matafe
22.12.05,08:32
Od 1.1.2006 bude v platnosti ustanovenie §43 ods. 3j zákona o dani z príjmov, čiže daň sa vyberá zrážkou ak ide o
(§43 ods. 3j) : príjem podľa §5 ods. 1a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, kt. je platiteľom dane, ktorého úhrná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kelendárny mesiac úhrnú sumu 5000 Sk
a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa §11 a DB podľa §33.

Z tohto mi vyplýva, že môže nastať situácia, keď zamestnanec (tu nemusí ísť o dohodára), kt. si neuplatňuje nezdan. časti základu dane a DB, bude mať v niektorých mesiacoch príjmy zdaňované preddavkovo (ak príjem je >5000) a zaplatí preddavok na daň a zasa v niektorých mesiacoch príjmy, z kt. sa daň vyberá zrážkou (ak príjem je <=5000) a vtedy zaplatí daň.

Nebude z toho v roku 2006 trocha chaos ?
A okrem toho, ako to bude so štvrťročnými prehľadmi (daň vybraná zrážkou by sa tam nemala objaviť - §39 ods.9a)?
MajaV
22.12.05,09:23
Podľa info zo školenia majú byť nové štvrťročné prehľady.
aninka
02.02.06,10:50
Prosím nemáte niekto čerstvé informácie k tomuto problému? Je pravdou, že sa bude zrážková daň odvádzať na zvláštny účet príslušného daňového úradu - Daň vyberaná zrážkou a každý mesiac sa bude posielať k tejto dani oznámenie na daňový úrad? :confused:
Tweety
02.02.06,10:53
Prosím nemáte niekto čerstvé informácie k tomuto problému? Je pravdou, že sa bude zrážková daň odvádzať na zvláštny účet príslušného daňového úradu - Daň vyberaná zrážkou a každý mesiac sa bude posielať k tejto dani oznámenie na daňový úrad? :confused:
Malo by to takto byť. Zvláštny účet a hlásenie. Zase pribudlo trochu byrokracie.:eek::cool:
SilviaS
02.02.06,11:41
Dobrý den:)
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená:)
Pekný den praje Silvia
Tweety
02.02.06,11:48
Dobrý den:)
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená:)
Pekný den praje Silvia
Do 5000.- a nemá podpísané vyhlásenie k zdaneniu.:eek:Vtedy zrážaš z príjmu zrážkovú daň.
Viac ako 5000.- už musíš preddavkovou daňou.;)
matafe
02.02.06,11:48
Dobrý den:)
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená:)
Pekný den praje Silvia

Ak má zamestnanec viac ako 5000 Sk, platí da daň v každom prípade preddavkovým spôsobom.

Ak má 5000 Sk a menej a zároveň si neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku na daňovníka a DB, potom z tohto príjmu sa vyberá daň zrážkou.
SilviaS
02.02.06,11:49
:) Ďakujem Vám veľmi pekne.
Silvia
bea
02.02.06,11:50
Dobrý den:)
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená:)
Pekný den praje Silvia
Ako myslíš, že je na DOVP? Je u Vás zamestnancom a pri tom má ešte v tej istej firme aj DOVP?
Ak je to v jednej firme, tak sa mu príjmy zdaňujú spolu a tak má preddavkovú daň. Ale ak má DOVP v inej firme, a na tú dohodu bude mať menej ako 5000,-- Sk, tak z tej dohody sa mu bude zrážať daň - teda bude platiť zrážkovú daň.
Teda takto si to vysvetľujem ja. ;)
Ale ja už robím januárové výplaty a mám viac dohodárov, ktorým treba odviesť zrážkovú daň. Nikde som sa zatiaľ nedočítala, akým spôsobom ju odviesť na DÚ. Číslo účtu je len jedno a KS tiež. Je síce ešte čas, lebo túto daň treba odviesť do 15. dňa po vyplatení príjmu, ale je to oveľa komplikovanejšie.
Denda
02.02.06,11:50
Dobrý den:)
Teda ak zamestnanec má za mesiac viac ako 5.000,- Sk a je na DOVP
musí tiež plaťiť zrážkovú daň?
Ja si čítam tie príspevky a už som trochu dopletená:)
Pekný den praje Silvia
Zrážkovou daňou sa môže zrážať len príjem do 5000,- Sk ak nemá u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie. To či je na DOVP alebo na iný typ pracovného pomeru v tomto prípade nehrá rolu.
Ak má viac ako 5000,- Sk zrážate preddavkovým spôsobom. Smola,že je to rovnako 19%, pretože toto veľa ľudí mýli:)
SilviaS
02.02.06,11:54
Ďakujem všetkým za pomoc už som to pochopila
a prajem pekný den:)
Silvia
aninka
02.02.06,15:12
Zrážkovou daňou sa môže zrážať len príjem do 5000,- Sk ak nemá u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie. To či je na DOVP alebo na iný typ pracovného pomeru v tomto prípade nehrá rolu.
Ak má viac ako 5000,- Sk zrážate preddavkovým spôsobom. Smola,že je to rovnako 19%, pretože toto veľa ľudí mýli:)


Môže sa teda zamestnávateľ rozhodnúť nezraziť zrážkovú daň ale preddavkovú - a tým sa mu vyrieši problém na ktorý účet daňového úradu to poslať?
Denda
02.02.06,15:16
Môže sa teda zamestnávateľ rozhodnúť nezraziť zrážkovú daň ale preddavkovú - a tým sa mu vyrieši problém na ktorý účet daňového úradu to poslať?
Nemôže sa rozhodnúť. Príjem do 5000,- Sk sa musí zraziť zrážkovou daňou podľa §43 ods.3 písm.j ,ak u zamestnávateľa nemá podpísané vyhlásenie na uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane.

PS: ak s tým máte problém,kde to máte uhradiť, dajte mu príjem nad 5000.:-)
Evaman
02.02.06,15:35
Posledná informácia z DU KE 1: Konštantný symbol pre zráčkovú daň je :1744 a variabil: DIČO. Budú aj "formuláre na oznámenie " ale až po 15.2.
Jozef Mihál
02.02.06,15:42
PS: ak s tým máte problém,kde to máte uhradiť, dajte mu príjem nad 5000.:-)
:D :D
abel
02.02.06,21:03
:D :D

