mesiac - v podstate sa na to tiež môžem pozrieť tak, že je mojím príjmom až v januári, keď mi ho zamestnávateľ do správcovskej spoločnosti poukáže. Ale viem, že to tak nie je. Do príjmu ho zamestnancovi dať musím.
Barbara
10.02.06,12:27
Tak toto teda vôbec nechápem:confused:. Práve preto, že je to odvedené v roku 2006, sa to môže odpočítať až v roku 2006. To je podľa mňa logické :confused:

neviem asi som to dokomolila, ale veď aj ja som to tak písala, že sa to môže odpočítať až v 1/2007 za rok 1/06-12/06. teda 12/05 až za zdaňovacie obdobie rok 2006 - ročné zúčt. dane za rok 2006
alebo som to mala ako napísať?

:mee: :mee:
Barbara
10.02.06,12:35
[QUOTE=alušik]Barbara, mne je to jasné, že mi potvrdenie vystaví zamestnávateľ a že je to tam aj uvedené.:D Pýtam sa však, či to z toho potvrdenia postačuje, alebo Daňový úrad vyžaduje "duplicitne" vystavenie potvrdenia správcovskou spoločnosťou? ;)
Stále nemám odpoveď áno alebo nie.

ja si myslím, že by to malo stačiť, lebo na Dopl. dôchod. sporenie nepotrebuješ potvrdenie z poisťovne podľa zákona daňového, len na životné poistenie a na účelové sporenie - podľa § 11 ods. d) a e):p
Barbara
10.02.06,12:49
Barbara, príspevku č.90 jednoducho nerozumiem.



Bože to som až tak dokomolila?????????????

P. Mihál, jedná sa o to, že sme o tom debatovali, či príspevok za 12/05 treba pri ročnom zúčt. dane odrátať, alebo nie.
tak nám na DÚ povedali / včera sme s nimi hovorili/, že treba odrátať, nakoľko to nie je príjem, ale len zrážka za 12/05, lebo to ešte nebolo odvedené. Príjem JEHO to bude až v 1/06, kedy to bude odvedené. to znamená, že príspevok na DDS za 12/05 zarátame až v 1/2007 pri ročnom zúčt. dane za rok 2006. to znamená , že za 12/2006 to zas odrátame až v 1/2008,
no ale to som už moc dopredu, lebo podľa mňa to nová vláda ajtak zruší.
Boh ví.
ale teraz som čítala Váš prísp. už neviem aké to má por. číslo, presne tam o tom píšete, že sa čaká ohľadne toho na vyjadrenie z Min. Fin. SR., takže už som z toho zase dopletená. Daňový úrad hovorí toto, a za chvíľku zase vyjde z Ministerstva niečo, a budeme musieť za 12/05 pripočítať?????
či už vyšlo to vyjadrenie??:mee:

už asi neviem písať, prepáčte mi to, ale už je aj veľa hodín a je aj piatok, takže prajem Vám príjemný víkend:D :D
Barbara
10.02.06,12:59
Chcem sa len opytat či už bolo vydané spominané stanovisko k tomu uplatneniu v ročnom zúčtovaní príspevku na DDS za december 2004, neviem či som to prehliadla ale nemozem ho najsť?


neviem ale ja mám nato taký názor, že december 2004 sa vôbec dotoho nemôže zarátať, lebo v roku 2004 príspevok Dopl. dôchod. - sa zdaňovalo spolu s jeho príjmom.
Nezdaniteľná čiastka je len od 1.1.2005.
premňa logicky to znamená, že sa to nemá zaratúvať. :p
Zita4
10.02.06,15:00
neviem ale ja mám nato taký názor, že december 2004 sa vôbec dotoho nemôže zarátať, lebo v roku 2004 príspevok Dopl. dôchod. - sa zdaňovalo spolu s jeho príjmom.
Nezdaniteľná čiastka je len od 1.1.2005.
premňa logicky to znamená, že sa to nemá zaratúvať. :p Príspevok za december 2004 bol odvedený v januári 2005. Podľa Zákona o dani z príjmov sa môžu odpočítať všetky príspevky odvedené v roku 2005. Pán Mihál jasne napísal, že chýba prechodné ustanovenie, podľa ktorého by sa mal tento jeden príspevok z toho vylúčiť. Takže ak dodržiavame literu zákona, môžeme započítať príspevok odvedený od januára do decembra 2005, a to sú zrážky zo mzdy za december 2004 až november 2005. Zatiaľ nevyšlo žiadne záväzné stanovisko v tomto smere, takže platí zákon ako bol schválený poslednou novelou.
Nerozumiem vete :
lebo v roku 2004 príspevok Dopl. dôchod. - sa zdaňovalo spolu s jeho príjmom. Nezdaniteľná čiastka je len od 1.1.2005. Veď aj teraz sa DDP zdaňuje spolu s príjmom. A vlani sa tiež uplatňovali príspevky zrazené na DDP ako nezdan. časť.
milanr
14.02.06,08:28
Vrátim sa ešte k uplatneniu DDS pri RZD. Chcem sa opýtať, ako majú správne zam-nci uviesť príspevky na DDS do "Žiadosti o vykonanie RZD"- časť 4. Zam-teľ má zmluvu s príslušnou DDS a príspevky boli zrážané zrážkou zo mzdy. Ktoré z týchto riešení je správne ?
1. Nevypĺňať nič
2. Uviesť poznámku "formou zrážky zo mzdy"
3. Uviesť sumu zrazenú za 1-11/2005 s poznámkou "formou zrážky zo mzdy"
Niejako sa nevieme ujednotiť, ako to má správne vyzerať. :confused:
Môj názor je, že zam-nec by si sám mal v žiadosti uviesť, či si DDS uplatní alebo nie. V priebehu roku mohol DDS požiadať o výplatu peňazí a tak by si mal aj zodpovedať za to, či neporušil niketoré z ust. zam-neckej zmluvy. Nemusí platiť, že sumu uvedenú na Potvrdení o ZM si automaticky uplatní ako NČZD. Zo Žiadosti by mala byť jasná aj suma, ktorú si uplatní súhrne, max. 12.000,- Sk. Pomôžte - poraďte !
milanr
14.02.06,09:34
Dúfam, že sa niekto ozve ! Ako vyplnené "Žiadosti o RZD" vám odovzdávali zamestnanci, uvádzali tam aj DDS alebo nie ? PORAĎTE !!!
anulienci
14.02.06,14:03
prosím o pomoc...pri ročnom zúčtovaní si môžu uplatniť zamestnanci nezdaniteľné časti základu dane ako napr. účelové sporenie... čo mám rozumieť pod tým pojmom. čo padá do kategórie účelové sporenie?
Chobot
14.02.06,14:23
prosím o pomoc...pri ročnom zúčtovaní si môžu uplatniť zamestnanci nezdaniteľné časti základu dane ako napr. účelové sporenie... čo mám rozumieť pod tým pojmom. čo padá do kategórie účelové sporenie?

