marian152
10.03.11,21:54
Ahojte

Kedy je SZČO povinná sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne? Podnikám rok (od 1/2010) a ešte som tam vôbec nebol. Nevadí to? Teraz budem podávať daňové priznanie, ale nezarobil som toľko aby som sa musel stať povinným platiteľom odvodov do soc. poisť. Musím tam ísť aj tak? Alebo si môžem daľej spokojne hovieť doma na riti? Ďakujem
Monika Kováčová
10.03.11,21:01
kľudne doma hov.
tento rok sa s výpisom na sociálnu nechodí...
jozka56
10.03.11,21:03
Spokojne seď, a buď v teple. Ak Ti to stačí:)))))))))))
marian152
10.03.11,21:06
...stačí...ja len aby ma potom nenáhaňali, že som sa mal niekde prihlásiť a neprihlásil som sa...ak narážate na to, že sa mi to nezapočítava do dôchodku, tak o tom viem...aj tak sa ho nedožijem...
Ekonomka-SR
10.03.11,21:55
Ahojte

Kedy je SZČO povinná sa prihlásiť do Sociálnej poisťovne? Podnikám rok (od 1/2010) a ešte som tam vôbec nebol. Nevadí to? Teraz budem podávať daňové priznanie, ale nezarobil som toľko aby som sa musel stať povinným platiteľom odvodov do soc. poisť. Musím tam ísť aj tak? Alebo si môžem daľej spokojne hovieť doma na riti? Ďakujem
mariane do SP nemusíte ísť a platiť, ak ste nedosiahli obrat pre prihlásenie sa do SP a platenie poistného. Ale nezabudníte, že do ZP ste povinný platiť poistné.
veronikasad
10.03.11,22:19
...stačí...ja len aby ma potom nenáhaňali, že som sa mal niekde prihlásiť a neprihlásil som sa...ak narážate na to, že sa mi to nezapočítava do dôchodku, tak o tom viem...aj tak sa ho nedožijem...
marian, aké si mal tržby a základ dane (zisk)
marian152
10.03.11,22:21
Ďaňová strata: 251€
Tržby: 663€
veronikasad
10.03.11,22:24
Ďaňová strata: 251€
Tržby: 663€
To naozaj môžeš sedieť doma v teplučku. Povinná registrácia v SP ti nevznikla, v ZP budeš naďalej platiť z minima (ak nemáš súbeh zamestnania a podnikania).

Nemal si náhodou aj dotáciu z UP ?
marian152
10.03.11,22:25
...mal som aj dotáciu...súbeh zamestnania nemám...
veronikasad
10.03.11,22:27
...mal som aj dotáciu...súbeh zamestnania nemám...
Vyčerpaná dotácia je tiež príjem, ktorý sa počíta do základu dane, aj pre posudzovanie povinnej registrácie v SP
marian152
10.03.11,22:29
...nevyčerpal som ju celú...aj keby tak tých 2416€ to neovplyvní...alebo áno?...
veronikasad
10.03.11,22:30
...nevyčerpal som ju celú...aj keby tak tých 2416€ to neovplyvní...alebo áno?...
viedol si účtovníctvo alebo máš paušálne výdavky ? Kedy si dostal dotáciu ?
marian152
10.03.11,22:32
...viedol som účtovníctvo (práve kôli dotácii)...a dotáciu som dostal k začiatku podnikania, čiže v januári 2010...

//...pozerám do daňového priznania a tú dotáciu tu nemôžem nájsť...ona by tam mala byť uvedená? Že som ju prijal? Ak áno, tak v ktorom riadku?...
veronikasad
10.03.11,22:36
...viedol som účtovníctvo (práve kôli dotácii)...a dotáciu som dostal k začiatku podnikania, čiže v januári 2010...