Jozef toto je jeden z tvojich najkrajších príspevkov, ktorý som bleskovo prečítala. Pri tých ostatných zatnem zuby, prihladím si vlásky, ktoré stoja dupkom, a čítam a vstrebávam. :mee:
Kristina27
03.02.06,10:33
Chcela by som sa zamestnať na DOV s príjmom do 5000/mesiac. Zamestnávateľ mi zrazí daň 19% a má to vysporiadané, musí mi zraziť zo mzdy aj odvody? Zatiaľ si dobrovoľne platím ZP a na SP nie som evidovaná iba ako matka starajúca sa o dieťa do 6. roku na účely 2.piliera.
Zita4
03.02.06,10:57
Chcela by som sa zamestnať na DOV s príjmom do 5000/mesiac. Zamestnávateľ mi zrazí daň 19% a má to vysporiadané, musí mi zraziť zo mzdy aj odvody? Zatiaľ si dobrovoľne platím ZP a na SP nie som evidovaná iba ako matka starajúca sa o dieťa do 6. roku na účely 2.piliera. Zrážková daň do 5000 Sk je len pre zamestnancov, ktorí si nemôžu uplatniť nezdaniteľnú položku na seba, pretože poberajú dôchodok (starobný alebo výsluhový)-dopĺňam na základe príspevku č. 23 od ajobs: alebo podpísali daňové vyhlásenie pre iného zamestnávateľa. Ty si podpíšeš vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti, kde si uplatníš nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je v roku 2006 vo výške 90816 Sk a mesačne 7568 Sk. Do tejto výšky nebudeš platiť daň vôbec. Ak budeš pracovať na dohodu o vykonaní práce, odvody s z toho neplatia, len zamestnávateľ odvádza za teba úrazové poistenie.
maca88
03.02.06,11:15
Dobrý deň, práve som volala na DU ohladom dani vyberanej zrážkou. Pani mi povedala že musím zamestnanca ktorý u nás pracuje na dohodu už 2 roky a má príjem do 5000 Sk a nemá podpísané vyhlásenie zaregistrovať. Je to potrebné? Doteraz som o tom nepočula. A takisto mi povedala že KS je 8144!

Vie mi niekto potvrdiť či je ozaj tak? Tá pani na úrade ani nevedela,že niečo také vôbec platí od 1.1.2006. Bude tam nakoniec aj iný účet ako na preddavky?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc

Maca88
Zita4
03.02.06,11:18
A na základe čoho to tvrdí? :confused:
maca88
03.02.06,11:41
Odvolávala sa na zákona č. 511/1992 Zb. Platiteľ dane je povinný registrovať sa na daňovom úrade najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Ja už fakt neviem čo si mám myslieť...
Ivča
03.02.06,12:52
Čo sa týka zrážkovej dane, nás usmernili z daňového úradu nasledovne: KS 1744, VS pridelené DIČ a číslo účtu také isté ako pre preddavkovú daň.
Jana Motyčková
03.02.06,14:35
Zrážková daň do 5000 Sk je len pre zamestnancov, ktorí si nemôžu uplatniť nezdaniteľnú položku na seba, pretože poberajú dôchodok (starobný alebo výsluhový). Ty si podpíšeš vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti, kde si uplatniš nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je v roku 2006 vo výške 90816 Sk a mesačne 7568 Sk. Do tejto výšky nebudeš platiť daň vôbec. Ak budeš pracovať na dohodu o vykonaní práce, odvody s z toho neplatia, len zamestnávateľ odvádza za teba úrazové poistenie.
Zrážková daň nie je len pre zamestnancov, ktorí si nemôžu uplatniť nezdaniteľnú čiastku pretože poberajú dôchodok, ale je pre všetkých, ktorí si ju neuplatnia (aj keď by mohli, alebo si ju uplatňujú u iného zamestnávateľa).
cece
03.02.06,14:37
Moje informácie z DU pre Bratislavu V sú: číslo účtu ako preddavková daň a VS 1744.
Zita4
03.02.06,17:38
Zrážková daň nie je len pre zamestnancov, ktorí si nemôžu uplatniť nezdaniteľnú čiastku pretože poberajú dôchodok, ale je pre všetkých, ktorí si ju neuplatnia (aj keď by mohli, alebo si ju uplatňujú u iného zamestnávateľa).
:eek: Áno, samozrejme máš pravdu. Opravím svoj pôvodný príspevok. ;)
lenkav
05.02.06,08:57
2 otázočky:
1) robím výplaty za Január a jeden dohodár má príjem rovných 5 000 SKK (zrážam? alebo nezrážam?) :(
2) mám program PROFIT zo Softipu a pri dohodárovi pod 5 000 SKK sa pýta: Mám povoliť zraziť daň vyberanú zrážkou? - mám inú možnosť? :confused:
Denda
05.02.06,09:03
2 otázočky:
1) robím výplaty za Január a jeden dohodár má príjem rovných 5 000 SKK (zrážam? alebo nezrážam?) :(
2) mám program PROFIT zo Softipu a pri dohodárovi pod 5 000 SKK sa pýta: Mám povoliť zraziť daň vyberanú zrážkou? - mám inú možnosť? :confused:
Uplatňujú si u Vás odpočítateľnú položku?
ak áno - zrážková daň sa Vás netýka.

ak nie tak odpoveď:
k bodu1: - aplikujete zrážkovú daň,
k bodu2: nemáte inú možnosť, musíte povoliť zrazenie dane zrážkou.
lenkav
05.02.06,13:19
:
k bodu1: - aplikujete zrážkovú daň,


Ale program mi vôbec neponúka zrážkovú daň - nie je iba do 4999 SKK? :confused:
Denda
05.02.06,13:28
Ale program mi vôbec neponúka zrážkovú daň - nie je iba do 4999 SKK? :confused:
Nie je.
Zráža sa aj zo sumy 5000,- Sk, pretože nie je vyššia,ale sa rovná.
milanr
06.02.06,06:27
Chcem sa opýtať na mesačné odmeny štatutárov do 5000,- Sk. Tiež zrazím zrážkovou daňou ?
Jozef Mihál
06.02.06,06:32
Ak ide o zdaniteľné odmeny a ide o osoby, ktoré si neuplatňujú nezdaniteľnú čiastku a daň.bonus a v súčte za mesiac za daňovníka je to max. 5000 Sk, zdaníte to ako každému inému zrážkovou daňou.
heket
07.02.06,09:08
Moje informácie z DU pre Bratislavu V sú: číslo účtu ako preddavková daň a VS 1744.

A načo majú potom účty na zrážkovú daň? Definujú ju ako zrážkovú daň a potom chcú iné. Ale čo sa čudujem...
Lienočka
07.02.06,15:18
Prosím Vás ja mám takéto prípady.
Máme zamestancov, ktorý u nás majú PP a Dohodu . Dohoda ja na sumu menšiu ako 5000,-Sk. Ale v úhrne je to samozrejme viacej.
Mám u nich aplikovať zrážkovú daň na dohodu, alebo to mám brať ako úhrn príjmov.
Rovnako konateľ má príjem na základe mandátnej zmluvy, nižší ako 5000,-Sk a dohodu. Zase v úhrne je to viacej ako 5000,-Sk. Čo s tým. Viete mi poradiť.
Mám pocit, že práce nám len pribúda a pribúda pri tých zmenách zákonov.
Denda
07.02.06,15:22
Prosím Vás ja mám takéto prípady.
Máme zamestancov, ktorý u nás majú PP a Dohodu . Dohoda ja na sumu menšiu ako 5000,-Sk. Ale v úhrne je to samozrejme viacej.
Mám u nich aplikovať zrážkovú daň na dohodu, alebo to mám brať ako úhrn príjmov.
Rovnako konateľ má príjem na základe mandátnej zmluvy, nižší ako 5000,-Sk a dohodu. Zase v úhrne je to viacej ako 5000,-Sk. Čo s tým. Viete mi poradiť.
Mám pocit, že práce nám len pribúda a pribúda pri tých zmenách zákonov.
Berie sa úhrnná výška príjmu od jedného zamestnávateľa, tak že ak má v úhrne viac, zrážkovú daň neaplikujete.
Jozef Mihál
07.02.06,15:37
Súhlas .
miroj
08.02.06,07:12
Len pre informáciu pripájam zdôvodnenie zavedenia zrážkovej dane, uvedené v dôvodovej správe k návrhu novely zákona.:)


