milko_83
09.03.11,16:07
Pozdravujem.
Mam dobreho znameho, ktory podal zamestnavatelovi 26.1.2011 Okamzite skoncenie pracovneho pomeru-z dovodu nevyplatnia mzdy.
Dodrzal vsetky lehoty (splatnost,cas kedy sa o tom dozvedel, atd...).
Podal to pisomne doporucene s dorucenkou podla par.38 ZP,ods.3.
Zamestnavatel to prevzal 27.1.2011. Ma dorucenku.
Cize vsetko vyzera platne.
Kamos sa isiel zaevidovat na UPSVR 31.1.2011.

Doteraz (9.3.2011) ho na UPSVR nezaevidovali, pretoze vraj zamestnavatel ho neodhlasil zo Social.poistovne. Zamestnavatel ani pisomne ani nijako neodpovedal na Okamzite skoncenie pomeru, ani nijak neodpisal, ci trva na dalsom zamestnavani a neuznava jeho skoncenie pomeru. Nedal mu Potvrdenie o zamestnani. Proste nic, nekomunikuje.
Ani neprisla ziadna zaloba o neplatnost kamosovho skoncenia pomeru.

Da sa to nejak riesit? Alebo clovek ma byt "zamestnany" v podstate stale?
Neviem o co ale ide jeho zamestnavatelovi, ked ho stale vedie v Soc.Poistovni a v podstate by mal platit zan odvody (zamestnavatel je ale neplati-len tak mimochodom).
Mozte poradit?

Inspektorat prace-podal tam staznost nan, ale ti maju 60dni na odpoved.
Tweety
09.03.11,15:14
Pozdravujem.
Mam dobreho znameho, ktory podal zamestnavatelovi 26.1.2011 Okamzite skoncenie pracovneho pomeru-z dovodu nevyplatnia mzdy.
Dodrzal vsetky lehoty (splatnost,cas kedy sa o tom dozvedel, atd...).
Podal to pisomne doporucene s dorucenkou podla par.38 ZP,ods.3.
Zamestnavatel to prevzal 27.1.2011. Ma dorucenku.
Cize vsetko vyzera platne.
Kamos sa isiel zaevidovat na UPSVR 31.1.2011.

Doteraz (9.3.2011) ho na UPSVR nezaevidovali, pretoze vraj zamestnavatel ho neodhlasil zo Social.poistovne. Zamestnavatel ani pisomne ani nijako neodpovedal na Okamzite skoncenie pomeru, ani nijak neodpisal, ci trva na dalsom zamestnavani a neuznava jeho skoncenie pomeru. Nedal mu Potvrdenie o zamestnani. Proste nic, nekomunikuje.
Ani neprisla ziadna zaloba o neplatnost kamosovho skoncenia pomeru.

Da sa to nejak riesit? Alebo clovek ma byt "zamestnany" v podstate stale?
Neviem o co ale ide jeho zamestnavatelovi, ked ho stale vedie v Soc.Poistovni a v podstate by mal platit zan odvody (zamestnavatel je ale neplati-len tak mimochodom).
Mozte poradit?

Inspektorat prace-podal tam staznost nan, ale ti maju 60dni na odpoved.
Ostáva jedine urgovať u zamestnáv. potvrdenie o zamestnani, a na prvom mieste doklad o skončení PP. Bez neho ÚPSVaR ho nezaeviduje.
milko_83
09.03.11,16:21
Ostáva jedine urgovať u zamestnáv. potvrdenie o zamestnani, a na prvom mieste doklad o skončení PP. Bez neho ÚPSVaR ho nezaeviduje.