Pozri tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=18507&highlight=%FA%E8elov%E9+sporenie
Chobot
14.02.06,14:36
Vrátim sa ešte k uplatneniu DDS pri RZD. Chcem sa opýtať, ako majú správne zam-nci uviesť príspevky na DDS do "Žiadosti o vykonanie RZD"- časť 4. Zam-teľ má zmluvu s príslušnou DDS a príspevky boli zrážané zrážkou zo mzdy. Ktoré z týchto riešení je správne ?
1. Nevypĺňať nič
2. Uviesť poznámku "formou zrážky zo mzdy"
3. Uviesť sumu zrazenú za 1-11/2005 s poznámkou "formou zrážky zo mzdy"
Niejako sa nevieme ujednotiť, ako to má správne vyzerať. :confused:
Môj názor je, že zam-nec by si sám mal v žiadosti uviesť, či si DDS uplatní alebo nie. V priebehu roku mohol DDS požiadať o výplatu peňazí a tak by si mal aj zodpovedať za to, či neporušil niketoré z ust. zam-neckej zmluvy. Nemusí platiť, že sumu uvedenú na Potvrdení o ZM si automaticky uplatní ako NČZD. Zo Žiadosti by mala byť jasná aj suma, ktorú si uplatní súhrne, max. 12.000,- Sk. Pomôžte - poraďte !

Áno, zamestnanec musí uviesť, že si chce uplatniť odpočítateľnú položku na DDP, lebo nie každý, kto si to platí si to musí aj automaticky uplatniť. Ak si to chcú uplatniť, mali by tam uviesť aj čiastku, ak ju nevedia, doplní sa zo mzdových podkladov v mzdovej účtarne. V tlačive nič iné okrem čiastky uvádzať netreba (žiadne poznámky "formou zrážky zo mzdy" alebo iné). Jedine ak si to zam-ec neplatí formou zrážky zo mzdy, tak musí priniesť potvrdenie z DDP a to sa pripojí k tlačivu.

Ak si to niekto neuvedie a vieš, že odvádza príspevky, radšej sa ho spýtaj, či naozaj si to nechce uplatniť. Zodpovednosť za správne uplatnenie odpočítateľnej položky ako aj uvedenie čiastky nesie zamestnanec.
milanr
15.02.06,14:21
Dík za odpoveď. :) Som rada, že som si to správne vysvetlila a zam-nanci si zaplatené príspevky do Žiadosti uvádzali.
milanr
17.02.06,11:13
Poradí mi niekto ešte ohľadne príspevkov na DDS ? Zam-teľ prispieva na DDS 100,- Sk zo sociálneho fondu, ktoré sa prirátajú k príspevku zam-nanca a 2% z HM. Akú sumu si môže zam-nec zohľadniť ako NČZD iba svoj príspevok alebo svoj príspevok + 100,- Sk zo SF ?. Napr.: zam-nec si platí 400,- Sk, mesačne sa mu priráta ešte 100,- Sk zo SF takže odvod do DDS je 500,- Sk + 2% HM. Samozrejme, že tých 100,- Sk zo SF sa mu zdaní.
Barbara
17.02.06,11:31
Poradí mi niekto ešte ohľadne príspevkov na DDS ? Zam-teľ prispieva na DDS 100,- Sk zo sociálneho fondu, ktoré sa prirátajú k príspevku zam-nanca a 2% z HM. Akú sumu si môže zam-nec zohľadniť ako NČZD iba svoj príspevok alebo svoj príspevok + 100,- Sk zo SF ?. Napr.: zam-nec si platí 400,- Sk, mesačne sa mu priráta ešte 100,- Sk zo SF takže odvod do DDS je 500,- Sk + 2% HM. Samozrejme, že tých 100,- Sk zo SF sa mu zdaní.


zam-ec si môže uplatniť iba svoj príspevok, príspevok zamestnávateľa-nie:) :)
milanr
17.02.06,12:07
Mne ide o ten príspevok vo výške 100,- Sk zo sociálneho fondu. Ak by DDS vystavila potvrdenie o výške preukázateľne zaplatených príspekov, tak by tam prirátala aj ten príspevok zo SF, nakoľko sa odvedenie spoločne s príspevkom zam-nanca a v DDS o tom príspevku nevedia. Nie je to vidieť ani z mesačných hlásení pre DDS. Tých 100,- Sk mi prirátava aj v "Potvrdení o ZM" v r. 9 - Zrazené a odvedené príspevky na DDS a tak to uvádza aj na ML. Tie 2%, ktoré prispieva zam-teľ viem, že si nemôže uplatniť. Ale teraz dumem ako je to s tým SF ?
milanr
17.02.06,13:10
Ľudkovia dobrí, nikto z vás ako zam-teľ neprispievate zam-nancom zo SF na DDS ?:confused: Rada by som to správne poriešila, pretože do "Žiadosti o RZ" si zam-nanci uviedli aj ten príspevok zo SF. Ešte raz som pozerala mes. výkazy pre DDS a tam je ten príspevok zo SF uvedený spolu s príspevkom účastníka. Dúfam, že sa niekto ozve !!!
ajobs
17.02.06,13:15
Ľudkovia dobrí, nikto z vás ako zam-teľ neprispievate zam-nancom zo SF na DDS ?:confused: Rada by som to správne poriešila, pretože do "Žiadosti o RZ" si zam-nanci uviedli aj ten príspevok zo SF. Ešte raz som pozerala mes. výkazy pre DDS a tam je ten príspevok zo SF uvedený spolu s príspevkom účastníka. Dúfam, že sa niekto ozve !!!

Odpoveď máš v príspevku č.106. Príspevok zo SF si nemôžu zamestnanci uplatniť.
Chobot
17.02.06,13:27
Ľudkovia dobrí, nikto z vás ako zam-teľ neprispievate zam-nancom zo SF na DDS ?:confused: Rada by som to správne poriešila, pretože do "Žiadosti o RZ" si zam-nanci uviedli aj ten príspevok zo SF. Ešte raz som pozerala mes. výkazy pre DDS a tam je ten príspevok zo SF uvedený spolu s príspevkom účastníka. Dúfam, že sa niekto ozve !!!

Aj u nás zamestnávateľ prispieva na DDP (naša DDP ešte nebola transformovaná na DDS) vo výške 3% z HM. U vás to berie asi z 2 zdrojov - 100 SK asi mzdové náklady a 2% zo soc. fondu (keď som dobre pochopil - tak to uvádzaš). Voči DDP je to jedno z akého zdroja to berieš, je to stále príspevok zamestnávateľa, ktorý si nemôže zamestanec odpočítať z daň. základu.

