anezka.hvozdarova
10.03.11,09:55
Ahojte, vie mi niekto poradiť komu a koľko sa má vlastne platiť za prenos hudby v kaviarni? cca 60 m2, kapacita cca 40 miest plus televízor? v minulom roku ma naháňali všetky tri spoločnosti, zaplatila som takmer 300 € spolu. nie je to nezmysel? už mi opäť zaslali faktúry
blavaciko
10.03.11,09:25
ja osobne by som ich poslal do pr...e, neprehravam hudbu autorov, ktorych oni zastupuju...
anezka.hvozdarova
10.03.11,10:56
prečítala som si tu niekoľko odkazov na túto tému, ale všetci píšu len o SLOVGRAM a SOZA, tým vraj aj tak musím platiť, povedal mi to pán Pienčak zo Slovgramu, ale čo ten OZIS? vraj sú podvodníci, nemajú právo pýtať...
Origy
11.03.11,08:18
podvod je už to, že existujú dve firmy (vlastne aj tretia OZIS, o ktorej som ani nepočul) a pýtajú si peniaze za to isté....aj tak by som chcel vidieť, kde končia tie peniaze, neverím že hocjaký, aj najhranejší autor dostáva od nich ročne nejaké peniaze :(
luminis
11.03.11,08:29
SOZA zastupuje autorov hudobných diel
SLOVGRAM zastupuje výkonných umelcov, teda vybera poplatky za ich "performance" nejekého diela

takze tu rozdiel je

co sa tyka OZIS, to je asi nieco podobne ako SLOVGRAM...

no rozhodne by som si od nich pytala mozno zmluvy s konkretnymi umelcami a neplatila za pouzitie jedneho diela 2x
luminis
11.03.11,08:30
podvod je už to, že existujú dve firmy (vlastne aj tretia OZIS, o ktorej som ani nepočul) a pýtajú si peniaze za to isté....aj tak by som chcel vidieť, kde končia tie peniaze, neverím že hocjaký, aj najhranejší autor dostáva od nich ročne nejaké peniaze :(

ale dostava, len tie poplatky co mu za spravu a vyberanie odmien strhnu, su take velke, ze to musi byt fakt hrany autor aby ten prijem aj pocitil..
adam
11.03.11,08:31
V minulom roku chodili u nás námatkovo po všetkých predajniach aj kaviarňach. Kde počuli zapnuté rádio, tam buď spísali zmluvu na rok podľa m2, alebo pokutu. Ja mám v kaviarni Jukebox, tam platí Soze jeho majiteľ, čo sa panej nechcelo veriť. V druhej kaviarni 80m2 mám dva televízory, za tie som odmietla zaplatiť, tam sa sledujú len športové programy. Za rádio som musela zaplatiť spätne za celý rok 30€, pokuta by vyšla viac. Tento rok mi FA ešte neprišla. Slovgramu neplatím, tí u mňa neboli, nedá sa proti týmto platbám nijako brániť?
Origy
11.03.11,08:42
u mňa v predajni textilu bola tiež námatkovo SOZA, a to som ani rádio nemal zapnuté, iba sa pozrel na rádio a povedal, aha tu ho máte, som zo SOZA a tiež chcel dať buď pokutu alebo spísať zmluvu...tento rok mi tiež ešte od nich nič neprišlo a ak ani nepríde, nič nezaplatím :)
seflera
12.03.11,09:48
Naši šéfovia rozhodli tak, že sme v našich prevádzkach zrušili všetko, lebo nemáme právnu istotu, že neporušujeme zákon, aj keby sme platili všetkým, ktorí sa prihlásia. Stačí, že niekto ďaľší uzavrie zmluvu s nejakým umelcom a môže zasa obchádzať prevádzky a žiadať peniaze.....nebodaj aj s pokutami...

A tá zmluva so Slovgramom je tiež dobrý......že vraj zastupujú "všetkých nezastupovaných výkonných umelcov" to čo je?
Sú to len ďaľší výpalníci, ktorí si chcú odkusnúť z vášho, lebo na to našli nejaký paragraf v blbom zákone.......
optimistka
05.04.11,05:50
tiež to tu mam na stole, snažím sa v tom urobiť si poriadok, kto koho zastupuje a za čo sa platí. čo je OZIS ??
ilona
05.04.11,08:26
Ja som to už aj vlani tu chcela rozoberať,ale nejako mi nikto nevedel poradiť. Zatiaľ platíme Slovgram a SOZU,Ozis sá tvárime zatiaľ že sme nič nedostali,takže sme to ani nezaplatili, uvidíme čo bude ďalej. Pre také ubytovacie zariadenia je to hrozná suma. Za I.štvrťrok zaplatili už 1495 €. Pritom tie ubytovacie zariadenia sú využité tak na 30%,ale platiť musíte,ako keby ste mali využitie na 100%.
Stefan2005
05.04.11,08:45
Ja som to už aj vlani tu chcela rozoberať,ale nejako mi nikto nevedel poradiť....

... treba sa obrátiť na MK SR, sekciu médií a audiovízií, ktoré vydáva takýmto združeniam "licencie", či sa nejedná o duplicitu vo vyberaní poplatkov; treba si napr. porovnať vydané licencie (na dobu neurčitú !!!!):

http://www.soza.sk/download/OpravnenieMKSR%202007.pdf
http://www.slovgram.sk/down/Slovgram_2007.pdf
http://www.ozis.sk/licencia.php

P.S. ... sú ako cez kopirák a divím sa, že nepribudli ešte ďalší vyberatelia poplatkov...
Dantess
05.04.11,09:02
Ja som to už aj vlani tu chcela rozoberať,ale nejako mi nikto nevedel poradiť. Zatiaľ platíme Slovgram a SOZU,Ozis sá tvárime zatiaľ že sme nič nedostali,takže sme to ani nezaplatili, uvidíme čo bude ďalej. Pre také ubytovacie zariadenia je to hrozná suma. Za I.štvrťrok zaplatili už 1495 €. Pritom tie ubytovacie zariadenia sú využité tak na 30%,ale platiť musíte,ako keby ste mali využitie na 100%.
prečo nepúšťate hudbu z CD a zahraničných autorov ?
ilona
05.04.11,09:35
Púšťame aj z CD a zahraničných autorov,ale v ubytovacom zariadení je povinné mať rádia a televízor,to sú veľké položky a k tomu za každú disco zase obom poplatky.Určite skúsim napísať na MKSR,uvidím ako sa mi k tomu vyjadria,ale možno by bolo dobre keby sme tam skúsili napísať aj viacerí.
Muška
05.04.11,17:16
prečo nepúšťate hudbu z CD a zahraničných autorov ?
...a čo by sa zmenilo?
Dantess
05.04.11,19:28
...a čo by sa zmenilo?
lebo tie spoločnosti zastupuju slovenskych autorov ak som dobre pochopil...
Stefan2005
06.04.11,05:56
lebo tie spoločnosti zastupuju slovenskych autorov ak som dobre pochopil...

stačí si nalistovať stránky príslušných združení, napr.:

"SOZA vyberá náhrady autorských odmien za výrobu a dovoz nenahratých zvukových a zvukovo – obrazových nosičov ako aj za výrobu a dovoz prístrojov na vyhotovenie zvukových alebo zvukovo – obrazových záznamov.

Ochraňujeme majetkové autorské práva domácich tvorcov a vydavateľov hudobných diel

Na základe zmlúv o zastupovaní autorských práv k hudobným dielam spravujeme majetkové práva domácich autorov a vydavateľov.
....
Ochraňujeme majetkové autorské práva zahraničných tvorcov a vydavateľov hudobných diel

SOZA má uzavretých 59 medzinárodných recipročných zmlúv o vzájomnom zastúpení, na základe ktorých zabezpečuje uplatňovanie práv slovenských hudobných tvorcov vo všetkých krajinách sveta, v ktorých existuje autorsko-právna ochrana. Týmito bilaterálnymi zmluvami s partnerskými ochrannými organizáciami má pokrytý prakticky celý svet. Recipročne SOZA zabezpečuje na území SR uplatňovanie práv zahraničných tvorcov rovnocenne právam domácich autorov."

