business_011
10.03.11,22:55
Dobry deň,

Potreboval by som vediet relevantny vyklad k pojmu zvyhodnovanie veritela. Uvediem priklad: Firma ma zavazky voci 10 veritelom, pricom kazdomesacny obrat nestaci na uhradu vsetkych zavazkov naraz. Samozrejme pri kazdom obrate sa uspokojuju zavazky voci veritelom, stane sa vsak ze na jedneho az troch jednoducho neostane a zavazok sa nevyplati ani ciastocne. V zmysle par. 239 Trestneho zakona tomu rozumiem tak, ze teda dochadzka k trestnemu cinu zvyhodnovania veritela. Tu vsak vznika problem, pretoze:
- ak nevyplatime zamestancom mzdu na zaklade toho, ze zavazky by sme v zmysle vysie uvedeneho mali vyplacat umerne vsetkych 10 veritelom - dopustili by sme sa dalsieho trestneho cinu nevyplatenia mzdy a odstupneho. Jednoducho na zaklade jedneho "uspokojenia" vytvaram dalsi "trestny cin".

Existuje nieco take, ze jednoducho musim zakladne rezijne naklady uhradit - to jest mzdy, odvody do SP a ZP, tel. ucty a najnutnejsie naklady suvisiace s cinnostou (web, ......rad dalsich veci) a az zostatok musim rozdelit medzi ostatnych veritelov? Pretoze ak nepovyplacam tieto zakladne naklady - dopustil by som sa v prvom rade trestneho cinu nevyplatenia mzdy a logicky by som polozil firmu do bankrotu co sa moze chapat ako umyselny upadok - a ide o dalsi trestny cin.........

Jednoducho nerozumiem vykladu vyssie citovaneho paragrafu, zda sa mi jednostranny a absolutne nejasny. Cielom subjektu nie je neplatit zavazky ktore vznikli v zlych obdobiach - ale ako vyriesit ked na Vas niekto da trestne oznamenie za zvyhodnovanie veritela. Nemyslim si, alebo nie som vedomy ze som sa dopustil nejakeho zavazneho trestneho cinu pokial sa firma snazi vyplacat zavazky ciastocne a samozrejme nie naraz vsetkym a uz vobec nie pomerne.......

S niektorymi subjekami mame podpisane zmluvy o splatkach (splatkove kalendare) co znamena, ze sa im plati pravidelne kazdy mesiac podla dohody - a na ostatnych neostava - je aj toto povazovane za zvyhodnovanie veritela?

Bol by som velmi vdacny komukolvek kto je kompetentny mi na to odpovedat a ma s tym bud prax alebo nejaku sirsiu skusenost.

Velmi pekne dakujem, prijemny den