K bodom 87 a 89 [§ 43 ods. 3 písm. j) a ods. 5 písm. c) a d)]
Vybratím dane zrážkou (19 %) bude vyrovnaná daň z príjmov zo závislej činnosti do výšky 5000 Sk, čím sa značne zníži administratívna náročnosť pri podávaní hlásení zamestnávateľov za zamestnancov, ktorým takýto príjem vyplatili alebo podávaní daňových priznaní pracujúcich poberateľov starobných dôchodkov (ktorí si nemôžu uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka). Zamestnávateľ bude odbremenený od povinnosti uvádzať tieto príjmy v koncoročnom hlásení u tých zamestnancov, ktorí sa rozhodnú, že vybratím dane bude daň z týchto príjmov vysporiadaná (§ 43 ods. 7), zamestnanec nebude musieť predkladať ako prílohu daňového priznania potvrdenie o takto zdanených príjmoch. V tejto súvislosti ide aj o príjmy študentov, zamestnancov popri hlavnom zamestnaní, poskytnuté veľkému počtu príjemcov, napr. respondentom za účasť na výskume uskutočňovanom agentúrami (ročne sa realizuje 350 000 rozhovorov), komparzistov pri výrobe televíznych programov a pri výrobe filmov (ročný počet komparzistov 3000), športových rozhodcov, dobrovoľníkov (ročne evidovaných 6000), trénerov, dobrovoľníkov (ročne evidovaných 10000), usporiadateľov športových podujatí (ročne evidovaných 30000) alebo predsedov, funkcionárov a členov občianskych združení – spolkov, zväzov, klubov alebo hnutí, keď vyplatené príjmy nepresiahnu ani 500 Sk. Túto úpravu si vyžaduje prax. Daňovník sa môže na konci roka rozhodnúť, či bude považovať takéto zdanenie za konečné – daň bude vysporiadaná, alebo použije postup podľa odseku 7, t.j. nebude pozastavovaný postup, ak si daňovník podá daňové priznanie aj z týchto príjmov.
Príjmy zahraničných športovcov a umelcov plynúce zo zdroja na území SR bude možné znížiť buď o paušálne výdavky vo výške 25 %, alebo o skutočne vzniknuté výdavky súvisiace s výkonom činnosti, z ktorej je dosahovaný príjem. Tieto výdavky musí daňovník, na účely určenia základu dane pre daň vyberanú zrážkou, preukázať platiteľovi dane.
endrju
14.03.06,08:45
Prilejem trochu oleja do diskusie o zrážkovej dani. Zaregistroval som polemiku ohľadom uplatňovania zákona.

Zamestnanec v pracovnom pomere so skráteným úväzkom dosiahol mzdu 5500 korún. Vyhlásenie nemá podpísané a neuplatňuje ani bonus.

Povinné odvody z tejto mzdy sú:
ZP (4%) - 220
SP (4%) - 220
NP (1,4%) - 77
PvN (1 %) - 55
IP (3%) - 165
Spolu - 737

Základ dane 5500 - 737 = 4763.

Má byť takýto príjem zdanený preddavkovou alebo zrážkovou daňou?

Obidve polemizujúce strany argumentujú rovnakými ustanoveniami zákona 595/2003 (§5 ods. 8, §43 odstavce.3j, 4 a 5c).
Mne to zatiaľ vychádza, že v tomto prípade ide o zrážkovú daň. Mýlim sa alebo uvažujem správne?
Čo si myslia o tejto polemike svetaskúsení Poraďáci?
Tweety
14.03.06,08:48
Prilejem trochu oleja do diskusie o zrážkovej dani. Zaregistroval som polemiku ohľadom uplatňovania zákona.

Zamestnanec v pracovnom pomere so skráteným úväzkom dosiahol mzdu 5500 korún. Vyhlásenie nemá podpísané a neuplatňuje ani bonus.

Povinné odvody z tejto mzdy sú:
ZP (4%) - 220
SP (4%) - 220
NP (1,4%) - 77
PvN (1 %) - 55
IP (3%) - 165
Spolu - 737

Základ dane 5500 - 737 = 4763.

Má byť takýto príjem zdanený preddavkovou alebo zrážkovou daňou?