citované zo: http://soza.sk/index.php?page=mainbrowser&type=0&openmenutop=7&idtop=7
Dantess
06.04.11,06:51
hmm tak potom to je teda legálne výpalníctvo...
3biq
10.04.11,13:23
V ubytovacom zariadeni ide casto o likvidacne poplatky, to viem z vlastnej skusenosti. TV je na kazdej izbe a z kazdeho chcu rocne platby bez ohladu na to, ze vytazenost izieb je 5-10%. Neprisiel som na ziadny sposob ako obist TV, ale pri hudbe v restauracii, wellness centre, kongresovej miestnosti a bare som s nimi vypiekol az to pekne nebolo :) Uzavreli sme zmluvu s luxemburskou spolocnostou JAMENDO (najvacsi poskytovatel alternativnej nekomercnej hudby, vsetka hudba je na osobne pouzitie zadarmo a pri verejnom pouziti su poplatky prehladne a pomerne nizke), rocna platba 84€ do 400m2, co nam pekne pokryva cele verejne priestory hotela. Pustame ich hudbu a pri najmensej nezrovnalosti so SOZA-ou alebo SLOVGRAM-om piseme do Jamenda a ich pravnici sa o to dalej staraju bez nasho vedomia. Odporucam vsetkym do hotelov, obchodov, barov, kaviarni - mame na hudbu velmi pozitivne ohlasy, pre ludi je to prijemna zmena voci opocuvanemu radiu. A je to zaroven aj urcita forma boja voci SOZOidnym vypalnickym organizaciam, ktore by som najradsej videl s ich aroganciou na smetisku dejin.
Bloodymary
12.04.11,13:51
Ja mám len taký malý športový bar s celkovou rozlohou cca 30 m2. Keď som vypočítala, žeby som mala platiť všetkým týmto organizáciám vyšlo mi to na cca 300€ ročne. Mne to príde strašne veľa. Zatiaľ ma kontaktoval len OZIS, ani neviem odkiaľ majú na mňa kontakt.
No ale pokiaľ sa u mňa sledujú len športové programy, týka sa ma to vôbec?( rádio tiež nemám)
Ďakujem za radu:-)
3biq
13.04.11,11:28
Áno, musí sa aj tak. My sme sa na to pýtali, povedali nám, že aj počas hokeja alebo futbalu idú v pozadí pesničky a cez reklamu ide hudba a tým pádom musíme platiť a neexistuje zariadenie (pokiaľ viem) ktoré by mi umožnilo tento obsah zamlčať/vymazať z prenosu. Je to na hlavu, my chceme tiež púšťať MS v hokeji na plátne a kvôli tomu by sme im mali platiť. Rozmýšľam, že sa na to vykašleme a budeme púšťať len interne a verejnosť nepustíme, aby sme si nerobili problémy. Holt už, raz by som mohol celej dedine pustiť hokej na plátno, aby sa ľudia zabavili pri pive a hneď sa tucet pijavíc zjaví ktoré ešte aj vzduch spoplatnia :(((
Ide o to, že pokiaľ nevznikne nejaká podnikateľská/hoteliérska iniciatíva proti týmto výpalníkom, nič sa nezmení. Treba sa pozrieť na české stránky OSA a formu ako sa prezentujú oni a na naše, špeciálne SOZA-cke arogantné stránky kde sa len vyhrážajú a ofukujú zákonmi.
Pre nás bolo Jamendo spôsobom ako sa aspoň sčasti týmto organizáciám vysmiať a neplatiť hrozné poplatky, aj keď chápem že Jamendo sa nehodí do každej prevádzky. Inak, koho by Jamendo zaujalo a chcel takto ušetriť na poplatkoch, dnes mi od nich ako zákazníkovi prišiel promokód a tak ktokoľvek po zadaní kódu PRN5952 by mal mať 10% zľavu.
Ale ako vravím, aj keď je Jamendo super, hokej nám neporieši :(
Bloodymary
20.04.11,10:54
No ľudia, ako ste to vyriešili?....ja som zatiaľ len napísala na ministerstvo kultúry a čakám na odpoveď.
Stefan2005
20.04.11,12:10
No ľudia, ako ste to vyriešili?....ja som zatiaľ len napísala na ministerstvo kultúry a čakám na odpoveď.

... daj potom vedieť (čo odpovedali )
3biq
21.04.11,22:59
Platí sa SLOVGRAM a SOZA, SLOVGRAM nasledne z poplatku odvadza do OZIS. OZISu sa priamo neplati nic. Stvrte zdruzenie je LITA a zaobera sa divadelnou tvorbou, tj bezpredmetne pre bar. Na ministerstvo sme vypisovali aj my, tiez tykajuce sa tychto poplatkov, pokial viem tak odpoved neprisla. Dalej sme vypisovali na SOZA - arogancia najhrubsieho zrna, neboli ochotni nam ani vysvetlit ako dosli k sume na fakture, len sa hned zacali vyhrazat ze to posuvaju na pravne oddelenie. Tak dokial nam nepovedia z ktoreho kydu v cenniku vyfukli tu sumu na fakture, nedostavaju ani gros. SLOVGRAM aspon ako tak odpovedal a komunikoval a tam sme platili.Treba napisat vsade podla mna a argumentovat, pretoze najhorsie je zostat cusat a platit. A treba zaplatit az ked si tu platbu obhaja - ked sa pozriete do ich cennikov, specialne SOZA ktora vyzera ako vytiahnuta z hlbokeho socializmu, tak je tam taky bordel, ze nie je problem najst tam nejasnost, skor je problem najst co vlastne musite platit.
Este jedna perlicka, ked dosla prvykrat SOZA, pani ktora jednala jej menom ako agentka (to su ti inkognito ludia ktori vam chodia po prevadzkach s diktafonmi a nahravaju si co vam bezi v radiu aby mali dokazy a potom vam posielaju liebesbriefy) tak sa s nou dalo normalne rozpravat, prevadzku si pozrela a spocitala, mala standardnu zmluvu, dohodli sme sa na podmienkach a platbe. Nasledne o tyzden volala jej nadriadena ze u nas take pocty nie su mozne, ze to tak byt nemoze a ze musime platit viac a ze agentka nema splnomocnenie s nami nijako menom SOZY jednat. Co k tomu dodat...
ilona
26.04.11,06:24
No ľudia, ako ste to vyriešili?....ja som zatiaľ len napísala na ministerstvo kultúry a čakám na odpoveď.

Ja som tiež písala 5.4.2011, ale zatiaľ mi odpoveď neprišla.
vmartina
28.04.11,07:54
OZIS už veselo chodia po prevádzkach, pri stretnutí sme im odporučili aby nás kontaktovali písomnou formou. tak čakáme čo príde. pripajam zaujimavy link ktorému ako obyčajný človek nerozumiem.

http://www.slovgram.sk/down/vyjadrenie_vyber.pdf
novo
28.04.11,10:53
Zdravím,
taktiež sa pripájam k debate, nakolko mi dnes, ako zodpovednému za pohostinsku prevadzku, volali z OZIS, ze treba zaplatit. Pani chcela mailovu adresu ze posle zmluvu. Po mojom vysvetlovani ze uz platim Slovgram, Sozu a koncesie, a dalej platit nemienim, zacala na mna nervozne kricat, ze ked sirim vysielanie tak zo Zakona MK SR tusim 618/2003 musim zaplatit aj im. Vysvetlil som jej, ze ja nic nesirim, ked tak pozerame len spravodajstvo TA3 a sportove programi, kde ich zahranicny umelci nevystupuju. Rozhovor ukoncila tym, ze aj tak treba platit.
Ked Vam zazvoni +420234092800 radsej nedvyhat, asi. Pre istotu volaju z ceskeho cisla.
Tak teraz neviem....platit?
...a to prednedavnom pisali z LITA....
Stefan2005
28.04.11,12:21
Ja som tiež písala 5.4.2011, ale zatiaľ mi odpoveď neprišla.

no situácia nie je taká jednoduchá, ako sa zdá... K menovaným totiž pribudli ďalšie - SAPA, Agicoe,... a každý chce z bezpracného koláča....

aj takáto je situácia:
"Ako prevádzkovateľ kábloviek sa chcem podeliť so skúsenosťami a poznať Váš názor. Ide o to že, organizácie kolektívnej správy prav ako je napríklad na slovensku SOZA,SAPA,SLOVGRAM,OZIS,AGICOLA,LITA ktorým štát udelil licenciu, si nechajú zaplatiť autorské práva pre dané územie priamo od vysielateľa - STV1,2,TA3,JOJ,MARKIZA, NAUTIK a za toto isté zinkasujú od prevádzkovateľov kábloviek znova. Tento duplicitný poplatok cez káblových ale i iných operátorov si osvojujú cez výraz RETRANSMISIA -ako nové použitie diela. A ten kto má napr. káblovku, ale aj UPC DIRECT, Digi TV, MAGIO atd. tak v poplatku za túto službu má zarátané aj tieto autorské poplatky. Čiže dvaja susedia v baráku - jeden platí v poplatku za káblovku autorom ktore vysielateľ už raz zaplatil,- druhý cez spoločnú/vlastnú anténu nemusí platiť nikomu nič. Pripomínam že sa jedná o sumy viac ako 100 miliónov ročne ktore sa takto vyberú. Nemá to tak trochu nieco spoločné s výpalným?!!!"

citované zo http://www.parabola.cz/forum/topic-18847/

no a ešte sa oplatí prečítať http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2010/cislo-45/vzbura-kabloviek.html

Asi pre "zrozumiteľnosť" na Ústrednom portáli verejnej správy sa spomínajú iba platby pre SOZA...