To, že to DDP v potvrdení uvedie neznamená, že je to odpočítateľná položka. DDP uvádza úhrn uhradených príspevkov na účet sporiteľa. Oni nepotvrdzujú, koľko z toho je odpočítateľných z dane.

Práve preto sa potvrdenie nevyžaduje u tých zamestnancov, ktorí si uhrádzajú príspevky cez zamestnávateľa (či už zamestnávateľ prispieva alebo nie), lebo zamestnávateľ vie, koľko odviedol zamestnanec.

Tí, ktorí si platia sami, nebudú mať žiadny príspevok od zamestnávateľa, preto ich potvrdenie bude v rovnakej výške, ako sú odvedené prostriedky zamestnancom.

V konečnom dôsledku zamestnanec je zodpovedný za uvedenie správnej sumy ako odpočítateľnej položky, nie DDP.
Chobot
17.02.06,13:41
To čo odznelo doteraz je za predpokladu, že ten príspevok zo SF je definovaný ako príspevok zamestnávateľa na DDS.

Teraz mi tak napadlo, či to nemáte tak, že dostanete nejaký príspevok zo SF (ktorý však nebude definovaný ako príspevok zamestnávateľa na DDP v zmysle zákona o DDP) a zamestnanec odvedie príspevok za seba spolu s tým príspevkom (ale to už po zdanení príspevku). Možne je to ťažké takto vysvetliť, preto to skúsim na príklade:

HM: 10.000
príspevok zo SF: 100
daň: ((10.000+100+200)*19%): 1957
príspevok zamestnanca: 300
na výplatu (10.000+100-1957-300):7843,-

príspevok zamestnávateľa: 200,-

Takto by vlastne zamestnanec platil 200 SK a dostal by od zamestnávateľa hotovostný príspevok zo SF 100 SK, ktorý by použil na zvýšenie svojho príspevku na DDP. Nie som si ale istý, či by to bolo možné a či by to bolo v poriadku.

Nemáte to náhodou takto?
milanr
17.02.06,14:39
Vysvetlím na konkrétnom príklade. Príspevok zo SF na DDS máme uvedený v KZ a v Zásadách tvorby a čerpania SF. Zam-nec prispieva na DDS 200,-príspevok zo SF 100,- Sk, ktorý sa započíta do HM zamestnanca, z ktorého zaplatí iba daň.
HM = 10000,-
SF = 100,- , DDS zam-nec = 200,-
Odvody = 1340,-
Daň = 10100 - 1340 - 7568 (NČ) + 200 (2%HM na DDS) = 1392 * 19% = 264
DDS = 100 SF + 200 zam-nec = 300 ,- príspevok zam-ca, ktorý sa uvádza na ML, potvrdení o ZM aj výplatnej páske + 200,- Sk príspevok zam-teľa. Tak to je aj v mes. hlásení pre DDS: účastník = 300,-, zam-teľ = 200,-
Pri RZ za r. 2002,2003,2004 sa ako zaplatené aj odvedené DDP uvádzal príspevok vrátane príspevku zo SF, ktorý znižoval základ dane.
Chobot
17.02.06,14:56
Vysvetlím na konkrétnom príklade. Príspevok zo SF na DDS máme uvedený v KZ a v Zásadách tvorby a čerpania SF. Zam-nec prispieva na DDS 200,-príspevok zo SF 100,- Sk, ktorý sa započíta do HM zamestnanca, z ktorého zaplatí iba daň.
HM = 10000,-
SF = 100,- , DDS zam-nec = 200,-
Odvody = 1340,-
Daň = 10100 - 1340 - 7568 (NČ) + 200 (2%HM na DDS) = 1392 * 19% = 264
DDS = 100 SF + 200 zam-nec = 300 ,- príspevok zam-ca, ktorý sa uvádza na ML, potvrdení o ZM aj výplatnej páske + 200,- Sk príspevok zam-teľa. Tak to je aj v mes. hlásení pre DDS: účastník = 300,-, zam-teľ = 200,-
Pri RZ za r. 2002,2003,2004 sa ako zaplatené aj odvedené DDP uvádzal príspevok vrátane príspevku zo SF, ktorý znižoval základ dane.

Toto: "hlásení pre DDS: účastník = 300,-, zam-teľ = 200,-" je tá podstatná informácia. Tak potom to mení situáciu. Potom to je tak, ako som uviedol v mojej úvahe.

Tým pádom je príspevok zamestnanca 300,- SK. Ten príspevok zo soc. fondu netreba nikde zvlášť vykazovať, neberie sa do úvahy, lebo to dostane zamestnanec a on to potom platí ako z vlastných. Na rozdiel od príspevku plateného zamestnávateľom, ktorý de facto nedostane, lebo je priamo odvádzaný do DDP, sa tento príjem objaví aj v čistej mzde. Ten príspevok od zamestnávateľa v čistej mzde nefiguruje. to je rovnaké, ako keby dostvali zamestnanci výnimočné odmeny, ktoré však musia použiť ako príspevok zamestnanca na DDP.

Tým pádom si odpočítavajú celú čiastku (300 SKK platené mesačne) zo základu dane. Treba to ale prezentovať ako príspevok zamestnanca 300 SK, a nie ako príspevok zamestnanca 200 SK a príspevok zo soc. fondu 100 SKK.

Potom v zamestnávateľskej zmluve s DDP bude uvedené, že zamestnávateľ bude prispievať na DDP zamestnancom sumou 200 SKK. Tých 100 SKK je ďalej už len dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancami, že im bude prispievať. To už DDP-čku nezaujíma, pre ňu jepodstatné, že zamestnávateľ bude dávať 200 a zamestnanci 300.

