remenka
10.03.11,19:27
Dobrý večer, prosím Vás mám dilemu ako účtovať klientovi, ktorý má doklady o nákupe materiálu? tovaru? - lebo vykonáva montážne práce - montuje kotly a z prijatých faktúr niečo spotrebuje pri montáži, ale niečo aj predá ako tovar.
Začala som to účtovať všetko ako materiál, ale je to vôbec materiál?
ani1
10.03.11,18:45
Dobrý večer, prosím Vás mám dilemu ako účtovať klientovi, ktorý má doklady o nákupe materiálu? tovaru? - lebo vykonáva montážne práce - montuje kotly a z prijatých faktúr niečo spotrebuje pri montáži, ale niečo aj predá ako tovar.
Začala som to účtovať všetko ako materiál, ale je to vôbec materiál?

pohrabkaj sa tu : http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html?highlight=r%E9%BEia
nikulik
10.03.11,18:48
to co pouzije pri svojej montazi das ako material, ale co preda dalej das ako tovar.
remenka
10.03.11,19:09
no vyzerá to tak nikulik, že máš pravdu, ale je to nezvládnuteľné, pretože tie nákupy majú strašne veľa položiek - šróbov, ventilov, skrutiek a je to nemysliteľné oddeliť vôbec neviem čo spravím .... Okrem toho vyšlé faktúry má tak že účtuje prácu-montáž a materiál suma spolu. Prosím robí niekto uzávierky kúrenárom čo predávajú aj materiál bez montáže? keď ako?
nikulik
10.03.11,19:17
to robis minuly rok?
nikulik
10.03.11,19:21
ja som fakturu za mat.+doprava učtovala do nakupu materialu. aspon mi to zrusia ti viac skusenejsi ak to je zle.
remenka
10.03.11,19:23
áno - minulý rok - jedna veľká kopa faktúr a bločkov z kás s drobnosťami a na druhej kope faktúry s položkami na jednej faktúre montáž plus materiál ????????? neviem aký iba suma - neviedol si presnú evidenciu, ale vraj faktúry, ktoré má bez montáže akože "tovar" bol prinesený na objednávku, čiže žiaden sklad.
Bude veľká chyba ak to dám všetko do materiálu?
nikulik
11.03.11,11:45
Neviem,ja by som to dala do materialu, v podstate je vo VOZD.
Viem presne ako sa citis, ja som mala to iste, mala som uctovnikovi nahodit vsetko cely minuly rok. Poriadne som sa zapotila,takze drzim palce, a ak mozem poradit mne velmi pomohol program alfa od krosu.
remenka
11.03.11,12:07
ďakujem že si sa ozvala, zatiaľ si pripravujem veci na účtovanie. Časovo by bom to nezvládla rozčleniť , takže mi nič iné neostáva iba to dať do materiálu. V zdaniteľnom príjme bude všetko ale ma znepokojil jeden príspevok, ktorý tvrdil, že sa dávajú už dosť veľké sankcie za nesprávne rozúčtovanie, nemá niekto skúsenosti ako sa zachovali daňováci v takomto prípade keď malo byť niečo v tovare a bolo v materiály?
nikulik
11.03.11,12:21
vies, podla mna dost zalezi aj na tom ako zle zaučtovane, pokial nevies ci material alebo rezia, no to este pri niektorych pripadoch ako ta fakt. za mat. s montazou by sa dalo este pochopit,ale rozdiel medzi mat. a tovarom by si mala vediet. To je ale len moj nazor. Dost dobra diskusia bola aj ohladom učtovania PHM, kde sa rozchadzali nazory ci do materialu alebo do rezie.