V tomto smere je zaujímavá odpoveď na položenú otázku ( http://www.lupa.cz/clanky/internetove-radio-vs-osa-nerovny-boj/ ) :

" organizaci OSA jsme požádali o vyjádření, je-li skutečně nutné platit paušální odměny i za autory, kteří si nepřejí být OSA zastupováni. Odpověď nám poskytl Roman Strejček, vedoucí odboru vysílání a online médií a člen představenstva O*SA: V rozsahu ustanovení § 101 odst. 9 autorského zákona, se účinky licence poskytnuté hromadnou licenční smlouvou kolektivním správcem automaticky ze zákona rozšiřují také na autory (nositele majetkových práv autorských) nezastupovaných smluvně kolektivním správcem OSA"


... z uvedného mi potom vychádza, že uzavretie zmluvy a zaplatenie poplaku jednému ochrannénu združeniu by malo naplniť literu zákona... Ale na Slovensku to môže byť inak - za to isté chcú si nechať zaplatiť už šiesti "ochranári"...

ako vidieť z vyššie uvedených linkov, aj oveľa väčší hráči zatiaľ vedú boj s "veternými mlynmi"
novo
28.04.11,20:02
...celé je to dosť smiešne, všetky tieto absurdné spoločnosti.
Veď každý "umelec" mal zaplatené či už za film či hudbu.
To potom by mohol pribehnuť za mnou nejaký robotník z Ety alebo Moulinexu že som si v konvici ktorú on na páse poskladal uvaril kávu (no, a radšej mi to dá paušálne pre istotu trebárs na rok). a možem byť spokojný keď mi dá zľavu tak 50% že stihnem zaplatiť v prvej polovici roka....
jaannaa.j
29.04.11,10:04
Riešením je, podľa mňa, taká malá tabuľka, kde napíšeš ľahký a výstižný (síce nezmyselný) text, a to: Prosíme ctených zákazníkov, aby v zmysle zákona .....presné znenie zákona, podľa ktorého pýtajú poplatky.... nepočúvali hudbu, ktorá slúži na súkromné účely majiteľa, prípadne zodp.vedúceho . Ďakujeme
Prešlo by to???
novo
29.04.11,21:42
Platí sa SLOVGRAM a SOZA, SLOVGRAM nasledne z poplatku odvadza do OZIS. OZISu sa priamo neplati nic. Stvrte zdruzenie je LITA a zaobera sa divadelnou tvorbou, tj bezpredmetne pre bar. ...

Na stranke SLOVGRAMU je oznam:

Vážení používatelia,
do 31.12.2009 vykonávala spoločnosť SLOVGRAM spoločný výber primeraných odmien za uskutočňovanie verejného prenosu aj pre organizáciu kolektívnej správy práv zastupujúcu časť slovenských výkonných umelcov OZIS - Ochranné združenie interpretov Slovenska. K tomuto dátumu OZIS vypovedalo SLOVGRAMu zmluvu o spoločnom výbere. Od 1.1.2010 začalo výber pre príslušnú časť výkonných umelcov zastupovaných OZIS vykonávať spoločne s autorskou spoločnosťou LITA.
pokračuje to na stranke Slovgramu

Nakoľko LITA - divadelná tvorba a
OZIS - má podľa ich oprávnenia 1/2007 vydaného MK SR v ich 4 bodoch vlastne všetko iba o reprodukovaní z kópií a rozmnoženín okrem káblovky za ktorú musíte vyberať primeranú odmenu. Čiže ja si to vysvetlujem tak, že ak prenajímate izbu a v nej si priplácajú TV, alebo napr. vydeopožičovne...

Osobne platím len Slovgram, Sozu a koncesie.... no dopisujeme si z Ozisom.
3biq
30.04.11,08:06
Na stranke SLOVGRAMU je oznam:

Vážení používatelia,
do 31.12.2009 vykonávala spoločnosť SLOVGRAM spoločný výber primeraných odmien za uskutočňovanie verejného prenosu aj pre organizáciu kolektívnej správy práv zastupujúcu časť slovenských výkonných umelcov OZIS - Ochranné združenie interpretov Slovenska. K tomuto dátumu OZIS vypovedalo SLOVGRAMu zmluvu o spoločnom výbere. Od 1.1.2010 začalo výber pre príslušnú časť výkonných umelcov zastupovaných OZIS vykonávať spoločne s autorskou spoločnosťou LITA.
pokračuje to na stranke Slovgramu

Nakoľko LITA - divadelná tvorba a
OZIS - má podľa ich oprávnenia 1/2007 vydaného MK SR v ich 4 bodoch vlastne všetko iba o reprodukovaní z kópií a rozmnoženín okrem káblovky za ktorú musíte vyberať primeranú odmenu. Čiže ja si to vysvetlujem tak, že ak prenajímate izbu a v nej si priplácajú TV, alebo napr. vydeopožičovne...

Osobne platím len Slovgram, Sozu a koncesie.... no dopisujeme si z Ozisom.


ano, vsimol som si to uz aj ja, kotia sa vsivavi vypalnici ako macky po zime, akurat stranky OZIS mi funguju velmi sporadicky len z pamate google a zatial som sa nedostal k licencii. chcem si ju nastudovat v pripade ze by zacali dobiedzat...
misoft
30.04.11,09:26
Hádam by bolo najlepšie, aby sa všetci prevádzkovatelia reštauračných, obchodných, občerstvovacích prevádzok na celom SLOVENSKU spojili, zaslali na MK spoločnú petíciu,prípadne žiadosť, alebo návrh, aby konečne bolo zrušené viacnásobné vyberanie rôznych poplatkov, zrušené všetky tieto "výpalnícke" organizácie a ustanovená len JEDINÁ, ktorá by zastrešovala umelcov, vydávateľov a pod.
Bloodymary
03.05.11,11:08
Kriste, no čo s tým?....súhlasím s petíciou, ale asi by sa to malo tiež zmedializovať, nech sa do toho obuje napr. taký Karol Mindák:-)))
misomiso
03.05.11,11:36
Ano, vyzera, ze je to dobry humbuk, platit viacnasobne (inak interpreti dostavaju iba haliere, takze je to pre niekoho dobry biznis).

Teraz budem malicko mimo temy, ale vyuzivam, ze tu mozem oslovit majitelov restauracii. Preco nas vsade pri jedle trapite pustenym radiom? Radio dnes moze vlastnit kazdy, mate ho v aute, doma, v mobile... teda ked chcem, tak si ho pustim a nemusim tym obtazovat ostatnych.

Nemyslim teraz nejake disco bary, zafajcene putiky, alebo bary, kde chodia mladi sledovat sportove prenosy. Mam na mysli hotely a restauracie, kde sa ludia chodia najest, pripadne stravit nejake stretnutie, ci uz osobne alebo pracovne.

Evidentne nie som sam, komu vadi, ze pri obede musim pocuvat pesnicku, ktora mi uz lezie na nervy, pretoze po prve interpret ju nezvlada a po druhe od rana som ju pocul uz 6 x za radia v aute. Vcera som bol so znamym na obede, hlavna miestnost bola plna, casnicka nas poslala do vedlajsej, kde sme boli sami. Znamy vravi - aka ulava a stastie, tu bude aspon klud. O par sekund zapli aj do nasej miestnosti to iste radio. Ked som platil, len tak som utrusil casnikovi, ze kvoli nam to zapinat nemusel. On na to - joj, to ste mali povedat. Lenze ja som prisiel na obed, nie na diskoteku alebo na koncert, preco by som mal specialne ziadat o to, aby som nebol ruseny a a by som sa mohol s partnerom rozpravat?

