alusikvlado
09.03.11,16:09
Ahojte poraďáci, potrebujem sa uistiť v týchto otázkach:
1. výpis z účtu-tankovanie na CS ale auto nie je v podnikaní, čo s tým? môžem to neuviesť v účtovníctve?
2. platba kartou za tovar, ktorý nesúvisí s podnikaním- napr. kúpa drahšej kozmentiky? môžem to tiež vynechať a neuviesť to v účtovníctve, ak to je na výpise?
3. úhrada faktúry kartou, ale pravd. z osobného účtu- nezaŕňam ju do JU?
Ďakujem za odpovede.
ani1
09.03.11,18:29
Ahojte poraďáci, potrebujem sa uistiť v týchto otázkach:
1. výpis z účtu-tankovanie na CS ale auto nie je v podnikaní, čo s tým? môžem to neuviesť v účtovníctve?
2. platba kartou za tovar, ktorý nesúvisí s podnikaním- napr. kúpa drahšej kozmentiky? môžem to tiež vynechať a neuviesť to v účtovníctve, ak to je na výpise?
3. úhrada faktúry kartou, ale pravd. z osobného účtu- nezaŕňam ju do JU?
Ďakujem za odpovede.

Ak máš podnikateľský účet, všetko čo je na výpise, účtuješ o tom. A ak to nesúvisí s podnikaním, účtuješ ako VNZD t.j. výdavky neovplyvňujúce základ dane.
otázka
09.03.11,18:53
Ahojte poraďáci, potrebujem sa uistiť v týchto otázkach:
1. výpis z účtu-tankovanie na CS ale auto nie je v podnikaní, čo s tým? môžem to neuviesť v účtovníctve?VNZD - osobná spotreba
2. platba kartou za tovar, ktorý nesúvisí s podnikaním- napr. kúpa drahšej kozmentiky? môžem to tiež vynechať a neuviesť to v účtovníctve, ak to je na výpise?VNZD - osobná spotreba
3. úhrada faktúry kartou, ale pravd. z osobného účtu- nezaŕňam ju do JU?ID zaúčtovať ako VOZD v analyt.členení a pripnúť kópiu výpisu z osobného účtu.
Ďakujem za odpovede.

Čo sa týka podnikateľského účtu musíte účtovať každý pohyb ( transakciu ) na výpise, aby Vám na konci mesiaca "sedel " zostatok na bankovom účte, pretože ak účtujete v sústave JÚ, zostatok účtu k 31.12. uvádzate vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
alusikvlado
10.03.11,06:06
Ďakujem pekne za odpovede.
mondes
10.03.11,20:23
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Klientovi za rok 2010 chýba jeden výpis z banky. Má na ňom zaplatené odvody do SP a ZP. Nový výpis môže požiadať len osobne, ale on momentálne je v zahraničí. Môžem doložiť namiesto výpisu z banky výpis zo SP o zaplatených odvodoch? Ďakujem.
mondes
10.03.11,20:51
Prosím Vás, môže výpis zo SP o zaplatených odvodoch slúžiť ako doklad na zníženie ZD? Ďakujem pekne.
magdalenaa
10.03.11,21:20
Myslím, že áno, lebo sú to zaplatené odvody. A výpis si vyžiada dodatočne/ak z toho viete výjsť aj bez výpisu, lebo možno tam boli aj iné pohyby - príjmy!!!!/. Podstatné je, aby konečný zostatok na podnikatelskom účte sedel s vašim účtovaním na účte a s výkazom.
magdalenaa
10.03.11,21:24
Ja mám zase iný problém. Živnostník má všetky príjmy týkajúce sa živnosti prijaté cez PPD. A má len súkromný účet, z ktorého platí odvody na SP a ZP, neviem ako mám účtovať tento účet, ked je okrem platieb týchto odvodov využívaný len na súkromné účely, dokonca na tento účet prichádza ja mzda jeho manželky. Ako teda zaúčtovať platbu odvodov? Mám evidovat vobec tento účet?
Ociviste
10.03.11,21:33
myslim, ze ak je to sukromny ucet, nemal by sa evidovat v uctovnictve, ked nechce. Co sa tyka odvodov, v prispevkoch vyssie je pisane, ze moze byt aj vypis z poistovni, skuste to teda cez tie vypisy.