Ejo
09.03.11,15:31
Dobrý deň. Ak je budova zaradená do 4.odpisovej skupiny, daňovo sa odpisuje 20 rokov. Može byť že účtovne sa bude odpisovať 15 rokov? Čiže menej ako daňovo?
Ďakujem
Tweety
09.03.11,14:33
Dobrý deň. Ak je budova zaradená do 4.odpisovej skupiny, daňovo sa odpisuje 20 rokov. Može byť že účtovne sa bude odpisovať 15 rokov? Čiže menej ako daňovo?
Ďakujem
Môže.
rodina1
09.03.11,14:35
Dobrý deň. Ak je budova zaradená do 4.odpisovej skupiny, daňovo sa odpisuje 20 rokov. Može byť že účtovne sa bude odpisovať 15 rokov? Čiže menej ako daňovo?
Ďakujem
Trošku viac o odpisoch:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-43811820-danove-a-uctovne-odpisy-nie-je-to-iste
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=52&Itemid=78
marjankaj
09.03.11,14:42
Môže.


Áno môže, ale čo tým získa.:eek:
Sme v JÚ.
Tweety
09.03.11,14:43
Áno môže, ale čo tým získa.:eek:
Sme v JÚ.
Áno tak, ale aká otázka, taká odpoveď.:eek:
Ejo
09.03.11,14:52
Áno tak, ale aká otázka, taká odpoveď.:eek:
Preto som sa pýtala, lebo v roku 2008 som zaradila prenosnú búdku do 3 odpisovej skupiny, a daňové odpisy sú v odpisovom pláne 12 rokov, a účtovné 15 rokov. Zistila som, že táto prenosná búdka mala byť v 4.odpisovej skupine, takže sa bude odpisovať 20 rokov, podám opravné DP. Aby sa nemuseli aj výkazy opravovať, tak účtovné odpisy nechám na 15 rokov a daňové budú na 20 rokov.
ĎAkujem za ochotu.
Tweety
09.03.11,15:09
Preto som sa pýtala, lebo v roku 2008 som zaradila prenosnú búdku do 3 odpisovej skupiny, a daňové odpisy sú v odpisovom pláne 12 rokov, a účtovné 15 rokov. Zistila som, že táto prenosná búdka mala byť v 4.odpisovej skupine, takže sa bude odpisovať 20 rokov, podám opravné DP. Aby sa nemuseli aj výkazy opravovať, tak účtovné odpisy nechám na 15 rokov a daňové budú na 20 rokov.
ĎAkujem za ochotu.
Nie opravné, ale Dodatočné DP.
marjankaj
09.03.11,15:12
Preto som sa pýtala, lebo v roku 2008 som zaradila prenosnú búdku do 3 odpisovej skupiny, a daňové odpisy sú v odpisovom pláne 12 rokov, a účtovné 15 rokov. Zistila som, že táto prenosná búdka mala byť v 4.odpisovej skupine, takže sa bude odpisovať 20 rokov, podám opravné DP. Aby sa nemuseli aj výkazy opravovať, tak účtovné odpisy nechám na 15 rokov a daňové budú na 20 rokov.
ĎAkujem za ochotu.

A prečo je prenosná búdka v 4. odpisovej skupine?:eek:
Ejo
09.03.11,16:49
A prečo je prenosná búdka v 4. odpisovej skupine?:eek:
Pretože ide o hnuteľnú prenosnú búdku, výmer viac ako 25m2 a objekt je napojený na inžinierske siete. Táto hnuteľná búdka spĺňa charakter stavby, t.j. pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia /inžinierske siete/. A preto sa odpisuje v 4. odpisovej skupiny.
Aj ja si myslela, že by mohla byť v 3., ale teraz som dostala odpoveď od "poradcu", že má byť v4. Takže budem podávať dodatočné DP, dúfam, že hneď pokutu nevyrubia.
jaja37
09.03.11,17:11
Aj ja prosím súrne o pomoc:
ak je auto nakúpené formou lizingu, podnikateľ ruší živnosť k 30.6.2010 a lizing bol postúpený na s.r.o., môžem uplatniť odpisy do 30.6.2010 (alikvotne) v starej firme??? Viem, že odpisy (daňové) sa uplatňujú len ku koncu roka, ale čo v tomto prípade?? Prosím, prosím....
Tweety
09.03.11,17:31
Aj ja prosím súrne o pomoc:
ak je auto nakúpené formou lizingu, podnikateľ ruší živnosť k 30.6.2010 a lizing bol postúpený na s.r.o., môžem uplatniť odpisy do 30.6.2010 (alikvotne) v starej firme??? Viem, že odpisy (daňové) sa uplatňujú len ku koncu roka, ale čo v tomto prípade?? Prosím, prosím....
Nemyslíš si správne, pri odpisov majetku na lízing je postup iný, tu sa odpisuje rovnomerne po celú dobu lízingu.
Odpišeš len za mesiace, za ktoré ako živnostník aj MV lízoval.
§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
jaja37
09.03.11,17:42
Ďakujem, ja som sa asi zle vyjadrila, ale myslela som to tak, že odpíšem 6 mesiacov v starej firme (u podnikateľa) a 6 mesiacov v s.r.o.