Ano urgovat, ale zamestnavatel neodpoveda. Ved ani ziadne vyjadrenie nedal,neposlal.
Ani telef.neodpoveda Uradu prace. A to ho uz UPSVRvyzval vraj aj listom.
Ved neni mozne, ze zamestnavatel by donekonecna neodpovedal a nedalo sa to riesit? Ale na Slovensku mozno hej...
To akoze ked nic neposle a nepovie, tak kamos ma smolu a nemoze sa zaevidovat? Resp.ked si najde pracu tak co?
Tweety
09.03.11,17:58
Ano urgovat, ale zamestnavatel neodpoveda. Ved ani ziadne vyjadrenie nedal,neposlal.
Ani telef.neodpoveda Uradu prace. A to ho uz UPSVRvyzval vraj aj listom.
Ved neni mozne, ze zamestnavatel by donekonecna neodpovedal a nedalo sa to riesit? Ale na Slovensku mozno hej...
To akoze ked nic neposle a nepovie, tak kamos ma smolu a nemoze sa zaevidovat? Resp.ked si najde pracu tak co?
Môže si nájsť prácu, to, že jeden PP nemá de jure uzavretý, na tom nič nemení. Bude mu chýbať zápočet odpracovanej doby u zamestnáv., ale to sa dá doručiť aj dodatočne.
milko_83
09.03.11,19:01
Povedzme, ze novou pracou by to vyriesil.
Vsak pracovat bude musiet, to je jasne.
Ale co s tym UPSVR? Kym si zozenie novu pracu.

Zamestnavatel moze neplatnost skoncenia prac.pomeru podanu Zamestnancom namietat zalobou na sude do 2 mesiacov od dorucenia Okamziteho skoncenia prac.pomeu.

Ale po tomto termine (2 mesiacov) by to malo byt definitivne platne, nie?

Co si o tom myslite?
Chobot
10.03.11,06:47
Povedzme, ze novou pracou by to vyriesil.
Vsak pracovat bude musiet, to je jasne.
Ale co s tym UPSVR? Kym si zozenie novu pracu.

Zamestnavatel moze neplatnost skoncenia prac.pomeru podanu Zamestnancom namietat zalobou na sude do 2 mesiacov od dorucenia Okamziteho skoncenia prac.pomeu.

Ale po tomto termine (2 mesiacov) by to malo byt definitivne platne, nie?

Co si o tom myslite?

VYzerá to tak, že o to, čo mu patrí (náhrada mzdy za 2 mesiace, zápočet rokov) bude musieť bojovať súdnou cestou.
Llívia
10.03.11,07:33
Ostáva jedine urgovať u zamestnáv. potvrdenie o zamestnani, a na prvom mieste doklad o skončení PP. Bez neho ÚPSVaR ho nezaeviduje.
Doklad o skončení PP má - je to okamžité skončenie pracovného pomeru a vie zdokladovať aj dátum ukončenia prac. pomeru = dátum z doručenky. Ak sa pracovníčky na úrade práce odvolávajú na to, že nie je odhlásený v SP, načo tam potom tieto potvrdenia vôbec vláčime, keď si to vedia overiť v inom registri? :eek::confused: Na mieste známeho by som poslala písomne sťažnosť na úrad práce, že ma nezaevidovali a nech mi napíšu, na základe akého zákona, akého § ma odmietajú zaevidovať, pretože toto mi príde tak, že sa zase niekto hrá na veledôležitého.

Zákon o službách zamestnanosti § 34 Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie
(1) Uchádzač o zamestnanie, ktorý sa uchádza na základe osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade, v ktorého územnom obvode má trvalý pobyt, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
(2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa
a) skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania,
hodnutia o nepriznaní predčasného starobného dôchodku.
(3) Podľa odseku 2 sa postupuje aj pri zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie u občana, ktorý vedie so zamestnávateľom súdny spor o neplatnosť skončenia pracovného pomeru.
(4) Uchádzač o zamestnanie osvedčuje skutočnosti rozhodné pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie pri podávaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a je povinný najneskôr do troch pracovných dní písomne oznámiť úradu každú zmenu oproti predchádzajúcemu zápisu v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

To, že ho zamestnávateľ neodhlásil zo SP, nech si riešia príslušné úrady.

Milko_83, známy nech sa ešte skúsi obrátiť na príslušný inšpektorát práce, aby vykonal u zamestnávateľa kontrolu, možno sa zamestnávateľ zľakne a všetky chýbajúce doklady mu pošle.
Llívia
10.03.11,07:36
Nedopustil sa zamestnávateľ aj trestného činu, ak nevyplatil náhradu mzdy za 2 mesiace?

Trestný zákon
§ 214 Nevyplatenie mzdy a odstupného
(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.

Zákonník práce § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Trestné oznámenie je tiež jedna z možností ako donútiť zamestnávateľa plniť si to, čo má.
Llívia
10.03.11,07:41
Povedzme, ze novou pracou by to vyriesil.
Vsak pracovat bude musiet, to je jasne.
Ale co s tym UPSVR? Kym si zozenie novu pracu.