To som rád, že sme si to stihli vyjasniť ešte pred víkendom.
milanr
20.02.06,09:03
Chobot, ospravedlňujem sa, ale až teraz som sa dostala k internetu. Vďaka za odpoveď a som veľmi rada, že sme si to vyjasnili, ale hlavne, že si tie príspevky na DDS zam-nanci uviedli v Žiadostiach o RZ správne vrátane "príspevku zo SF".
Prajem úspešný pracovný deň !:)
alušik
20.02.06,09:27
Tak a po jednom telefonate som absolutne na pochybach, ako to vlastne urobit. Prosim Vas, z prispevkov mi bolo jasne, ze ak ma zamestnanec zrazane doplnkove DS formou zrazok zo mzdy, prispevok ktory mal zrazeny za 12/05 sa do potvrdenia nema davat, nakolko je odvedeny az v 1/06. Lenze znama bola na skoleni, ktore robilo minuly tyzden ministerstvo a tam vraj povedali, ze ked minister nedal k doplnkovemu sporeniu ziadne zavazne stanovisko, nevztahuju sa nan podmienky ako na zivotne poistenie. Cize ziadnych 55 rokov veku, ziadnych 10 rokov sporenia a udajne vraj teda aj prispevok zrazeny v 12/05 ide do potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch... :confused: :eek:
Chobot
20.02.06,09:43
Tak a po jednom telefonate som absolutne na pochybach, ako to vlastne urobit. Prosim Vas, z prispevkov mi bolo jasne, ze ak ma zamestnanec zrazane doplnkove DS formou zrazok zo mzdy, prispevok ktory mal zrazeny za 12/05 sa do potvrdenia nema davat, nakolko je odvedeny az v 1/06. Lenze znama bola na skoleni, ktore robilo minuly tyzden ministerstvo a tam vraj povedali, ze ked minister nedal k doplnkovemu sporeniu ziadne zavazne stanovisko, nevztahuju sa nan podmienky ako na zivotne poistenie. Cize ziadnych 55 rokov veku, ziadnych 10 rokov sporenia a udajne vraj teda aj prispevok zrazeny v 12/05 ide do potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch... :confused: :eek:

Pre DDS neboli stanovené podmienky priamo v zákone o dani z príjmu. Zákon sa vždy odvolával na splnenie podmienok osobitného zákona - Zákona o DDS. Tam sú určené podmienky na výplatu jednotlivých dávok. Ten nový zákon o DDS už ale určuje, že nárok na dávku vzniká po 55 veku života a sporenie musí byť minimálne 10 rokov (v §16). Takže tu muselo prísť k nedorozumeniu alebo zlému výkladu.

A ten príspevok - pravdepodobne to bude tiež nedorozumenie. Buď to mysleli príspevok za 12/2004 alebo príspevok odvedený v 12/2005, nie za 12/2005, ako si aj Ty uviedla (vidíš ako ľahké je pomýliť sa vo výklade? - možno aj ten prednášajúci to takto poplietol a zmiatol poslucháčov alebo tá známa to zle pochopila alebo nesprávne posunula ďalej Tebe).

Zákon hovorí jednoznačne o príspevkoch zaplatených v zdaňovacom období.
Barbara
20.02.06,09:46
Tak a po jednom telefonate som absolutne na pochybach, ako to vlastne urobit. Prosim Vas, z prispevkov mi bolo jasne, ze ak ma zamestnanec zrazane doplnkove DS formou zrazok zo mzdy, prispevok ktory mal zrazeny za 12/05 sa do potvrdenia nema davat, nakolko je odvedeny az v 1/06. Lenze znama bola na skoleni, ktore robilo minuly tyzden ministerstvo a tam vraj povedali, ze ked minister nedal k doplnkovemu sporeniu ziadne zavazne stanovisko, nevztahuju sa nan podmienky ako na zivotne poistenie. Cize ziadnych 55 rokov veku, ziadnych 10 rokov sporenia a udajne vraj teda aj prispevok zrazeny v 12/05 ide do potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch... :confused: :eek:


tutok sa jasne píše v zákone 534/2005 § 11 ods. 8, že aj DDS musí splnať podmienky
Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 6 a 7, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb účelového sporenia a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok; nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Jozef Mihál
20.02.06,09:53
Zákon hovorí jednoznačne o príspevkoch zaplatených za zdaňovacie obdobie.

Doporučujem pozornejšie si prečítať § 11 ods.5 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Jozef Mihál
20.02.06,10:01
Takže Chobot si svoj príspevok upravil, tým pádom považujte moju pripomienku v predošlom príspevku za neaktuálnu.
alušik
20.02.06,10:02
Mam taky problem, ze danove priznanie budem manzelovi robit ja. Mzdarka mi uviedla do potvrdenia aj ten mesiac 12/05 a trva na tom, ze je to spravne. Takze mi to potvrdenie urcite neprerobi.
Vyziadala som potvrdenie teda duplicitne aj so spravcovskej spolocnosti a odtial mi zase prislo potvrdenie vyssie o prispevok, ktory dostali na ucet v januari, ale bol to prispevok vykazany za 12/04. Nijako to tam vsak rozdelene nie je. Ja to viem len z tej sumy.
Na drsr som citala toto:

Na uplatnenie zaplatených príspevkovna doplnkové dôchodkové sporenie ako nezdaniteľnej časti základu dane musí daňovník - fyzická osoba dodržať v zmluve uvedené podmienky podľa zákona č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov.

Daňovník - zamestnanec, ktorý požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania (najneskôr do 15. februára 2006) a uplatňuje si nezdaniteľnú časť základu dane na účelové sporenie, na poistné na životné poistenie prípadne na doplnkové dôchodkové sporenie, uvádza v tlačive žiadosti údaje týkajúce sa zníženia základu dane o príslušnú sumu a prikladá doklady, ktorými sú potvrdenia príslušnej poisťovne o výške zaplatených príspevkov v roku 2005 na dané účely (netýka sa tých zamestnancov, ktorým príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie/poistenie zráža zo mzdy zamestnávateľ). Preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania vráti zamestnancovi zamestnávateľ najneskôr vo výplatnom termíne za mesiac apríl 2006.

Tu sa to teda týka len toho, že nemusí mať vydokladované platenie DDS príslušnou poisťovňou? A teda z toho mi vyplýva, že by som mala brať do úvahy len potvrdenie, ktoré manželovi vydal zamestnávateľ. Naozaj teda neviem, čo s tým??? Mám ignorovať obidve potvrdenia a dať do daňového priznania sumu, ktorú si myslím, že by tam mala byť?
Jozef Mihál
20.02.06,10:11
Požiadajte zamestnávateľa, aby vydané Potvrdenie zosúladil so znením zákona, tj. aby v Potvrdení uviedol príspevky Vášho manžela na DDS, pripísané na jeho účet v čase medzi 1.1.2005 až 31.12.2005.

Keďže Potvrdenie je prílohou daňového priznania, nemôžete do DP dať "len tak" sumu, ktorá je podľa Vás správna. Musí to korešpondovať s údajmi na Potvrdení.
alušik
20.02.06,10:16
No veď práve, pán Mihál. Ja som mzdárku o to požiadala, aby to urobila tak, že tam ten príspevok za 12/05 neuvedie. Povedala mi, že potvrdenie, ktoré vystavila, je správne a ona to teda neopraví.
Jozef Mihál
20.02.06,10:22
A je to tu.
alušik
20.02.06,10:27
No veď práve... Ona na základe toho školenia povedala, že je presvedčená, že je to správne. Myslela som si, že ja žiadny problém nebudem mať a že rozumiem celej tejto rozoberanej téme. A zákon schválnosti, problém mám. Ako som písala, chcela som sa tomu vyhnúť teda tým potvrdením zo správcovskej spoločnosti a žiaľ, v tom mi zase ako naschval uviedli aj príspevok zaplatený za 12/04. Ako by ste to teda vyriešili Vy? Ja už vážne rozmýšľam, že sa na celú úľavu okolo DDS vykašlem.:confused: :eek:
Chobot
20.02.06,10:28
Mám ignorovať obidve potvrdenia a dať do daňového priznania sumu, ktorú si myslím, že by tam mala byť?

