aknelh
21.12.05,15:24
Ahojte!

29.11. sme zaplatili českej firme predplatné časopisu na predfaktúru. Im prišla úhrada 1. 12., fa vystavili 2. 12. Môžeme si to samozdaniť? Aký máme dať dátum do učt. a aký do DPH? Máme to považovať za tovar, alebo za službu? Ďakujem.
Jana Acsová
21.12.05,17:22
Ahojte!

29.11. sme zaplatili českej firme predplatné časopisu na predfaktúru. Im prišla úhrada 1. 12., fa vystavili 2. 12. Môžeme si to samozdaniť? Aký máme dať dátum do učt. a aký do DPH? Máme to považovať za tovar, alebo za službu? Ďakujem.Vystavili vám faktúru so všetkými náležitosťami vrátane odvolávky na prenos daňovej povinnosti, prípadne povinnosť platiť daň? Ak áno, akú odvolávku uviedli?
aknelh
22.12.05,05:51
Áno, je tam IČ DPH oboch strán a tak isto: dle par. 10, odst. 6c) zákona č. 235/2004 Sb. o DPH je místo plnění mimo tuzemsko. Daňová povinnost připadá odběrateli.
ALBO
22.12.05,07:28
Je to trošku zložitejšie, pretože pri zálohe za tovar sa DPH neodvádza, odvádza sa až pri dodaní tovaru a vy ste pravdepodobne zaplatili ročné predplatné viacerých kusov v plnej výške . Keby to bolo len za jeden kus, na zálohu nepozeráte a pri dodaní by vám mali dať ešte vyúčtovací doklad a z toho by ste daň odviedli.
Kedysi vo FS 17/97 vyšlo opatrebie ako sa správať pri zdaňovaní periodík . Tam povedali, že aj keď je to opakované plnenie, ale keď sa zaplatí vopred v plnej výške tak sa považuje za uskutočnené jednorázovo, keď sa zaplatí predplatné (takto to na Slovensku beží aj dodnes).
Podľa mňa by bolo dobré zistiť u dodávateľa, či to tiež považujú tou Fa za zálohu vysporiadané (faktúrovo) a ak ano, tak daň by som odviedla v termíne, kedy prijali zálohu.
Jana Acsová
22.12.05,10:34
Áno, je tam IČ DPH oboch strán a tak isto: dle par. 10, odst. 6c) zákona č. 235/2004 Sb. o DPH je místo plnění mimo tuzemsko. Daňová povinnost připadá odběrateli.Podľa toho, čo uviedli na faktúre tak dodávateľ to považuje za dodávku služby.
ALBO
23.12.05,09:42
Podľa toho, čo uviedli na faktúre tak dodávateľ to považuje za dodávku služby.

To je pravda, a o to je to jednoduchšie a treba to dodaniť. Nám z nemecka chodia časopisy ako tovar. Predplatné na časopisy sa mi nehodí ani na jednu službu vymenovanú v § 10 6.c. Možno v tých časopisoch spracuvávajú pre nich nejaké informácie-potom by to mohlo byť spracovávanie dat.??
Jana Acsová
23.12.05,09:47
To je pravda, a o to je to jednoduchšie a treba to dodaniť. Nám z nemecka chodia časopisy ako tovar. Predplatné na časopisy sa mi nehodí ani na jednu službu vymenovanú v § 10 6.c. Možno v tých časopisoch spracuvávajú pre nich nejaké informácie-potom by to mohlo byť spracovávanie dat.??Ja som tiež mala problém so zatriedením ...ale keď to tak dodávateľ deklaruje, znamená to, že to nezahrnie do súhrnného výkazu ako intrakomunitárne dodanie tovaru. A v tom prípade by som asi postupovala v zmysle odvolávky uvedenej na faktúre a predplatné by som považovala za službu ... Za správnosť dokladu zodpovedá dodávateľ.
Jana Acsová
23.12.05,09:54
Možno v tých časopisoch spracuvávajú pre nich nejaké informácie-potom by to mohlo byť spracovávanie dat.??Mne to najviac pasovalo k "poskytnutiu informácií".