Zamestnavatel moze neplatnost skoncenia prac.pomeru podanu Zamestnancom namietat zalobou na sude do 2 mesiacov od dorucenia Okamziteho skoncenia prac.pomeu.

Ale po tomto termine (2 mesiacov) by to malo byt definitivne platne, nie?

Co si o tom myslite?
Aj keby to zamestnávateľ stihol napadnúť na súde, je úrad práce povinný tvojho známeho zaregistrovať (viď môj predošlý príspevok s citáciou zo zákona o službách zamestnanosti).
milko_83
10.03.11,09:44
Aj keby to zamestnávateľ stihol napadnúť na súde, je úrad práce povinný tvojho zamestnávateľa zaregistrovať (viď môj predošlý príspevok s citáciou zo zákona o službách zamestnanosti).


Nemalo by to byt takto? : Aj keby to zamestnávateľ stihol napadnúť na súde, je úrad práce povinný tvojho znameho zaregistrovať....

Inak, dakujem za nazor.
Llívia
10.03.11,10:40
Áno, malo. Prístup ÚP ma tak rozčúlil, že som si preklep nevšimla. :D

Ako to bude tvoj známy riešiť ďalej?
milko_83
10.03.11,13:26
No na UPSVR mu povedali, ze ho zamestnavatel neodhlasil na Soc.Poistovni aze oni nepojdu proti nim. No katastrofa. Znamy im dal vsetko, okrem Zapoctoveho listu, tzn. Okamzite skoncenie prac. pomeru, dorucenku, maturitne vysvedcenie.

Takze neviem, asi pocka na 2mesiace od uplynutia datumu na dorucenie zaloby od zamestnavatela-neviem ci na sude mu daju nieco take, ze neni podana zaloba proti nemu.

Alebo poviem mu, ze nech im povie, teda UPSVR, ze poda na nich staznost ako si poradila.

Co ty na to?
Llívia
10.03.11,19:48
Sťažnosť v tom znení, že toho a toho dňa preukázal ukončenie pracovného pomeru a pracovníčka ÚP ho odmietla zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Príp. poslať sťažnosť aj na "orgán", ktorý je tomuto konkrétnemu ÚP nadriadený. V zákone je napísané, že má preukázať ukončenie prac. pomeru, ale nie je tam napísané, že to preukáže jedine zápočtovým listom (aspoň ja som to v zákone nenašla) alebo odhláškou zo SP (ktorú si overí samotný ÚP na sociálnej poisťovni).
Čo si myslíš, že sa vyrieši po 2 mesiacoch? Ak stále nebude mať zápočtový list a stále nebude odhlásený zo soc. poisťovne, aj tak ho nebudú chcieť zaevidovať.
(Ešte je riešenie zavolať Markízu alebo JOJ-ku :rolleyes:)

Hlavne, nedať sa odbiť, nie raz sa ukázalo, že pochybila práve štátna inštitúcia.
milko_83
10.03.11,20:16
Sťažnosť v tom znení, že toho a toho dňa preukázal ukončenie pracovného pomeru a pracovníčka ÚP ho odmietla zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Príp. poslať sťažnosť aj na "orgán", ktorý je tomuto konkrétnemu ÚP nadriadený. V zákone je napísané, že má preukázať ukončenie prac. pomeru, ale nie je tam napísané, že to preukáže jedine zápočtovým listom (aspoň ja som to v zákone nenašla) alebo odhláškou zo SP (ktorú si overí samotný ÚP na sociálnej poisťovni).
Čo si myslíš, že sa vyrieši po 2 mesiacoch? Ak stále nebude mať zápočtový list a stále nebude odhlásený zo soc. poisťovne, aj tak ho nebudú chcieť zaevidovať.
(Ešte je riešenie zavolať Markízu alebo JOJ-ku :rolleyes:)

Hlavne, nedať sa odbiť, nie raz sa ukázalo, že pochybila práve štátna inštitúcia.


No, bohuzial asi vela ludi ma negativne skusenosti so statnymi instituciami a organmi-UPSVaR , SOC.POISTOVNA atd.
Poradim mu, ze ked tam najblizsie pojde,nech "pani Mudrej a jej nadriadenej" povie aby mu napisali na papier podla akeho paragrafu a z akeho dovodu ho nechcu zaregistrovat...A ze si rozmysli teda, ci nepoda na nu aj jej nadriadenu staznosti a aj im to otvorene povie.