Uz ani nehovorim o tom, ked mam u nas na obed pozvat niekoho z civilizovanych krajin, ako napr. Svajciarsko alebo Skandinavia. Tam aby clovek riesil nie len aby im z jedla nebolo zle a aby bol cisty obrus, ale este aby ich neotravoval pri jedle nejaky Sajfa z radia. Vzdy sa hanbim ako pes, ked neveriacky krutia hlavami.
3biq
05.05.11,17:52
Nemyslim si, ze je to tak vsade. Mne by zapnute radio tiez liezlo na nervy, ale pokial hra z radia nejaka jamna relaxacna alebo klasicka hudba, nemam s tym v restauracii problem. Hlavne musi byt potichu a nie revat, avsak pokial je v restauracii hrobove ticho, clovek sa tiez neciti dobre, pripadne ked je otrokom pocuvania tazkosti hosti pri druhom stole. V takom pripade sa radsej zapocuvam do jemnej hudby.
misomiso
05.05.11,18:05
Nemyslim si, ze je to tak vsade. Mne by zapnute radio tiez liezlo na nervy, ale pokial hra z radia nejaka jamna relaxacna alebo klasicka hudba, nemam s tym v restauracii problem. Hlavne musi byt potichu a nie revat, avsak pokial je v restauracii hrobove ticho, clovek sa tiez neciti dobre, pripadne ked je otrokom pocuvania tazkosti hosti pri druhom stole. V takom pripade sa radsej zapocuvam do jemnej hudby.

No problem je v tom, ze jemnu, relaxacnu ci nebodaj klasicku hudbu na Slovensku v restauracii nenajdes, najblizsie vo Viedni. No ked som bol naposlady v jednej z tych znamych kaviarni pri Opere tak tam bolo ticho (bezny sum) a hostia boli evidentne spokojni, pretoze bolo do posledneho stola obsadene a museli sme odist.
3biq
05.05.11,18:05
Kriste, no čo s tým?....súhlasím s petíciou, ale asi by sa to malo tiež zmedializovať, nech sa do toho obuje napr. taký Karol Mindák:-)))

Pokial sa vytvori peticia na internete, nemam najmensi problem ju podpisat, aj za celu prevadzku. Pretoze cely ten vypalnicky system je chaos a prachsprosta zlodejina, ked sa poplatky platia za ten isty prenos niekolkokrat.

Inak ako som uz pisal vyssie, my sme na prevadzke zvolili ako formu boja kupenie licencie od Jamenda. Tam idu peniaze priamo autorom, rozdelovanie je transparentne, hudba je zaujimava a neopocuvana a clovek pri nej pri veceri nie je nervozny a hlavne, vsetci umelci na Jamende sa vyslovene zriekli kolektivneho vyberu autorskych poplatkov, takze ziadne dalsie performance fees a ziadne dalsie poplatky do ktorejkolvek vypalnickej agentury. TV na izbach sme vsak nevyriesili nijak a musime z nich platit aj koncesionarske poplatky, aj poplatky SOZE, aj poplatky SLOVGRAMU, a je im jedno ci su tie izby obsadene alebo nie, pritom licencie na to iste vysielanie platia uz televizne spolocnosti a distributori.

Rozmyslal som uz aj nad riesenim, ze k TV na izbach nahadzem IR porty, bezdrotove sety, pred modulator hodim server s kartou a vsetky TV hodim na internet a klasicku TV zrusim. Kazdy si potom nech pozera co chce, google, youtube, cokolvek a antenu zrusim, aby som vyhovel litere zakona. Za par rokov sa mi investicia do portov, klavesnic a servra vrati cez vypalne naspat.
misomiso
05.05.11,18:15
No ja, keby som bol hotelierom, tak uvazujem o vycleneni aspon niekolkych izieb bez TV.

Ja uz ani nepamatam, kedy som na hoteli na Slovensku, ale v podstate aj inde vo svete pozeral telku. Jazdim sluzobne, obycajne pridem vecer unaveny. Na izbu sa snazim prist co najneskor, radsej posedim niekde pri dobrej veceri a pohari vina, pripadne dam prechadzku po okoli. Nosim vsade so sebou NB s pripojenim, takze nemam problem pozriet co sa deje vo svete a ak by som velmi chcel tak si pustim aj film. Jedine co ma na hoteli zaujima je cista sprcha pohodla postel a pokoj v noci.
3biq
05.05.11,19:33
No ja, keby som bol hotelierom, tak uvazujem o vycleneni aspon niekolkych izieb bez TV.

Ja uz ani nepamatam, kedy som na hoteli na Slovensku, ale v podstate aj inde vo svete pozeral telku. Jazdim sluzobne, obycajne pridem vecer unaveny. Na izbu sa snazim prist co najneskor, radsej posedim niekde pri dobrej veceri a pohari vina, pripadne dam prechadzku po okoli. Nosim vsade so sebou NB s pripojenim, takze nemam problem pozriet co sa deje vo svete a ak by som velmi chcel tak si pustim aj film. Jedine co ma na hoteli zaujima je cista sprcha pohodla postel a pokoj v noci.

Tak to je rarita, pretoze bezny zakaznik by mal skor vyhrady k tomu, ze na izbe nema TV, aj ked by sa nan nepozrel pocas celeho pobytu. Okrem toho, TV na izbe je myslim si je jedna z podmienok pri kategorizacii, opravte ma ak sa mylim :)
ilona
06.05.11,09:14
Tak to je rarita, pretoze bezny zakaznik by mal skor vyhrady k tomu, ze na izbe nema TV, aj ked by sa nan nepozrel pocas celeho pobytu. Okrem toho, TV na izbe je myslim si je jedna z podmienok pri kategorizacii, opravte ma ak sa mylim :)


Áno,televízor je podmienka pri kategorizácii, musí byť. Ja som dnes dostala odpoveď z MK ohľadom týchto legálnych výpalníkov. Napísali mi,že sa s tým nedá nič robiť,len sme to povinní platiť podľa zákona. Oznámili mi,že ich je celkom 6. SOZA- zastupuje práva k hudobným dielam, SLOVGRAM zastupuje výrobcov zvukových záznamov, OZIS je ochranné združenie interpretov Slovenska, LITA spravuje práva autorov k literárnym a dramatickým dielam, SAPA k zvukovoobrazovým záznamom a AGICOE k audiovizuálnym dielam a zvukovoobrazovým záznamom . Takže nakoniec ešte môžme čakať, že sa ozvú ďalší,kedže platíme len 3. Na to, aké je to likvidačné pre hotely kde je vyťaženosť menšia, čo je teraz skoro všadial a aby sa s tým niečo robilo sa nevyjadrili. Ak by bola nejaká petícia, či už za zrušenie,alebo aspon za zmenenie podmienok, určite podpíšeme. V ubytovacích zariadeniach by pomohlo, keby sa platilo nie len od počtu televízorov,ale aby sa brala do úvahy aj obsadenosť izieb, čo by malo byť úplne logické.
Stefan2005
06.05.11,09:44
... dnes dostala odpoveď z MK ohľadom týchto legálnych výpalníkov. Napísali mi,že sa s tým nedá nič robiť,len sme to povinní platiť podľa zákona.....

nemohla by si prilepiť ten list ?
Muška
06.05.11,10:45
Takže, nielen SOZA, SLOVGRAM, OZIS....ale ešte ďalší "ftipný" LITA, SAPA, AGICOA Europe Slovensko, :rolleyes:

Pozrite prílohu
Stefan2005
06.05.11,15:20
Záver výkladu je fantastický:

"Každá organizácia kolektívnej správy spravuje práva len vo vybraných odboroch, vo vztahu ku konkrétnym predmetom ochrany, v rozsahu oprávnenia udeleného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Zákonom nie je vylúcené, aby niekolko organizácií kolektívnej správy spravovalo práva k rovnakým predmetom ochrany, pricom však rozdiel spocíva v spôsobe použitia predmetu ochrany alebo v zozname zastupovaných nositelov práv."

... nakoniec teda buďme radi, že sa ešte neprihlásilo o licenciu viacej "kolektívnych správcov"...
A ty, podnikateľ, plať ! Aj trebárs 6x za to isté.
Heni
06.05.11,15:30
hm, a nemali by to prevádzkovatelia kaviarní, barov a iných prevádzok, kde sa šíri, vysiela a "púšťa" hudba či videoklipy, obrátiť naopak?
niečo v zmysle: "Vážení umelci, veď tým, že vás šírime a púšťame do éteru - veď my vám vlastne robíme reklamu! nemali by ste náhodou platiť vy nám?"

hm?

čo vy na to? nemali by aj podnikatelia založiť nejakú organizáciu, aby im umelci, ktorí chcú byť videní a počutí, platili?? :D
3biq
08.05.11,22:07
Možno petice.net, ale je to český server. Ničmenej, skúsil som tam vytvoriť petíciu. Ak poznáte niekto lepší spôsob sem s ním :)
3biq
08.05.11,22:15
Ak dojdú ďalší po SOZE a SLOVGRAME ďalšie peniaze za TV tak to vidím na odpájanie a do hotelovej knihy vložíme ospravedlnenie hosťom, že TV na izbe nemajú, pretože na Slovensku je to tak ...
ilona
12.05.11,04:05
nemohla by si prilepiť ten list ?