Kľudne to môžeš urobiť, avšak len do výšky súm, na ktoré máš potvrdenia.

Môže sa teoreticky stať, že niekto bude mať potvrdenie na zaplatenú sumu 10.000 SKK, ale uplatní si len 5.000. Toto zákon nevylučuje. Rovnako v prípade, že má potvrdenia z dvoch rôznych sporení (napr. má účelové sporenie na 10.000 a poistenie na 8.000) si môže určiť z ktorého si koľko uplatní - napr. poistenie si uplatní v plnej výške a zo sporenia si uplatní 4.000.

Najväčšia sranda na celej veci je, že v konečnom dôsledku je za uplatnenie sumy zodpovedný daňovník. čiže ak mzdárka niečo na potvrdení "dovrzá" (napr. uvedie vyššiu sumu) a platiteľ dane si to v dobrej viere uvedie, tak DÚ vyvodí sankcie voči nemu.
Jozef Mihál
20.02.06,10:31
Ako by ste to teda vyriešili Vy?
mimotemy Ja som to vyriešil tak, že sa III.piliera nezúčastňujem. Pre istotu sa nezúčastňujem ani II. piliera. A pre ešte väčšiu istotu ani toho prvého.
alušik
20.02.06,10:38
Mám situáciu, kedy mi doplnkové DS a životné poistenie nedávajú dokopy sumu 12.000,- Sk. Mzdárka mi dalala na potvrdeni DDS v sume 8100,- Sk, čo je však aj s príspevkom za 12/05. A správcovská spoločnosť zase na sumu 7350,-, čo je bez príspevku za 12/05, lebo ho dostanú až v januári 2006, ale zase s príspevkom za 12/04, lebo ho dostali až v roku 2005. Ja teda zvažujem dať do daňového priznania sumu 7300,- Sk, ale neviem, čo s tým daňový úrad.:confused:
Barbara
20.02.06,10:38
No veď práve... Ona na základe toho školenia povedala, že je presvedčená, že je to správne. Myslela som si, že ja žiadny problém nebudem mať a že rozumiem celej tejto rozoberanej téme. A zákon schválnosti, problém mám. Ako som písala, chcela som sa tomu vyhnúť teda tým potvrdením zo správcovskej spoločnosti a žiaľ, v tom mi zase ako naschval uviedli aj príspevok zaplatený za 12/04. Ako by ste to teda vyriešili Vy? Ja už vážne rozmýšľam, že sa na celú úľavu okolo DDS vykašlem.:confused: :eek:


súhlasím s Chobotom

Alušik, neviem,ale ja by som do DP dala o tú sumu za 12/05 menej a tým by som to vyriešila. Radšej nech je tá suma nižšia, než aby potom daňováci
sa do toho obuli.:p
môj názor:D
Jozef Mihál
20.02.06,10:40
mimotemy Vidím, že sa treba tohto roku pripraviť na veľké rady v podateľniach daňových úradov.

Ak každý druhý daňovník bude s pracovníčkou za prepážkou prediskutovávať, prečo suma nezd.časti na tlačive DP nesúhlasí v Potvrdením od zamestnávateľa, bude to veselé.
ajobs
20.02.06,18:05
mimotemy Ja som to vyriešil tak, že sa III.piliera nezúčastňujem. Pre istotu sa nezúčastňujem ani II. piliera. A pre ešte väčšiu istotu ani toho prvého.

mimotemy A to sa dá, Jožko. Ako ????:eek: :confused: :rolleyes: mimotemy
Tweety
20.02.06,18:09
mimotemy Ja som to vyriešil tak, že sa III.piliera nezúčastňujem. Pre istotu sa nezúčastňujem ani II. piliera. A pre ešte väčšiu istotu ani toho prvého.

Jožko, žeby si sa držal hesla? ISTOTA JE GUĽOMET.:)
AnitaMartinska
21.02.06,10:43
Prosim poradit,
zamestnanec mal uzatvorenu zmluvu s DDP v roku 2002.Doplnkovy starobny dôchodok si moze uplatnit po 50 roku veku a ak mal zaplatenych minimalne 12 splatok. A kedze podmienky splnil a jeho celkove zaplatene poistne nebolo vyssie, ako 6 nasobok minimalnej mzdy,dostal od poistovne vsetko vyplatene,zmluva bola zrusena. Hned uzatvoril v 10/05 novu zmluvu,kde stale platia stare podmienky ,ako som uviedla hore t.j. 50 rokov vek a 12 splatok.
Moze si uplatnit za rok 2005 danovy odpocet 12000,-Sk /tolko mal zaplatene,ale aj vyplatene/.
Plati aj pri DDP vek 55 rokov a dlzka platenia 10 rokov? Ak ano,pri zmluvach uzatvorenych s akym datumom?
Chobot
21.02.06,12:33
Prosim poradit,
zamestnanec mal uzatvorenu zmluvu s DDP v roku 2002.Doplnkovy starobny dôchodok si moze uplatnit po 50 roku veku a ak mal zaplatenych minimalne 12 splatok. A kedze podmienky splnil a jeho celkove zaplatene poistne nebolo vyssie, ako 6 nasobok minimalnej mzdy,dostal od poistovne vsetko vyplatene,zmluva bola zrusena. Hned uzatvoril v 10/05 novu zmluvu,kde stale platia stare podmienky ,ako som uviedla hore t.j. 50 rokov vek a 12 splatok.
Moze si uplatnit za rok 2005 danovy odpocet 12000,-Sk /tolko mal zaplatene,ale aj vyplatene/.
Plati aj pri DDP vek 55 rokov a dlzka platenia 10 rokov? Ak ano,pri zmluvach uzatvorenych s akym datumom?

Začnem od konca. Zákonodarca predpokladal, že DDP sa transformujú do konca roku 2005 na DDS (zákonom nebol presne stanovený termín, bolo len určené, že do 2/2005 musia prijať transformačný plán). Zatiaľ to však nestíhajú, preto zmluvy, ktoré (zatiaľ) poistenci podpisujú, sú zmluvy o Doplnkovom dôchodkovom poistení a platia pre ne dávkové plány a podmienky podľa starého zákona 123/1996. Podľa nových podmienok budú až zmluvy, ktoré budú (už po novom) účastníci podpisovať s DDS po transformácii. Pre tieto zmluvy bude platiť podmienka 55 rokov a dlžka platenia 10 rokov. Ale táto podmienka nevyplýva zo zákona o dani z príjmov, ale zo zákona o DDS č. 650/2004. Zákon o DzP hovorí, že pre odpočet musia byť splnené podmienky podľa osobitného zákona (myslia tým zákon o DDS resp. o DDP).