Obidve polemizujúce strany argumentujú rovnakými ustanoveniami zákona 595/2003 (§5 ods. 8, §43 odstavce.3j, 4 5c).
Mne to zatiaľ vychádza, že v tomto prípade ide o zrážkovú daň. Mýlim sa alebo uvažujem správne?
Čo si myslia o tejto polemike svetaskúsení Poraďáci? Ide tu o príjem 5500.- ten sa musí zraziť preddavkovou daňou.:cool:
STRELEC
14.03.06,08:52
.... dosiahol mzdu 5500 korún. Vyhlásenie nemá podpísané a neuplatňuje ani bonus.
Má byť takýto príjem zdanený preddavkovou alebo zrážkovou daňou?
Obidve polemizujúce strany argumentujú rovnakými ustanoveniami zákona 595/2003 (§5 ods. 8, §43 odstavce.3j, 4 a 5c).
Mne to zatiaľ vychádza, že v tomto prípade ide o zrážkovú daň. Mýlim sa alebo uvažujem správne?
Čo si myslia o tejto polemike svetaskúsení Poraďáci?
Pridám svoj názor, hoci nepatrím do skupiny svetaskúsených Poraďákov, len tu lokálnych:) . De Prešov.
V príklade uvádzaný príjem by mal byť zdanený zrážkovou daňou. Ja by som ho tak rozhodne zdanil. Čiže zaradil by som sa do Tvojej skupiny, ak by si ju vytváral:) .
endrju
14.03.06,08:58
Pridám svoj názor, hoci nepatrím do skupiny svetaskúsených Poraďákov, len tu lokálnych:) . De Prešov.
V príklade uvádzaný príjem by mal byť zdanený zrážkovou daňou. Ja by som ho tak rozhodne zdanil. Čiže zaradil by som sa do Tvojej skupiny, ak by si ju vytváral:) .
Peter, nechcem v žiadnom prípade vytvárať skupiny.
Polemizujúci sa už rozdelili do približne rovnako početných skupín zástancov jednej alebo druhej odpovede.
Chcem sa preto zorientovať v geniálnom ustanovení zákona komplikujúcom život.
Telefonovali sme aj na daňové riaditeľstvo do BB a zatiaľ sme iba dokázali zneistiť úradníkov. Čakáme aj na ich vyjadrenie. Keď sa niečo nové dozvieme, posuniem informáciu aj na Poradu.
evina
14.03.06,09:07
Peter, nechcem v žiadnom prípade vytvárať skupiny.
Polemizujúci sa už rozdelili do približne rovnako početných skupín zástancov jednej alebo druhej odpovede.
Chcem sa preto zorientovať v geniálnom ustanovení zákona komplikujúcom život.
Telefonovali sme aj na daňové riaditeľstvo do BB a zatiaľ sme iba dokázali zneistiť úradníkov. Čakáme aj na ich vyjadrenie. Keď sa niečo nové dozvieme, posuniem informáciu aj na Poradu.
Podľa mojej mienky príjem je 5 500 t.j. preddavková daň; základ dane 4 763 z toho sa tá daň počíta:confused:
STRELEC
14.03.06,09:10
Peter, nechcem v žiadnom prípade vytvárať skupiny.
Polemizujúci sa už rozdelili do približne rovnako početných skupín zástancov jednej alebo druhej odpovede.
Chcem sa preto zorientovať v geniálnom ustanovení zákona komplikujúcom život.
Telefonovali sme aj na daňové riaditeľstvo do BB a zatiaľ sme iba dokázali zneistiť úradníkov. Čakáme aj na ich vyjadrenie. Keď sa niečo nové dozvieme, posuniem informáciu aj na Poradu.
S tými "skupinami" to bolo samozrejme žartom. Ale vážne: niečo, čo umožňuje rovnako správny dvojaký výklad je nepodarkom. Skutočne by bolo na mieste vydať v tomto ohľade usmernenie s tým, že obidva postupy doposiaľ používané by mali byť považované do vydania usmernenia za správne.
Pepa
14.03.06,09:12
Prilejem trochu oleja do diskusie o zrážkovej dani. Zaregistroval som polemiku ohľadom uplatňovania zákona.

Zamestnanec v pracovnom pomere so skráteným úväzkom dosiahol mzdu 5500 korún. Vyhlásenie nemá podpísané a neuplatňuje ani bonus.

Povinné odvody z tejto mzdy sú:
ZP (4%) - 220
SP (4%) - 220
NP (1,4%) - 77
PvN (1 %) - 55
IP (3%) - 165
Spolu - 737

Základ dane 5500 - 737 = 4763.

Má byť takýto príjem zdanený preddavkovou alebo zrážkovou daňou?

Obidve polemizujúce strany argumentujú rovnakými ustanoveniami zákona 595/2003 (§5 ods. 8, §43 odstavce.3j, 4 a 5c).
Mne to zatiaľ vychádza, že v tomto prípade ide o zrážkovú daň. Mýlim sa alebo uvažujem správne?
Čo si myslia o tejto polemike svetaskúsení Poraďáci?
Hm - zaujímavé.:rolleyes:
V par. 43 ods. 5 c) je uvedené: v odseku 3 písm. j) /tu je uvedené úhrnná suma 5000,-/ je príjem znížený podľa §5 ods. 8 /teda zdaniteľné príjmy znížené o poistné a príspevky....../. Podľa tohto by si mal mať Andrej pravdu. Som zvedavá aké bude vyjadrenie kompetentných:)
Pepa
14.03.06,09:13
Podľa mojej mienky príjem je 5 500 t.j. preddavková daň; základ dane 4 763 z toho sa tá daň počíta:confused:
Evi, "kukni" do zákona a choď podľa par., ods. a písm. - naozaj sa to javí tak, ako píše Andrej.:rolleyes:
STRELEC
14.03.06,09:19
Možno som tak trochu mimotemy : sme tu na Porade široké spektrum ľudí z praxe ale aj teoretikov, kopa ľudí s rovnakým okruhom problémov, rôzne profesionálne zameranie ... ponúkol by som Poradu ako nejaký verejný konzultačný orgán "predpisotvorcom". Obdobne ako keď politici hodia niečo "do pľacu", aby si otestovali možné reakcie, toto isté by sa mohlo diať na odbornej úrovni. U nás na Východe sa vraví: viac hláv, viac kapusty.
evina
14.03.06,09:20
Evi, "kukni" do zákona a choď podľa par., ods. a písm. - naozaj sa to javí tak, ako píše Andrej.:rolleyes:
Erika práveže som tak urobila a vyšlo mi to čo som napísala :D

Erika ten odsek 5 začína slovami "základom dane" a až potom nasleduje písmeno c, preto mi to tak vychádza
príjem = 5 500, ZD = 4 763 a tu počítam daň. , ale preddavkovú lebo príjem je 5 500.
Tweety
14.03.06,09:21
Prilejem trochu oleja do diskusie o zrážkovej dani. Zaregistroval som polemiku ohľadom uplatňovania zákona.

Zamestnanec v pracovnom pomere so skráteným úväzkom dosiahol mzdu 5500 korún. Vyhlásenie nemá podpísané a neuplatňuje ani bonus.

Povinné odvody z tejto mzdy sú:
ZP (4%) - 220
SP (4%) - 220
NP (1,4%) - 77
PvN (1 %) - 55
IP (3%) - 165
Spolu - 737

Základ dane 5500 - 737 = 4763.

Má byť takýto príjem zdanený preddavkovou alebo zrážkovou daňou?

Obidve polemizujúce strany argumentujú rovnakými ustanoveniami zákona 595/2003 (§5 ods. 8, §43 odstavce.3j, 4 a 5c).
Mne to zatiaľ vychádza, že v tomto prípade ide o zrážkovú daň. Mýlim sa alebo uvažujem správne?
Čo si myslia o tejto polemike svetaskúsení Poraďáci? Pozri § 43 odst. 4
(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.
Príjem podľa§ 5 je uvedený v písm.j, takže toto tvoje vysvetlenie sa ho netýka.:cool:
Doplním ešte:

(5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených

a) v odseku 3 písm. e) a f) je plnenie znížené o zaplatené vklady alebo poistné v prípade preddavkovo uskutočňovaných; výplat z poistenia pre prípad dožitia určitého veku podlieha dani vyberanej zrážkou rozdiel medzi zaplateným poistným a vyšším plnením z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom pri výplate z poistenia celkový úhrn súm plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku presiahne celkový úhrn súm zaplateného poistenia, pričom vybraná daň z predchádzajúcich výplat sa započíta na úhradu celkovej dane; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať, (táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
Príjmu podľa § 5 odst-1 prísm.j- sa to podľa toho netýka.:cool:
Pepa
14.03.06,09:26
Hm - zaujímavé.:rolleyes:
V par. 43 ods. 5 c) je uvedené: v odseku 3 písm. j) /tu je uvedené úhrnná suma 5000,-/ je príjem znížený podľa §5 ods. 8 /teda zdaniteľné príjmy znížené o poistné a príspevky....../. Podľa tohto by si mal mať Andrej pravdu. Som zvedavá aké bude vyjadrenie kompetentných:)
Evi, mne to vychádza tak, že: suma 5000 je už suma znížená o poistné.
Keď čítam 43 ods. 5 c/ ten mi hovorí, že príjem 5000 /uvedený v par. 43 ods. 3 písm. j/ je príjem znížený podľa par. 5 ods. 8 teda o poistné a príspevky.:rolleyes:
evina
14.03.06,09:27
Pozri § 43 odst. 4
(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.
Príjem podľa§ 5 je uvedený v písm.j, takže toto tvoje vysvetlenie sa ho netýka.:cool:

Tweety ale mi musíme postupovať podľa odseku 5, písmeno j, podľa tej hrubej časti vety vyznečenej v Tvojej citácii. No aj tak mi vychádza preddavková daň ako uvádzam vyššie.:confused:
endrju
14.03.06,09:33
Hm - zaujímavé.:rolleyes:
V par. 43 ods. 5 c) je uvedené: v odseku 3 písm. j) /tu je uvedené úhrnná suma 5000,-/ je príjem znížený podľa §5 ods. 8 /teda zdaniteľné príjmy znížené o poistné a príspevky....../. Podľa tohto by si mal mať Andrej pravdu. Som zvedavá aké bude vyjadrenie kompetentných:)

Erika, aj evina odôvodnene podčiarkuje rozdiel medzi pojmami "príjem" (ods. 3j) a "základ dane" (ods 5).

Avšak bol som svedkom, že pri diskusii o tejto téme sa viacerí ľudia s vysokoškolským ekonomickým vzdelaním a XXX ročnou praxou zatiaľ celkom nedokázali zhodnúť na tom, ako to myslel tvorca zákona.
Spomenutí ekonómovia promptne listovali aj v rôznych komentároch k tejto novele zákona 595. V komentároch sa "vykladači" rozdeľujú tiež do dvoch skupín.

Myslím, že Peter (STRELEC) vyslovil zaujímavý názor o potrebe usmernenia daňového riaditeľstva o tejto otázke. Aby to nedopadlo ako to bolo už vo viacerých prípadoch v minulosti, že budú udeľované sankcie za porušenie zákona.
Pritom v tomto prípade bude sankcia udelená "až" za použitie nesprávneho KS pri odvode dane. Daň nebude krátená, iba bude "nasypaná" do iného vrecka v štátnom rozpočte.
Mne je najviac smutno z toho, že musíme zabíjať čas riešením takýchto "problémov".
evina
14.03.06,09:41
Evi, mne to vychádza tak, že: suma 5000 je už suma znížená o poistné.
Keď čítam 43 ods. 5 c/ ten mi hovorí, že príjem 5000 /uvedený v par. 43 ods. 3 písm. j/ je príjem znížený podľa par. 5 ods. 8 teda o poistné a príspevky.:rolleyes:
Moje myšlienkové pochody:
Daň sa vyberá zrážkou § 43

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane), ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.

t.j. príjem je 5 500 SK - teda viac ako 5 000, čiže daň preddavková.

Odsek 5 začína

5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených
.
.
c) v odseku 3 písm. j) je príjem znížený podľa § 5 ods. 8,

teda, z tohoto ZD len počítam daň, ale príjem je smerodatný pre určenie , či zrážam daň alebo odvádzam preddavkovo.

Môžem to povedať aj tak- môj príjem je normálne hrubá mzda, ale základ dane je HM znížená o poistné a toto je to isté podľa mňa.,
endrju
14.03.06,09:45
Evi, takže podľa Tvojej argumentácie by to malo byť jednoznačné. V tom príklade, ktorý som uviedol, ide o preddavkovú daň. Takže asi zmením svoj pôvodný názor.
A podľa priebehu diskusie si začínam myslieť, že diskusia o tejto otázke si zaslúži zaradenie do vypracovaných otázok.
evina
14.03.06,09:47
[quote=endrju]

Avšak bol som svedkom, že pri diskusii o tejto téme sa viacerí ľudia s vysokoškolským ekonomickým vzdelaním a XXX ročnou praxou zatiaľ celkom nedokázali zhodnúť na tom, ako to myslel tvorca zákona.
Spomenutí ekonómovia promptne listovali aj v rôznych komentároch k tejto novele zákona 595. V komentároch sa "vykladači" rozdeľujú tiež do dvoch skupín.

Andrej odľahčím teraz trochu túto tému. Keď som prečítala tie paragrafy vyšlo mi to hneď tak ako píšem v príspevku vyššie. Zaujímavé, že ja mám problémy s niektorými inýmo paragrafmi v iných zákonoch, kde sa skupinky nevytvárajú :D:D
evina
14.03.06,09:48
Evi, takže podľa Tvojej argumentácie by to malo byť jednoznačné. V tom príklade, ktorý som uviedol, ide o preddavkovú daň. Takže asi zmením svoj pôvodný názor.
A podľa priebehu diskusie si začínam myslieť, že diskusia o tejto otázke si zaslúži zaradenie do vypracovaných otázok.

Andrej, nemôžem si pomôcť mne to tak jednoznačne vychádza.
endrju
14.03.06,09:56
Evi, ono to je ťažké v tom našom živote mzdovo-daňovom. Niekde sa vytvoria skupinky ihneď a inde ani za ten živý svet sa im nechce na svet prísť. :D
Môj záver:
Urobím rešerš z tejto diskusie do rubriky "vypracované otázky". Bude to výborný návod na rozmýšľanie pre všetkých pochybovačov. Keď získam informáciu z daňového riaditeľstva, pridám ju tiež do spomenutej rešerše.

Všetkým diskutujúcim zatiaľ ďakujem. Privítam však akýkoľvek ďalší názor k tejto otázke a preto tému neuzatváram.