Prikladám odpoveď , ktorú mi zaslali z MK.
3biq
13.05.11,08:49
Prikladám odpoveď , ktorú mi zaslali z MK.

Aj ja poprosim ak vas to moc nezatazi- tiez by som si to rad precital, toto je prilis malicke neda sa to citat v vyzera to ze druhu stranu ste oskenovali len naopak otocenu prvu. Alebo to len ja zle otvaram?
promont maja
13.05.11,08:58
... poprosím nemohli by ste to vyjadrenie prilepiť ako súbor, ktorý je možné vytlačiť?
3biq
14.05.11,19:37
Odporucam precitat si clanok http://hnonline.sk/c1-51779270-ochrancovia-autorov-ako-hokejovi-paraziti. Pevne verim, ze podobnych hlasov bude viac a ze vlna nespokojnosti napokon prinuti MK SR vo veci konat. Hanba je ze az hokej puta pozornost na uplne absurdnosti v nasich zakonoch
nema.dj
16.05.11,08:25
Kriste, no čo s tým?....súhlasím s petíciou, ale asi by sa to malo tiež zmedializovať, nech sa do toho obuje napr. taký Karol Mindák:-)))

mindak sa do tho neobuje.....pre neho tak veci nie su pre verejnost zaujimave, tak isto ako vyberanie pokut mestkymi policajtami 10 minut po osadeni znacky "Zakaz zastavenia" na ul. CSA.....co sa tyka poplatkov, nie som hotelier ani prevadzkar ale DJ a som na tom skoro rovnako....za odohratu akciu musim okrem dane odviest aj poplatky SOZA-e a Slovgram-u....pritom, tie iste poplatky zaplatil majitel prevadzky, lebo tam mal verejnu produkciu...na hlavu.....na stranke djforum.cz, kde su aj DJ's zo SVK sa tiez riesi tato problematika.....kazdy kto chcel, mohol prispiet poznatkom alebo navrhom, jeden to dal dohromady a z vlastnej iniciativy to riesi s MK, policiou aj so spominanymi spolocnostami......MK a Slovgram relativne komunikuju, no SOZA je vrchol arogancie....tak sa proti nim zacalo jednat v zmysle zakona o poskytovani informacii v subehu so staznostami MK na SOZA-u
ilona
18.05.11,09:58
Ospravedlňujem sa, že som Vám ten list z MK nepriložila správne,ale zistila som to až teraz. Skúsim to priložiť znovu,ale neviem či to bude správne. Ako teraz pozerám, tak som Vám to zase dala naopak,ale už aspon obe strany. Musíte si to vytlačiť. 75853
ilona
25.05.11,10:50
Dúfam,že teraz to priložím dobre a bude sa Vám to dať aj čítať,aj vytlačiť.76225
Bloodymary
31.05.11,12:57
Už sa ozvali aj mne s rovnakým listom, takže vlastne nič...:-( Ale budem hrať mŕtveho chrobáka a nezaplatím. Ak by predsa len niekto prišiel na kontrolu, tak ten TV zvesím zo steny a pred ním ho tresknem o zem.

Nerozumiem tomu...snažím sa normálne slušne podnikať, zamestnávam samu seba, platím poctivo odvody, nie som štátu na príťaž, neciciam z neho žiadne podpory a napriek tomu sa ma (s požehnaním štátu) nejakí hajzlíci oháňajúci sa "domyslenou" slovenskou legislatívou snažia zlikvidovať.

To si potom nahrám vlastné CD, nezaregistrujem sa do žiadnej tejto spoločnosti, ale požiadam MK o novú licenciu a založím si vlastnú...A BUDE NÁS SEDEM:-)
Stefan2005
10.06.11,15:50
SOZA a internet:

Pozor:
"Je možné urobiť hypertextový odkaz na hudobný súbor, ktorý sa nachádza na web stránke daného autora?
Ak je na web stránke pri hyperlinku (odkaze) jednoznačne uvedené, že súbor (predvádzajúci hudobné dielo / diela) sa nachádza na adrese daného autora, používateľom hudby je v tomto prípade autor sám a hyperlink je len cestou k používateľovi diela – autorovi. V ostatných prípadoch je na používanie daného diela potrebný súhlas autora (SOZA)."

http://www.soza.sk/index.php?id=215

k problematike:
http://www.220.sk/sk/blog-220/235-soza-pokracovanie/
https://www.nethemba.com/blog/-/blogs/internetove-absurdnosti-a-la-soza

takže pozor na odkazy...
Katarina
10.06.11,16:14
Je platba pre Slovgram daňovým výdavkom- JU - prevádzková réžia s nárokom na odpočet DPH v predajni obuvy? Našli ju v marci t.r. Vedúca ostala úplne vyvalená, myslela si, že sú to podvodníci. Keď vyšli z jej obchodu na námestí navštívili ďalšie obchody. Hrala hudba tak musí platiť.
Stefan2005
10.06.11,16:26
Je platba pre Slovgram daňovým výdavkom...?

Plnenia, ktoré vyplývajú daňovému subjektu zo zákona, sú daňovými výdavkami....
Katarina
10.06.11,16:43
Ďakujem
3biq
15.06.11,08:50
Dufam, ze pri sucasnej afere s embedovanymi videami sa konecne nieco zmeni a spustena lavina nasich hudobnych vypalnikov trochu skulturni. Pokial mate cas, prispejte uzitocnymi komentarom alebo aspon "Paci sa mi" na ich strankach, nech ludia vidia kolkych to trapi.

http://www.facebook.com/pages/SOVA/217992701569015
http://www.facebook.com/pages/SOZAlegalna-mafia/116571281692850
http://www.st.fmph.uniba.sk/~habovstiak6/blog.php?show=00009_soza
http://blog.grecnar.sk/vulgarny-vs-protizakonny
http://www.220.sk/sk/blog-220/
http://midra.sk/nezaradene/soza-si-nasrala-do-huby
a dalsie
Stefan2005
16.06.11,08:03
takže tu máme oficiálne "stanovisko" SOZA:
http://www.soza.sk/fileadmin/forms/stanovisko_SOZA__licencovanie_videa_na_inernete_14 .6.2011.pdf

... oplatí sa prečítať.

Niektoré myšlienky stoja za udelenie ceny (doteraz neudelovanej),

napr. "Bez ohľadu na to sme vzniknutému problému venovali mimoriadnu pozornosť a začali veľmi starostlivo analyzovať zaužívaný spôsob licencovania.”



takže SOZA začne svojvoľne arogantným spôsobom udeľovať a vymáhať pokuty za to, čo je v rozpore so zákonom a až keď sa zdvihla vlna odporu (podľa nich agresívna, hrubá ) začali starostlivo analyzovať...
A keby sa nezdvihla vlna odporu - tak udeľujú a vyberajú pokuty bez mihnutia oka naďalej ? Ak inštitúcia zastupujúca a vykonávajúca zákon v praxi porušuje zákon a dovolávajúc sa naň pokutuje a vymáha - to nie je agresívne a hrubé, či urážajúce ?

"Napriek neštandardným postupom, hrubosti a nevyberaným slovám, uznávame, že použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu...SOZA sa všetkým, ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí, ospravedlňuje."

Takže hrubí a nevyberaví sú tí, čo nechceli akceptovať protiprávne konanie. Ospravedlnenie je iba pre tých, ktorí sú sankciami dotknutí... Ale ani slova o tom, či uložené sankcie budú odvolané, či nedajbože tým, ktorí sa necítili byť dotknutí a zaplatili, ich vrátia....
Stefan2005
17.06.11,08:25
SOZA a ňou uložená pokuta - názor právnika:

"Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) nemôže uložiť nikomu žiadnu pokutu. Pokutu ukladá len orgán verejnej moci, ktorým SOZA nie je. SOZA je naopak "obyčajné" občianske združenie, ktoré získalo povolenie Ministerstva kultúry SR na kolektívne spravovanie niektorých majetkových práv niektorých autorov. Toto oprávnenie ju nesplnomocňuje na akékoľvek ukladanie pokút, čo je logické, pretože to môže urobiť len zákon, t.j. náš Autorský zákon. Ten samozrejme nič podobné neumožňuje (ostatne inak by bol unikátny široko ďaleko)."

citované zo:
http://husovec.blog.sme.sk/c/268211/SOZA-nemoze-dat-nikomu-pokutu.html
optimistka
17.08.11,09:05
registrujete sa na ten OZIS alebo kašlete na to ?
my zatiaľ hráme mrtveho chrobáka
??
mati111
23.08.11,05:57
Velka vdaka uzivaltelovi "pieny", ktory ma uviedol do problematiky. Viem ze to vyznieva ironicky ale nie je to tak, skutocne uprimna vdaka.