Takže ak ten zamestnanec splnil ostatné podmienky zákona o DDP, tak má nárok na odpočet.

Ešte si to chcem upresniť - uvádzaš 2 zmluvné vzťahy zamestnanca - jeden, ktorý uzatvoril v r. 2002 a ukončil (asi) v r. 2005. novú zmluvu uzatvoril v r. 2005 (keďže ešte DDP-čky nie sú transformované, bude to asi zmluva o DDP) a platil príspevky. Zaplatil za rok 2005 na túto zmluvu príspevky vo výške 12000 SK? A tie čo vybral (12000), boli zo zmluvy z roku 2002? Alebo vybral príspevky zo zmluvy uzatvorenej v roku 2005? Tá z r. 2005 ešte trvá? Lebo ak ešte trvá, tak vyplatenie odstupného zo starej zmluvy nemá nič spoločné s odpočtom z dane a minuloročné príspevky si môže odpočítať.
AnitaMartinska
21.02.06,13:36
Mily poradak Chobot,upresnim.
Keby boli príspevky nad 6 nasobok minimalnej mzdy, tak by nemohli byt vsetky vyplatene. Ta zmluva z roku 2OO2 sa zrusila celym vyberom v
10/05 a zaroven sa uzatvorila v 10/05 nova zmluva, ktora stale trva.
Prispevky 12000,-Sk tvoria okolo 3000,-Sk zo zmluvy z roku 2002 a zbytok je z novej zmluvy z roku 2005.
Ja sa len bojim,ze zle poradim, a zamestnanec bude musiet po case vratit
dan,ktora sa mu vratila uplatnenim 12OOO,-Sk.
Tiez, ak by sa za rok 2006 uz nedal bez nasledkov / podla novych predpisov/uplatnit danovy odpocet, tak by chcel DDP uplne ukoncit.
Mam v tom totalny chaos.
Vdaka za trpezlivot.
Chobot
21.02.06,14:01
Mily poradak Chobot,upresnim.
Keby boli príspevky nad 6 nasobok minimalnej mzdy, tak by nemohli byt vsetky vyplatene. Ta zmluva z roku 2OO2 sa zrusila celym vyberom v
10/05 a zaroven sa uzatvorila v 10/05 nova zmluva, ktora stale trva.
Prispevky 12000,-Sk tvoria okolo 3000,-Sk zo zmluvy z roku 2002 a zbytok je z novej zmluvy z roku 2005.
Ja sa len bojim,ze zle poradim, a zamestnanec bude musiet po case vratit
dan,ktora sa mu vratila uplatnenim 12OOO,-Sk.
Tiez, ak by sa za rok 2006 uz nedal bez nasledkov / podla novych predpisov/uplatnit danovy odpocet, tak by chcel DDP uplne ukoncit.
Mam v tom totalny chaos.
Vdaka za trpezlivot.

Tak na jednej strane sa to rozmotáva a na druhej zamotáva. Začnem s tou starou zmluvou. Keďže splnil podmienky zmluvy podľa zákona 123/1996, ktorý stanovuje, že poistenec musí dosiahnuť vek 50 rokov a podmienka platenia poistného nesmie byť dlhšia ako 5 rokov (ak si jeho DDP stanovila podmienku 12 mesiacov, je to v súlade so zákonom), tak svoje príspevky si môže odpočítať, lebo aj keď poistenie zrušil, urobil tak v súlade so zákonom, teda splnil zákonné podmienky.

To nové poistenie - ak je to určite Doplnkové dôchodkové poistenie podľa starého zákona (nech sa na zmluve pozrie, podľa ktorého zákona je uzatvorené) a v dávkovom pláne má uvedené, že nárok na dávky vzniká po veku 50 rokov a po 12 mesiacoch sporenia, tak bude môcť budúci rok požiadať o výplatu jednorazového vyrovnanie bez porušenia zmluvných podmienok. V podstate zákon o DzP v § 11 ods. 8) uvádza, že "...nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy."

Doplnk. dôchodkovým sporením podľa tohto zákona sa rozumie aj DDP. Takže porušením by bolo jedine výplata odstupného, čo je iba prípade predčasného vypovedania zmluvy o DDP. Jednorazové vyrovnanie nie je predčasné vypovedanie zmluvy.

Pokiaľ nechá zmluvu bežať, tak si môže aj budúci rok znížiť základ dane. Ak je on sám na pochybách a má v pláne zrušiť poistenie, nech navštívi poradcu DDP alebo pobočku a nech si tam nechá poradiť.

Najlepšie je mať všetky dokumenty pred sebou, potom môže človek skontrolovať všetky náležitosti zmluvy a povedať, podľa ktorého zákona sa to riadi a aké má stanovené podmienky. Takto musím dávať stanovisko za určitých predpokladov.
Chobot
21.02.06,14:44
Ja sa len bojim,ze zle poradim, a zamestnanec bude musiet po case vratit
dan,ktora sa mu vratila uplatnenim 12OOO,-Sk.


Ak si na pozícii mzdárky a zamestnanci Ti predkladajú tie žiadosti zúčtovanie dane a pritom Ti spôsobujú takéto starosti, tak na Tvojom mieste by som im v takýchto kopmlikovaných prípadoch poradil obrátiť sa na svojho poradcu, aby im on dal stanovisko. V opačnom prípade sa môže stať, že iniciatívne im poradíš možno nie úplne správne, a v prípade problémov sa Ti to vráti, že budú Teba oviňovať, prečo si im poradila, keď sa v tom nevyznáš. Ako sa hovorí :"Za dobrotu na žebrotu!"