//...pozerám do daňového priznania a tú dotáciu tu nemôžem nájsť...ona by tam mala byť uvedená? Že som ju prijal? Ak áno, tak v ktorom riadku?...
Príjem dotácie je príjem neovpl.základ dane. Ale na konci roka musíš zaúčtovať cez int.doklad vyčerpanú dotáciu ako príjem ovpl.základ dane.
marian152
10.03.11,22:40
...ok, dobre, nechcem sa v tom zase zamotať...čo som potreboval vedieť viem, hádam mám to daňové priznanie dobre spracované...už len aby sa mi chcelo postaviť z teplúčka a ísť to zaniesť na daňový... :-)
veronikasad
10.03.11,22:43
...ok, dobre, nechcem sa v tom zase zamotať...čo som potreboval vedieť viem, hádam mám to daňové priznanie dobre spracované...už len aby sa mi chcelo postaviť z teplúčka a ísť to zaniesť na daňový... :-)
pri príjme, ktorý si uviedol v prísp. č. 7 sa mi nezdá, že je OK. Predtým než ho odnesieš, radšej si to ešte raz skontroluj ...
lorelei
11.03.11,09:54
Ja by som sa rada spytala tiez k podobnemu. Manzel je od 1.9.2009 SZCO, dostal dotaciu z UP, vycerpal polovicu a prijmy ziadne. Je aj vysluhpvy dochodca a od 1.2.2010 bol aj zamestnany na HPP, cize odvody aj do ZP aj SP boli tam riadne. Inak neplatil ani do ZP ani SP, 1 rok nemusel a teraz sa pytam, ci musel, ak nemal ako SZCO ziadne prijmy, iba vydaje..... a az teraz od 1.2.2011 nie je uz ani na HPP zamestnany, a dufam, ze sa aspon pomalicky zacne rozbiehat, nieco sa crta v zivnosti. Co potrebujem vediet je ohladom SP, musi platit a kolko asi, ked je aj vysluhovy dochodca? Alebo je to to iste? Dakujem vopred. Vzdy ste mi tu dobre poradili. :)
lorelei
13.03.11,10:15
POsuvam, vie mi niekto prosim odpovedat ? dakujem
veronikasad
13.03.11,10:18
Ja by som sa rada spytala tiez k podobnemu. Manzel je od 1.9.2009 SZCO, dostal dotaciu z UP, vycerpal polovicu a prijmy ziadne. Je aj vysluhpvy dochodca a od 1.2.2010 bol aj zamestnany na HPP, cize odvody aj do ZP aj SP boli tam riadne. Inak neplatil ani do ZP ani SP, 1 rok nemusel a teraz sa pytam, ci musel, ak nemal ako SZCO ziadne prijmy, iba vydaje..... a az teraz od 1.2.2011 nie je uz ani na HPP zamestnany, a dufam, ze sa aspon pomalicky zacne rozbiehat, nieco sa crta v zivnosti. Co potrebujem vediet je ohladom SP, musi platit a kolko asi, ked je aj vysluhovy dochodca? Alebo je to to iste? Dakujem vopred. Vzdy ste mi tu dobre poradili. :)
ako si zdanila dotáciu v roku 2009 ? Viedla si účtovníctvo alebo paušálne výdavky ?
Aká sum preddavkov na zdr.poistenie mu vyšla z RZZP za rok 2009 ?

mimotemyVýsluhový dôchodca má nárok na dotáciu z UP ?
lorelei
13.03.11,17:25
ako si zdanila dotáciu v roku 2009 ? Viedla si účtovníctvo alebo paušálne výdavky ?
Aká sum preddavkov na zdr.poistenie mu vyšla z RZZP za rok 2009 ?

mimotemyVýsluhový dôchodca má nárok na dotáciu z UP ?


Uctovnictvo vedie uctovnicka, neboli to pausalne vydavky. Myslim,ze tu dotaciu nezdanovala, resp. neboli ziadne odpisy na to, viem, ze uctovala len cast a to minutu dotaciu. Neviem sa dobre vyjadrovat, lebo nie som ja uctovnik, takze asi ani nedam riadne info. Prvy rok neplatil ani socialku ani zdravotnu, kedze bol oslobodeny. A ked skoncil v armade, tak bol na urade prace, kde robil kurz a nasledne teda aj tie skusky, lebo poziadal o dotaciu, chcel otvorit obchod, aj sa tak stalo skoro, ale dodavatel vybuchol na plnej ciare.No a potom neplatil, ked bool zamestnany, takze tak.