Teraz co mna trapi:
Umelec tuzi byt pocuvany ak nebude pocuvany nebude popularny. Cize vecsina umelcov su pravdepodobne exibicionisti ktory tuzia po tom aby sme ich pocuvali. Preco neplatia oni nam za to ze ich musime pocuvat. Kedy vznikne ochranny zvez konzumentov hudby literarnich diel televizie a divadiel...Ktory by rozdeloval peniaze tejto skupine ludi ktory ich chodia pocuvat.

Umelc spevak Janko Mrkvicka, dalej uvadzany ako JM chce spievat zo svojej vnutornej potreby skladatel Jozko Pucik napise basnicku, ktorou si vylieva svoj sentiment a vnutorny nerieseny problem na papier. Niekto im zlozi hudbu a oni to predaju nahravacej spolocnosti. (takze uz dostali za produkt zaplatene).
A teraz poberaju tantiemy za to ze sa to hra... Oni a Nahravacie spolocnosti.

X ludi sa podiela na vyvoji a vyrobe aut.. dostava daky sustruznik tantiemy za to ze sa pouzva prevodovka ktoru on manualne vyrobil este 70 rokov a este sa to bude dedit? Alebo jeho firma ktora ho zamestnava...

Umelci podla mna by mali dostavat peniaze iba za to co skutocne fyzicky odohraju koncert divadlo literarne citanie... tam je jediny ich zdroj prijmov ostatne musi byt ich a nimi platena reklama... Tak ako si ktory kolvek podnikatel musi platit za to ze ho je videt a poznat ho...

Ano pesnicka je dielo a praca. Ale tuzba aby sa ta pesnicka hrala bez toho ze nieco pre to robim (stojim na podiu na rohu pod oknom) a brat za to peniaze je skutocne nehorazne.

Spisovatel pise knihu preto ze nam chce nieco povedat ci preto ze chce zarobit? Aj on musi z niecoho zit... Co som mal ako dieta kamaratov hudobnikov tanecnicky, vsetci rodicia im hovorili je pekne ze haras tancujes, ale najprv sa nauc nieco co ta bude zivit.

Vela veci je na svete pokryvenych a myslim si ze toto je jedna z nich.
Hurfo
23.08.11,13:03
mati111: este dodam ze umelec uz na svojej hudbe zarobi tym ze ju preda na CD, DVD alebo elektronicky.
3biq
06.09.11,16:59
reakcia na uzivatela pieny
- hudba nie je tovar, hudba je umelecke dielo. takze sa s nim nenaklada ako s tovarom, ale ako s umeleckym dielom. za krajsie stolicky v restauracii si priplatim a zaplatim kupnu cenu. neplatim licencie vyrobcovi stoliciek. hudbu si kupim, zaplatim kupnu cenu a aj napriek tomu mam platit dalsie licencie nejakemu kolektivnemu spravcovi, ktory s danym autorom ani nema uzavretu zmluvu (napr. pripad sofam a chargovanie hudby od nahlasenych kuchynskych spotrebicov). v reakcii na vas prispevok, kazdy kto tvrdi opak je pokrytec, dovolim si povedat, ze prave kazdy kto tvrdi opak ma v hlave este kusok zdraveho rozumu a situacia s kolektivnym vyberom sa so zdravym rozumom silne prieci.
organizacie kolektivnej spravy vznikli ako "zjednodusenie" pricom skutocny zmysel bolo parazitovanie na uspesnych umelcoch a postupne parazitovanie na celej hudbe ako takej. nalejme si cisteho vina - ide o bandu obchodnikov a pseudoodbornikov, ktori nepriniesli do rozvoja hudby ani makke f. vdaka tymto organizaciam je hudba dnes takmer cisto komercnou zalezitostou bez fantazie, radosti a invencie, cest vynimkam volnych open zdruzeni a volnomyslienkarskych alternativnych autorov. hudba z radia je vyslovene sajrajt, ktory si slusna restauracia do prevadzky ani nepusti (vsetky lepsie restauracie maju bud a) zivu hudbu - miziva cast alebo b) namiesane cdcka s vybranym podmazom), radio pocujete v krcmach, bistrach a pizzeriach- tj tam kde patri.
v casti, kde pisete, ze pouzivatel nie je povinny podpisat zmluvu s OKS za to ze ma v prevadzke technicke zariadenie- ani SOZA ani SLOVGRAM sa nas v prevadzke nepytali ci z nasich zariadeni hra hudba. prisla rovno faktura - mate tolko a tolko TV, tolko a tolko radii (ani neviem odkial si to vycucali) - musite zaplatit tolko a tolko a ked nezaplatite, porusujete zakon 1,2,3, ... 100, oznamime vas na policiu a pod. vyhrazok za pol strany.
- SLOVGRAM zohladnoval vytazenost, boli to ale drobne, ktore sa odcitali, SOZA nezohladnovala nic, okrem toho arogantny pristup a nezaujem o vysvetlenie cohokolvek pri absolutne slusnom jednani boli ceresnickou na torte. dokazalo to zajst az do takej absurdnosti, ze sme demontovali anteny z jednotlivych radio/cd prijimacov a este aj tam boli hlasky ze ved to nic neznamena, ze raz v tom prijimaci to radio je, tak je a plat!
- system jamendo je taky, ze ked mate problemy, staci napisat na ich pravne oddelenie, poslat dokumenty a oni zacnu komunikovat s oks a vysvetlia si to. pokial interpret prispieva do jamenda, podpisuje zmluvu, v ktorej prehlasuje, ze nie je zastupovany ziadnou kolektivnou organizaciou. tym padom kolektivne organizacie nemaju co licencovat. interpreti su neznami jedine pre tych, ktori na jamendo nechodia. kto tam chodi, ma tam svoje hviezdy. nasim hostom sa ta hudba po druhom roku, co ju pouzivame velmi paci a kazdu chvilu mame niekoho kto sa pyta co su to za umelci a kde sme to kupili. ked pocuju ze si to nemusia kupovat ale mozu legalne zadarmo stiahnut, ani neveria. rozdiel je, ze ja si to nepustam v hypotetickej prevadzke, ale v restauracii luxusneho penzionu a ako podmazova hudba je jamendo fantasticke, aj ked je pravda, ze zo zaciatku si treba najst kvalitnych interpretov, pretoze ak clovek berie do radu, je tam aj vela nepodarkov.

nikdy sa nezbavim presvedcenia, ze prave kolektivne organizacie a rozni "hudobni manazeri" a podobni spekulantski pseudoodbornici zapricinili sucasny kolaps v hudbe a zabili umenie aj umelcov. komercna hudba uz nie je umenie, nie je krasna, nenaplna, nepozdvihuje, je to proste len taky vyschnuty hambac na zamastenom stole. hudba nevznika preto, lebo umelec sa citi smutny, vesely, nespokojny a potrebuje to vyjadrit, alebo preto, lebo sa snazi vytvorit nieco krasne. hudba vznika dnes z ovela prozaickejsieho dovodu - aby dostal "umelec" zaplatene a vsetko ostatne ide bokom. komercia, komercia, komercia - nastastie prave komercia je to, na co su dnes ludia cim dalej tym viac alergicki a len co im ponuknete zaujimavu alternativu, mate navrch :)
3biq
06.09.11,17:05
na zdoraznenie absurdity OKS a ich spravania (ktore sme mali moznost pozorovat aj u nas- SOZA vs. embedovane videa), momentalne maju podobnu absurditu v CR - https://www.ceskapiratskastrana.cz/forum/viewtopic.php?f=285&t=8164 kde OKS chce vyberat poplatky za zobrazovanie grafickeho rozhrania open-source linuxovych distribucii. na rovnakych strankach http://piratske-noviny.cz/?c_id=32853 najdete aj kauzu belgickeho SOFAM-u, kde spravanie OKS uz hranici s imbecilitou. a to je len par kvapiek, ktore mi udreli v poslednom case na internete do oci
BIZAL
06.09.11,18:00
Ahojte, vie mi niekto poradiť komu a koľko sa má vlastne platiť za prenos hudby v kaviarni? cca 60 m2, kapacita cca 40 miest plus televízor? v minulom roku ma naháňali všetky tri spoločnosti, zaplatila som takmer 300 € spolu. nie je to nezmysel? už mi opäť zaslali faktúry