Ty predsa nie si ich finančný poradca, to by si musela mať naštudovanú celú problematiku DDP, poisťovníctva, zákon o kolektívnom investovaní atď., aby si im vedela fundovane poradiť. Oni sami sú zodpovední za správne uvedenie údajov, nie Ty. Špekulujú so zmluvami, robia s nim čachre-machre a Ty aby si im povedala, ako to vyriešiť. Ak si chcú znížiť daňový základ, nech si to overia sami.
AnitaMartinska
22.02.06,06:19
Ano, zamestnanec ma uzatvorenu zmluvu o DDP este podla stareho zakona 123/l996. Takze, ak som spravne pochopila, ak bude pokracovat
v sporeni na DDP, bude si moct aj na buduci rok uplatnit odpocet, a v pripade nepriaznivej financnej situacii, ak by zmluvu zrusil pred 55 rokom,
nebude to mat za nasledok vratenie dane z uplatnenia NcZD.
Vies,s tymi radami pre "vyssich"kolegov to je trochu komplikovane, bolo by to na siroke vysvetlovanie,takze zatial vdaka a pekny den.
Mirkaska
22.02.06,08:05
Mám situáciu, kedy mi doplnkové DS a životné poistenie nedávajú dokopy sumu 12.000,- Sk. Mzdárka mi dalala na potvrdeni DDS v sume 8100,- Sk, čo je však aj s príspevkom za 12/05. A správcovská spoločnosť zase na sumu 7350,-, čo je bez príspevku za 12/05, lebo ho dostanú až v januári 2006, ale zase s príspevkom za 12/04, lebo ho dostali až v roku 2005. Ja teda zvažujem dať do daňového priznania sumu 7300,- Sk, ale neviem, čo s tým daňový úrad.:confused:

Aj ja mám podobný problém. Daňovník si ide podávať daňové priznanie sám, má potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa. Uvedený príspevok na DDP je vrátane príspevku za 12/05 odvedený v 1/06. Viem, že je to nesprávny údaj. Čiže je potrebné potvrdenie z DDP a uviesť do DP správnu sumu...
Viaceré softvéry na potvrdení uvádzajú príspevok na DDP aj vrátane mesiaca 12/05. Napr. aj Olymp, na školení nám povedali, že sa to v potvrdení berie len ako informatívny údaj... :confused: Neviem, na ktoré údaje sa potom dá spoľahnúť. ;)
Ja som tiež vystavovala jedno potvrdenie pre zamestnanca, ktorý si podáva DP sám. príspevky na DDP boli uvedené vrátane decembra. Čo má mzdový účtovník urobiť, ak nechce potvrdenie prepisovať ručne, aby opravil sumu na DDP? Prebieliť bielou páskou a prepísať? to nevyzerá bohvieako dôveryhodne. Tak som tam napísala poznámku, že ide o príspevok za 12/05, zaplatený až v 1/06. a podpísala som sa. Neviem, či je to postačujúce alebo nie.
Teoreticky by ani príspevky za skoršie mesiace nemuseli byť v r. 2005 zaplatené. Ak zamestnávateľ nemal peniažky...(aj také sa stáva) alebo napr. príspevok za november uhrádzal 30.12.05 a v DDP sa im to pripísalo až v 1/06....
alušik
22.02.06,08:16
Ja som volala na daňový úrad a ani tam sa mi k tomu nevedeli (alebo nechceli???) vyjadriť. Už som tento boj so mzdárkou a daňovým úradom vzdala, jednoducho som manželovi vypísala daňové priznanie bez toho príspevku za 12/05 a nech sa daňový úrad čuduje, prečo mi to nesedí. Na kópiu som si poznačila, prečo som tak urobila, aby som možno aj o 3-4 roky vedela, čo som teraz myslela a včera som to odovzdala. Nebudem čakať, kým sa niekto zobudí a dá k tomuto problému jednoznačné stanovisko... ;)
Chobot
22.02.06,08:40
mimotemy Vidím, že samotní pracovníci daňových úradov nemajú v tejto problematike ešte úplne jasné stanoviská. Bude to "zábava" tetno rok robiť vyúčtovania s uplatnením týchto odpočítateľných položiek.

Nuž, ale to sú tie detské choroby nových systémov.;)
Mirkaska
22.02.06,09:38
Viaceré softvéry na potvrdení uvádzajú príspevok na DDP aj vrátane mesiaca 12/05. Napr. aj Olymp, na školení nám povedali, že sa to v potvrdení berie len ako informatívny údaj... :confused: Neviem, na ktoré údaje sa potom dá spoľahnúť. ;)
Ja som tiež vystavovala jedno potvrdenie pre zamestnanca, ktorý si podáva DP sám. príspevky na DDP boli uvedené vrátane decembra. Čo má mzdový účtovník urobiť, ak nechce potvrdenie prepisovať ručne, aby opravil sumu na DDP? Prebieliť bielou páskou a prepísať? to nevyzerá bohvieako dôveryhodne. Tak som tam napísala poznámku, že ide o príspevok za 12/05, zaplatený až v 1/06. a podpísala som sa. Neviem, či je to postačujúce alebo nie.


Čo poviete?
alušik
22.02.06,09:44
mimotemy Vidím, že samotní pracovníci daňových úradov nemajú v tejto problematike ešte úplne jasné stanoviská. Bude to "zábava" tetno rok robiť vyúčtovania s uplatnením týchto odpočítateľných položiek.

Nuž, ale to sú tie detské choroby nových systémov.;)

mimotemy No ale mňa takéto veci maximálne rozčuľujú. Daňováci prídu na kontrolu o niekoľko mesiacov neskôr a prídu neskutočne múdri, lebo oni to už vedia. Normálny smrteľník musí byť asi jasnovidec v tom, aký postoj neskôr k niektorým veciam daňový úrad zaujme. A dokazovať niečo musí kto? No zase len ja!!! Pri tom, ako často sa legislatíva mení, je snáď asi dosť nemožné, pamätať si, čo v ktorom čase platilo.:eek:
alušik
22.02.06,09:47
Miraska, ja by som povedala - čo iné Ti zostáva. Softvérová spoločnosť na seba žiadne riziko v smere legislatívy neberie, takže nevidím iné riešenie, ako vypísať také potvrdenie ručne na predpísanom tlačive, alebo ako si to vyriešila ty - opraviť s poznámkou.
Len už vôbec neviem, čo s tým ten chudák človek, ktorý si sám podáva daňové priznanie a podľa mňa ma podstatne menej vo veci jasno, ako ty.;)
vada
25.02.06,10:08
Som v pomykove. Od začiatku vzniku sporenia DDP-DDS som písala a platila odvod zo mzdy za napr. 12/04 v 1/05 ako odvod za 01/05. Vôbec by ma nenapadlo, že by som nemala teraz uplatniť všetkých 12 odvodov. Nie je to nejaké šroubované?
Zita4
25.02.06,10:23
Som v pomykove. Od začiatku vzniku sporenia DDP-DDS som písala a platila odvod zo mzdy za napr. 12/04 v 1/05 ako odvod za 01/05. Vôbec by ma nenapadlo, že by som nemala teraz uplatniť všetkých 12 odvodov. Nie je to nejaké šroubované?
Doteraz to bolo tak správne. :)
Od novely zákona sa počítajú len príspevky odvedené v zdaňovacom období, nie zrazené zo mzdy v zdaňovacom období. ;)
vada
27.02.06,06:36
Ďakujem, vykonám. :)
LubenaK
27.02.06,12:18
Údaje v potvrdení o platení príspevkov na DDS sú skutočne informatívne. Každá poisťovňa musí poslať daňovníkovi, či už je SZČO alebo zamestnanec potvrdenie o skutočne prijatých príspevkoch na poistenie, je jedno, či DDS, účelové alebo životné. Toto potvrdenie je potom smerodatné aj pre mzdárky pri ročnom zúčtovaní. Ak to zamestnanec neprinesie a chce si uplatniť odpočet, neviem, či by som mu robila ročné zúčtovanie.
Barbara
27.02.06,12:23
Údaje v potvrdení o platení príspevkov na DDS sú skutočne informatívne. Každá poisťovňa musí poslať daňovníkovi, či už je SZČO alebo zamestnanec potvrdenie o skutočne prijatých príspevkoch na poistenie, je jedno, či DDS, účelové alebo životné. Toto potvrdenie je potom smerodatné aj pre mzdárky pri ročnom zúčtovaní. Ak to zamestnanec neprinesie a chce si uplatniť odpočet, neviem, či by som mu robila ročné zúčtovanie.



