stanka.f.
10.03.11,21:52
Mám otázku,vie mi niekto poradiť ak si chcem dať bývalému zamestnávateľovi žiadosť o spätné prehodnotenie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne nakoľko som ZŤP za akú dobu to môže byť? Niekde som čítala,že je to možné za obdobie 5 rokov. Je to pravda? Aké tlačivo na to potrebujem?
drobeceva
11.03.11,05:50
Mám otázku,vie mi niekto poradiť ak si chcem dať bývalému zamestnávateľovi žiadosť o spätné prehodnotenie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne nakoľko som ZŤP za akú dobu to môže byť? Niekde som čítala,že je to možné za obdobie 5 rokov. Je to pravda? Aké tlačivo na to potrebujem?
myslím, že dalo by sa to riešiť - ale ani nie cez zamestnávateľa, ale zájdi do zdravotnej poisťovne - cez RZZP. ZŤP máš priznané, ale ešte sú dôležité percentá. Nad 40 % je nárok na znížené odvody.

P.S: prečo by si teraz zaťažovala tým bývalého zamestnávateľa? Prečo nebol o tej skutočnosti informovaný ?
veronikasad
11.03.11,06:19
Mám otázku,vie mi niekto poradiť ak si chcem dať bývalému zamestnávateľovi žiadosť o spätné prehodnotenie platenia odvodov do zdravotnej poisťovne nakoľko som ZŤP za akú dobu to môže byť? Niekde som čítala,že je to možné za obdobie 5 rokov. Je to pravda? Aké tlačivo na to potrebujem?
môžeš byť prosím konkrétnejšia o aké prehodnotenie odvodov sa jedná ? Neoznámila si zamestnávatelovi že si ŤZP a platil za teba plný odvod ? Alebo chceš podať RZZP z dôvodu nízkeho príjmu ?
stanka.f.
11.03.11,15:25
O tom,že mám zamestnávateľa informovať o tom, že som ZŤP som nevedela.Až keď som zostla nezamestnaná som to zistila a teraz neviem ako postupovať. Práveže keď som bola zamestnaná mala som nízke príjmy a teraz už nemám nárok ani na podporu v nezamestnanosti a tak každé euro určite poteší.
veronikasad
11.03.11,15:51
O tom,že mám zamestnávateľa informovať o tom, že som ZŤP som nevedela.Až keď som zostla nezamestnaná som to zistila a teraz neviem ako postupovať. Práveže keď som bola zamestnaná mala som nízke príjmy a teraz už nemám nárok ani na podporu v nezamestnanosti a tak každé euro určite poteší.
stanka, a nebude to euro čo ti vrátia nižšie ako pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti ?
Začni v zdravotnej poisťovni, tam ti povedia či je možné preplatok vrátiť cez dodatočne podané RZZP alebo zamestnávatela (opravné výkazy).
stanka.f.
11.03.11,15:57
Tak to teda neviem,skúsim to zistiť na poisťovni a uvidím,či sa do toho vôbec pustím a či sa mi to oplatí. Bola by som nerada ak by som mala platiť dajakú pokutu.
veronikasad
11.03.11,16:01
Tak to teda neviem,skúsim to zistiť na poisťovni a uvidím,či sa do toho vôbec pustím a či sa mi to oplatí. Bola by som nerada ak by som mala platiť dajakú pokutu.
Aj keď sa do toho nepustíš, oznamovaciu povinnosť si musíš v prvom rade splniť v zdr. poisťovni (ak si tak ešte neurobila), lebo aj počas evidencie na ÚP bude štát za teba plaiť plné odvody a ZP i to "spočíta" .
stanka.f.
11.03.11,21:59
V zdraotnej poisťovni som už nahlásila.Na ÚPSVaR som ZŤP oznámila ,ale nikto si neprefocoval môj preukaz a ani si nič neznačil.Mám z toho chaos, nikto mi neporadil čo to pre mňa znamená,aké povinnosti,ani aké výhody.
Katy a R
13.03.11,10:47
V zdraotnej poisťovni som už nahlásila.Na ÚPSVaR som ZŤP oznámila ,ale nikto si neprefocoval môj preukaz a ani si nič neznačil.Mám z toho chaos, nikto mi neporadil čo to pre mňa znamená,aké povinnosti,ani aké výhody.

stanka, netreba sa vyhovárať (bohužiaľ neznalosť nie je dôvod ...;)).. mne z tvojho príspevku vychádza, že ide o viac rokov :confused::confused: ... tak skús v ZP či by ti urobili RZZP a aj dodatočné RZZP - ako radí drobecova

ešte dodám - ak je preukaz ZŤP (z UPSVaR) .. MFP je min 50%
veronikasad
13.03.11,11:09
Katy, neviem či to ZP bude chcieť riešiť cez RZZP (jedine ak by zavážilo, že už pracovný pomer skončil). Mala som zamestnankyňu klienta, ktorej odobrali ID a potom na základe súdneho rozhodnutia jej ho spätne vracali. Bolo to obdobie viac ako rok a musela som spätne robiť všetky mesačné výkazy. VŠZP nesúhlasila s vysporiadaním v RZZP.
Katy a R
13.03.11,11:15
no veď preto, že je to už bývalý zamestnávateľ .. však aspoň nech skúsi.:confused:
stanka.f.
13.03.11,21:17
Ja dobre viem,že neznalosť neomlúva, no bohužiaľ to tak je a viem,že som neni určite jediná,ktorá vôbec nemá šajnu kde nahlásiť ZŤP. Preukaz mám od novembra 2004,to som bola na MD, narodila sa mi druhá dcérka. V máji 2008 som sa zamestnala a robila som do júna 2010. V poisťovni som nahlásila ZŤP asi v júli,keď som to zistila.Oni mi nič neporadili a ja som nevedela ako postupovať ďalej.A teraz čo mám vlastne spraviť?Ďakujem,že mi pomôžete!!!