som uzasnuta, v zivote som o takom niecom nepocula, to aj za to pytaju peniaze??? a keby ste mali dvojdek a v nom len kazetu s vlastnym spevom, tiez by nieco chceli?
adriankoooo
08.09.11,07:09
Dobry den,

mi pocuvame internetove radio (z Madarska) a dostali sme mail od ozis. Musime podpisat zmluvu s nimi alebo nie? :eek:

vzhľadom na skutočnosť, že podľa Autorského zákona č.618/2003 Z.z., všetky organizácie a podnikatelia, ktorí majú na svojich prevádzkach technické zariadenie umožňujúce prenos zvukových alebo zvukovo-obrazových diel (rádio prijímač, TV prijímač a pod.) musia mať uzatvorenú licenčnú zmluvu s organizáciou kolektívnej správy práv, dovoľujeme si Vám touto cestou oznámiť, že v databáze Ochranného združenia interpretov Slovenska (OZIS) s Vami uzavretú predmetnú zmluvu neevidujeme.
...
ferdinand17
10.09.11,11:19
Dobrý deň
Neviem ci tieto stranky aj niekto cita, ale tych firiem je viac co vyberaju za prijimace ozis ,soza,slovgram,lita
,Firma ozis sa sudi z fi.soza, alebo sudila neviem ako to dopadlo ale ozis vybera vyssie poplatky ako soza so slovgramom dokopy ,myslim si ze by sa mala spisat peticia na Ministerstvo kultury aby zakrocili.Ja osobne poznam kopec umelcov , ale uvedene organizacie ich nechcu prijat na zastupovanie(niektori cakaju aj 10 rokov a ked ich prijmu tak im zaplatia iba posledné 3 roky) takze aby som to zhrnul uvedene organ. si pracuju pre seba a nie na ochranu umelcov. Ale umelec ked chce vystupovat musi zaplatit uvedenym org. za produkciu vlastnej hudby,to by bolo asi zatial vsetko
novo
20.09.11,21:48
Podľa mojho názoru, s odvolaním sa na prispevok od Pieny a jeho tabulku.xls, v predchádzajúcich prispevkoch, za zahraničné radio a nemusi byť ani internetové OZISu platit nemusíte.
novo
20.09.11,21:53
Je zaujímave že občianske združenie fyzických osôb, ktoré vystupuje ako nezisková organizácia si najala k 1.1.2011 daľšiu spoločnosť Collective Intelligence a.s. na ich zastupovanie. Hlavne, že majú sídlo na tej istej adrese....
3biq
21.09.11,18:34
ozis, rovnako ako soza alebo slovgram su obcianske zdruzenia. nemaju moznost dat vam nejaku pokutu, ich cielom je len vyplasit vas alebo nabonzovat policajtom a prist na s nimi raziu k "hudobnym piratom". treba si autorske prava poriesit inak. pozrite sa na jamendo, soundcloud, public domain archivy, alebo ine zdroje, kde je hudba, ktora nespada pod kolektivnu ochranu alebo autorske prava vyprsali, ci vas to neoslovi. niekedy je lepsi byt alternativny a ponuknut ludom specialitky ako zapadnut do sedeho (a draheho) mainstreamu. pokial chcete pustat komercne radiostanice, kde hraju komercne skupiny zastupovane kolektivnymi "vypalnikmi", mali by ste bohuzial v tomto absurdnom systeme platit dalej, aj v pripade, ze uz raz peniaze napr. za cd zaplatite. ale este raz opakujem - pokial s nimi nemate uzavretu zmluvu, tieto organizacie od vas priamo nemozu pytat ani cent, takze az uzavretim zmluvy sa dostanete do platobneho kolotoca a z toho co vsetko vam napocitaju sa vam hlava zatoci, nehovoriac o tom, ze ak uzavriete zmluvu s jednou, o par mesiacov mate na krku vsetky zvysne, pretoze si medzi sebou zdielaju informacie.
Stefan2005
22.09.11,14:33
POZOR... poplatok by mali platiť aj prevádzkovatelia spoločných antén: SOZA: Za TV cez spoločné antény treba platiť. 19 centov mesačne
http://www.zive.sk/soza-za-tv-cez-spolocne-anteny-treba-platit-19-centov-mesacne/sc-4-a-296208/default.aspx
zuzana.zu
11.11.11,08:48
Dobry den.
Sme hotelova prevadzka, ktora ma len TV s kablovou televiziou a ziadne radia. Platime SOZE, no prednedavnom sa ozval aj OZIS. Vacsinou sa prispevky tocia okolo sirenia hudby, tak neviem, ako je to s TV. Poradi niekto? Dakujem.
3biq
14.11.11,10:45
My sme tiez hotelova prevadzka, za kazdy TV chceli aj jedny aj druhi platit. Jedni maju zlavu ked je nizka vytazenost izieb. Je jedno ci TV hra alebo nehra, ba ani ci je odpojeny alebo tam neni, chcu platit stale. U nas nebol nikto este ani ubytovani, len na stranke sme mali ze mame 15 izieb a uz nam prisla faktura na 15 televizorov - a to ani na vsetkych izbach TV nie je! :)
Pri stavani hotela VSETKYM vrele odporucam neinvestovat zbytocne do budovania STA a podobnych hovadin, pretoze za TV budete len a len PLATIT a neustale vas bude stvat to, ze platite takymto unterwassermanom za NIC! Vrele odporucam pokial mate k dispozicii trochu lepsi internet dat do izieb smart TV a klasicku TV, antenu, modulatory a menice vobec neinstalovat! TV a RADIO je prezitok a SOZA a jej podobni xuji sa nam to kazdodenne snazia dokazovat, vid: http://www.novinky.cz/ekonomika/250429-poslouchate-radio-ve-sluzebnim-aute-pak-firma-zaplati-za-verejnou-produkci.html?ref=zpravy-dne a pri prevadzkovani restauracie VRELE odporucam vyuzivat otvorene zdroje bez licencii ako Jamendo alebo si spravit retro restauraciu a pustat public domain. Inak ako spolocnym odporom a napadanim tuto pijavicnu haved nijako nezlomime!
Ivuchak
24.04.12,07:48
Pozerala som stránku OZISu, no je taká dosť poloprázdna. Chcela som nájsť nejaké tlačivo, zmluvu ( nariadenie vyššej moci - uzatvoriť zmluvu :mad:). Slovgram a SOZA to majú OK. OZIS o ničom. Uzatvárali ste niekto zmluvu s OZIS? Fungujú vôbec?:eek:
pani Tamara
04.05.12,07:42
Dobrý deň, chcem sa podeliť s Vami o moju negatívnu skúsenosť ohľadom uzavretia zmluvy- licencie k verejnému prenosu. Mám malé kaderníctvo a keďže na spríjemnenie počúvame rádio. Oslovili ma zo SOZA a Slovgramu, kde som hovorila s p. Pienčakom (tuším tak nejako sa volal) povedal, že s nimi a so SOZA musí byť táto zmluva uzavretá. Uvedenú informáciu som si na šťastie overila na Ministerstve kultúry SR, kde mi povedali, že zmluva musí byť aj s OZIS (organizácia podobná Slovgramu). Chcem poukázať na to, že ma zbytočne v Slovgrame zavádzali a keby som si túto informáciu neoverila, tak porušujem zákon. Nie že by sa mi páčilo, že musím platiť tolkým firmám, ale keď je už ten zákon platný, tak čo mám robiť. Chcem to mať všetko v poriadku a preto mám zmluvu podpísanú aj so SOZA aj OZIS a aj ten Slovgram. V Slovgrame nech nedávajú radšej žiadnu informáciu ako by mali ľudí zavádzať. Tiež som nenašla na stránke OZIS žiadne dokumenty, ale majú tam kontakty telefonické aj e-mailové, cez ktoré som vlastne zmluvu urobila.
pani Tamara
04.05.12,07:47
Na stránke OZIS sa nachádzajú telefonické aj e-mailové kontakty, cez ktoré môžete túto zmluvu v pohode uzavrieť
EduardG
10.05.12,07:33
Zdravím.

mám podobnú skúsenosť ako pani Tamara, tiež ma oslovili zo SOZA - mám reštiku a mám aj rádio aj TV a musel som uzatvoriť zmluvu a povedali mi, že ešte aj so Slovgramom aj s OZIS a LITA. V Slovgrame ma však ubezpečovali, že s nikým iným nepotrebujem. Nedalo mi a zavolal som aj do OZIS. Milá a úslužná pani mi vysvetlila, že v SOZA som dostal pravdivú informáciu. Nechápem, čo v Slovgrame tým sledujú? Som nasratý, že musím za všetko platiť, ale nemienim sa vláčiť kade tade po súdoch. Vedľa v reštaurácii a cukrárni mali dokonca aj kontrolu.
Tom Trace
23.05.12,19:03
Zdravim.
Pre slovenskych interpretov bude asi lepsie,ked ich nebudeme sirit.Toto je prizivnictvo na interpretoch.Platit za to nebudem,radsej zrusim na prevadzke radio.Este nech niekto pride za zahranicnych umelcov,najlepsie za kazdy stat zvlast.Nerobi to uz nahodou niekto?
vladimira2088
30.06.12,16:43
Chcela som si dať do obchodu rádio, ale po prečítaní tejto diskusie som si to rýchlo rozmyslela. Sú to obyčajní výpalníci a nič iné. Je to smutné, že na Slovensku potláčajú hudbu takýmto štýlom.