na doplnkové dôchodkové sporenie netreba potvrdenie, iba na životné a na účelové.
tuším na doplnkové dôchodkové ani nevystavia poisťovne žiadne potvrdenie.

My máme v programe možnosť, či chceme zahrnúť 12/05,alebo nie.
aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde-------je možnosť, či chceme zohľadniť 12/05, alebo .....je to tam tak ,že nezohľadňovať obdobie od....do....:p
Chobot
27.02.06,12:42
My máme v programe možnosť, či chceme zahrnúť 12/05,alebo nie. aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde-------je možnosť, či chceme zohľadniť 12/05, alebo .....je to tam tak ,že nezohľadňovať obdobie od....do....:p

mimotemy :D Vývojári programu boli chytrí - zakomponovali do softvéru všetky možnosti a nepolemizovali, ktorá možnosť je správna. Škoda, že zamestnanec sa potom musí sám rozhodnúť a následky niesť osobne.
Jozef Mihál
27.02.06,12:55
Niektorí vývojári zakomponovali aj možnosť rozhodnutia

"Príspevok za 12/2004 zahrnúť Áno/Nie".
sylva
27.02.06,15:52
A čo s takými potvrdeniami,kde je dokonca zahrnutých 13 splátok???Napr.:Zamestnanec u nás zamestnaný 11-12/2005,predložil potvrdenie o príspevkoch DDS v sume 6.500,-,hoci on si prispieval 500,-Skmesačne!!! Ďalší zamestnanec si platil životné poistenie mesačne 498,-Sk, potvrdenie za r.2005 mu poisťovňa vystavila na sumu 6.474,-Sk, čo je tiež 13 splátok! Čo ja im dám do ročného zúčtovania ??? Viete poradiť ?? Vopred vďaka.
sylva
27.02.06,15:58
A čo s takými potvrdeniami,kde je dokonca zahrnutých 13 splátok???Napr.:Zamestnanec u nás zamestnaný 11-12/2006,predložil potvrdenie o príspevkoch DDS v sume 6.500,-,hoci on si prispieval 500,-Skmesačne!!! Ďalší zamestnanec si platil životné poistenie mesačne 498,-Sk, potvrdenie za r.2005 mu poisťovňa vystavila na sumu 6.474,-Sk, čo je tiež 13 splátok! Čo ja im dám do ročného zúčtovania ??? Viete poradiť ?? Vopred vďaka.
Chobot
27.02.06,16:12
A čo s takými potvrdeniami,kde je dokonca zahrnutých 13 splátok???Napr.:Zamestnanec u nás zamestnaný 11-12/2006,predložil potvrdenie o príspevkoch DDS v sume 6.500,-,hoci on si prispieval 500,-Skmesačne!!! Ďalší zamestnanec si platil životné poistenie mesačne 498,-Sk, potvrdenie za r.2005 mu poisťovňa vystavila na sumu 6.474,-Sk, čo je tiež 13 splátok! Čo ja im dám do ročného zúčtovania ??? Viete poradiť ?? Vopred vďaka.

Upozorni ich, že tam sú zahrnuté platby za 13 mesiacov, nech si skontrolujú, či celú potvrdenú sumu skutočne zaplatili v roku 2005 (možno v decembri zaplatil poistné aj za január). A nechaj to už na nich, nech si uvedú, čo uznajú za vhodné. Nech oni uvedú, akú sumu si chcú uplatniť. Skús im to vysvetliť, a ak si to nechajú vysvetliť, tak to tam uveď. Ak si budú trvať na svojom, tak to tam uveď ako to oni chcú.
sylva
28.02.06,11:15
Ďakujem za odpoveď.Už som sa niektorých pýtala na počet platieb,odpoveď:"Ja neviem,nechce sa mi to kontrolovať..." Takže asi striktne uplatním len tých diskutabilných 11 platieb ??? Neviem. V každom prípade Ti ešte raz ďakujem.
Livia2
28.02.06,12:23
Tak ako to uzavrieme? Koľko splátok dáme do zúčtovania? 11, 12 alebo 13 ???
Spúšťam hlasovanie. Ja som za 12
Chobot
28.02.06,12:28
Tak ako to uzavrieme? Koľko splátok dáme do zúčtovania? 11, 12 alebo 13 ???
Spúšťam hlasovanie. Ja som za 12

Ja som tiež za 12 a to platby za 12/2004 až 11/2005 (za podmienky, že boli uhradené v rpiebehu roka 2005).
sylva
28.02.06,13:42
Týchto nezrovnalostí si poisťovne aj DDS-ky boli dobre vedomé, a preto dali do svojich potvrdení o vyplatených príspevkoch čarovnú vetu:"Dovoľujeme si Vás upozorniť, že za uplatnenie nezdanit.častí základu dane fyzickej osoby podľa §11 ods.1 písm.c) až e) zák.č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskor.predpisov, ZODPOVEDÁ POISTNÍK." Poistník-náš zamestnanec,nemajúc ani šajnu o čom sa tu hovorí,mi doklad predloží a po mojom upozornení, že realita je trošku iná (žiadnych 13splátok),sa na mňa s dôverou obráti,nech to vyriešim za neho.Takže som zodpovedná ja - pred zamestnancom.Zo zákona on. Pozdravujem všetkých ešte optimistov!!!
Jozef Mihál
28.02.06,21:39
Skúsim za seba uzatvoriť túto tému - uplatniť by sa mali príspevky na DDS (DDP) zaplatené poistencom, pripísané na jeho účet v čase od 1.1.2005 do 31.12.2005. S výnimkou príspevkov, o ktoré si znížil základ dane ešte za rok 2004, v rámci vtedajšieho limitu 24.000 Sk.