Ta staznost-tobude asi to prave riesenie. Vdaka.


Aj tak by bolo najlepsie riesenie sa zamestnat...
Ale ako precedens, ked budem vediet vysledok-dam vediet aj TU.
Llívia
10.03.11,20:35
Som zvedavá na výsledok, lebo len málokto napíše, či mu naše rady k niečomu boli.
milko_83
03.04.11,20:00
Ako som slubil, pisem stav ako to je teraz (3.4.2011),resp. ako to dopadlo:
Kamos bol na UPSVaR a povedal im, ze vsetko splnil a trva na tom aby ho zaevidovali (ak nie, bol rozhodnuty na nich "poriadne ostro vybehnut").
Prijala ho sefka sluzieb zamestnanosti a vravi mu, ze pre neho Rozhodnutie ma aj mu ho ukazala. Ale ze mu ho da ked mu uplynie 2 mesiace od prevzatia Okamziteho skoncenia PP zamestnavatelom. Vraj aby nahodou, keby sa zamestnavatel obratil na sud nemuseli rusit Rozhodnutie a nebodaj by musel daco vracat. Ale, ze ak ho chce, da mu ho ihned. :)
Dohodli sa, ze ked uplynie lehota na podanie zaloby o neplatnost skoncenia PP, kamos zavola na sud, a ked mu sud povie, ze neni nan podana Zaloba o neplatnost Okamz.skoncenia PP, tak si pride po Rozhodnutie o zaevidovani na UPSVAR.
Tak aj bolo, prisiel si po Rozhodnutie o zaevidovani po 2 mesiacoh od prevzatia Okamz.skoncenia PP zamestnavatelom. (v tom case to bolo takmer 60 dni od podania Ziadosti o zaevidovanie na UPSVAR).
Datum zaevidovania je od dna prevzatia Okamz.skoncenia PP zamestnavatelom+asi 1 den.
Cize v podstate sa to tahalo presne 2 mesiace ale zaevidovali ho spatne k januaru.

Takze tak.
Inak, zamestnavatel ho stale neodhlasil zo Soc.poistovne, a stale nekomunikuje...:confused: ani mu nedal Potvrdenia o dlzke zamestnania.

Este napisem uplny dodatok ked dostane spravu o presetreni podnetu z Inspektoratu prace.... IP uz bol u byvaleho zamestnavatela na kontrole...
Llívia
03.04.11,20:03
Bez výplaty a bez podpory sa mal 2 mesiace pásť?!!! :eek::eek::eek:

Super, že ho nakoniec zaevidovali na úrade práce. Stále si však myslím, že úrad práce robil zbytočné caviky a mali ho zaevidovať hneď v ten deň, ktorý nasledoval po dni prevzatia okamžitého skončenia prac. pomeru zamestnávateľom a nie oddiaľovať vydanie rozhodnutia o dva mesiace. Teraz ho spätne od toho dátumu zaevidovali, ale na základe čoho konali tak, ako konali, t.j. že do toho plietli možnosť, že by sa zamestnávateľ obrátil na súd kvôli neplatnej výpovedi? :eek: V zákone som si nevšimla, že by ÚP niečo takéto urobiť mohol.
milko_83
03.04.11,20:06
Ono, este doteraz nedostal NIC, pretoze to len teraz prevzala Soc.poistovna....
Je to inak dobry bordel...
Llívia
03.04.11,20:07
Podporu by mu mali spätne doplatiť odo dňa zaevidovania na úrade práce, ktorý má uvedený v rozhodnutí.
milko_83
03.04.11,20:12
Hej, to hej, podporu dostane odo dna zaevidovania ako si pisala.
Len ide o dobu bez penazi... a este, by som bol zvedavy, keby zamestnavatel fakt tu Zalobu o neplatnost podal. Ci by ho zaevidovali. Ale podla zakona by mali aj ked sa vedie sudny spor o neplatnost skoncenia PP.

Este 1 vec tu je, 2 platy ako odstupne po Okamzitom skonceni PP. Len neviem ci sa na to kamos da...vymahat sudom, pravnici atd.
milko_83
03.04.11,20:21
No a este mu na UPSVAR povedali, ze maju na Rozhodnutie o zaevidovani 60 dni....