unidat
10.03.11,14:06
zdravím Vás, mám dotaz k rezu (ak už nie je neskoro). Na jeseň som kúpil a zasadil po 3 ks červených a čiernych ríbezlí - kríky, hrušku, marhuľu. Chystám sa to strihať, zatiaľ má, na záhrade blato:-). Ale aj záhradkári, aj predajca mi hovorili (aj niekde v TV), že prvý rez sa má robiť hneď na jar.
Teraz som narazil na video (pluska.sk) kde tvrdia, že ríbezle som mal strihať hneď po zasadení koncom oktobra. Je zle, že som to neurobil,
ale čakal kým sa zakorení ?
arizona
10.03.11,13:20
Ak si kupil ribezle od dobreho pestovatela,mal by mat krik uz zakladny rez za sebou.Myslim, ze nic hrozneho sa nestalo, ak si ich neskracoval. Ribezle sa prerezavaju az po zbere ,inak by si sa pripravil o urodu. Na jar je lepsie strihat iba zavadzajuce, ci poskodene konariky.

rada odbornikov :
Tvarovanie a rez ríbezlí

Krík
Pestuje sa v spone 2,5 - 3 x 1,25 - 1,5 m (záhradky) alebo 3 x 0, 6 - 0,7 m (intenzívne výsadby s mechanizovaným zberom)
Krík sa sadí priblžne o 50 mm hlbšie ako rástol v škôlke, lebo to zabezpečuje lepšiu regeneráciu. Všetky konáriky pri vysádzaní skrátime na 2 - 3 púčiky, choré a poškodené odstránime od základu. Pri kvalitnom materiáli a pestovaní pod závlahou nemusíme skracovať.

Nasledujúcu jar vyberieme 4 - 5 vhodných výhonkov, ostatné odstránime pri báze a ponechané neskracujeme, prípadne skrátime ich o tretinu až pätinu dĺžky (pri odrodách červených a bielych ríbezlí, ktoré pod vrcholom nemajú riadne vyvinuté púčiky). Každý ďalší rok vyberáme cca. 3 nové základné výhonky, ktoré budú základom nových kostrových konárikov takže na jar 4. roka má ker 10 - 12 konárov, z ktorých najstaršie úplne odstránime a nahradíme 3 - 4 novými základnými výhonkami. Pri tom treba pamätať, že čierne ríbezle rodia na 1 ročnom dreve, teda rez musí smerovať k podporeniu jeho tvorby, pričom sa jednoročné výhonky neskracujú, a červené a biele na obrastových konárikoch na staršom dreve, ktoré však skracovaním prírastkov strácajú kvalitu a preto treba kostrové konáre včas odstraňovať (najneskôr ako 4 ročné). Husto vysadené kry v pásových výsadbách nemajú mať viac ako 6 - 10 základných konárov.

Stromček

Stromček je menej vhodný tvar na pestovanie ríbezlí, lebo pri ňom nie je zabezpečené využitie regeneračnej schopnosti ako pri kríku a tvar rýchlo starne, má nižšiu životnosť. Používa sa pri červených a bielych ríbezliaach na podpníku ríbezľa zlatá, spon 2,5 až 3,0 x 0,75-1,0 m.
Pri vysadení sa výhonky stromčeka skrátia na dva púčiky. V druhom roku sa vyberie asi 6 dobre vyvinutých a vhodne rozložených výhonkov, ktoré sa skrátia o tretinu až polovicu na podporu rozkonárovania. Na jar ďalšieho roka sa predlžujúce výhonky konárikov opäť skrátia o štvrtinu až tretinu a bočný obrast na dva až tri vyvinuté púčiky. Kostrové konáriky periodicky (po 4 až 5 rokoch) nahrádzame mladšími výhonkami vyrastajúcimi z ich bázy alebo rezom na prevod na dobre vyvinutý púčik. Každoročne odstraňujeme koreňové výmladky meruzalky (vytrhnutím) a z kmienika vylomením čo najskôr. Rany sa odporúča ošetriť proti plesni sivej.
http://www.kohaplant.sk/2008070017-tvarovanie-a-rez-ribezli
arizona
10.03.11,13:28
unidat
24.03.11,14:53
ad: "Všetky konáriky pri vysádzaní skrátime na 2 - 3 púčiky". Práve toto
som na jeseň pri vysádzaní neurobil. Môžem to urobiť napr. zajtra?
Opakujem, jedná sa o kríčkovú Titaniu (čierne) a Jonkherr...(červené).
unidat
24.03.11,15:03
P.S. Dosiaľ som sa k tým kríčkom nedostal pre blato,
ale aj preto, že každú chvíľu teploty v noci klesali pod cca -5 stupňov.
unidat
25.03.11,06:26
Zdarví Vás,
vlani začiatkom novembra som kúpil a zasadil čierne ríbezle Titania a červené Jonkheer.... Všetko kríčky, po 3x.
Začínam a nikto ma vtedy neupozornil na niektoré zásady rezu.
Začiatkom marca som sa tu na to pýtal, v téme "rez nových stromkov".
Teraz pozerám znovu a čítam : "Všetky konáriky pri vysádzaní skrátime na 2 - 3 púčiky..".
A práve toto som na jeseň pri vysádzaní neurobil, predajca ma na to neupozornil.
Môžem to urobiť aj teraz, napr. zajtra? Doteraz som mal na záhrade blato a nemohol som sa tam dostať, alebo nočné mrazy -5/7 st. Konáriky začínajú mať malé púčiky
a sú dlhé 50-60 cm, ako pri výsadbe. Chcem ich dnes-zajtra zrezať na cca 3 pôčiky.
Čo poviete?