bea26
09.03.11,22:41
Dobrý večer. Mám na účte 365 dosť veľkú sumu. Aby mi to v súvahe nebolo ako záväzok voči spoločníkom, môžem to preúčtovať na 365/413???
Bude to vlastne nie ako vklad podnikateľa ale ako dar??? Treba napísať darovaciu zmluvu???
KEJKA
10.03.11,07:46
bez VZ nemôžeš robiť nič.
aj pri 365 mala byť nejaká zmluva dohoda o pôžičke atp.
Dôvod aby to niekde neviselo, ale viselo inde, to nie je dôvod na preúčtovanie.
O rok si to zasa zavesíš podľa potreby nazad - na 365?
m.hladka
10.03.11,07:52
Rozhodnutie VZ a následne môže byť zmluva.
bea26
10.03.11,08:16
Takže to môže byť ostať na 365??? nebude mi to kaziť súvahu???
IvoM
10.03.11,08:24
Pozri ak to patrí na 365 tak to tam musí byť, ak Ti to ale "kazí súvahu" napríklad kvôli banke tak to vysvetli spoločníkom a buď spravia zmluvu o dlhodobej pôžičke a preúčtuj to potom na 479 prípadne ak spoločníci rozhodnú že sa vzávajú svojej pohľadávky tak ju "kapitalizuj" a preúčtuj na 413, na všetko ale potrebuješ písomné rozhodnutie spoločníkov.
bea26
10.03.11,09:06
na 365 som to účtovala preto, lebo je vlastne vklad podnikateľa. Nie sú spoločníci, je len jeden majiteľ (konateľ)
KEJKA
10.03.11,09:11
vklad podnikateľa nie je pôžička. Podnikateľ = spoločník?
alebo podnikateľ = konateľ?
alebo aj-aj
ujasni si pojmy, upresni zadanie aj podklady.
Ale aj na vklad spoločníka=konateľa=podnikateľa musíš mať papier - rozhodnutie vedenia spoločnosti.
treba aj mať podklad, čo sa týka návratnosti.
Ak to šlo na BU, pozri s, čo je na vkladovom lístku
ak je PPD - tak čo je napísané tam.
Ak tam nie je nič, žiadaj o doplnenie priamo vkladateľa, nech je to už ktokoľvek.
každý účtovný prípad sa posudzuje a rieši jeho účtovanie pri vzniku a nie pár dní pred termínom RUZ.
Samozrejme, lepšie teraz ako o rok, alebo vôbec..........
bea26
10.03.11,09:15
Je to podnikateľ - konateľ. Len on je spoločníkom.
Išlo to na Bu ale zo súkromného účtu podnikateľa. Preto neviem ako to posúdiť.
KEJKA
10.03.11,09:18
preto sa treba pýtať dotyčného, na Porade tiež musíme vedieť o čo šlo - bez informácií nemôžem posúdiť správnosť účtovania.
takže zdvihni telefon a zavolaj, porozprávaj sa, žiadaj......
bea26
10.03.11,09:28
Podnikateľ vraví, že to vkladal preto, keby potom chcel pôžičku, aby videli, že mal nejaký obrat na účte. Ale zatiaľ firma nevykazuje žiadny zisk, ešte nemá nijaký obrat.
KEJKA
10.03.11,10:38
asi úver do firmy, nie?
pohyb je plus aj mínus, nielen vklad ale aj výber.....
takže podľa mňa určite nie 413.
bea26
10.03.11,11:47
nie je to úver do firmy, len jednoducho to tam dáva, aby mal na účte nakoľko je firma ešte bez prijmu.
vjejka
10.03.11,12:59
Prosím Vás konateľa požičal firme 30000 eur na bu. Je spísaná zmluva o pôžičke, kde je napísané, že dlžnik je povinný mu zaplatiť každý rok úrok vo výške 10 %. Mám to zaúčtovať ako náklad a následne pripočítateľnú položku, kedže neboli k 31.12.2010 zaplatené?
IvoM
10.03.11,13:06
Nie že máš, ale musíš to zaúčtovať ako náklad v účtovnom období ktorého sa úrok týka, a nejedná sa o pripočítateľnú položku aj keď tento úrok nebol zaplatený.
KEJKA
10.03.11,14:02
Podnikateľ vraví, že to vkladal preto, keby potom chcel pôžičku, aby videli, že mal nejaký obrat na účte. Ale zatiaľ firma nevykazuje žiadny zisk, ešte nemá nijaký obrat.
???????????????,,, na seba, na firmu?

nie je to úver do firmy, len jednoducho to tam dáva, aby mal na účte nakoľko je firma ešte bez prijmu.peniaze do firmy, bližšie nešpecifikuje účel. Pochopila som, že umelo tvorí pohyby-obraty na bankovom účte kvôli pôžičke.
Tak som len upresnila, či má na ymsli, že bude chcieť v buducnosti vybaviť pôžičku=úver pre firmu, alebo čo?
Lebo firma nedostáva z banky pôžičku ale úver.
bea26
10.03.11,19:34
???????????????,,, na seba, na firmu?
peniaze do firmy, bližšie nešpecifikuje účel. Pochopila som, že umelo tvorí pohyby-obraty na bankovom účte kvôli pôžičke.
Tak som len upresnila, či má na ymsli, že bude chcieť v buducnosti vybaviť pôžičku=úver pre firmu, alebo čo?
Lebo firma nedostáva z banky pôžičku ale úver.

Možno v budúcnosti úver na firmu. Lenže teraz vložiť konateľ (jediný spoločník) na účet 20 000 eur. Ako to zaúčtovať, aby to bolo v poriadku?
Difi
07.06.11,10:50
Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť aby z účtovného aj daňového hľadiska bol vyriešený nasled. problém: Spoločníci/konatelia podľa zmluvy o pôžičke uzavreli zmluvu so spol., že požičiavajú bezúročne pre spol. a predmetnú sumu spoločnosť vráti do 2 mesiacov po vyzvaní. Na val. zhrom. uviedli, že časť pôžičky by používali na krytie straty, pôžičku nevyžadujú naspäť. Ako mám to vyriešiť? Cez 413 – Ostatné kapitálové fondy, čo slúži na krytie strát z min. a bež. období, nasledovne: 365/413, 413/429? Z účtovného hľadiska môžem vyriešiť tak? Suma na úhradu straty bude potom výnosom spoločnosti a na konci roka to treba zdaniť, alebo čo s tou sumou? A keď pôžičku odpustia - na prospech spol., na investície? Vopred vďaka, idem ešte hľadať na porade.