Doplnené 14.3.2006, 12:43:

Prisľúbenú rešerš z tejto diskusie si môžete pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t22033-dao-vyberana-preddavkovo-alebo-zrakou--rozhodujuci-je-prijem-alebo-zaklad-dane.html

Akékoľvek Vaše postrehy k tejto diskusii pridávajte kedykoľvek. V prípade, že pôjde o nový a / alebo zaujímavý pohľad na diskutovanú otázku, Vaše vyjadrenie bude pridané do uvedenej rešerše.
Zuzka
14.03.06,09:59
Pridám sa aj ja do tejto debaty, z 5500,- HM ide o daň preddavkovú. Vyskúšala som to aj prakticky. :)
Palino
14.03.06,10:11
Pridám sa aj ja do tejto debaty, z 5500,- HM ide o daň preddavkovú. Vyskúšala som to aj prakticky. :)
Ako to bolo prakticky?:cool:
Zuzka
14.03.06,10:22
Ako to bolo prakticky?:cool:


Prakticky znamená, že som to nahodila do programu. ;) :)
Palino
14.03.06,10:48
Prakticky znamená, že som to nahodila do programu. ;) :)
To sa môžu softwaristi vytešovať! Toľká dôvera! Ale v tomto prípade zrejme opodstatnená. :D
Jana Motyčková
14.03.06,16:21
Len doplním môj súhlas s názorom a odôvodnením Eviny v príspevku 52 - toto riešenie pokladám za jednoznačné, nevidím žiaden rozpor v zákone. Zákon nemôže vysvetľovať a dávať príklady, mal by jednoznačne pomocou pojmov riešiť situácie a tu to vidím úplne jednoznačne a bez sporov.
alušik
15.03.06,11:33
V súvislosti so zrážkovou daňou - vraj by sa malo daňovému úradu mesačne oznamovať zamestnávanie ľudí, ktorým bola uplatnená zrážková daň? Majú byť na to nejaké formuláre? Mne sa to zdá nejaká blbosť, veď načo by boli potom kvartálne prehľady daňovému úradu. Ale asi je to dosť možné, keď som si prečítala dôvodovú správu - v niektorom z predchádzajúcich príspevkov.
Je to teda tak? Údajne to posunulo ako informáciu priamo Daňové riaditeľstvo v BB na nejakom z ich školení.
endrju
15.03.06,11:53
Ako programátor do dnešného dňa neviem ako mám po zavedení zrážkovej dane na príjmy zo závislej činnosti upraviť tlačivá štvrťročného prehľadu dane zo závislej činnosti a potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Zatiaľ je "iba" 15.3.2006. Novela zákona nadobudla účinnosť 1.1.2006.

Najbližší termín na podanie štvrťročného hlásenia je 2.5.2006.
Dúfam, že upravený vzor tlačiva štvrťročného hlásenia bude zverejnený 1.5.2006 popoludní. Aby sme to "za noc" stihli naprogramovať, otestovať a rozdistribuovať zákazníkom používajúcim náš program. :(

Potvrdenia o zdaniteľnej mzde by som už mal odchádzajúcim zamestnancom vedieť vystaviť teraz. :mad:

Daňové riaditeľstvo má však asi iné problémy.
Kysel
15.03.06,13:19
Ako programátor do dnešného dňa neviem ako mám po zavedení zrážkovej dane na príjmy zo závislej činnosti upraviť tlačivá štvrťročného prehľadu dane zo závislej činnosti a potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Zatiaľ je "iba" 15.3.2006. Novela zákona nadobudla účinnosť 1.1.2006.

Najbližší termín na podanie štvrťročného hlásenia je 2.5.2006.
Dúfam, že upravený vzor tlačiva štvrťročného hlásenia bude zverejnený 1.5.2006 popoludní. Aby sme to "za noc" stihli naprogramovať, otestovať a rozdistribuovať zákazníkom používajúcim náš program. :(

Potvrdenia o zdaniteľnej mzde by som už mal odchádzajúcim zamestnancom vedieť vystaviť teraz. :mad:

Daňové riaditeľstvo má však asi iné problémy.
Ja som chcela len podotknúť, že termín na odovzdanie štvrťročného prehľadu je 30.4.2006 a nie 2.5.2006, ináč je pokuta 2000,- Sk.
endrju
15.03.06,13:24
Ja som chcela len podotknúť, že termín na odovzdanie štvrťročného prehľadu je 30.4.2006 a nie 2.5.2006, ináč je pokuta 2000,- Sk.

30.4.2006 bude v nedeľu. Najbližší pracovný deň po tomto termíne bude utorok 2.5.2006 (v pondelok 1.5.2006 bude štátny sviatok). Takže si myslím, že posledný termín je predsa len 2.5.2006.
Kimáková
15.03.06,13:54
Ako programátor do dnešného dňa neviem ako mám po zavedení zrážkovej dane na príjmy zo závislej činnosti upraviť tlačivá štvrťročného prehľadu dane zo závislej činnosti a potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Zatiaľ je "iba" 15.3.2006. Novela zákona nadobudla účinnosť 1.1.2006.

Najbližší termín na podanie štvrťročného hlásenia je 2.5.2006.
Dúfam, že upravený vzor tlačiva štvrťročného hlásenia bude zverejnený 1.5.2006 popoludní. Aby sme to "za noc" stihli naprogramovať, otestovať a rozdistribuovať zákazníkom používajúcim náš program. :(

Potvrdenia o zdaniteľnej mzde by som už mal odchádzajúcim zamestnancom vedieť vystaviť teraz. :mad:

Daňové riaditeľstvo má však asi iné problémy.

Endrju, nie som si až tak celkom istá, či vôbec Q-tálne Prehľady budú nové? Najprv nám v BB (na daň riaditeľstve) tvrdili, že áno, ale pred dvoma týždňami zase opak, že prehľady sa meniť nebudú. Tak sa nechajme prekvapiť.
endrju
16.03.06,11:36
Endrju, nie som si až tak celkom istá, či vôbec Q-tálne Prehľady budú nové? Najprv nám v BB (na daň riaditeľstve) tvrdili, že áno, ale pred dvoma týždňami zase opak, že prehľady sa meniť nebudú. Tak sa nechajme prekvapiť.
Potešilo by ma, keby sa prehľady a výkazy nemenili. Ale neviem stále pochopiť, načo je potrebný ten "cirkus" ohľadom osobitných KS pri zrážkovej dani. Tiež si neviem prestaviť ročné zúčtovanie za rok 2006 bez toho, aby som mal povedané na potvrdení o zdaniteľnej mzde aká suma zaplatených daní je považovaná za preddavkovú (= nevysporiadanú) a aká za zrážkovú (= vysporiadanú) s možnosťou preradenia do preddavkovej.

P.S.
Čerstvá informácia z práve ukončeného telefonátu:
- niekde na stránke MF SR je zverejnený vzor mesačného hlásenia k zrážkovej dani (hurá, máme ďalšie nové "lajstro" na vyplňovanie) :)
- tlačivá štrvťročných hlásení sa nebudú upravovať;
zrážková daň v štvrťročných prehľadoch sa vykazovať nebude keďže sú na tento účel určené vyššie spomenuté mesačné hlásenia. :D

Podľa tejto informácie sa domnievam, že pravdepodobne to bude dotiahnuté k najvyššej dokonalosti takto:
- na potvrdení o zdaniteľnej mzde budú uvedené iba preddavky dane (samozrejme, že na tomto potvrdení bude uvedený iba ten príjem, ktorý bol "zdanený" preddavkovou daňou)
- ak si bude chcieť zamestnanec "presunúť" zrážkovú daň do preddavkovej, dostane na základe osobitnej žiadosti od zamestnávateľa ešte jedno lajstro, v ktorom bude uvedená iba zrážková daň a príjem, z ktorého bola zaplatená zrážková daň. K žiadosti o ročné zúčtovanie bude potom zamestnanec prikladať dve lajstrá namiesto jedného. :D Zdá sa Vám to absurdné? Mne už nie ;)
Jana Motyčková
16.03.06,12:45
To tlačivo tu už pridala Marína :http://www.porada.sk/showpost.php?p=205465&postcount=107
Zaujímavé je, že im stačí jedna suma za firmu.
endrju
16.03.06,12:55
To tlačivo tu už pridala Marína :http://www.porada.sk/showpost.php?p=205465&postcount=107
Zaujímavé je, že im stačí jedna suma za firmu.