A mám otázku: platí to isté aj keď si hudbu pustím cez internet?
deejay117
03.07.12,16:50
Ja osobne mam len reproduktory v obchode. Ak chcem hudbu len napijim notebook. Zatial ma tito .... neriesili ak pridu poviem ze u mna sa hra len moja tvorba a ako ochranari sl. autorov mi mozu kludne zaplatit. Inak ako som to zistoval ak nic nepodpises a povies im ze "co ty vlastne chces odo mna" tak ich asi neuvidis aspon v sportovom obchode
Stefan2005
10.07.12,07:42
IvetaH
21.08.12,13:06
Ahoj, na SOZA a tomu podobné spoločnosti nemám slov, ide ma rozdrapiť. Len mi prosím povedzte ako to robíte v prípade terasy. Reštaurácia beží celý rok, ale terasa len 5 mesiacov a faktúru mi zas poslali na celý rok.
Ďakujem
Nokerla
22.08.12,09:45
naladil by som internetove zahranicne radio a nazdar bazar ..... poviem, ze to je moja tvorba.... prakticky nedokazatelne.
AlaNR
22.08.12,10:06
Ja osobne mam len reproduktory v obchode. Ak chcem hudbu len napijim notebook. Zatial ma tito .... neriesili ak pridu poviem ze u mna sa hra len moja tvorba a ako ochranari sl. autorov mi mozu kludne zaplatit. Inak ako som to zistoval ak nic nepodpises a povies im ze "co ty vlastne chces odo mna" tak ich asi neuvidis aspon v sportovom obchode

že nie v športovom? U nás prišli na kontrolu do všetkých troch prevádzok ... Jeden z obchodov bol čerstvo otvorený, ani nás nenapadlo riešiť nejakú sozu, nuž, ale prišli si skontrolovať a museli sme dohlásiť...
SamuelSK
10.10.12,18:50
Ten zvukovy smog mi nechyba..
Radsej pustajte nejake volnohratelnu hudbu..

CISTE TEORETICKY. ak by som spomalil radio 0 1%, a pustil tam pipnutie kazdych 5 sekund.

Uz by to bola upravena hudba nie? :D


Proste MUSI existsovat nejaky sposob ako neplatit VYPALNE...

Drzim VAM palce.
Ci potom by ma pokutovali za nelegalnu upravu hudby ?

EDIT:
Ak dam dole okno na auta, alebo mam cabrio, tiez im musim platit?

ja zasnem SLOVACI !!!

ze sa nechate takto okradat..

proste im dajte facku a kopanec do prdele a vychod uz najdu aj vlastnou silou..

zalobu do bruselu a podobne .. resp. pockajte kym oni daju na vas

ved imanie mate 5000, nie ?? ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Stefan2005
11.10.12,08:40
3biq
25.04.13,22:52
Treti rok k absolutnej spokojnosti pouzivam Jamendo, kvalita ich radii pekne stupa, pocet tiez- ca 20 tematicky ladenych okruhov v kazdom okolo giga mp3-ek a pocuva sa to aspon mne osobne ovela lepsie ako tisickrat obohrany komerz z radia a dvakrat tolko reklam- dakujem.

Riesi to prakticku stranku, ale neriesi to princip.

Proti tymto vypalnikom treba bojovat, neda sa spoliehat na to, ze kazda organizacia dostane do cela R..cika, ktory ju zhovadi po same dno, autorsky zakon si usili na mieru a povznikalo ich ako hub po dazdi, len prisat sa ako pijavice na prevadzky a cucat bezpracne co iny musi tvrdom odmakat. Takych by mali v civilizovanych krajinach zatvarat hlboko a daleko a nie pre nich pisat zakony.

Prva "akoze" iniciativa statu za lepsie podnikatelske prostredie je www.businessfriendly.sk, je tam podnet prave k tejto teme viacerych vypalnikov. Ak ma niekto cas moze to tam podporit, aj ked vsetci vieme, kde tato "komunikacia" so statnou byrokraciou konci, takze je to nieco skor pre tych idealistickejsie zalozenych.

A ked uz kolektivny vyber, treba ist do samotneho autorskeho zakona. Licencne poplatky ako take su na hlavu, nakolko clovek ma hudbu prevazne legalne kupenu, raz za nu zaplatil, za co ma platit znova? Ak ma platit licencne poplatky, preco by mal potom platit za nakup hudby? Otazka pre pravnikov, preco si napr. prevadzka alebo DJ, ktory plati licencne poplatky nemoze ziskavat hudbu z akychkolvek zdrojov, aj nelegalnych, ak za jej uzivanie plati komplexnu licenciu. Alebo, pokial si zavolate do restauracie komercneho DJ- aby vam urobil ozvucenie na akciu- co s tym ma prevadzka dalej mat okrem faktury DJovi? On to predsa ma poriesene, plati licenciu, kupuje hudbu, akym pravom sa do toho tahaju este prevadzky ako priestory a pozaduju platby?

Byrokraticka idiokracia a klientelizmus dusia tuto krajinu ako mor. MsP by sa mali spojit a zacat si presadzovat seriozne poziadavky, inak sa nic nezmeni, kto sa neozve, toho stat len sklbe, kto sa ozve a urobi bububu, ten si vyjedna aj 50k na jedno vytvorene pracovne miesto alebo za nim vlada poleti s prosikom na druhy koniec sveta... :(
Maryanet
17.05.13,08:08
ahoj, pomohol si mi veľmi so stránkou JAMENDO.Takže hudbu na tejto stránke si môžem bez akýchkoľvek poplatkov púšťať z netu v obchode? Je nutné sa na stránke zaregistrovať?Dík
Stefan2005
17.05.13,09:09
ahoj, pomohol si mi veľmi so stránkou JAMENDO.Takže hudbu na tejto stránke si môžem bez akýchkoľvek poplatkov púšťať z netu v obchode? Je nutné sa na stránke zaregistrovať?Dík

Používanie - počúvanie Jamendo je zdarma, ale za licencu pre verejné vysielanie, či pre komerčné využívanie sa platí...
viď https://pro.jamendo.com/en/product/background/prices
misomiso
18.05.13,18:08
Chcela som si dať do obchodu rádio, ale po prečítaní tejto diskusie som si to rýchlo rozmyslela. Sú to obyčajní výpalníci a nič iné. Je to smutné, že na Slovensku potláčajú hudbu takýmto štýlom.

A mám otázku: platí to isté aj keď si hudbu pustím cez internet?

Joj, ako dobre, ze potlacaju. Si si ista, ze kazdy navstevnik tvojho obchodu tuzi pocuvat hudbu (alebo trapne reci v rozhlasovej stanici) ktoru mu ty vyberies a v intenzite, ktoru ty nastavis? Uz som odisiel po par sekundach z nie jedneho obchodu a restauracie kvoli tomuto nasmu zlozvyku. Ked mam navstevu zo zahranicia, musim velmi zvazovat vyber podniku, pretoze ich to obtazuje a nehanbia s ami to dokonca ani povedat....
cepemusic
11.08.16,21:13
Dobrý deň.
V prípade záujmu nás kontaktujte mailom.
A popíšte problém kto čo a koľko od vás chce.
Vieme vám efektívne a jednoducho pomôcť vyriešiť Váš problém.
S pozdravom Peter Černička
bodliak
11.08.16,21:58
Vieme vám efektívne a jednoducho pomôcť vyriešiť Váš problém.
S pozdravom Peter Černička


Po viac ako 3 rokoch - je to 'efektívne' ?
misoft
12.08.16,09:08
Vieme vám efektívne a jednoducho pomôcť vyriešiť Váš problém.
S pozdravom Peter Černička


Po viac ako 3 rokoch - je to 'efektívne' ?
Nehľadiac na to, že porušuje Etiketu Porady!