junior78
10.03.11,07:18
Ahojte

Chcel by som sa uistiť v nasledujúcej.

Cestovná kancelária má povinnosť registrovať sa pre účely DPH ak jej obrat presiahne zákonom stanovenú hranicu v zákone stanovenom čase.

Do obratu sa počítajú aj u CK všetky príjmy podľa § 4 DPH ods. 9

Pri určovaní registrácie pre účely DPH nerozdeľujem príjem za služby ktoré som obstaral od iných osôb a moju prirážku.

Príklad :
1, vystavená FA
– služby obstarane 1000 EUR
– prirážka 500 EUR
Obrat ktorý mi ide k určeniu povinnosti registrovať sa pre DPH je 1500 eur (nie 500 eur)


2, Keď už som platcom vtedy podľa § 65 dph odvádzam dph z mojej prirážky. (zjednodušene)


Hlavne by som potreboval potvrdiť určenie registrácie pre účely DPH

Ďakujem
xiastro
10.03.11,18:26
na ucely registracie pre DPH sa za obrat povazuje prijem/vynos z dodavanych sluzieb v tuzemsku, takze ano, vystavena faktura v celej sume sa povazuje za obrat na ucely registracie pre DPH
junior78
11.03.11,05:11
Ďakujem
ckv
11.03.11,08:00
Urcite ano.
Uctujem CK 10 rokov a toto sme riesili, preco pri minimalnej prirazke
vsetko do obratu.
Z DU mam pisomne vyjadrenie - vsetky trzby od klienta (teda vratane sluzby dodavatela do obratu).
A potom odvod DPH len z prirazky, do danoveho priznania uvadzas
ZD a dan len z prirazky, dodavatelske sluzby si nevsimas, ak keby si mal dodavatela zo SR, kde Ti vycisli DPH, v zmysle paragrafu o DPH pre CK ty si z jeho sluzby DPH neodpocitas, ani ju pri predaji neodvadzas, do kalkulacie pre predaj klientovi davas vzdy sumu celkom od dodavatela.
Ak zacinas s CK - vela stastia, je to vesela kapitola!
junior78
13.03.11,18:01
Ďakujem
ckv
15.03.11,04:24
Joj, este pozor - co uctujes na 602 - teda do obratu a co na 314
/alebo niekto na 324/. 314 to do obratu nejde, to su sluzby,
ktore sprostredkovavas pre ine CK, napr. aj letenky, zajazdy provizny predaj a pod... Tie predavas za ich cenu bez navysenia
a je to teda len prechodna polozka, do 602 Ti ide len Tvoja provizia za sprostredkovanie. Do obytu by mala ist len sluzba priamo nakupena od poskytovatela sluzieb, napr. ubytovatel, dopravca... Takze ak si prevazne sprostredkovatlom inych CK,
toto do obratu nie, aspon take mam info z DU.
junior78
15.03.11,05:35
Dakujem .
ešte neúčtujem, len teraz začnem, papiere som ešte nevidel ale vyzerá tak že prekročili obrat pre dph registr. v decembri a ešte nie su zaregistrovaný musím doriešiť, ved uvidím čo mi donesú,

zíde sa mi každá rada.
junior78
17.04.11,18:04
Ahojte

Prosím vás o pomoc pri účtovaní a určení daňovej povinnosti

Cestovná kancelária sprostredkuje zájazdy na ktorých zabezpečuje služby ako ubytovanie, doprava lietadlo , autobus, lístky na kultúrne a športové podujatia atď.
Služby obstaráva od tuzemských a od zahraničných subjektov. Zájazdy sú v rámci EU.
Zákazníkmi sú buď fyzické osoby nepodnikatelia alebo podnikateľské subjekty , hlavne školy ktoré kúpia zájazd v mene viacerých osôb.

Ja som podľa zákona o DPH § 65 takto pochopil fakturáciu a uplatňovanie dane nasledovne.


1, fyzickej osobe nepodnikateľ ovi je predaný zájazd v hodnote 2050 EUR
Služby
- Doprava od tuzemského dodávateľa 200 Eur ( v cene je aj DPH )
- Prechod cez eurotunnel je zabezpečená na faktúru od CZ dodávateľa bez DPH 500 EUR
- Stravovanie a ubytovanie je od záhr. Dodávateľa so zahraničným DPH 800 Eur s DPH
- Kultúrne podujatie od zahraničného dodávateľa 200 eur so zahraničným DPH .
- Poistenie 50 eur
- Cena zájazdu je 2050 EUR

Nakoľko predávam zájazd konečnému zákazníkovi DPH vypočítam nasledovne

2050 – (200+500+800+200 + 50 služby obstarané) =300 Eur
DPH z 300 x 20/120 = 50 Eur (dph ktorú odvediem štátu)

- Ako uvádzam FA v daňovom priznaní k DPH? Čo je základ 250 eur a 50 je DPH alebo ako?
- Služby uvádzam ako celok a nemusím riešiť či je napr. doprava oslobodená a iné služby sú s DPH? Zrátam všetko ako som uviedol v príklade? Pripadá mi to až príliš jednoduché.
- Čítal som, že poistenie nefakturujem. Čo keď poistenie bolo zahrnuté do faktúry?

2, Ako riešim DPH keď je faktúra vystavená na školu ktorá kúpila zájazd študentom. Dá sa to riešiť ako v prvom prípade? Hádam to nemusím ako na ´ďalšie podnikanie.


3, V týchto prípadoch riešim koeficient? Služby sú v rámci EU a celú moju províziu zdaním.

Tak zase som sa poriadne rozpísal. Prosím Vás skúste mi poradiť

Ďakujem
caspero
24.04.19,09:01
ahoj Junior78, prosím ťa odpísal Ti niekto na Tvoje otázky? Ako si doriešil účtovanie? ďakujem vopred za odpoveď