Ďakujem, Janka. Nezvyknem nazerať do "daňových" porád a preto mi toto uniklo. Dúfam, že viacerí mzdári ocenia Tvoju "smerovku".
Bep
16.03.06,12:58
Prosim Vás som z toho prekvapeny čo tu čitam
Mam dvoch študentov na DOBS vykazana mzda za jan.3300 Sk a febr.3200 čo mam vlastne urobiť .Je z toho nejaka zražkova daň ?Maju podpisane vyhlasenie o nezdanitelnej mzde.
Ďakujem
Aňuška
16.03.06,12:59
Ak majú podpísané vyhlásenie, tak sa zdaňuje preddavkom.
dogicka
16.03.06,13:06
Ak majú podpísané vyhlásenie, tak sa zdaňuje preddavkom.

A vo vyhlásení si uplaťňujú nezdaniteľnú časť.
iva
16.03.06,13:37
V súvislosti so zrážkovou daňou a tlačivami - dnes som sa aj ja dozvedela na DU, že tlačivá (1/4-ročné) sa nemenia a zrážkové dane sa do nich uvádzať nebudú. Z toho mi vyplýva, že sa už nemôže započítať zrážková daň s daňovým bonusom. To je presne prípad môjho klienta (každý mesiac má daň.bonus 1.080, zrážkovú daň 190,-, daň zo závislej činnosti 0,-), musí čo najskôr doplatiť zrážkovú daň za 1/06 aj 2/06 a daňový bonus si potom žiadať celý.
Jana Motyčková
16.03.06,14:47
V súvislosti so zrážkovou daňou a tlačivami - dnes som sa aj ja dozvedela na DU, že tlačivá (1/4-ročné) sa nemenia a zrážkové dane sa do nich uvádzať nebudú. Z toho mi vyplýva, že sa už nemôže započítať zrážková daň s daňovým bonusom. To je presne prípad môjho klienta (každý mesiac má daň.bonus 1.080, zrážkovú daň 190,-, daň zo závislej činnosti 0,-), musí čo najskôr doplatiť zrážkovú daň za 1/06 aj 2/06 a daňový bonus si potom žiadať celý.
Ak si uplatňuje daňový bonus, nemôže mať zráškovú daň - viď §43 ods.3 písm.j)- daň sa vyberá zrážkou, ak ide o príjem zo závislej činnosti do 5000 Sk u platiteľa, u ktorého si daňovník neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.
endrju
16.03.06,16:33
Ak si uplatňuje daňový bonus, nemôže mať zráškovú daň - viď §43 ods.3 písm.j)- daň sa vyberá zrážkou, ak ide o príjem zo závislej činnosti do 5000 Sk u platiteľa, u ktorého si daňovník neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.

Janka, pochopil som ivu tak, že spomenutý klient má dvoch zamestnancov, z ktorých jeden má bonus a nulovú daň a druhý iba zrážkovú daň.
Jana Motyčková
16.03.06,16:39
Aha, tak potom som nič nenapísala.
kacena
23.03.06,10:51
Prosím Vás pekne , čo mám v oznámení o zrážkovej dani vyplniť v riadkoch - druh zdaniteľného príjmu ?
Pokiaľ máme výplatu miezd za predchádzjúci kalendárny mesiac / teda napr. za február / až posledný deň nasl. mesiaca / teda 31.03.2003 , tak zrážkovú daň aj tak musím odviesť do 15.03.2006 ?
Mám v tom chaos , a asi bude aj nejaká pokutka !
jankasm
23.03.06,10:59
Ak sa nemýlim treba ju odviesť do 15. dňa v mesiaci nasledujúcom po mesiaci v ktorom bol príjem zdanený zrážkovou daňou vyplatený.
kacena
23.03.06,12:51
Prosím Vás pekne , čo mám v oznámení o zrážkovej dani vyplniť v riadkoch - druh zdaniteľného príjmu ?
?????
PORADÍ NIEKTO ?
evina
23.03.06,13:09
Prosím Vás pekne , čo mám v oznámení o zrážkovej dani vyplniť v riadkoch - druh zdaniteľného príjmu ?
?????
PORADÍ NIEKTO ?

Druh zdaniteľného príjmu, napr. Dohoda o vykonaní práce, § 5 zákona o DzP...
ondrejvla
04.04.06,14:21
V tejto téme som našla takmer všetko o zrážkovej dani, mám tiež otázky
k tým, ktorí mi môžu poradiť, a síce :
- mzdy spracúvam v softe MRP DOS, zrážkovú daň mi automaticky soft odčíta pri daň.bonuse, čiže nedáva mi ju zvlášť na príkaz na úhradu
- musím túto zráž.daň skutočne uhradiť DÚ, nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázenie DB?
- túto zráž.daň uhradím na to isté číslo účtu, ako ja preddavky na ZČ?
- a ešte k výkazu, resp.mesačnému oznámeniu, voľajako som nepochopila formuláciu: Kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená daň(3)
a vo vysvetlivkách : - uvádza sa mesiac, v ktorom bol zdaniteľný príjem vyplatený, alebo...
- čiže, ak bola daň zrazená za 02/2006, musela byť vyplatená v 03/2006, tak prosím vás poraďte, ktorý mesiac by ste uviedli?
Ďakujem vopred všetkým, ktorí mi poradia.
lenkak
04.04.06,14:23
- ja vo Win si ručne dopíšem ZD na príkaz
- musím túto zráž.daň skutočne uhradiť DÚ, nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázenie DB - áno,
- túto zráž.daň uhradím na to isté číslo účtu, ako ja preddavky na ZČ? - áno, len KS je 1744
- pozri si Výkaz, ktorý sem prilepila Marína, ja používam ten.
evina
04.04.06,14:31
[quote=ondrejvla]V tejto téme som našla takmer všetko o zrážkovej dani, mám tiež otázky
k tým, ktorí mi môžu poradiť, a síce :
- mzdy spracúvam v softe MRP DOS, zrážkovú daň mi automaticky soft odčíta pri daň.bonuse, čiže nedáva mi ju zvlášť na príkaz na úhradu
- musím túto zráž.daň skutočne uhradiť DÚ, nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázenie DB?
Áno musíš nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázanie DB -viď § 43 a v tejto téme najbližší príspevok č. 73 od Somij.

