denkaTn
09.03.11,15:23
prosim Vas, musi byt na uctovnom doklade uvedena predkontacia? v pripade ze nemame elektronicky podpis co ma byt vlastne podpisane rukou?
Zoltán Kovács
09.03.11,14:27
Zákon o účtovníctve
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
denkaTn
09.03.11,14:27
dakujem, to som si nasla v zakone, ale som tomu nerozumela, takze asi ano..
Ejo
27.11.11,08:02
Náležitosti účtovného dokladu podľa zákona musí spĺňať ten doklad, ktorý mám od dodávateľa a na základe neho zaúčtujem - napr. bloček o nákupe, alebo ten, ktorý k nemu vystavím a účtujem v PD - t.j. moj výdavkový pokladničný doklad?
Ďakujem.
Tweety
27.11.11,13:09
Náležitosti účtovného dokladu podľa zákona musí spĺňať ten doklad, ktorý mám od dodávateľa a na základe neho zaúčtujem - napr. bloček o nákupe, alebo ten, ktorý k nemu vystavím a účtujem v PD - t.j. moj výdavkový pokladničný doklad?
Ďakujem.
Účtovný doklad je každý doklad, ktorý zaúčtovaním dáš do účtovníctva,(preto účtovný doklad) takže aj ten od dodávateľa, aj ten tvoj pre odberateľa, aj tvoj interný doklad.
KEJKA
27.11.11,13:28
Náležitosti účtovného dokladu podľa zákona musí spĺňať ten doklad, ktorý mám od dodávateľa a na základe neho zaúčtujem - napr. bloček o nákupe, alebo ten, ktorý k nemu vystavím a účtujem v PD - t.j. moj výdavkový pokladničný doklad?
Ďakujem.
podľa mňa v tomto prípade nejde o buď-alebo, ale o jeden účtovný prípad=nákup od dodávateľa
vyhotovením VPD doplníš údaje
a) tak aby bola väzba na bloček o nákupe, napr. minimálne §10, b, c,e
b) údaje, ktoré bloček neobsahuje, teda minimálne podľa bodov a, d, f, g

tvoj VPD+blok = účtovný doklad
katka 23
27.11.11,15:17
chcem sa opýtať,ako je to v prípade fa od dodávateľa, fa zaúčtujem do PD a ručne na fa dopíšem zaúčtovanie ?
Dav
27.11.11,15:49
chcem sa opýtať,ako je to v prípade fa od dodávateľa, fa zaúčtujem do PD a ručne na fa dopíšem zaúčtovanie ?
Áno.
Tiež si môžeš vytlačiť Likvidačný list faktúry z účtovného programu (tzv. košieľku).
Okrem predkontácie tam majú byť podpisy (podpisové záznamy)osôb, ktoré zodpovedajú za vecnú a formálnu správnosť účtovného dokladu a podpis toho, kto doklad zaúčtoval.
Ejo
27.11.11,16:52
ĎAkujem Kejka, takto mi to je už jasné. Lebo sú príjmové doklady - o zaplatení faktúry, ktoré napríklad nemajú číslo dokladu. Ale ja ho zaúčtujem mojím výdavkovým dokladom. Je to jedna účtovná operácia, ktorá spolu bude mať všetky náležitosti.
vjejka
02.12.11,12:45
prosím byť na faktúre napísané neúplné označenie tovaru? (napríklad pánska bunda mix) a nie sú tam označené konkrétne bundy? nie je to chyba? Dakujem
KEJKA
02.12.11,13:37
podľa mňa na faktúre musí byť označenie tovaru minimálne v takej presnosti ako je predpísané pre ERP.
MIX neobstojí, ako potom budete postupovať pri reklamácii?
Ak to je na dodávateľskej faktúre - nákup vo veľkom - a je to v obchodných podmienkach, tak by som to akceptovala - ved príjem tovaru je na základe zistenej skutočnosti.