1- túto zráž.daň uhradím na to isté číslo účtu, ako ja preddavky na ZČ? Na to isté č. účtu ale s iným VS , t.j. 1744
- a ešte k výkazu, resp.mesačnému oznámeniu, voľajako som nepochopila formuláciu: Kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená daň(3)
a vo vysvetlivkách : - uvádza sa mesiac, v ktorom bol zdaniteľný príjem vyplatený, alebo...
- čiže, ak bola daň zrazená za 02/2006, musela byť vyplatená v 03/2006, tak prosím vás poraďte, ktorý mesiac by ste uviedli?

Uviedla by som mesiac a dátum dňa výplaty /to je deň kedy bola daň zrazená a aj vyplatená , v Tvojom prípade mzda za 2. mesiac bola vyplatená, a teda daň zrazená v 03.
ondrejvla
04.04.06,15:44
[quote=ondrejvla]V tejto téme som našla takmer všetko o zrážkovej dani, mám tiež otázky
k tým, ktorí mi môžu poradiť, a síce :
- mzdy spracúvam v softe MRP DOS, zrážkovú daň mi automaticky soft odčíta pri daň.bonuse, čiže nedáva mi ju zvlášť na príkaz na úhradu
- musím túto zráž.daň skutočne uhradiť DÚ, nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázenie DB?
Áno musíš nemôže sa odpočítať zo žiadosti na poukázanie DB -viď § 43 a v tejto téme najbližší príspevok č. 73 od Somij.

1- túto zráž.daň uhradím na to isté číslo účtu, ako ja preddavky na ZČ? Na to isté č. účtu ale s iným VS , t.j. 1744
Evina, mám pocit, že to je KS, VS je DIČ - áno?
- a ešte k výkazu, resp.mesačnému oznámeniu, voľajako som nepochopila formuláciu: Kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená daň(3)
a vo vysvetlivkách : - uvádza sa mesiac, v ktorom bol zdaniteľný príjem vyplatený, alebo...
- čiže, ak bola daň zrazená za 02/2006, musela byť vyplatená v 03/2006, tak prosím vás poraďte, ktorý mesiac by ste uviedli?

Uviedla by som mesiac a dátum dňa výplaty /to je deň kedy bola daň zrazená a aj vyplatená , v Tvojom prípade mzda za 3. mesiac bola vyplatená, a teda daň zrazená v 03.

Ďakujem za radu, za dobrú radu pridávam maľovaný.
lenkak
04.04.06,17:37
Evina, mám pocit, že to je KS, VS je DIČ - áno? - jasné.
VS- DIČ
KS- 1744
evina
04.04.06,17:42
Evina, mám pocit, že to je KS, VS je DIČ - áno? - jasné.
VS- DIČ
KS- 1744

Áno jasné, že KS /1744/, dakujem za opravu /ešte pozostatok z marca:D.
va1ke
04.04.06,18:08
no práve som zistila, čo ešte všetko neviem. a problém je na svete. my máme jedného dohodára, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a stiahli sme mu daň, ale ako preddavkovú. no ale teraz čítam, že to bola vlastne zrážková. asi bude pokuta. no a dá sa to obísť tým, že mu dám podpísať vyhlásenie a prerobím jeho mzdu?
omka
05.04.06,04:40
no práve som zistila, čo ešte všetko neviem. a problém je na svete. my máme jedného dohodára, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a stiahli sme mu daň, ale ako preddavkovú. no ale teraz čítam, že to bola vlastne zrážková. asi bude pokuta. no a dá sa to obísť tým, že mu dám podpísať vyhlásenie a prerobím jeho mzdu?

Áno, môžeš mu vypísať vyhlásenie, ale iba v prípade, že už ho nema podpísané u iného zámestnavateľa.
Ale potom Ti nebude sediet odvedená daň. Ak nemal odpočítanú nezd.časť. ZD, mal zrazenú daň z celej sumy a teraz to bude z nižšej sumy alebo vôbec žiadna daň nebude(záleži to od výšky odmeny z DOVP) . Myslím si, že tým si narobiš viac problémov. Radšej by som to nejakým spôsobom poriešila na DÚ so správcom ku ktorému patríš. Možno sa to bude dať nejako preúčtovať na zrážkovú daň.
dogicka
05.04.06,11:42
no práve som zistila, čo ešte všetko neviem. a problém je na svete. my máme jedného dohodára, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a stiahli sme mu daň, ale ako preddavkovú. no ale teraz čítam, že to bola vlastne zrážková. asi bude pokuta. no a dá sa to obísť tým, že mu dám podpísať vyhlásenie a prerobím jeho mzdu?

Ja som túto zrážkovú daň tiež za január 2006 odviedla ako preddavkovú. Keď som prišla na chybu, napísala som na DÚ žiadosť o preúčtovanie na iný KS. Teraz už len čakám na pokutu.....
Marína
05.04.06,13:26
Ja som túto zrážkovú daň tiež za január 2006 odviedla ako preddavkovú. Keď som prišla na chybu, napísala som na DÚ žiadosť o preúčtovanie na iný KS. Teraz už len čakám na pokutu.....
Myslím, že za to pokuta nebude. Veď štátny rozpočet si neochudobnila a peniaze mali na správnom účte.
Vrátim sa však k tlačivám. Na našom DÚ k oficiálnemu tlačivu na ich žiadosť prikladám aj tlačivo, ktoré som tu niekde "prilepila". Páči sa im viac informácii, ktoré obsahuje.
Píďa
05.04.06,17:03
Nevie mi niekto poradiť,či môžem kompenzovať zrážkovú daň z preplatkov
na dani z ročného zúčtovania za rok 2005 ? Alebo mám zrážkovú daň odviesť DÚ zvlášť pod KS 1744 a preplatky na dani z ročného zúčtovania budem kompenzovať len s preddavkovou daňou? Prosím. Ďakujem.
Tweety
05.04.06,17:08
Nevie mi niekto poradiť,či môžem kompenzovať zrážkovú daň z preplatkov
na dani z ročného zúčtovania za rok 2005 ? Alebo mám zrážkovú daň odviesť DÚ zvlášť pod KS 1744 a preplatky na dani z ročného zúčtovania budem kompenzovať len s preddavkovou daňou? Prosím. Ďakujem. Otázka trošku chaotická, zrážková daň z preplatkov? Prosím, napíš trošku zrozumiteľnejšie.
evina
05.04.06,19:23
Nevie mi niekto poradiť,či môžem kompenzovať zrážkovú daň z preplatkov
na dani z ročného zúčtovania za rok 2005 ? Alebo mám zrážkovú daň odviesť DÚ zvlášť pod KS 1744 a preplatky na dani z ročného zúčtovania budem kompenzovať len s preddavkovou daňou? Prosím. Ďakujem.
Zrážkovú daň nemôžeš kompenzovať s preplatkami z ročného zúčtovania. Zrážkovú daň odvedieš DÚ zvlášť pod KS 1744 a pošleš Oznámenie.. na DÚ a preplatky z ročného zúčtovania budeš kompenzovať len s preddavkouvou daňou.